Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 42  
Vaša požiadavka: Predmet (kľúč.slová) = "šnurovanie"
 1. Pridať záložky   Mužský kabát z Krakovian 001-01

  sviatočný odev, mužský odev, kabát, šnurovanie
  Tenký súkenný kabát (kabátik) šedomodrej farby, ktorý siaha do pása alebo kúsok pod pás. Nosil sa v chladnejšom období. Zdobený je modrou šujtáškou (šnurovaním) a strojovým štepovaním. Kabát je bez goliera, vpredu má zahnuté iba cípy fazóny s ozdobným šnurovaním. Zapínanie vpredu je dvojradové s kovovými gombičkami (tie mohli byť aj modré plastové). Okraje kabáta sú ozdobené súkennou vysekávanou čipkou. Rukávy sú ukončené vysokou manžetou, ktorá je tiež zdobená vysekávanou čipkou a sú na nej 3 gombičky. Celkový pohľad spredu.
  Mužský kabát z Krakovian 001-01
 2. Pridať záložky   Mužský kabát z Krakovian 001-02

  sviatočný odev, mužský odev, kabát, šnurovanie
  Tenký súkenný kabát (kabátik) šedomodrej farby, ktorý siaha do pása alebo kúsok pod pás. Nosil sa v chladnejšom období. Zdobený je modrou šujtáškou (šnurovaním) a strojovým štepovaním. Kabát je bez goliera, vpredu má zahnuté iba cípy fazóny s ozdobným šnurovaním. Zapínanie vpredu je dvojradové s kovovými gombičkami (tie mohli byť aj modré plastové). Okraje kabáta sú ozdobené súkennou vysekávanou čipkou. Rukávy sú ukončené vysokou manžetou, ktorá je tiež zdobená vysekávanou čipkou a sú na nej 3 gombičky. Bližší pohľad na cípy fazóny zdobené modrým šnurovaním a vysekávanou čipkou.
  Mužský kabát z Krakovian 001-02
 3. Pridať záložky   Mužský kabát z Krakovian 001-03

  sviatočný odev, mužský odev, kabát, šnurovanie
  Tenký súkenný kabát (kabátik) šedomodrej farby, ktorý siaha do pása alebo kúsok pod pás. Nosil sa v chladnejšom období. Zdobený je modrou šujtáškou (šnurovaním) a strojovým štepovaním. Kabát je bez goliera, vpredu má zahnuté iba cípy fazóny s ozdobným šnurovaním. Zapínanie vpredu je dvojradové s kovovými gombičkami (tie mohli byť aj modré plastové). Okraje kabáta sú ozdobené súkennou vysekávanou čipkou. Rukávy sú ukončené vysokou manžetou, ktorá je tiež zdobená vysekávanou čipkou a sú na nej 3 gombičky. Bližší pohľad na dierky a kovové gombíky.
  Mužský kabát z Krakovian 001-03
 4. Pridať záložky   Mužský kabát z Krakovian 001-04

  sviatočný odev, mužský odev, kabát, šnurovanie
  Tenký súkenný kabát (kabátik) šedomodrej farby, ktorý siaha do pása alebo kúsok pod pás. Nosil sa v chladnejšom období. Zdobený je modrou šujtáškou (šnurovaním) a strojovým štepovaním. Kabát je bez goliera, vpredu má zahnuté iba cípy fazóny s ozdobným šnurovaním. Zapínanie vpredu je dvojradové s kovovými gombičkami (tie mohli byť aj modré plastové). Okraje kabáta sú ozdobené súkennou vysekávanou čipkou. Rukávy sú ukončené vysokou manžetou, ktorá je tiež zdobená vysekávanou čipkou a sú na nej 3 gombičky. Bližší pohľad na manžetu rukáva.
  Mužský kabát z Krakovian 001-04
 5. Pridať záložky   Mužský kabát z Krakovian 001-05

  sviatočný odev, mužský odev, kabát, šnurovanie
  Tenký súkenný kabát (kabátik) šedomodrej farby, ktorý siaha do pása alebo kúsok pod pás. Nosil sa v chladnejšom období. Zdobený je modrou šujtáškou (šnurovaním) a strojovým štepovaním. Kabát je bez goliera, vpredu má zahnuté iba cípy fazóny s ozdobným šnurovaním. Zapínanie vpredu je dvojradové s kovovými gombičkami (tie mohli byť aj modré plastové). Okraje kabáta sú ozdobené súkennou vysekávanou čipkou. Rukávy sú ukončené vysokou manžetou, ktorá je tiež zdobená vysekávanou čipkou a sú na nej 3 gombičky. Celkový pohľad zozadu.
  Mužský kabát z Krakovian 001-05
 6. Pridať záložky   Mužský kabát z Krakovian 001-06

  sviatočný odev, mužský odev, kabát, šnurovanie
  Tenký súkenný kabát (kabátik) šedomodrej farby, ktorý siaha do pása alebo kúsok pod pás. Nosil sa v chladnejšom období. Zdobený je modrou šujtáškou (šnurovaním) a strojovým štepovaním. Kabát je bez goliera, vpredu má zahnuté iba cípy fazóny s ozdobným šnurovaním. Zapínanie vpredu je dvojradové s kovovými gombičkami (tie mohli byť aj modré plastové). Okraje kabáta sú ozdobené súkennou vysekávanou čipkou. Rukávy sú ukončené vysokou manžetou, ktorá je tiež zdobená vysekávanou čipkou a sú na nej 3 gombičky. Bližší pohľad na ozdobné šnurovanie na chrbte kabáta.
  Mužský kabát z Krakovian 001-06
 7. Pridať záložky   Odev svadobného páru z Krakovian 001-01

  ženský odev, mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, odev ženícha, mladucha, ženích, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, okružie, pôlka, parta, rozmarín, amulet, dierková výšivka, paličkovaná čipka, mriežka, nohavice, mužská košeľa, lajblík, šnurovanie, riasenie
  Mladucha a ženích v tradičnom sviatočnom odeve. Základ odevu nevesty tvorí "sponník" (rubáš) a tri plátenné nariasené spodnice lemované "štikerajkou" (čipkou). Mladucha má oblečené dvoje rukávce. Spodné plátenné "taclové" (pomenovanie odvodené od typu ich ukončenia) bez výšivky sú ukončené kúpenskou krajkou. Na nich má oblečené ďalšie plátenné "taclové" rukávce nazývané "formi" zdobené bohatou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) červenou a "sirkovou" (žlto-oranžovou) farbou. Doprostred výšivky na rukávcoch je vložený pás paličkovanej čipky zhotovenej ploštičkovou technikou čipkovania nazývanej "babková". Tento druh čipky lemuje aj "kriezel" (okružie) pripnutý okolo krku. Žltý brokátový "tažkí prucel" (živôtik) s veľkými kvetinovými vzormi vytkávanými zlatými kovovými niťami lemuje široká žltá vyšívaná stuha doplnená strieborným kovovým prámikom. Zapína sa na tri dvojdielne liate cínové spony. "Tažká sukna" zo zeleného súkna je bohato nariasená. Na spodnom okraji má našité tri modré hodvábne stuhy doplnené retiazkovou výšivkou zvanou "pred ihlu". Predná hladká plátenná časť sukne je prekrytá malou jednoduchou bielou zásterkou nazývanou "futka". Na nej je prepásaná svadobná "futa" (zástera) ušitá z kupovaného materiálu nazývaného "zmrzlé". Zdobená je "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom) a našitou vyšívanou stužkou. Okraje lemuje široká fabrická čipka. Okolo pása má mladucha previazanú širokú žltú hodvábom vyšívanú stuhu zaviazanú vzadu na veľkú mašľu. Poza chrbát a dva krát okolo rúk má ovinutú "odzevačku" (pôlku), ktorá vpredu siaha presne po spodný lem sukne a zástery. "Odzevačka" je rovnako ako zástera ušitá z jemného bavlneného materiálu "zmrzlé" s drobnou bielou rastlinnou kresbou. Zdobená je vyšivkou "na dzierki" a paličkovanou čipkou. Okolo krku má mladucha zavesenú modrú stuhu s amuletom nazývaným "Marianki". Hlavu jej zdobí parta zhotovená v celku, ktorý tvoria čelenka, korunka, tri "ruže" vyšité farebnými sklenenými perličkami, flitrami, skielkami a po chrbte splývajúce dlhé biele a žlté vyšívané stuhy zakončené zlatými strapcami. Na nohách má mladucha obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Ženích má oblečenú košeľu zo "zarábaného" (domáceho) plátna. "Obojok" (golier košele) je zdobený výšivkou "na plno" a "pred ihlu", teda plochým a retiazkovým stehom. Rukávy košele sú zdobené výšivkou "na plno" a spojovacím švíkom. V dolnej časti sú rukávy nazberané a spevnené výšivkou cez riasy, čím sa vytvorili manžety. Manžety sú vyšívané "na plno" a previazané stuhou. Výšivke na košeli dominuje žltooranžová, takzvaná "sirková" farba, doplnená je žltou, červenou a ružovou. Lajblík ušitý zo sivomodrého súkna a podšitý plátnom sa nazýva "prucel". Na chrbtovej časti je zdobený "šujtáškou" (šnurovaním) v modrej farbe. Zdobený je tiež "ščepovaním" sivou niťou a vysekávanou čipkou. Nohavice sú takisto ušité zo sivomodrého súkna a podšité plátnom. V spodnej časti sú nohavice zúžené. Bočná aj zadná časť nohavíc je zdobená modrou "šujtáškou". Ženích má nohavice v páse upevnené tenkým remeňom. Obuté má čierne čižmy.
  Celkový pohľad spredu.
  Odev svadobného páru z Krakovian 001-01
 8. Pridať záložky   Odev svadobného páru z Krakovian 001-02

  ženský odev, mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, odev ženícha, mladucha, ženích, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, okružie, pôlka, parta, rozmarín, amulet, dierková výšivka, paličkovaná čipka, mriežka, nohavice, mužská košeľa, lajblík, šnurovanie, riasenie
  Mladucha a ženích v tradičnom sviatočnom odeve. Základ odevu nevesty tvorí "sponník" (rubáš) a tri plátenné nariasené spodnice lemované "štikerajkou" (čipkou). Mladucha má oblečené dvoje rukávce. Spodné plátenné "taclové" (pomenovanie odvodené od typu ich ukončenia) bez výšivky sú ukončené kúpenskou krajkou. Na nich má oblečené ďalšie plátenné "taclové" rukávce nazývané "formi" zdobené bohatou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) červenou a "sirkovou" (žlto-oranžovou) farbou. Doprostred výšivky na rukávcoch je vložený pás paličkovanej čipky zhotovenej ploštičkovou technikou čipkovania nazývanej "babková". Tento druh čipky lemuje aj "kriezel" (okružie) pripnutý okolo krku. Žltý brokátový "tažkí prucel" (živôtik) s veľkými kvetinovými vzormi vytkávanými zlatými kovovými niťami lemuje široká žltá vyšívaná stuha doplnená strieborným kovovým prámikom. Zapína sa na tri dvojdielne liate cínové spony. "Tažká sukna" zo zeleného súkna je bohato nariasená. Na spodnom okraji má našité tri modré hodvábne stuhy doplnené retiazkovou výšivkou zvanou "pred ihlu". Predná hladká plátenná časť sukne je prekrytá malou jednoduchou bielou zásterkou nazývanou "futka". Na nej je prepásaná svadobná "futa" (zástera) ušitá z kupovaného materiálu nazývaného "zmrzlé". Zdobená je "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom) a našitou vyšívanou stužkou. Okraje lemuje široká fabrická čipka. Okolo pása má mladucha previazanú širokú žltú hodvábom vyšívanú stuhu zaviazanú vzadu na veľkú mašľu. Poza chrbát a dva krát okolo rúk má ovinutú "odzevačku" (pôlku), ktorá vpredu siaha presne po spodný lem sukne a zástery. "Odzevačka" je rovnako ako zástera ušitá z jemného bavlneného materiálu "zmrzlé" s drobnou bielou rastlinnou kresbou. Zdobená je vyšivkou "na dzierki" a paličkovanou čipkou. Okolo krku má mladucha zavesenú modrú stuhu s amuletom nazývaným "Marianki". Hlavu jej zdobí parta zhotovená v celku, ktorý tvoria čelenka, korunka, tri "ruže" vyšité farebnými sklenenými perličkami, flitrami, skielkami a po chrbte splývajúce dlhé biele a žlté vyšívané stuhy zakončené zlatými strapcami. Na nohách má mladucha obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Ženích má oblečenú košeľu zo "zarábaného" (domáceho) plátna. "Obojok" (golier košele) je zdobený výšivkou "na plno" a "pred ihlu", teda plochým a retiazkovým stehom. Rukávy košele sú zdobené výšivkou "na plno" a spojovacím švíkom. V dolnej časti sú rukávy nazberané a spevnené výšivkou cez riasy, čím sa vytvorili manžety. Manžety sú vyšívané "na plno" a previazané stuhou. Výšivke na košeli dominuje žltooranžová, takzvaná "sirková" farba, doplnená je žltou, červenou a ružovou. Lajblík ušitý zo sivomodrého súkna a podšitý plátnom sa nazýva "prucel". Na chrbtovej časti je zdobený "šujtáškou" (šnurovaním) v modrej farbe. Zdobený je tiež "ščepovaním" sivou niťou a vysekávanou čipkou. Nohavice sú takisto ušité zo sivomodrého súkna a podšité plátnom. V spodnej časti sú nohavice zúžené. Bočná aj zadná časť nohavíc je zdobená modrou "šujtáškou". Ženích má nohavice v páse upevnené tenkým remeňom. Obuté má čierne čižmy.
  Celkový pohľad zozadu.
  Odev svadobného páru z Krakovian 001-02
 9. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Krakovian 003-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, zástera, zadná zástera, rukávce, živôtik, ženský kabátik, šatka na hlavu, paličkovaná čipka, výšivka plochým stehom, súkno, šnurovanie
  Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) a tri plátenné nariasené spodnice, ktoré majú na spodnom okraji prišitú čipku, zvanú "štikerajka". "Kacabajka" (kabátik) je zhotovená z bieleho súkna strihaného v páse, odkiaľ sa rozširuje na úroveň bokov. Do zadného dielu je vložená látka, ktorá vytvára tri záhyby. "Kacabajka" je bez fazóny. Zdobená je modrou "šujtáškou" (šnurovaním) a modrými stuhami, ktoré sú na mnohých miestach už vyblednuté. Obrúbená je vysekávanou súkennou čipkou. Vpredu má našité "vački" (vrecká). "Kacabajka" sa zapína zvnútra na našité kovové háčiky. Dva rady kovových gombíkov so sklenenými očkami plnia len dekoratívnu funkciu. Pod kabátikom má žena oblečené "formi" (rukávce) bez výšivky a brokátový "lajblík". "Zanná" aj "prenná" saténová zástera sú zdobené dominujúcou bielou výšivkou "na plno", teda výšivkou plochým stehom, a užším pásom bielo-žltej retiazkovej strojovej výšivky. Okraje zástery sú lemované prišitým širokým tylovým pásom kupovanej bielej výšivky "na dzierki". Okolo pása má žena bielu vyšívanú stuhu uviazanú vzadu na mašľu. Na hlave má uviazaný biely zamatový ručník, takzvaný "plišák", so strapcami a drobnou kvetinovou výšivkou. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
 10. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Krakovian 003-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, zástera, zadná zástera, rukávce, živôtik, ženský kabátik, šatka na hlavu, paličkovaná čipka, výšivka plochým stehom, súkno, šnurovanie
  Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) a tri plátenné nariasené spodnice, ktoré majú na spodnom okraji prišitú čipku, zvanú "štikerajka". "Kacabajka" (kabátik) je zhotovená z bieleho súkna strihaného v páse, odkiaľ sa rozširuje na úroveň bokov. Do zadného dielu je vložená látka, ktorá vytvára tri záhyby. "Kacabajka" je bez fazóny. Zdobená je modrou "šujtáškou" (šnurovaním) a modrými stuhami, ktoré sú na mnohých miestach už vyblednuté. Obrúbená je vysekávanou súkennou čipkou. Vpredu má našité "vački" (vrecká). "Kacabajka" sa zapína zvnútra na našité kovové háčiky. Dva rady kovových gombíkov so sklenenými očkami plnia len dekoratívnu funkciu. Pod kabátikom má žena oblečené "formi" (rukávce) bez výšivky a brokátový "lajblík". "Zanná" aj "prenná" saténová zástera sú zdobené dominujúcou bielou výšivkou "na plno", teda výšivkou plochým stehom, a užším pásom bielo-žltej retiazkovej strojovej výšivky. Okraje zástery sú lemované prišitým širokým tylovým pásom kupovanej bielej výšivky "na dzierki". Okolo pása má žena bielu vyšívanú stuhu uviazanú vzadu na mašľu. Na hlave má uviazaný biely zamatový ručník, takzvaný "plišák", so strapcami a drobnou kvetinovou výšivkou. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Celkový pohľad spredu.
  Ženský sviatočný odev z Krakovian 003-02

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.