Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 20  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^baranica^"
 1. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, mužská košeľa, lajblík, mužská šatka na hrdlo, halena, vreckovka, baranica, čižmy
  Zimný variant mužského odevu staršej generácie. Celkový pohľad spredu. Muž má oblečené tmavé súkenné nohavice s čiernym šnurovaním, bielu plátenú košeľu, "pruclek" (lajblík) zopnutý širokou kvetovanou stuhou ("pantlu"). Okolo krku má uviazaný "strapčák" (hodvábnu šatku ukončenú viazanými strapcami), do razporkov zasunutý vyšívaný plátený "kapesníček". Na pleciach má halenu, súkenný kabát z ovčej vlny zdobený bielo-červenou pletenkou (motanou šnúrkou). Na nohách má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou, na hlave baranicu.
  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-01
 2. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-02

  mužský odev, sviatočný odev, halena, baranica, čižmy
  Zimný variant mužského odevu staršej generácie. Celkový pohľad zozadu. Muž má oblečenú halenu, súkenný kabát z ovčej vlny zdobený bielo-červenou pletenkou (motanou šnúrkou). Na nohách má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou, na hlave baranicu.
  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-02
 3. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-03

  mužský odev, sviatočný odev, mužská košeľa, lajblík, mužská šatka na hrdlo, halena, baranica
  Zimný variant mužského odevu staršej generácie. Bližší pohľad spredu. Muž má oblečenú bielu plátenú košeľu, "pruclek" (lajblík) zopnutý širokou kvetovanou stuhou ("pantlu"). Okolo krku má uviazaný "strapčák" (hodvábnu šatku ukončenú viazanými strapcami). Na pleciach má halenu, súkenný kabát z ovčej vlny zdobený bielo-červenou pletenkou (motanou šnúrkou), na hlave baranicu.
  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-03
 4. Pridať záložky   Pastieri zo Strelníkov 005-01

  pastier oviec, baranica
  Traja valasi stojaci pred kolibou. Zľava Ondrej Liso v čiernej baranici, Ondrej Majer Škrváň a neznámy valach s formou na oštiepok v ruke.
  Pastieri zo Strelníkov 005-01
 5. Pridať záložky   Rozprávanie o mužských odevoch v Rybníku

  pracovný odev, sviatočný odev, halena, nohavice, remeň, čižmy, klobúk, čiapka, baranica
  Rozprávanie o mužských pracovných a sviatočných odevoch a odevných súčiastkach. Ženské hovorené slovo bez hudobného sprievodu.
 6. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Lendaku 003-01

  mužský odev, sviatočný odev, kožuch, gate, nohavice, mužská košeľa, kožuštek, krpce, baranica
  Odev pozostáva z bielej plátennej košele zvanej "kosuľa" s tkaným golierom a zdobením na okrajoch rukávov. Košeľa sa zaväzuje pod krkom bavlnenými šnúrkami a rázporok je zopnutý mosadzným blanciarom zvaným "špina". Na košeľu patrí "serdok", kožúšok z bielej ovčej kože zdobený červenou irchou a so zelenými vyšívanými detailami. Zväzuje sa v oblasti pása ružovými stuhami, ktoré sú dozdobené farebnými vlnenými brmbolcami. Pod nohavice sa obliekajú plátenné gate. Nohavice sú súkenné, vyšívané pestrým harasom (vlnou) a nazývajú sa "portki". Výrazné ornamenty sú vyšívané v okolí "kisonki" (vrecka) a na stehnách, ktoré sa nazývajú "pažince". Vyšívané sú aj takzvané "lapki" alebo uši na portkách, čo sú oblúky zo súkna prekrývajúce vpredu na páse opasok. Do nohavíc patrí dlhý hnedý kožený opasok, dva razy opásaný okolo pása, nazývaný "řemiň". Najvrchnejšou časťou odevu je kožuch z bielej kože zdobený červenými aplikáciami, ktorý sa vpredu zapína na tri gombíky. K odevu prislúchajú hnedé kožené vybíjané krpce. Na hlavu sa v zimnom období nosí baranica. Celkový pohľad spredu.
  Mužský sviatočný odev z Lendaku 003-01
 7. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Lendaku 003-02

  mužský odev, sviatočný odev, kožuch, gate, nohavice, mužská košeľa, kožuštek, krpce, baranica
  Odev pozostáva z bielej plátennej košele zvanej "kosuľa" s tkaným golierom a zdobením na okrajoch rukávov. Košeľa sa zaväzuje pod krkom bavlnenými šnúrkami a rázporok je zopnutý mosadzným blanciarom zvaným "špina". Na košeľu patrí "serdok", kožúšok z bielej ovčej kože zdobený červenou irchou a so zelenými vyšívanými detailami. Zväzuje sa v oblasti pása ružovými stuhami, ktoré sú dozdobené farebnými vlnenými brmbolcami. Pod nohavice sa obliekajú plátenné gate. Nohavice sú súkenné, vyšívané pestrým harasom (vlnou) a nazývajú sa "portki". Výrazné ornamenty sú vyšívané v okolí "kisonki" (vrecka) a na stehnách, ktoré sa nazývajú "pažince". Vyšívané sú aj takzvané "lapki" alebo uši na portkách, čo sú oblúky zo súkna prekrývajúce vpredu na páse opasok. Do nohavíc patrí dlhý hnedý kožený opasok, dva razy opásaný okolo pása, nazývaný "řemiň". Najvrchnejšou časťou odevu je kožuch z bielej kože zdobený červenými aplikáciami, ktorý sa vpredu zapína na tri gombíky. K odevu prislúchajú hnedé kožené vybíjané krpce. Na hlavu sa v zimnom období nosí baranica. Celkový pohľad zozadu.
  Mužský sviatočný odev z Lendaku 003-02
 8. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Lendaku 003-05

  mužský odev, sviatočný odev, kožuch, gate, nohavice, mužská košeľa, kožuštek, krpce, baranica
  Odev pozostáva z bielej plátennej košele zvanej "kosuľa" s tkaným golierom a zdobením na okrajoch rukávov. Košeľa sa zaväzuje pod krkom bavlnenými šnúrkami a rázporok je zopnutý mosadzným blanciarom zvaným "špina". Na košeľu patrí "serdok", kožúšok z bielej ovčej kože zdobený červenou irchou a so zelenými vyšívanými detailami. Zväzuje sa v oblasti pása ružovými stuhami, ktoré sú dozdobené farebnými vlnenými brmbolcami. Pod nohavice sa obliekajú plátenné gate. Nohavice sú súkenné, vyšívané pestrým harasom (vlnou) a nazývajú sa "portki". Výrazné ornamenty sú vyšívané v okolí "kisonki" (vrecka) a na stehnách, ktoré sa nazývajú "pažince". Vyšívané sú aj takzvané "lapki" alebo uši na portkách, čo sú oblúky zo súkna prekrývajúce vpredu na páse opasok. Do nohavíc patrí dlhý hnedý kožený opasok, dva razy opásaný okolo pása, nazývaný "řemiň". Najvrchnejšou časťou odevu je kožuch z bielej kože zdobený červenými aplikáciami, ktorý sa vpredu zapína na tri gombíky. K odevu prislúchajú hnedé kožené vybíjané krpce. Na hlavu sa v zimnom období nosí baranica. Celkový pohľad zboku.
  Mužský sviatočný odev z Lendaku 003-05
 9. Pridať záložky   Mužský pracovný odev z Lendaku 001-01

  mužský odev, pracovný odev, halena, gate, nohavice, mužská košeľa, baranica, baganče, onuce, kolcúny, baranica
  Odev pozostáva z bielej plátennej košele zvanej "kosuľa" s tkaným golierom. Rázporok pod krkom je zopnutý mosadzným blanciarom zvaným "špina". Na košeľu patrí vlnený sveter. Nohavice sú súkenné, na bokoch vyšívané harasom (vlnou) a nazývajú sa "portki". Pod nohavice sa obliekajú plátenné gate. Do nohavíc patrí dlhý hnedý kožený opasok, dva razy opásaný okolo pása, nazývaný "řemiň". Najvrchnejšou časťou odevu je halena zo súkna zvaná "sukmana". K odevu prislúchajú pracovné topánky zvané "bagandže", na chladné zimné obdobie sa nosili "kolcuni", čo je nízka súkenná obuv, do ktorej sa noha najprv zavinula do "unecki" (onuce). Na hlavu patrí čierna baranica. Celkový pohľad spredu.
  Mužský pracovný odev z Lendaku 001-01
 10. Pridať záložky   Mužský pracovný odev z Lendaku 001-02

  mužský odev, pracovný odev, halena, gate, nohavice, mužská košeľa, baranica, baganče, onuce, kolcúny, baranica
  Odev pozostáva z bielej plátennej košele zvanej "kosuľa" s tkaným golierom. Rázporok pod krkom je zopnutý mosadzným blanciarom zvaným "špina". Na košeľu patrí vlnený sveter. Nohavice sú súkenné, na bokoch vyšívané harasom (vlnou) a nazývajú sa "portki". Pod nohavice sa obliekajú plátenné gate. Do nohavíc patrí dlhý hnedý kožený opasok, dva razy opásaný okolo pása, nazývaný "řemiň". Najvrchnejšou časťou odevu je halena zo súkna zvaná "sukmana". K odevu prislúchajú pracovné topánky zvané "bagandže", na chladné zimné obdobie sa nosili "kolcuni", čo je nízka súkenná obuv, do ktorej sa noha najprv zavinula do "unecki" (onuce). Na hlavu patrí čierna baranica. Celkový pohľad zozadu.
  Mužský pracovný odev z Lendaku 001-02

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.