Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 15  
Vaša požiadavka: Predmet (kľúč.slová) = "bižutéria"
 1. Pridať záložky   Brošňa z Prenčova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, brošňa, bižutéria
  Kovová brošňa z mincí Celkový pohľad spredu na podomácky vyrobenú ženskú "peňiažkovú" brošňu, ktorá sa používa ako doplnok ženského sviatočného odevu. Pripína sa na odev pod krkom pomocou dlhej ihly. Zhotovená je zo strieborných mincí usporiadaných do trojuholníka s vrcholom otočeným smerom dole, ktoré dopĺňajú tri zelené sklenené očká a poloblúkovitá mosadzná pocínovaná retiazka.
  Brošňa z Prenčova 001-01
 2. Pridať záložky   Brošňa z Prenčova 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, brošňa, bižutéria
  Kovová brošňa z mincí Celkový pohľad zozadu na podomácky vyrobenú ženskú "peňiažkovú" brošňu, ktorá sa používa ako doplnok ženského sviatočného odevu. Pripína sa na odev pod krkom pomocou dlhej ihly. Zhotovená je zo strieborných mincí usporiadaných do trojuholníka s vrcholom otočeným smerom dole, na ktorých sú čitateľné roky razby (1915 a 1916) a poloblúkovitá mosadzná pocínovaná retiazka.
  Brošňa z Prenčova 001-02
 3. Pridať záložky   Brošňa z Prenčova 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, brošňa, bižutéria
  Kovová brošňa z mincí. Celkový pohľad spredu na podomácky vyrobenú ženskú "peňiažkovú" brošňu, ktorá sa používa ako doplnok ženského sviatočného odevu. Pripína sa na odev pod krkom pomocou dlhej ihly. Zhotovená je zo strieborných mincí usporiadaných do trojuholníka s vrcholom otočeným smerom dole, ktoré dopĺňajú tri zelené sklenené očká a poloblúkovitá mosadzná pocínovaná retiazka s kvetinovým príveskom.
  Brošňa z Prenčova 002-01
 4. Pridať záložky   Brošňa z Prenčova 002-02

  ženský odev, sviatočný odev, brošňa, bižutéria
  Kovová brošňa z mincí. Celkový pohľad zozadu na podomácky vyrobenú ženskú "peňiažkovú" brošňu, ktorá sa používa ako doplnok ženského sviatočného odevu. Pripína sa na odev pod krkom pomocou dlhej ihly. Zhotovená je zo strieborných mincí (s čitateľnými rokmi razby 1913, 1914, 1915, 1916 a najstaršia 1877) usporiadaných do trojuholníka s vrcholom otočeným smerom dole a poloblúkovitej mosadznej pocínovanej retiazky s kvetinovým príveskom.
  Brošňa z Prenčova 002-02
 5. Pridať záložky   Brošňa z Prenčova 003-01

  ženský odev, sviatočný odev, brošňa, bižutéria
  Kovová brošňa z mincí. Celkový pohľad spredu na podomácky vyrobenú ženskú "peňiažkovú" brošňu, ktorá sa používa ako doplnok ženského sviatočného odevu. Pripína sa na odev pod krkom pomocou dlhej ihly. Zhotovená je z troch strieborných cez seba sa prekrývajúcich mincí usporiadaných v jedom rade, ktorý dopĺňa dvojradová poloblúkovitá mosadzná pocínovaná retiazka s kvetinovým príveskom. Nad pásom mincí je pritavená strieborná filigránová ozdoba.
  Brošňa z Prenčova 003-01
 6. Pridať záložky   Brošňa z Prenčova 003-02

  ženský odev, sviatočný odev, brošňa, bižutéria
  Kovová brošňa z mincí. Celkový pohľad zozadu na podomácky vyrobenú ženskú "peňiažkovú" brošňu, ktorá sa používa ako doplnok ženského sviatočného odevu. Pripína sa na odev pod krkom pomocou dlhej ihly. Zhotovená je z troch strieborných cez seba sa prekrývajúcich mincí (s čitateľnými rokmi razby 1861 a 1879) usporiadaných v jedom rade, ktorý dopĺňa dvojradová poloblúkovitá mosadzná pocínovaná retiazka s kvetinovým príveskom. Nad pásom mincí je pritavená strieborná filigránová ozdoba.
  Brošňa z Prenčova 003-02
 7. Pridať záložky   Retiazka z Prenčova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, šperk, bižutéria, náhrdelník
  Celkový pohľad na jednoradovú mosadznú retiazku, ktorá dopĺňa ženský sviatočný odev.
  Retiazka z Prenčova 001-01
 8. Pridať záložky   Dievocký odev zo Bzovíka 001-07

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, spona, bižutéria, krížiková výšivka
  Sviatočný odev mladšej ženy zo Bzovíka. Riasenie predného dielu bielych plátenných rukávcov "opľecka" spevnených na golieri hustou čiernou krížikovou výšivkou. Okolo krku má dievka dvakrát obtočenú úzku čiernu zamatovú stuhu, na konci ktorej je priviazaná dvojradová šnúra plastových zelených korálikov (pôvodne bývali z fúkaného skla). Farebne obšitý rázporok "opľecka" zdobí a uzatvára pod krkom svetložltá smaltovaná spona.
  Dievocký odev zo Bzovíka 001-07
 9. Pridať záložky   Odev mladuchy z Krakovian 001-16

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, rukávce, živôtik, okružie, parta, bižutéria, dierková výšivka, paličkovaná čipka, mriežka, amulet
  Mladucha má oblečené dvoje rukávce. Spodné plátenné "taclové" (pomenovanie odvodené od typu ich ukončenia) bez výšivky sú ukončené kúpenskou krajkou. Na nich má oblečené ďalšie plátenné "taclové" rukávce nazývané "formi" zdobené bohatou výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) červenou a "sirkovou" (žlto-oranžovou) farbou. Doprostred výšivky na rukávcoch je vložený pás paličkovanej čipky zhotovenej ploštičkovou technikou čipkovania nazývanej "babková". Tento druh čipky lemuje aj "kriezel" (okružie) pripnuté okolo krku. Hlavu mladuchy zdobí parta zhotovená v celku, ktorý tvoria čelenka, korunka, tri "ruže" vyšité farebnými sklenenými perličkami, flitrami, skielkami a po chrbte splývajúce dlhé biele a žlté vyšívané stuhy zakončené zlatými strapcami. Bližší pohľad zboku.
  Odev mladuchy z Krakovian 001-16
 10. Pridať záložky   Odev mladuchy z Krakovian 001-17

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, mladucha, okružie, parta, rozmarín, bižutéria
  "Kriezel" (okružie) pripnutý okolo krku zdobí pás zúbkovanej paličkovanej čipky zhotovenej ploštičkovou technikou čipkovania nazývanej "babková". Hlavu mladuchy zdobí parta zhotovená v celku, ktorý tvoria bohato vykladaná čelenka, korunka z vyšívaných naskladaných stúh, tri "ruže" vyšité farebnými sklenenými perličkami, flitrami, skielkami a po chrbte splývajúce dlhé biele a žlté vyšívané stuhy zakončené zlatými strapcami. Bližší pohľad šikmo spredu.
  Odev mladuchy z Krakovian 001-17

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.