Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-12

  ženský odev, zadná zástera, paličkovaná čipka
  Detail ozdobného prišitia tmavozelenej paličkovanej čipky k spodnému okraju "zannej" čiernej glotovej zástery.
  Ženský odev z Krakovian 001-12
 2. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-11

  ženský odev, zadná zástera, výšivka krivou ihlou, paličkovaná čipka
  Detail zdobenia "zannej" čiernej glotovej zástery, ktorá je bohato zdobená pestrofarebným viacradovým "trokuvaním" (strojovou retiazkovou výšivkou) v kombinácii s prišitou hodvábnou vyšívanou stuhou. Okraj lemuje tmavá paličkovaná čipka.
  Ženský odev z Krakovian 001-11
 3. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-10

  ženský odev, zadná zástera, zástera, výšivka krivou ihlou, paličkovaná čipka
  Detail zdobenia prednej "futi ganierki" (krajšej tmavej zástery na všedný deň) ušitej z modrotlače. Na dolnom okraji má prišitý nazberaný volán, nad ktorým je zdobenie "trokuvaním" (strojovou retiazkovou výšivkou) v kombinácii s prišitou vyšívanou stuhou. Spodná polovica "zannej" čiernej glotovej zástery je bohato zdobená viacradovým "trokuvaním" a prišitou vyšívanou stužkou. Okraj je ukončený farebnou paličkovanou čipkou.
  Ženský odev z Krakovian 001-10
 4. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-09

  ženský odev, zástera, rukávce, dierková výšivka
  Výšivka "na dzierki" (dierková výšivka) s geometrickými motívmi a motívmi strapcov hrozna z okraja rukávcov vyšitá tzv. smutnou fialovou farbou. Viditeľná je aj časť zástery zdobená "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom) a prišitými vyšívanými stuhami. Detail.
  Ženský odev z Krakovian 001-09
 5. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-08

  ženský odev, šatka na hlavu, paličkovaná čipka
  Detail riasenia a ozdobného prišitia bielej fabrickej čipky k okraju ručníka.
  Ženský odev z Krakovian 001-08
 6. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-07

  ženský odev, čepiec, šatka na hlavu, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, paličkovaná čipka
  Vlasy žene zakrýva čepiec vyšívaného dierkovanou a plochou výšivkou v modrých odtieňoch do tvaru zubov. Na čepci má uviazaný svetlý ručník z kupovaného materiálu, ktorý lemuje nariasená biela fabrická čipka. Bližší pohľad spredu zhora.
  Ženský odev z Krakovian 001-07
 7. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-06

  ženský odev, živôtik, okružie, čepiec, šatka na hlavu, dierková výšivka, paličkovaná čipka
  Farebný "lajblík" s bielym podkladom je zdobený našitými stužkami a zapína sa vpredu po celej dĺžke na malé gombíky. Okolo krku má žena pripnutý paličkovaný "kriezel" (okružie) v modro-fialových odtieňoch. Na vyšívanom čepci s dierkovanou a plochou modrou výšivkou do zubov má žena uviazaný ručník z kupovaného materiálu. Okraje ručníka lemuje nariasená biela fabrická čipka. Bližší pohľad zboku.
  Ženský odev z Krakovian 001-06
 8. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-05

  ženský odev, živôtik, okružie, čepiec, šatka na hlavu, dierková výšivka, paličkovaná čipka
  Farebný "lajblík" s bielym podkladom je zdobený našitými stužkami a zapína sa vpredu po celej dĺžke na malé gombíky. Okolo krku má žena pripnutý paličkovaný "kriezel" (okružie) v modro-fialových odtieňoch. Na vyšívanom čepci s dierkovanou a plochou modrou výšivkou do zubov má žena uviazaný ručník z kupovaného materiálu. Okraje ručníka lemuje nariasená biela fabrická čipka. Bližší pohľad spredu.
  Ženský odev z Krakovian 001-05
 9. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-04

  ženský odev, zadná zástera, rukávce, živôtik, šatka na hlavu
  Zadný diel farebného "lajblíka" s bielym podkladom zdobia našité stužky. Viditeľné je aj husté riasenie "zannej" čiernej glotovej zástery v páse a bielej fabrickej čipky z okraja ručníka. Bližší pohľad zozadu.
  Ženský odev z Krakovian 001-04
 10. Pridať záložky  Ženský odev z Krakovian 001-03

  ženský odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, zadná zástera, zástera, rukávce, živôtik, okružie, čepiec, šatka na hlavu, dierková výšivka, paličkovaná čipka
  Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) a jedna plátenná "kasanica" (pracovná zadná sukňa). "Formi" (rukávce) strihané "na skos" (od ramena k zápästiu sa šikmo zužujú) sú zdobené iba na okraji rukávov fialovou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou). Okolo krku má žena pripnutý paličkovaný "kriezel" (okružie) v modro-fialových odtieňoch. Farebný "lajblík" s bielym podkladom je zdobený našitými stužkami, vpredu sa zapína po celej dĺžke na malé gombíky. Predná "futa ganierka" (krajšia tmavá zástera na všedný deň) je ušitá z modrotlače, na dolnom okraji má prišitý nazberaný volán a nad ním je zdobenie "trokuvaním" (strojovou retiazkovou výšivkou) v kombinácii s prišitou vyšívanou stuhou. Spodná polovica "zannej" čiernej glotovej zástery je bohato zdobená viacradovým "trokuvaním" a prišitou vyšívanou stužkou. Okraj je ukončený farebnou paličkovanou čipkou. Na vyšívanom čepci s dierkovanou a plochou modrou výšivkou do zubov má žena uviazaný ručník z kupovaného materiálu. Okraje ručníka lemuje nariasená biela fabrická čipka. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Celkový pohľad zozadu.
  Ženský odev z Krakovian 001-03