Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 64  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^rozmarín^"
 1. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-23

  ženský odev, odev mladuchy, veniec mladuchy, mladucha, náhrdelník, šatka na plecia, rukávce, rozmarín, sukňa, pančuchy, topánky, sviatočný odev, obradový odev
  Postup obliekania mladuchy. Celkový pohľad spredu na mladuch v tradičnom svadobnom odeve. Na hlave má veniec, ktorý sa skladá z troch častí: vrchný (predný) veniec "preňňík", stredný "prosreňňík" a zadný "zaňňík". Na krku má "grólik" (náhrdelník tesne okolo krku), pod ním na prsiach "granátke-mliekovke" (viacradový kaskádovitý náhrdelník) a okolo nich malú farebnú šatku. Cez plecia "veľkí pigľuvaní ručňík", okolo neho rozmarín. Oblečené má "ťenkô pigľuvanô oplecko" (rukávce), vrchnú sukňu "madérku", pod ňou päť "spoňňích sukňí" (spodné sukne), "srcavie štrimfle" pančuchy a "celie topánki". V ruke drží malý vyšívaný "ručníčok".
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-23
 2. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-26

  ženský odev, odev mladuchy, veniec mladuchy, mladucha, šatka na plecia, rukávce, náhrdelník, rozmarín, sukňa, sviatočný odev, obradový odev
  Postup obliekania mladuchy. Pohľad spredu na mladuchu a dve ženy, ktoré ju obliekali. Mladucha má na hlave veniec, na krku "grólik" (náhrdelník obopínajúci krk), pod ním "granátke-mliekovke" (viacradový kaskádovitý náhrdelník), okolo nich malú farebnú šatku, "veľkí pigľuvaní ručňík so širokou čipkou" s rozmarínom a sukňu "madérku". Ženy sú oblečené v tradičných sviatočných odevoch.
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-26
 3. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-18

  ženský odev, obradový odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, svadba, veniec mladuchy, rozmarín
  Postup obliekania mladuchy. Úprava hlavy mladuchy - zakladanie venca. Medzi čelenky a základný veniec sa zastrkávajú vetvičky rozmarínu, ktoré sa upravia do oblúka tak, aby tvorili celok.
  Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-18
 4. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-19

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, svadba, veniec mladuchy, rozmarín
  Postup obliekania mladuchy. Úprava hlavy mladuchy - zakladanie venca. Pripevňovanie rozmarínových vetvičiek na zadnú stranu hlavy. Pohľad zozadu.
  Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-19
 5. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-20

  ženský odev, obradový odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, svadba, veniec mladuchy, rozmarín
  Postup obliekania mladuchy. Úprava hlavy mladuchy - zakladanie venca. Bližší pohľad zozadu na zadnú časť venca mladuchy z rozmarínu, na ktorom sú ozdobné biele kvietky.
  Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-20
 6. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-24

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, svadba, veniec mladuchy, rozmarín
  Postup obliekania mladuchy. Pohľad zozadu na "venec" mladuchy. Na zadnej strane hlavy má rozmarín s ozdobnými bielymi kvietkami a veľkú mašlu zdobenú sklenenými ozdobami.
  Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-24
 7. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-25

  ženský odev, obradový odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, svadba, veniec mladuchy, rozmarín
  Postup obliekania mladuchy. Pohľad šikmo zozadu na "venec" mladuchy. Súčasťou venca je predná a zadná čelenka, pás rozmarínových vetvičiek, základná časť venca, na zadnej strane je rozmarín s bielymi ozdobnými kvietkami a veľká stuha so sklenenými ozdobami.
  Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-25
 8. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-26

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, svadba, veniec mladuchy, rozmarín, rukávce, brošňa, živôtik, okružie, pôlka, zástera, čižmy
  Postup obliekania mladuchy. Celkový pohľad spredu na postavu mladuchy v tradičnom svadobnom odeve. Na hlave má "venec", oblečené má rukávce na ktorých je pri krku "krézel s obojkom" (okružie) zopnutý brošňou, rukávy sú stiahnuté zelenými stuhami. Ďalej má oblečený zelený "pruclek" (živôtik), v páse je zelená stuha uviazaná do mašle, cez ruky je prehodená svadobná "póla", ktorá vzadu prechádza cez chrbát. V spodnej časti je spodná zástera "fertocha", takzvaná "škrobka" z mliečnej bavlny a vrchná "fertocha" z bavlneného tylu. Obuté má čižmy.
  Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-26
 9. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-27

  ženský odev, obradový odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, svadba, veniec mladuchy, rozmarín, rukávce, živôtik, pôlka, zadná zástera, čižmy
  Postup obliekania mladuchy. Celkový pohľad zozadu na postavu mladuchy v tradičnom svadobnom odeve. Na hlave má "venec" s veľkou stuhou, oblečené má rukávce, zelený "pruclek" (živôtik), poza chrbát vpredu cez ruky má prehodenú svadobnú "pólu", v spodnej časti žltú "kasanicu", obuté má čižmy.
  Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-27
 10. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Hrušova 001-14

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, živôtik, rozmarín
  Postup obliekania a zavíjanie do venca. Na prednú časť "ľajblíka" sa pripevňuje vetvička rozmarínu.
  Obliekanie mladuchy z Hrušova 001-14

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.