Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 106  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^pracovný odev^"
 1. Pridať záložky   Pracovný odev z Príbeliec

  pracovný odev, ženský odev, mužský odev, zástera, mužská zástera, rukávce, mužská košeľa, lajblík, živôtik, šatka na hlavu
  Celkový pohľad spredu na dve ženy a dvoch mužov v tradičnom pracovnom odeve. Žena vľavo "zavitá do ručníka" (spôsob viazania šatky na hlavu) má "krepovú fertušku" (zástera), v rukách drží hrable a mliečnik na vodu. Vedľa nej muž s "kalapom" (klobúkom) na hlave má oblečenú bielu "magočkavú" košeľu, "malí kabáťik" (lajblík), "širokie gati" (gate) a pracovnú zásteru. Obuté má čižmy, cez plece chrbtový kôš s trávou. Tretí zľava je muž oblečený podobne ako predchádzajúci, ale bez "kabátika" a na pleci drží kosu. Žena vpravo má "spoňňí" (spodný) ručník len do čela, na ňom "kartúnoví" ručník, "hrubô oplecko" (rukávce), "lajblík" (živôtik) "pod hrllo zapjati" (zapnutý pod hrdlom), zásteru a v ruke krčah.
  Pracovný odev z Príbeliec
 2. Pridať záložky   Mužská pracovná košeľa z Dolných Rykynčíc 001-01

  pracovný odev, mužská košeľa, plátno
  Košeľa ušitá z domáceho konopného plátna nazývaná "zrebná". S rázporkom na hrudi bez zapínania, uväzovania. Celkový pohľad spredu.
  Mužská pracovná košeľa z Dolných Rykynčíc 001-01
 3. Pridať záložky   Oplecko z Hrušova 006-01

  rukávce, riasenie, krížiková výšivka, pracovný odev, ženský odev
  Rukávce zvané "opľecko" je časť ženského odevu. Siaha do pol hrude. Oplecko je ušité z konopného plátna vyšívané veľmi skromne krížikovou výšivkou. Skladá sa z goliera, rukávov a "stánki". Predná a zadná "stánka" sú spolu s rukávmi nariasené a všité pri hrdle do goliera. Predný i zadný diel je z jednej šírky plátna, rukávy z jeden a pol šírky. Predná "stánka" má v strede rázporok, aby sa dalo oplecko obliecť, pretože golierik musí obopínať hrdlo. Rukávy siahajú po lakeť, v hornej časti sú nadrobno nariasené a všité do goliera. Prieramky rukávov sú bez výšivky. Zakončené sú riasením a tenkou jednoduchou výšivkou cez riasenie. Úzky golier je ozdobený hustou krížikovou výšivkou. Na oplecku vidno sklady "ránce", keďže sa oplecká vždy pred uskladnením "ráncovali". Pohľad spredu.
  Oplecko z Hrušova 006-01
 4. Pridať záložky   Oplecko z Hrušova 006-02

  rukávce, riasenie, pracovný odev, ženský odev
  Rukávce zvané "opľecko" je časť ženského odevu. Siaha do pol hrude. Oplecko je ušité z konopného plátna vyšívané veľmi skromne krížikovou výšivkou. Skladá sa z goliera, rukávov a "stánki". Pohľad na ukončenie rukávov s riasením a tenkou jednoduchou výšivkou cez riasenie.
  Oplecko z Hrušova 006-02
 5. Pridať záložky   Oplecko z Hrušova 006-03

  rukávce, riasenie, krížiková výšivka, pracovný odev, ženský odev
  Rukávce zvané "opľecko" je časť ženského odevu. Siaha do pol hrude. Oplecko je ušité z konopného plátna vyšívané veľmi skromne krížikovou výšivkou. Skladá sa z goliera, rukávov a "stánki". Pohľad na golier a krížikovú výšivku na ňom.
  Oplecko z Hrušova 006-03
 6. Pridať záložky   Mužská pracovná košeľa z Dolných Rykynčíc 001-02

  pracovný odev, mužská košeľa, plátno
  Košeľa ušitá z domáceho konopného plátna nazývaná "zrebná". Celkový pohľad zozadu.
  Mužská pracovná košeľa z Dolných Rykynčíc 001-02
 7. Pridať záložky   Mužská pracovná zástera z Dolných Rykynčíc 001-01

  pracovný odev, mužská zástera, plátno, tkanie
  Zástera, nazývaná "šata", je ušitá z pamoku, vytkávaná červeným kvetinovým vencom a na spodnom okraji lemovaná ozdobne viazanými strapcami. Celkový pohľad spredu.
  Mužská pracovná zástera z Dolných Rykynčíc 001-01
 8. Pridať záložky   Mužská pracovná zástera z Dolných Rykynčíc 001-02

  pracovný odev, mužská zástera, plátno, tkanie
  Zástera, nazývaná "šata", je ušitá z pamoku, vytkávaná červeným kvetinovým vencom a na spodnom okraji lemovaná ozdobne viazanými strapcami. Detailný pohľad na zdobenie v spodnej časti zástery.
  Mužská pracovná zástera z Dolných Rykynčíc 001-02
 9. Pridať záložky   Mužský pracovný odev zo Žibritova 001-01

  mužský odev, pracovný odev, čižmy, nohavice, mužská zástera, mužská košeľa
  Muž má oblečenú pracovnú ľanovú košeľu s dlhými rukávmi. Na rukávoch je košeľa vytkávaná s červenou "prietkou" a s červenými "kickami" (šnúrky na zaviazanie košele pod krkom). Rukávy sú "ráncované" (riasené) a manžety vyšívané drobnou krížikovou výšivkou v červeno-čierno-bielej farbe. "Geti" (nohavice) sú široké, ľanové, zdobené ažúrkou (dierkovaná alebo mriežkovaná výšivka), na spodnom okraji vystrapkané. Zástera je takisto ľanová, na spodku vystrapkaná s ozdobnou hrachovinkou. Na nohách má muž obuté čižmy s tvrdou sárou. Hlava je bez pokrývky. Celkový pohľad spredu.
  Mužský pracovný odev zo Žibritova 001-01
 10. Pridať záložky   Mužský pracovný odev zo Žibritova 001-02

  mužský odev, pracovný odev, čižmy, nohavice, mužská zástera, mužská košeľa
  Muž má oblečenú pracovnú ľanovú košeľu s dlhými rukávmi. V hornej chrbtovej časti je odspodu podšitá konopným plátnom kvôli lepšiemu vpíjaniu potu pri práci. Na rukávoch je vytkávaná s červenou "prietkou". Rukávy sú "ráncované" (riasené) a manžety vyšívané drobnou krížikovou výšivkou v červeno-čierno-bielej farbe. "Geti" (nohavice) sú široké, ľanové, zdobené ažúrkou (dierkovaná alebo mriežkovaná výšivka), na spodnom okraji vystrapkané. Na nohách má muž obuté čižmy s tvrdou sárou. Hlava je bez pokrývky. Celkový pohľad zozadu.
  Mužský pracovný odev zo Žibritova 001-02

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.