[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Odev mladuchy z Kojšova 002-01

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, kožuch, odevné doplnky, parta, pôlka
  Základ odevu tvorí skladaná sloterová sukňa so zamatovým živôtikom "belavá kidľa s vistom na červenim verchu". Prednú stranu "kidľi" zakrýva tmavá zástera "šarny fartuch" z modrotlače. Pod "vistom" má mladucha oblečené rukávce "oplečko" z bavlneného "pamutového" plátna. Okolo pása má priviazanú šnúrku, z ktorej jej vzadu po spodný okraj sukne visia bavlnené farebné stuhy a lesklé saténové stuhy "šnorki", na nej vlnenú "angliu" a opasok "povojňík", na ktorý je pripnutá modrá stuha "pantľika" siahajúca po spodný okraj zástery. "Vist" je vpredu spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Okolo krku sa uväzuje biela kartúnová šatka s modrými vzormi. Na spinku "pinu", ktorá spája rukávce, sú uviazané biele "gombi" z lacetu. Mladucha má na sebe oblečený vlnený kožuch, ktorý je na chrbte zdobený koženými strapcami "francľami". Okolo ramien má prehodenú ľanovú pôlku "polku" s červenými tkanými zakončeniami a s pripnutými farebnými stuhami „šnorkami“ na strane. Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom. Tá plní účel čelenky. Z nej vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené vzorované stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Po ich obvode je položený pás "gorálok" a vetvička krušpánu. Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po dĺžku sukne. Mladucha má na nohách obuté kožené čižmy "škorňe" s tvrdými sárami.
 2. Pridať záložky  Ej, prineš Bože, Jana

  ľudová pieseň, hudobný folklór, jánske piesne
  Jánska pieseň s ľúbostnou tematikou, ktorá sa zvykla spievať v predvečer sviatku Jána a bola súčasťou zvyku "Májanie ľanu". Spieva skupina štyroch žien bez hudobného sprievodu.
 3. Pridať záložky  Radostná novina

  ľudová pieseň, hudobný folklór, Štedrý večer, Vianoce, obchôdzky, koleda
  Vianočná koleda s tematikou oslavy narodenia Ježiška v maštali a žartovnými motívmi. Zvykli ju spievať malé deti na Štedrý večer ("Vešar viľijovi"), bola súčasťou vianočných obchôdzok. Spieva skupina štyroch žien bez hudobného sprievodu.
 4. Pridať záložky  Preďivná novina

  ľudová pieseň, hudobný folklór, Štedrý večer, Vianoce, obchôdzky, koleda
  Vianočná koleda s tematikou narodenia Ježiška v maštali. Zvykli ju spievať mládenci a dievčatá na Štedrý večer ("Vešar viľijovi"), bola súčasťou vianočných obchôdzok. Spieva skupina štyroch žien bez hudobného sprievodu.
 5. Pridať záložky  Pret koscelom na marmar kameňu

  ľudová pieseň, hudobný folklór, Turíce
  Ľudová pieseň, ktorá sa v Kojšove spievala v nedeľu na Turíce ("Rusadľa"). Väčšinou ju spievali dievčatá a nevesty pri príležitosti charakteristického lokálneho zvyku s názvom "voďenie Uľijani". Ženský spev bez hudobného sprievodu. Prvých sedem slôh spieva skupina štyroch žien, zvyšok textu recituje Rozália Juríková.
 6. Pridať záložky  A v ňeďeľu Rusadeľnu 001-01

  ľudová pieseň, hudobný folklór, viachlas, Turíce
  Ľudová pieseň, ktorá sa v Kojšove spievala v nedeľu na Turíce ("Rusadľa"). Väčšinou ju spievali dievčatá a nevesty pri príležitosti charakteristického lokálneho zvyku s názvom "voďenie Uľijani". Ženský viachlasný spev bez hudobného sprievodu. Spieva skupina štyroch žien.
 7. Pridať záložky  Ej, povedal mi milí

  ľudová pieseň, hudobný folklór, tanečný folklór, ľúbostné piesne, čardáš
  Ľudová pieseň s ľúbostnou tematikou a žartovným charakterom. Pieseň sa spievala na muzike, k tancu čardáš. Ženský viachlasný spev bez hudobného sprievodu. Spieva skupina štyroch žien.
 8. Pridať záložky  Ej, rukujú, rukujú

  ľudová pieseň, hudobný folklór, viachlas, zásnuby
  Ľudová pieseň s motívmi rozlúčky mladuchy s matkou. Zvykla sa spievať pri príležitosti zásnub ("rukovini"). Ženský viachlasný spev bez hudobného sprievodu. Prvé dve slohy spievajú ženy z folklórnej skupiny Kojšovan, zvyšok piesne dvojhlasne dospievajú Tatiana Andrašková a Rozália Juríková.
 9. Pridať záložky  Čijo to ďevšata

  ľudová pieseň, hudobný folklór, viachlas, zásnuby, pierko
  Ľudová pieseň s motívmi mladuchinej rozlúčky so slobodou. Zvykla sa spievať pri príležitosti zásnub ("rukovini") a pri vití pierka pre ženícha. Dvojhlasne spievajú dve ženy bez hudobného sprievodu.
 10. Pridať záložky  A za našu stodolečku 003-01

  ľudová pieseň, hudobný folklór, tanečný folklór, ľúbostné piesne, vohľady, čardáš
  Ľudová pieseň s ľúbostnou tematikou a motívom vohľadov. Pieseň sa spievala na muzike k tancu čardáš. Ženský spev bez hudobného sprievodu. Spieva skupina štyroch žien.