Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 118  
Vaša požiadavka: Typ objektu = "360"
 1. Pridať záložky   Odev mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, pás, rukávce, živôtik, šatka na plecia, parta, odevná plachta, pôlka
  Mladucha v tradičnom ľudovom odeve. Na najspodnejšom kuse odevu "stánke" má oblečenú spodnú plátennú sukňu "kinťeš" a vrchnú bielu brokátovú skladanú sukňu. Na nich má uviazanú bielu zamatovú zásteru nazývanú "šata". Okolo pása má do mašle uviazanú vyšívanú stuhu. Vo vrchnej časti má oblečené tylové "tilangové oplecko", na ktorom je hnedý brokátový "prusľak". Pod ním má na hrudi do kríža previazanú trojuholníkovú plátennú šatku "kosičku". Odzadu okolo drieku má dopredu cez ruky prehodenú "oďiedzku." Hlavu jej zdobí parta "veňiec". Obuté má čižmy "kľakački" s tvrdou sárou.
 2. Pridať záložky   Odev mladuchy zo Zvolenskej Slatiny 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na plecia, parta, odevná plachta, vreckovka, pôlka
  Mladucha v tradičnom ľudovom odeve. Na najspodnejšom kuse odevu bielo-modrej tkanej "stánke" má oblečenú spodnú sukňu "kinťeš" z bieleho naskladaného plátna a vrchnú čiernu glotovú sukňu, ktorú má vykasanú. Na nich má opásené dve zástery nazývané "šata". Spodná čierna je ušitá z glotu a vrchná svetlomodrá "tilangová šata" je z vyšívaného tylu. Vo vrchnej časti má nevesta oblečené žlté "oplecko" zdobené vyrezávanou výšivkou a výšivkou krivou ihlou, na ktorom má modrý brokátový "prusľak". Pod ním má na hrudi do kríža previazanú trojuholníkovú plátennú šatku "kosičku". Okolo krku má uviazané "kicki", čierne šnúrky s imitáciou kovových ozdôb na ich koncoch. Odzadu okolo drieku má dopredu cez ruky prehodenú tkanú bielo-červenú "oďiedzku." Hlavu jej zdobí "rohatá parta", ktorej vyšívané stuhy visia voľne na chrbte. V rukách drží hodvábom vyšívanú šatku a obhačkovanú plátennú vreckovku. Obuté má čižmy "kľakački" s tvrdou sárou.
 3. Pridať záložky   Odev mladuchy zo Žibritova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, odevná plachta, pôlka, parta
  Mladucha v tradičnom ľudovom odeve. Najspodnejšiu časť odevu tvorí ľanový "rubáč" s tkanou červenou "prietkou" na páse. Na spodnej plátennej bielej sukni nazývanej "kinťeš" má oblečený vrchný "kinťeš" - plisovanú bielu svadobnú sukňu. Driekovú časť tvorí kus červeno-bielej látky, ktorá vyzerá ako tkaná. Nasleduje "perkálová" zástera, na spodnom leme aj na páse zdobená červenou vyšívanou stuhou. Vzadu popod zásteru má uviazané "svadobné šnúrki" z jemného plátna, ktorých konce tvoria ozdobne zošité pásy saténových mašlí, vyšívaných stúh a tylovej látky. Vo vrchnej časti má nevesta oblečené "oplecko" z jemného plátna vpredu zaviazané na mašľu červenou šnúrkou s ozdobnými koncami. Na ňom má oblečený živôtik "prusľak" z červeného hodvábu so vzorom, vpredu so zapínaním na kovovo-sklenené gombíky, dozdobený prišitými červeno-fialovými "duduľami" - ozdobami v tvare slnka. Pod krkom má pripevnenú širokú hodvábnu červenú mašľu okolo krku uviazanú "zamatku" - čiernu šnúrku s korálikmi z fúkaného skla na jej koncoch. Pod ním má na hrudi do kríža previazanú trojuholníkovú plátennú šatku "kosičku". Okolo krku má uviazané "kicki", čierne šnúrky s imitáciou kovových ozdôb na ich koncoch. Tkaná bielo-červená "oďiedzka" prechádza z pravého pleca krížom cez hrudník aj chrbát a previazaná je vpredu v strede nad pásom. Hlavu jej zdobí parta zložená z venca a ozdôb na vrchu hlavy a vrkoči. V rukách drží obhačkovanú plátennú vreckovku. Obuté má čižmy "kľakački" s tvrdou sárou.
 4. Pridať záložky   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-01

  ženský odev, pracovný odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik
  Odev pozostáva z pamokového (bavlneného) "rubáča" s červenou "prietkou" na zadnej chrbtovej časti stánky aj na spodnej sukňovej časti rubáča. Na "rubáči" je oblečený "kiňťeš" (spodná sukňa), na ktorý sa oblieka skladaná "farbiarska" sukňa, ktorá je opásaná okolo pása. Na túto sukňu sa oblieka predná "šata" (zástera) z "perkálu", ktorá má pás vyšívaný krížikovou výšivkou. Na vrchnú časť tela, na "rubáč", sa oblieka krátke tkané pamokové "opľecko" (rukávce), ktoré siaha pod prsia a je vpredu i vzadu "ráncované" (riasené). Na hornej časti rukávov je pás červenej "prietki", na spodnej časti rukávov je "ráncovaňie" (riasenie) a červená výšivka robená hustou krížikovou technikou. Pri krku je "opľecko" olemované čiernou farbou a uväzuje sa na červené "kicki" (šnúrky na golieri oplecka ukončené riedkymi brmbolcami). Na nohách má obuté čižmy s tvrdou sárou s podpätkom.
 5. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Malachova 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, mužská košeľa, čižmy, nohavice, kabanica, klobúk
  Pohľad spredu na muža oblečeného v bielej "gazdovskej" košeli s golierom a širokými rukávmi nabratými na ramenách. Na košeli má čierny súkenný „lajbík“ (vestu) kratšieho strihu, futrovaný, bez zdobenia. Jediným dekoratívnym prvkom sú kontrastné gombíky na zapínanie. Súkenné biele nohavice sú od pása až na stehná výrazne zdobené čiernou točenou šnúrou a zasunuté do vysokých kožených čižiem s tvrdou sárou. Cez ramená má muž prehodenú kabanicu zopnutú pri krku. Kabanica je ušitá z bieleho súkna s úzkym lemovaním na okrajoch z čierneho súkna. Na jej predných dieloch je v oboch spodných rohoch našité zdobenie zo zeleného súkna v tvare sŕdc. Na golieri kabanice, ktorý je štepovaný zeleným tenkým súknom sú vpredu dve obšité dierky slúžiace na vloženie čiernej stuhy uväzovanej pod krkom na mašľu. Rukávy sú na spodnom okraji zdobené našitým čiernym súknom a vyšitými iniciálami „S“ a „K“ na jednotlivých rukávoch. Na hlave má čierny "gazdovskí" klobúk s čiernou stuhou na dienku.
 6. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Malachova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na plecia, šatka na hlavu, vreckovka, čižmy
  Pohľad na ženu oblečenú v dlhšej indigovej sukni, na nej má o niečo kratšiu čiernu glotovú zásteru, ktorej šírka nepresahuje za boky. Sukňa aj zástera nebývali zdobené. "Oplecko" (rukávce) je bez vyšívania či iného zdobenia s krátkymi nariasenými rukávmi ukončenými prišitou necovanou čipkou (výšivkou na sieti), pod krkom so zapínaním na jeden gombík. Jeho predné diely sa navzájom prekrývajú. Naň sa oblieka pod prsia siahajúci živôtik nazývaný "lajbík", ktorý má vpredu zapínanie na háčiky. Ušitý je zo svetlého hodvábneho ripsu s tmavým kontrastným lemovaním. Cez "lajbík" má na hrudi prekríženú fialovú šatku po celom obvode obšitú bielou paličkovanou čipkou. Vpredu na bokoch sú jej konce zasunuté za pás sukne tak, aby rohy ostali viditeľné a vytvárali malý ozdobný prvok. Za okrajom zástery má prichytenú malú bielu, z jemného plátna vyrobenú vreckovku, s vyšívanými rastlinnými ornamentmi bielou a fialovou hodvábnou niťou. Na hlave má tmavomodrú, hodvábom vyšívanú šatku zaviazanú na tzv. "klátik". Obuté má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
 7. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec
  Odev mladej ženy tvorí "pamokoví" (bavlnený) "rubáč" so "stánkou", pričom spodná časť "rubáča" je čisto biela a "stánka" je zdobená zvislými pruhmi v typickej farebnej kombinácii červeno-čierno-bielej po celom jej obvode. Na "rubáč" sa obliekli dva "kiňťeše" (spodné sukne), modrotlačová vrchná sukňa "ráncovaná" (riasená) nahusto bez opásania. Predná skladaná "šata" (zástera) je z glotu s pestrou mašľou okolo pása a červenou stužkou na spodnom okraji. Vrchnú časť tvorí krátke "opľecko" (rukávce), ktoré siaha pod prsia, vpredu i vzadu riasené, pričom v prednej časti na hrudi je riasenie hustejšie ako vzadu. Konce rukávov na "opľecku" sú "ráncované" a cez toto riasenie je pás hustej čiernej krížikovej výšivky. Na "opľecko" sa obliekal "prusľak" (živôtik1) z hodvábu zdobený stužkami ukladanými do "zubov" (špicov) a takzvanými "dudulami" (špicaté kvety vytvarované zo stužiek). Na "prusľak" sa pod krk pripla veľká farebná mašľa a na krk sa viazali fúkané perličky. Perličky sú na tenkej čiernej stuhe, ktorá je omotaná dvakrát okolo krku, vpredu uviazaná na mašľu, pričom perličky visia len vpredu pod krkom. Na hlave má "kápku" (čepiec) vyšívanú na tyle. "Predňička" (predná časť čepca nad čelom) je zdobená "zubami", farebnou stuhou a drobnými "dudulami" ukladanými do pásov. Vzadu je na čepci priviazaná jedna široká farebná stuha a jedna tenká stužka. Stuhy sa viazali tak, že sa obe najskôr preložili na polovicu, v polovici takto preložených stúh sa priviazali na čepiec šnúrkou z čepca, pričom viazanie sa skrylo pod vrchné stuhy. Všetky stuhy siahajú vzadu do pása. Tenké stužky boli buď hodvábne alebo saténové a volali sa "lietački". Obuté má čierne čižmy s tvrdou sárou určené na sviatočné dni.
 8. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 005-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, kabát, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na hlavu
  Jesenný typ odevu. Žena má obuté čižmy s tvrdou sárou s podpätkom. Na sebe má "pamokoví" (bavlnený) "rubáč" so "stánkou", ktorá je zdobená v typickej kombinácii farieb červená, čierna, biela. Na ňom má oblečené "opľecko" (rukávce) a "prusľak" (živôtik), na ktorom má oblečený čierny diftínový kabát s "kačicou" (vlnovka vytvorená tromi volánmi a 2 gombíkmi vzadu na kabáte) a ozdobným štepovaním. Kabát je podšitý flanelom, lemovaný zamatom v tvare zubov. Pod krkom na golieri je pripnutá mašľa, ktorá sa v lete dáva na "opľecko". Vrchná sukňa je skladaná tmavá farbiarska s čiernym zamatovým lemom, na ktorej je skladaná perkálová "šata" (zástera). Sklady na sukni sú užšie ako na zástere, ktorá má sklady cca 10cm široké. "Šata" je robená z dvoch pôlok látky, ktoré sú v strede spojené ozdobným spojovacím švíkom v tvare zubov, na spodnom okraji lemovaná červenou stužkou. Na hlave alebo cez ruku má prehodenú šatku, ktorá sa nazýva "olejka", typická pre obec Žibritov a pre jesenné obdobie, kedy stačila na hlavu len takáto tenšia šatka.
 9. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 006-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, ženský kabátik, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec, šatka na hlavu
  Jesenný typ odevu. Oblečený má "pamokoví" (bavlnený) "rubáč" so "stánkou", zdobenou zvislými pruhmi v typickej kombinácii farieb červená, čierna, biela. Na ňom má oblečenú "vizitku", krátky čierny zamatový kabátik ukončený drobným volánikom. Kabátik siaha nad pás, tak, že spod neho vidieť farebnú stuhu na páse. Pod tento typ kabátika sa neobliekalo "opľecko" ani "prusliak". Kabátik je futrovaný flanelom. Vrchná sukňa je z čierneho glotu ukončená zúbkami, ktoré sukňu spevňovali. Na sukni je skladaná perkálová zástera nazývaná "šata", lemovaná tenkou červenou strojovou výšivkou. "Šata" je robená z dvoch pôlok látky, ktoré sú v strede spojené ozdobným spojovacím švíkom v tvare zubov. Na hlave má čepiec so "zamatkou" (tenká zamatová šnúrka cez čelo) a na ňom hodvábnu šatku so strapcami. Obuté má čižmy s tvrdou sárou s podpätkom.
 10. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec
  Žena v strednom veku okolo 30. - 40. roku života. Žena má oblečený "pamokoví" (bavlnený) "rubáč" so "stánkou" v červeno-bielo-čiernej farbe, pričom spodná časť "rubáča" je čisto biela. Na "rubáči" má oblečený plátenný "kiňťeš" (spodná sukňa) so "štikerajom" (čipka na spodnom okraji sukne). Vrchná sukňa je z čierneho glotu na spodnom okraji lemovaná tenkou červenou strojovou výšivkou. "Šata" (zástera) je z čierneho perkálu, robená z dvoch pôlok látky, ktoré sú v strede spojené ozdobným červeno-zeleno-fialovým spojovacím švíkom. Sukňa i zástera sú skladané na širšie sklady, v porovnaní so skladmi na krojoch zo staršieho obdobia. Rukávce sú z bieleho kupovaného plátna, vyšívané na manžetách čiernou krížikovou výšivkou. "Prusliak" je z tmavozeleného hodvábu s čiernym lemovaním, zdobený fialovou stužkou ukladanou do tvaru "zubov". Na krku má perličky z fúkaného skla. Perličky sú na tenkej čiernej stuhe, ktorá je uviazaná dvakrát okolo krku, vpredu na mašľu, pričom perličky visia len vpredu pod krkom. Čižmy s tvrdou sárou sú bez podpätku.

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.