Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 8  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^ažúr^"
 1. Pridať záložky   Vyšívaný obrus z Príbeliec 004-03

  háčkovanie, obrus, ažúr
  Detail strednej časti kratšieho okraja obrusu. Pás háčkovanej čipky s rastlinným motívom prechádza do okraja ubrusu, kde je "ažúrka" ukončená zviazanými strapcami. Rovnobežne s okrajom, tesne pri ňom, je úzky pásik háčkovanej čipky s kruhovým motívom.
  Vyšívaný obrus z Príbeliec 004-03
 2. Pridať záložky   Vyšívaný obrus z Príbeliec 004-01

  výšivka, obrus, výšivka podľa počítanej nite, ažúr
  Celkový pohľad na vyšívaný obrus. Pás háčkovanej čipky s rastlinným motívom v strede dlhšej strany obrusu prechádza do okraja ubrusu, kde je "ažúrka" ukončená zviazanými strapcami. Rovnobežne s okrajom, tesne pri ňom, je úzky pásik háčkovanej čipky s kruhovým motívom. Kolmo na stredový pás, rovnobežne s okrajom, blízko pri ňom, je pás modrej výšivky podľa počítanej nite ("po ňitki").
  Vyšívaný obrus z Príbeliec 004-01
 3. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, živôtik, rukávce, čepiec, odevné doplnky, šperk, šatka na hlavu, ažúr, výšivka, krížiková výšivka
  Celkový pohľad spredu. Žena má oblečenú "rancanú", teda skladanú tmavú sukňu "šarnu kidľu" vyrobenú z modrotlače. "Kidľa" je zdobená vyšívanými spevňujúcimi "ažurkami". Pod ňou sú spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho plátna. Na sukni má čiernu kartúnovú zásteru "fartuch". Okolo pása má uviazané "maľinovo harasovo traški", ktoré sú vyhotovené z ovčej vlny. Na hornej časti tela sú biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené vyšívanými pásmi "spľetkami". Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené "gaľerkami" vyšívanými krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou košeli ich partnera. Rukávce sú pri krku spojené spinkou "pinou", na ktorej sú uviazané biele "gombi" z lacetu. Na rukávce sa obliekal živôtik "vist na beľavom verchu", ktorý je prišitý k sukni. Jeho základ je z modrého "flaušu", na ktorý sú našité zlaté vzorované stuhy "šnorki" a bordový "baršan". Na "viste" sú pripnuté brošne a perla. Vpredu je "vist" spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Žena má na hlave čepiec, ktorý je zakrytý lesklou zlatou šatkou "chustkou" s rastlinnými motívmi. Na nohách má obuté čierne kožené čižmy "škorňe", ktoré dostala do daru od jej budúceho manžela.
  Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-01
 4. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, živôtik, rukávce, čepiec, odevné doplnky, šatka na hlavu, ažúr, krížiková výšivka
  Celkový pohľad zozadu. Žena má oblečenú "rancanú", teda skladanú tmavú sukňu "šarnu kidľu" vyrobenú z modrotlače. "Kidľa" je zdobená vyšívanými spevňujúcimi "ažurkami". Pod ňou sú spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho plátna. Na sukni má čiernu kartúnovú zásteru "fartuch". Okolo pása má uviazané "maľinovo harasovo traški", ktoré sú vyhotovené z ovčej vlny. Na hornej časti tela sú biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené vyšívanými pásmi "spľetkami". Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené "gaľerkami" vyšívanými krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou košeli ich partnera. Rukávce sú pri krku spojené spinkou "pinou", na ktorej sú uviazané biele "gombi" z lacetu. Na rukávce sa obliekal živôtik "vist na beľavom verchu", ktorý je prišitý k sukni. Jeho základ je z modrého "flaušu", na ktorý sú našité zlaté vzorované stuhy "šnorki" a bordový "baršan". Žena má na hlave čepiec, súčasťou ktorého je vlnená stužka "šnorka" uviazaná po celom jeho obvode a spustená po chrbte po spodný okraj sukne. Čepiec je zakrytý lesklou zlatou šatkou "chustkou" s rastlinnými motívmi. Na nohách má obuté čierne kožené čižmy "škorňe", ktoré dostala do daru od jej budúceho manžela.
  Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-02
 5. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Kojšova 001-02

  ženský odev, pracovný odev, krpce, spodná sukňa, sukňa, živôtik, rukávce, čepiec, odevné doplnky, ažúr, výšivka, krížiková výšivka
  Ženský pracovný odev z Kojšova. Celkový pohľad zozadu. Základ odevu tvorí "rancaná", teda skladaná tmavá sukňa z modrotlače prišitá k živôtiku, "šarna kidľa farbaňica s lajblíkom". Pod "kidľou" nosí žena spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho plátna, ktoré pred zafarbením od modrotlače chráni farebný vzorovaný kartúnový "kabat". "Kidľa" je z prednej strany vykasaná, na zadnej strane je zdobená vyšívanými "ažurkami". Okolo pása má uviazanú stuhu "trašku". Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené výšivkou s rastlinnými motívmi. Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené "gaľerkami" vyšívanými krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávce sa obliekal vzorovaný kašmírový lajblík so zapínaním na gombíky. Žena má na hlave pracovný háčkovaný čepiec s plátenným podkladom. Súčasťou čepca je vlnená stužka "šnorka" uviazaná po celom jeho obvode a spustená po chrbte po spodný okraj sukne. Na nohách má obuté kožené krpce "bačkori".
  Ženský pracovný odev z Kojšova 001-02
 6. Pridať záložky   Odev mladuchy z Kojšova 002-09

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, zástera, ažúr
  Spevňujúca "ažurka" na zástere "šarnom fartuchu" z modrotlače.
  Odev mladuchy z Kojšova 002-09
 7. Pridať záložky   Mužské nohavice z Dolných Rykynčíc 001-01

  sviatočný odev, mužský odev, nohavice, plátno, ažúr
  Mužské sviatočné nohavice "gaťe". Jedna nohavica je ušitá z dvoch pôl plátna, v rozkroku majú všitý štvorcový klin, v páse sú stiahnuté šnúrkou a spodný okraj zdobí biela ažúrová výšivka. Celkový pohľad spredu.
  Mužské nohavice z Dolných Rykynčíc 001-01
 8. Pridať záložky   Mužské nohavice z Dolných Rykynčíc 001-02

  sviatočný odev, mužský odev, nohavice, plátno, ažúr
  Mužské sviatočné nohavice "gaťe". Jedna nohavica je ušitá z dvoch pôl plátna, v rozkroku majú všitý štvorcový klin, v páse sú stiahnuté šnúrkou a spodný okraj zdobí biela ažúrová výšivka. Detailný pohľad na výšivku.
  Mužské nohavice z Dolných Rykynčíc 001-02

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.