Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 33  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^náhrdelník^"
 1. Pridať záložky   Zakladanie čepca z Príbeliec 001-11

  čepiec, ženský odev, šatka na plecia, náhrdelník
  Postup zakladania príbelského čepca. Pohľad spredu na mladú nevestu v príbelskom čepci. Na krku má "grólik" a pod ním vidno "granátke" (viacradový kaskádovitý náhrdelník), cez plecia má "strapcaví ručňík".
  Zakladanie čepca z Príbeliec 001-11
 2. Pridať záložky   Zakladanie čepca z Príbeliec 002-07

  ženský odev, čepiec, rukávce, šatka na plecia, brošňa, sukňa, náhrdelník, sviatočný odev
  Postup zakladania plachtinského čepca z Príbeliec. Pohľad spredu na mladú ženu v tradičnom sviatočnom odeve. Na hlave má plachtinský, takzvaný "rúrkaví" čepiec. Na krku má "grólik s kemienkami na handričke" (ozdoba tesne okolo krku), pod ním "granátke - mliekovke" (viacradový kaskádovitý náhrdelník siahajúci až pod prsia), ktoré sú vyzdobené "brmbolcami" (sklené ozdoby). Pod "granátke" sa dáva takzvaný "podgranátňik", aby nebolo vidieť telo. Oblečené má "ťenkô oplecko" (rukávce), na rukávoch "ozdobnie mašle". Cez plecia má veľký "strapcaví ručňík" siahajúci až k pásu, kde je zopnutý brošňou. Vrchná sukňa s krajkou sa nazýva "merinka", pod ňou je päť bielych "pigľuvaních sukňí". Všetky sukne sú naškrobené "krochmeľom" (pšeničný škrob).
  Zakladanie čepca z Príbeliec 002-07
 3. Pridať záložky   Detský odev z Príbeliec

  detský odev, lajblík, mužská zástera, gate, detský účes, sukňa, pančuchy, šatka na plecia, mužská košeľa, blúza, náhrdelník
  Celkový pohľad spredu na deti v tradičnom odeve. Zľava väčší chlapec, ktorý má oblečenú košeľu, "lajblík" (vesta), "gati" (gate) so strapcami a čiernu zásteru. Dievča vedľa neho má účes "na víkruti", "grólik" (ozdoba tesne na krku), "granátki" (viacradový náhrdelník), šatku cez plecia so strapcami, krepovú sukňu, "hrčkavie štrimfle" (pančuchy) a "celie topaňe" (topánky). Menší chlapec má na hlave klobúk, oblečenú má košeľu, "lajblík", bielu zásteru a "gati" so strapcami. Menšie dievča má "čepčok" (detský čepček), "sabatku" (blúza), krepovú sukňu, pod ňou "spoňňiu sukňu" (spodnú sukňu) a "štrimfle" (pančuchy).
  Detský odev z Príbeliec
 4. Pridať záložky   Účes na gudri z Príbeliec 001-01

  dievocký účes, detský účes, náhrdelník, šatka na plecia
  Pohľad spredu na mladé dievča učesané "na gudri". Vlasy sú rozdelené v strede pútcom na dve polovice na "choňňík" (chodník), vpredu sú rozstrapatené, na hlave je založná "krepina" (ozdobná čelenka). Dievča má na krku "grólik" (ozdoba tesne okolo krku), pod ním "granátke" (viacradový náhrdelník) a ručník "s vlňeníma strapci" nazývaný "merinovaní ručňík".
  Účes na gudri z Príbeliec 001-01
 5. Pridať záložky   Zakladanie čepca z Príbeliec 001-13

  sviatočný odev, ženský odev, čepiec, rukávce, blúza, sukňa, pančuchy, šatka na hlavu, šatka na plecia, náhrdelník
  Postup zakladania príbelského čepca. Mladá nevesta v tradičnom sviatočnom odeve s príbelským čepcom na hlave. Oblečené má "tenkô oplecko" (rukávce), "grólik" (ozdoba na krku) a pod ním na prsiach "granátke" (viacradový kaskádovitý náhrdelník), cez plecia "strapcaví ručňík", sukňu, na nohách "srcavie štrimfle" (pančuchy) a "celie topaňe". Vedľa nej stojí jej matka, oblečená takisto v tradičnom sviatočnom odeve. Na krku má "grólik" a pod ním "granátke", oblečenú má "sabatku" (modrá blúza), na hlave ručník, sukňu, na nohách "srcavie štrimfle" a "celie topaňe".
  Zakladanie čepca z Príbeliec 001-13
 6. Pridať záložky   Svadobný odev z Príbeliec 001-03

  mladucha, ženích, odev ženícha, odev mladuchy, sviatočný odev, obradový odev, ženský odev, mužský odev, veniec mladuchy, náhrdelník, šatka na plecia, sukňa, pančuchy, mužská košeľa, lajblík, nohavice, pierko
  Celkový pohľad spredu na ženícha a mladuchu v tradičnom svadobnom odeve. Ženích má na hlave klobúk s "pierom", "magočkavú košeľu", "malí kabáťik" (lajblík), "pantalôni" (nohavice) a čižmy s "tvrdíma sárami". Mladucha má na hlave svadobný veniec, na krku "grólik" (ozdoba tesne okolo krku), pod ním "granátke-mliekovke" (viacradový kaskádovitý náhrdelník), cez plecia malú "pigľuvanú" šatku a "veľkí pigľuvaní ručník" so širokou čipkou ozdobený rozmarínom, "madérku" (vrchnú sukňu), "srcavie štrimfle" (pančuchy) a "celie topaňe" (topánky).
  Svadobný odev z Príbeliec 001-03
 7. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Príbeliec 003-01

  ženský odev, sviatočný odev, ženský kabátik, šatka na hlavu, šatka na plecia, blúza, náhrdelník, uterák, pančuchy, zástera, obradový koláč
  Celkový pohľad spredu na štyri staršie ženy vo sviatočných odevoch. Prvá zľava má na hlave hodvábny ručník, cez plecia veľký ručník, na krku "granátke" (viacradový kaskádovitý náhrdelník), "hrubô oplecko" (rukávce), uterák pripnutý v ráme, "srcavie štrimfle" (pančuchy), "celie topaňe" (topánky), v rukách drží svadobý koláč. Druhá žena má na hlave "merinovaní ručňík", oblečenú má "sabatku" (blúza), na krku "granátke", na sukni "merinovanú fertušku" (zástera) , "listavie štrimfle", "celie topaňe". Tretia žena je oblečená podobne ako druhá, ale má "svetlie" (modré) "guľkovie srcavie štrimfle". Štvrtá žena má na hlave hodvábny ručník.
  Ženský sviatočný odev z Príbeliec 003-01
 8. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Príbeliec 003-02

  ženský odev, sviatočný odev, ženský kabátik, šatka na hlavu, šatka na plecia, náhrdelník, zástera, blúza, rukávce, uterák, obradový koláč
  Bližší pohľad spredu na tri staršie ženy vo sviatočných odevoch. Prvá zľava má na hlave hodvábny ručník, cez plecia veľký ručník, na krku "granátke" (viacradový kaskádovitý náhrdelník), "hrubô oplecko" (rukávce), okolo pása uterák, v rukách má svadobný koláč a nôž. Druhá žena má na hlave "merinovaní ručňík", oblečenú má "sabatku" (blúza), na krku "granátke", na sukni "merinovanú fertušku" (zástera), v rukách má kúsok svadobného koláča a malú fľaštičku. Tretia žena je oblečená podobne ako druhá, v ľavej ruke drží kúsok svadobného koláča.
  Ženský sviatočný odev z Príbeliec 003-02
 9. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Príbeliec 005-01

  ženský odev, sviatočný odev, šatka na hlavu, šatka na plecia, rukávce, náhrdelník, sukňa, pančuchy
  Dve staršie a dve mladšie ženy v tradičnom sviatočnom odeve. Prvá žena zľava (staršia) má na hlave hodvábny ručník, cez plecia veľký ručník, na krku "granátke" (viacradový kaskádovitý náhrdelník), "hrubô oplecko" (rukávce), sukňu, v ruke malý "ručňíčok" (vreckovka), "srcavie štrimfle" (pančuchy), "celie topaňe" (topánky). Druhá žena zľava bez pokrývky hlavy (mladé dievča), má na krku "grólik" (ozdoba tesne okolo krku), "granátke", "tenkô oplecko", cez plecia "ručňík strapcaví", v ruke malý "ručňíčok", sukňu, "štrimfle na véčko", "celie topaňe". Tretia žena zľava (staršia) má na hlave hodvábny ručník, na krku "granátke", oblečenú má "sabatku" (blúza) , v ruke malý "ručňíčok", sukňu, "srcavie štrimfle" a "celie topaňe". Žena vpravo (mladé dievča) je oblečená podobne ako druhá, ale má "srcavie štrimfle". Celkový pohľad spredu.
  Ženský sviatočný odev z Príbeliec 005-01
 10. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Príbeliec 004-01

  ženský odev, sviatočný odev, šatka na hlavu, čepiec, rukávce, šatka na plecia, náhrdelník, sukňa, pančuchy, vreckovka
  Celkový pohľad spredu na dve ženy (matka s dcérou) v tradičných sviatočných odevoch. Staršia žena vľavo (matka) má na hlave "delinoví ručňík", na krku "grólik" (ozdoba tesne okolo krku) a "granátke" (viacradový kaskádovitý náhrdelník), cez plecia červený "strapcaví ručňík", oblečené má "hrubô oplecko" (rukávce), v rukách malý "ručňíčok" (vreckovku), sukňu, "štrimfle na véčka" (pančuchy), "celie topaňe". Mladá žena vpravo má na hlave plachtinský, takzvaný "rúrkaví" čepiec, na krku "grólik" a "granátke", "ťenkô oplecko", cez plecia veľký ručník s "lacetovíma strapci", v rukách malý "ručňíčok", sukňu, "srcavie štrimfle" a "celie topaňe".
  Ženský sviatočný odev z Príbeliec 004-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.