Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 4207  
Vaša požiadavka: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^sluk_us_auth 0900055 do^"
  1. Pridať záložky   Drotári

    drotár, drotárstvo, drotárske piesne
    Dokumentárny film o drotárskom remesle. Genézu drotárstva na Slovensku približuje historička drotárstva Kantarína Hallonová a komentované ukážky z výroby prezentujú zástupcovia dotknutej komunity.
  2. Pridať záložky   Drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní

    kríž, reliéfna rezba, geometrická ornamentika, rezbárstvo
    Dokumentárny film o tradícii drevených vyrezávaných krížov. Komentované ukážky z výroby prezentujú zástupcovia z regiónu Podpoľania a historické súvislosti rozpráva etnografka Jasna Gaburová.
  3. Pridať záložky   Ručné zvonenie v Kaplnke sv. Michala v Košiciach

    samozvučné nástroje (idiofóny), zvonenie, zvonár
    Ukážka ručného zvonenia na dvoch zvonoch v Kaplnke sv. Michala. Ukážku zvonenia predvádza Juraj Gembický.
  4. Pridať záložky   Ručné zvonenie v Dóme sv. Alžbety v Košiciach

    samozvučné nástroje (idiofóny), zvonenie, zvonár, kostol
    Rozprávanie o zvonoch Božského srdca a sv. Ondreja z Dómu sv. Alžbety v meste Košice, o životnej ceste zvonára k ručnému zvoneniu a o príležitostiach a sviatkoch, pri ktorých sa zvykne zvoniť. Ukážka zvonenia na troch zvonoch (vrátane úvodného zvonenia na "Umieráčik") a ukážka špecifického druhu zvonenia s prestávkami, používaného po omši s arcibiskupom. Rozpráva a ukážky zvonení predvádza zvonár Róbert Farkaš a Tomáš Harbuľák.
  5. Pridať záložky   Ručné zvonenie v Urbanovej veži v Košiciach

    samozvučné nástroje (idiofóny), zvonenie, zvonár
    Rozprávanie o zvone sv. Urbana z Urbanovej veže v meste Košice, o rôznych príležitostiach, pri ktorých sa zvykne zvoniť a o obnovovaní tradície ručného zvonenia v rámci košickej farnosti. Ukážka zvonenia na zvone sv. Urbana a rozprávanie o životnej ceste zvonára k ručnému zvoneniu. Rozpráva a ukážku zvonenia predvádza kurátor Dómu sv. Alžbety, Tomáš Harbuľák.
  6. Pridať záložky   Ručné zvonenie v Hrašovíku

    samozvučné nástroje (idiofóny), zvonenie, zvonár
    Rozprávanie o miestnej zvonici, zvone a o zvonároch, ktorí pôsobili v obci Hrašovík. Ukážka zvonenia v miestnej zvonici a rozprávanie obecného zvonára o jeho životnej ceste k ručnému zvoneniu. Rozpráva starostka obce Hrašovík, Renáta Demková a Pavel Staňo, miestny zvonár. Ukážku zvonenia predvádza Pavel Staňo.
  7. Pridať záložky   Gajdy a gajdošská kultúra na Slovensku

    hudobné nástroje, jazýčkové nástroje, gajdy, rezbárstvo
    Dokumentárny film o gajdošskej kultúre. O hudobnej tradícii rozpráva spoluzakladateľ Cechu slovenských gajdošov Milan Rusko a etnomuzikológ Bernard Garaj. Ďalšie informácie prinášajú zástupcovia gajdošskej komunity.
  8. Pridať záložky   Terchovská muzika

    muzika, sláčikové hudby
    Dokumentárny film. Rozprávanie o hudobnej tradícii Terchovej a priľahlých osád. O fenoméne terchovskej muziky rozpráva etnomuzikologička Jana Ambrózová, ukážku hry a ďalšie informácie prinášajú zástupcovia miestnej komunity.
  9. Pridať záložky   Fujara trombita

    hudobné nástroje, signálne nástroje, fujara trombita
    Dokumentárny film o pastierskom hudobnom nástroji - fujare trombite. Komentované ukážky z výroby nástroja prezentujú zástupcovia dotknutej komunity. O funkcii signálneho nástroja a historických súvislostiach rozpráva entomuzikológ Oskár Elschek.
  10. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Jarabiny 001-07

    ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, ženská košeľa, živôtik, čepiec, modrotlač, riasenie
    Základ odevu tvorí rubáš a jedna plátenná nariasená spodnica. "Hadvabne" (brokátové) "opľiča" (oplecko) je na zápästiach stiahnuté červenými tkanými "obšivkami" (manžetami) s prišitým čipkovaným volánom a na záhrení úzkym pásom červenej výšivky cez riasy. Svetlý brokátový "prjašivskij brušľak" (živôtik) lemuje úzka ružová stuha, po celej dĺžke sa zapína na drobné gombíky. Mierne nariasená "klačenica" (modrotlačová sukňa) je potláčaná dvojfarebným rastlinným dekórom. Tento vzor má názov "labata". Na sukni je opásaný "farbarskij fartuch" (obojstraná modrotlačová zástera). Hlavu ženy zdobí brokátový "čepec" okolo tváre lemovaný skladanou vyšívanou stuhou a upevnený viackrát obtočenou čiernou stužkou previazanou do veľkej mašle. Na nohách má žena obuté čierne kožené "skirňi" (čižmy) s tvrdou sárou. Celkový pohľad spredu.

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.