[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 002-07

  dievocký odev, sviatočný odev, živôtik, rukávce, odevné doplnky, šperk, krížiková výšivka
  Výzdoba na rukávcoch "oplečku" a živôtiku "viste". Rukávce sú vyrobené z bieleho plátna a v oblasti goliera sú zdobené "gaľerkami", krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Cez rukávce sú uviazané biele "gombi" z lacetu. Na rukávce sa oblieka živôtik "vist", ktorého základ tvorí červený zamat "baršan", zdobený je našitými zelenými "zamatkami" a zlatými vzorovanými stuhami "šnorkami". Na "viste" sú pripnuté dve brošne. Vpredu je "vist" spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku".
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 002-07
 2. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 002-06

  dievocký odev, sviatočný odev, rukávce, krížiková výšivka
  Detail "gaľeriek", krížikovej výšivky v oblasti ukončenia rukávov bielych plátenných rukávcov "oplečka". Farebná výšivka zobrazuje rastlinné motívy. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera.
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 002-06
 3. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 002-05

  dievocký odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, živôtik, rukávce, parta, odevné doplnky, šperk, krížiková výšivka
  Bližší pohľad zboku. Základ odevu tvorí modrá vlnená sukňa prišitá k živôtiku "kidľa s vistom". Prednú časť "kidľi" zakrýva červená kartúnová zástera "širviani fartuch". Okolo pása má dievka opásanú šnúru s niekoľkými stuhami "šnorkami", ktoré sú spustené na zadnej strane po spodný okraj sukne. Na nej je ešte opásaná anglia (kus červeného vlneného flaušu) a opasok "povojňík", na ktorom je brošňou pripevnená modrá stuha "pantľika", ktorá siaha po spodný okraj zástery. Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú na rukávoch zdobené výšivkou. Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené vyšívanými "gaľerkami". "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Cez rukávce sú uviazané biele "gombi" z lacetu. Na rukávce sa oblieka živôtik "vist", ktorého základ tvorí červený zamat "baršan", zdobený je našitými zelenými "zamatkami" a zlatými vzorovanými stuhami "šnorkami". Na "viste" sú pripnuté dve brošne. Vpredu je "vist" spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Na hlave má dievka partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom. Tá plní účel čelenky. Z nej vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Uprostred nich je umiestnený "veňiec" z flitrov "cerepetiek". Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a farebné bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po spodný okraj sukne.
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 002-05
 4. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 002-04

  dievocký odev, sviatočný odev, živôtik, rukávce, parta, odevné doplnky, šperk, krížiková výšivka
  Bližší pohľad spredu. Dievka má na hornej časti tela oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú na rukávoch zdobené výšivkou. Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené vyšívanými "gaľerkami". "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Cez rukávce sú uviazané biele "gombi" z lacetu. Na rukávce sa oblieka živôtik "vist", ktorého základ tvorí červený zamat "baršan", zdobený je našitými zelenými "zamatkami" a zlatými vzorovanými stuhami "šnorkami". Na "viste" sú pripnuté dve brošne. Vpredu je "vist" spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Na hlave má dievka partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom. Tá plní účel čelenky. Z nej vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Uprostred nich je umiestnený "veňiec" z flitrov "cerepetiek". Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a farebné bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po spodný okraj sukne.
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 002-04
 5. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 002-03

  dievocký odev, sviatočný odev, sukňa, živôtik, rukávce, parta, odevné doplnky, krížiková výšivka
  Bližší pohľad zozadu. Základ odevu tvorí modrá vlnená sukňa prišitá k živôtiku "kidľa s vistom". Okolo pása má dievka opásanú šnúru s niekoľkými podomácky tkanými bavlnenými a kupovanými lesklými stuhami "šnorkami", ktoré sú spustené na zadnej strane po spodný okraj sukne. Na nej je ešte opásaná anglia (kus červeného vlneného flaušu) a opasok "povojňík". Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú na rukávoch zdobené výšivkou. Golier rukávcov aj zakončenia jeho rukávov sú zdobené vyšívanými "gaľerkami". "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávce sa oblieka živôtik "vist", ktorého základ tvorí červený zamat "baršan", zdobený je našitými zelenými "zamatkami" a zlatými vzorovanými stuhami "šnorkami". Na hlave má dievka partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom. Tá plní účel čelenky. Z nej vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Uprostred nich je umiestnený "veňiec" z flitrov "cerepetiek". Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a farebné bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po spodný okraj sukne.
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 002-03
 6. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 002-02

  dievocký odev, sviatočný odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, živôtik, rukávce, parta, odevné doplnky, krížiková výšivka
  Celkový pohľad zozadu. Základ odevu tvorí modrá vlnená sukňa s výšivkou pri jej spodnom okraji prišitá k živôtiku "kidľa s vistom". Pod "kidľou" má dievka oblečené spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho domáceho plátna. Okolo pása má opásanú šnúru s niekoľkými podomácky tkanými bavlnenými a kupovanými lesklými stuhami "šnorkami", ktoré sú spustené na zadnej strane po spodný okraj sukne. Na nej je ešte opásaná anglia (kus červeného vlneného flaušu) a opasok "povojňík". Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú na rukávoch zdobené výšivkou. Golier rukávcov aj zakončenia jeho rukávov sú zdobené vyšívanými "gaľerkami". "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávce sa oblieka živôtik "vist", ktorého základ tvorí červený zamat "baršan", zdobený je našitými zelenými "zamatkami" a zlatými vzorovanými stuhami "šnorkami". Na hlave má dievka partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom. Tá plní účel čelenky. Z nej vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Uprostred nich je umiestnený "veňiec" z flitrov "cerepetiek". Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a farebné bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po spodný okraj sukne. Na nohách má dievka obuté kožené čižmy "škorňe".
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 002-02
 7. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 002-01

  dievocký odev, sviatočný odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, živôtik, rukávce, parta, odevné doplnky, šperk, krížiková výšivka
  Celkový pohľad spredu. Základ odevu tvorí modrá vlnená sukňa s výšivkou pri jej spodnom okraji prišitá k živôtiku "kidľa s vistom". Pod "kidľou" má dievka oblečené spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho domáceho plátna. Prednú časť "kidľi" zakrýva červená kartúnová zástera "širviani fartuch". Okolo pása má opásanú angliu (kus červeného vlneného flaušu) a opasok "povojňík", na ktorom je brošňou pripevnená modrá stuha "pantľika", ktorá siaha po spodný okraj zástery. Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú na rukávoch zdobené výšivkou. Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené vyšívanými "gaľerkami". "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Cez rukávce sú uviazané biele "gombi" z lacetu. Na rukávce sa oblieka živôtik "vist", ktorého základ tvorí červený zamat "baršan", zdobený je našitými zelenými "zamatkami" a zlatými vzorovanými stuhami "šnorkami". Na "viste" sú pripnuté dve brošne. Vpredu je "vist" spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Na hlave má dievka partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom. Tá plní účel čelenky. Z nej vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Uprostred nich je umiestnený "veňiec" z flitrov "cerepetiek". Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a farebné bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po spodný okraj sukne. Na nohách má dievka obuté kožené čižmy "škorňe".
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 002-01