Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 22  
Vaša požiadavka: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^sluk_us_auth h7199 do^"
 1. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Prenčova 001-09

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, živôtik, spona
  Ženský obradový odev, takzvaná "pláťená prenčovská ňevesta" - postup obliekania. Bližší pohľad na uviazanú farebnú stuhu vo výstrihu "prusľaka" (živôtika) dozdobenú kovovou sponou s mincami.
  Obliekanie mladuchy z Prenčova 001-09
 2. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-11

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, brošňa, spona, živôtik
  Postup obliekania mladuchy. Pripevňovanie spony - brošne na "krézel" pod krkom. Brošňa spájala okraje "krézla".
  Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-11
 3. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-23

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, svadba, veniec mladuchy, rukávce, brošňa, spona, živôtik, okružie
  Postup obliekania mladuchy. Pohľad na vrchnú časť odevu. Na hlave má "venec" zložený z prednej a zadnej čelenky, pásu rozmarínových vetvičiek a základného venca. Oblečené má rukávce, na ktorých je navrchu prišitý "krézel s obojkom" (okružie) spojený brošňou a zelený "prucel" (živôtik).
  Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-23
 4. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Prenčova 003-01

  sviatočný odev, ženský odev, rukávce, živôtik, spona, spodná sukňa, sukňa, zástera, čepiec, topánky
  Odev mladej vydatej ženy, takzvaná "mladá žena v brokáťe". Oblečené má "opľecko" (rukávce) z bieleho plátna do pása, na ňom bohato zdobený zelený brokátový "prusľak" (živôtik), pod krkom spona. V spodnej časti je plátená "geceľa" (spodná sukňa), zelená kvetovaná brokátová sukňa, na nej jednofarebná brokátová zelená zástera s volánom. Hlavu pokrýva "ľetačkaví" okrúhly čepiec na vrchu s "bukrou". Obuté má čierne poltopánky s jednou prackou. Celkový pohľad spredu.
  Ženský sviatočný odev z Prenčova 003-01
 5. Pridať záložky   Dievocký odev zo Bzovíka 001-07

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, spona, bižutéria, krížiková výšivka
  Sviatočný odev mladšej ženy zo Bzovíka. Riasenie predného dielu bielych plátenných rukávcov "opľecka" spevnených na golieri hustou čiernou krížikovou výšivkou. Okolo krku má dievka dvakrát obtočenú úzku čiernu zamatovú stuhu, na konci ktorej je priviazaná dvojradová šnúra plastových zelených korálikov (pôvodne bývali z fúkaného skla). Farebne obšitý rázporok "opľecka" zdobí a uzatvára pod krkom svetložltá smaltovaná spona.
  Dievocký odev zo Bzovíka 001-07
 6. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy zo Bzovíka 001-11

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, rubáš, sukňa, zástera, pás, rukávce, spona, krížiková výšivka, modrotlač
  Postup obliekania mladuchy na sobáš do tradičného svadobného odevu. Pripínanie maľovanej emailovej spony na rázporok krátkeho riaseného "opľecka" z bieleho plátna a pripevňovanie vyšívanej stuhy uviazanej do mašle k už opásanej bielomodrej stuhe.
  Obliekanie mladuchy zo Bzovíka 001-11
 7. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy zo Bzovíka 001-12

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, rukávce, spona, krížiková výšivka
  Postup obliekania mladuchy na sobáš do tradičného svadobného odevu. Pripínanie maľovanej emailovej spony na rázporok krátkeho riaseného "opľecka" z bieleho plátna, ktorého golier a rázporok sú zdobené hustou čiernou krížikovou výšivkou.
  Obliekanie mladuchy zo Bzovíka 001-12
 8. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy zo Bzovíka 001-14

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, rubáš, rukávce, spona, pôlka, rozmarín, krížiková výšivka
  Postup obliekania mladuchy na sobáš do tradičného svadobného odevu. Pohľad na pripnutú rozmarínovú vetvičku na "oďiecke", ktorá je previazaná cez krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna.
  Obliekanie mladuchy zo Bzovíka 001-14
 9. Pridať záložky   Odev ženícha z Lendaku 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, odev ženícha, gate, nohavice, mužská košeľa, kožuštek, krpce, klobúk, pierko, spona
  Odev pozostáva z bielej plátennej košele zvanej "kosuľa" s tkaným golierom a zdobením na okrajoch rukávov. Košeľa sa zaväzuje pod krkom bavlnenými šnúrkami a rázporok je zopnutý mosadzným blanciarom zvaným "špina". Na košeľu patrí "serdok", kožúšok z bielej ovčej kože zdobený červenou irchou a so zelenými vyšívanými detailami. Zväzuje sa v oblasti pása ružovými stuhami, ktoré sú dozdobené farebnými vlnenými brmbolcami. Z vnútra kožúška sa na ľavú stranu pripína ženíchovi biela vreckovka zdobená na každom rohu farebnými "keckami" (stuhami). Pod nohavice sa obliekajú plátenné gate. Nohavice sú súkenné, vyšívané pestrým harasom (vlnou) a nazývajú sa "portki". Výrazné ornamenty sú vyšívané v okolí "kisonki" (vrecka) a na stehnách, ktoré sa nazývajú "pažince". Vyšívané sú aj takzvané "lapki" alebo uši na portkách, čo sú oblúky zo súkna prekrývajúce vpredu na páse opasok. Do nohavíc patrí dlhý hnedý kožený opasok, dva razy opásaný okolo pása, nazývaný "řemiň". K odevu prislúchajú hnedé kožené vybíjané krpce. Hlavu zdobí "kapeľus", klobúk s mušľami a s pierkom, ktoré je vytvorené z piatich širokých farebných stúh a z rozmarínu. Celkový pohľad spredu.
  Odev ženícha z Lendaku 001-01
 10. Pridať záložky   Odev ženícha z Lendaku 001-08

  mužský odev, sviatočný odev, odev ženícha, mužská košeľa, spona
  Odev pozostáva z bielej plátennej košele zvanej "kosuľa" s tkaným golierom a zdobením na okrajoch rukávov. Košeľa sa zaväzuje pod krkom bavlnenými šnúrkami a rázporok je zopnutý mosadzným blanciarom zvaným "špina". Na košeľu patrí "serdok", kožúšok z bielej ovčej kože zdobený červenou irchou a so zelenými vyšívanými detailami. Zväzuje sa v oblasti pása ružovými stuhami, ktoré sú dozdobené farebnými vlnenými brmbolcami. Z vnútra kožúška sa na ľavú stranu pripína ženíchovi biela vreckovka zdobená na každom rohu farebnými "keckami" (stuhami). Pod nohavice sa obliekajú plátenné gate. Nohavice sú súkenné, vyšívané pestrým harasom (vlnou) a nazývajú sa "portki". Výrazné ornamenty sú vyšívané v okolí "kisonki" (vrecka) a na stehnách, ktoré sa nazývajú "pažince". Vyšívané sú aj takzvané "lapki" alebo uši na portkách, čo sú oblúky zo súkna prekrývajúce vpredu na páse opasok. Do nohavíc patrí dlhý hnedý kožený opasok, dva razy opásaný okolo pása, nazývaný "řemiň". K odevu prislúchajú hnedé kožené vybíjané krpce. Hlavu zdobí "kapeľus", klobúk s mušľami a s pierkom, ktoré je vytvorené z piatich širokých farebných stúh a z rozmarínu. Pohľad na sponu pod krkom.
  Odev ženícha z Lendaku 001-08

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.