Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 142  
Vaša požiadavka: Autor-kód záznamu + druh.dok = "^sluk_us_auth h7363 do^"
 1. Pridať záložky   Pracovný odev z Príbeliec

  pracovný odev, ženský odev, mužský odev, zástera, mužská zástera, rukávce, mužská košeľa, lajblík, živôtik, šatka na hlavu
  Celkový pohľad spredu na dve ženy a dvoch mužov v tradičnom pracovnom odeve. Žena vľavo "zavitá do ručníka" (spôsob viazania šatky na hlavu) má "krepovú fertušku" (zástera), v rukách drží hrable a mliečnik na vodu. Vedľa nej muž s "kalapom" (klobúkom) na hlave má oblečenú bielu "magočkavú" košeľu, "malí kabáťik" (lajblík), "širokie gati" (gate) a pracovnú zásteru. Obuté má čižmy, cez plece chrbtový kôš s trávou. Tretí zľava je muž oblečený podobne ako predchádzajúci, ale bez "kabátika" a na pleci drží kosu. Žena vpravo má "spoňňí" (spodný) ručník len do čela, na ňom "kartúnoví" ručník, "hrubô oplecko" (rukávce), "lajblík" (živôtik) "pod hrllo zapjati" (zapnutý pod hrdlom), zásteru a v ruke krčah.
  Pracovný odev z Príbeliec
 2. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Kojšova 001-01

  ženský odev, pracovný odev, krpce, spodná sukňa, sukňa, zástera, živôtik, rukávce, čepiec, odevné doplnky, výšivka, krížiková výšivka
  Ženský pracovný odev z Kojšova. Celkový pohľad spredu. Základ odevu tvorí "rancaná", teda skladaná tmavá sukňa z modrotlače prišitá k živôtiku, "šarna kidľa farbaňica s lajblíkom". Pod "kidľou" nosí žena spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho plátna, ktoré pred zafarbením od modrotlače chráni farebný vzorovaný kartúnový "kabat". "Kidľa" je z prednej strany vykasaná. Na nej má oblečenú plátennú zásteru "šorc" s pásom krížikovej výšivky a s čipkovým zakončením. Okolo pása má uviazanú stuhu "trašku". Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené výšivkou s rastlinnými motívmi. Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené "gaľerkami" vyšívanými krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Cez zapínanie rukávcov, ktoré je na gombík, sú uviazané "gombi" z lacetu. Na rukávce sa obliekal vzorovaný kašmírový lajblík rovnako so zapínaním na gombíky. Žena má na hlave pracovný háčkovaný čepiec s plátenným podkladom. Súčasťou čepca je vlnená stužka "šnorka" uviazaná po celom jeho obvode a spustená po chrbte po spodný okraj sukne. Na nohách má obuté kožené krpce "bačkori".
  Ženský pracovný odev z Kojšova 001-01
 3. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Kojšova 001-02

  ženský odev, pracovný odev, krpce, spodná sukňa, sukňa, živôtik, rukávce, čepiec, odevné doplnky, ažúr, výšivka, krížiková výšivka
  Ženský pracovný odev z Kojšova. Celkový pohľad zozadu. Základ odevu tvorí "rancaná", teda skladaná tmavá sukňa z modrotlače prišitá k živôtiku, "šarna kidľa farbaňica s lajblíkom". Pod "kidľou" nosí žena spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho plátna, ktoré pred zafarbením od modrotlače chráni farebný vzorovaný kartúnový "kabat". "Kidľa" je z prednej strany vykasaná, na zadnej strane je zdobená vyšívanými "ažurkami". Okolo pása má uviazanú stuhu "trašku". Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené výšivkou s rastlinnými motívmi. Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené "gaľerkami" vyšívanými krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávce sa obliekal vzorovaný kašmírový lajblík so zapínaním na gombíky. Žena má na hlave pracovný háčkovaný čepiec s plátenným podkladom. Súčasťou čepca je vlnená stužka "šnorka" uviazaná po celom jeho obvode a spustená po chrbte po spodný okraj sukne. Na nohách má obuté kožené krpce "bačkori".
  Ženský pracovný odev z Kojšova 001-02
 4. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Kojšova 001-03

  ženský odev, pracovný odev, živôtik, rukávce, odevné doplnky, šatka na hlavu, výšivka, krížiková výšivka
  Ženský pracovný odev z Kojšova. Bližší pohľad na vrchnú časť postavy spredu. Žena má na hornej časti tela oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené výšivkou s rastlinnými motívmi. Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené "gaľerkami" vyšívanými krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Cez zapínanie rukávcov, ktoré je na gombík, sú uviazané "gombi" z lacetu. Na rukávce sa obliekal vzorovaný kašmírový lajblík rovnako so zapínaním na gombíky. Čepiec zakrýva vzorovaná kartúnová šatka "chustka", ktorá sa uväzuje vzadu.
  Ženský pracovný odev z Kojšova 001-03
 5. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Kojšova 001-04

  ženský odev, pracovný odev, živôtik, rukávce, odevné doplnky, šatka na hlavu, výšivka, krížiková výšivka
  Ženský pracovný odev z Kojšova. Bližší pohľad na vrchnú časť postavy zozadu. Žena má na hornej časti tela oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené výšivkou s rastlinnými motívmi. Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené "gaľerkami" vyšívanými krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávce sa obliekal vzorovaný kašmírový lajblík so zapínaním na gombíky. Čepiec zakrýva vzorovaná kartúnová šatka "chustka", ktorá sa uväzuje vzadu. Súčasťou čepca je vlnená stužka "šnorka" uviazaná po celom jeho obvode a spustená po chrbte po spodný okraj sukne. Okolo pása má žena uviazanú stuhu "trašku".
  Ženský pracovný odev z Kojšova 001-04
 6. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Kojšova 001-05

  ženský odev, pracovný odev, rukávce, výšivka, krížiková výšivka
  Ženský pracovný odev z Kojšova. Detail "gaľeriek", krížikovej výšivky na rukávcoch "oplečku" v oblasti zakončenia rukávov. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Výšivka s rastlinnými motívmi sa nachádza aj na rukávoch bielych plátenných rukávcov "oplečka".
  Ženský pracovný odev z Kojšova 001-05
 7. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-01

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, spodná sukňa, sukňa, zástera, papuče
  Pracovný odev z konopného plátna. Celkový pohľad spredu. Najspodnejšia časť odevu je červeno-čierna tkaná "stánka" (horná viditeľná časť rubáša), ktorá je na ramenách upevnená "cigánskimi tkaňicami". Krátke "opľecko" (rukávce) je bohato riasené okolo krku aj na predlaktiach, kde je zakončené volánom - "tacľom". Na "stánke" je oblečená plátená "geceľa" (spodná sukňa). "Vrchňia sukňa" nazývaná aj "kečkeňa" je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobená úzkou červenou prietkou po celom obvode. Na sukni je vytkávaná jednopolová "fiertucha" (zástera). Obuté má čierne "cigánki" (papuče).
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-01
 8. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-02

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, sukňa, papuče
  Pracovný odev z konopného plátna. Celkový pohľad zozadu. Najspodnejšia časť odevu je tkaná "stánka" v červeno-čiernych farbách. Krátke "opľecko" (rukávce) je bohato riasené okolo krku aj na predlaktiach, kde je zakončené volánom - "tacľom". "Vrchňia sukňa", nazývaná aj "kečkeňa" je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobená úzkou červenou prietkou po celom obvode. Obuté má čierne "cigánki" (papuče).
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-02
 9. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-03

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, sukňa
  Pracovný odev z konopného plátna. Bližší pohľad zozadu na červeno-čiernu tkanú "stánku" (horná viditeľná časť rubáša). Vidieť i uväzovanie "vrchňej sukňi" nazývanej "kečkeňa".
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-03
 10. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-04

  ženský odev, pracovný odev, sukňa, zástera, výšivka plochým stehom
  Pracovný odev z konopného plátna. Pohľad spredu na vytkávanú jednopolovú "fjertuchu" (zásteru) vyšívanú plochým stehom. Pod "fjertuchou" vidieť "vrchňiu sukňu" nazývanú "kečkeňa", ktorá je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobenú úzkou červenou prietkou po celom obvode.
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-04

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.