[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Detvy

  dievocký odev, sviatočný odev, rukávce, lajblík, sukňa, zástera, modrotlač, čižmy, paličkovaná čipka
  Dievka má oblečené rukávce, nazývané "oplecko", ktoré musia byť naškrobené, aby držali tvar - hovorilo sa, že sú "vivašplavenie". Na "oplecku" má oblečený krátky lajblík. Šatku s paličkovanou čipkou, nazývanú "króďel" alebo "kosička", má previazanú cez prsia a uviazanú vzadu na krížoch. Oblečenú má aj dlhú tmavú "kitľu" (sukňu) a "fiertuchu" (zásteru) z modrotlače. "Pentla" (mašľa) okolo pása sa väčšinou uväzovala na pravom boku. Dievka má obuté čižmy s tvrdou sárou. Vlasy má učesané do vrkoča.
  Dievocký sviatočný odev z Detvy
 2. Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Krakovian 003-06

  ženský odev, pracovný odev, zástera, modrotlač, výšivka
  Najnovší variant ženského pracovného odevu. Pohľad na zdobenie "futy" (prednej zástery) svetlomodrou retiazkovou výšivkou a našitou stužkou.
  Ženský pracovný odev z Krakovian 003-06
 3. Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Krakovian 003-03

  ženský odev, pracovný odev, blúza, zástera, modrotlač, šatka na hlavu
  Najnovší variant ženského pracovného odevu. Žena má oblečenú vzorovanú blúzu s okrúhlym golierom, ktorý je zdobený našitými pásmi modrej a bielej hadovky a lemovaný našitou kúpenskou čipkou. Na hlave má uviazaný kupovaný "ručník". Pohľad na vrchnú časť postavy.
  Ženský pracovný odev z Krakovian 003-03
 4. Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Krakovian 003-02

  ženský odev, pracovný odev, blúza, zástera, zadná zástera, rubáš, modrotlač, výšivka, šatka na hlavu
  Najnovší variant ženského pracovného odevu. Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) z ľanového plátna. Nazberaná "kasanica" (zadná zástera) je ušitá z jedného kusa ľanového plátna. "Futa" (predná zástera) z modrotlače je stužkou previazaná okolo pása, je rovnako nazberaná, zdobená je svetlomodrou retiazkovou výšivkou a našitými stužkami. Žena má oblečenú vzorovanú blúzu s okrúhlym golierom, ktorý je zdobený našitými pásmi modrej a bielej hadovky a lemovaný našitou kúpenskou čipkou. Žena má na hlave uviazaný kupovaný "ručník". Celkový pohľad zozadu.
  Ženský pracovný odev z Krakovian 003-02
 5. Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Krakovian 003-01

  ženský odev, pracovný odev, blúza, zástera, zadná zástera, modrotlač, výšivka, šatka na hlavu
  Najnovší variant ženského pracovného odevu. Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) z ľanového plátna. Nazberaná "kasanica" (zadná zástera) je ušitá z jedného kusa ľanového plátna. "Futa" (predná zástera) z modrotlače je stužkou previazaná okolo pása, je rovnako nazberaná, zdobená je svetlomodrou retiazkovou výšivkou a našitými stužkami. Žena má oblečenú vzorovanú blúzu s okrúhlym golierom, ktorý je zdobený našitými pásmi modrej a bielej hadovky a lemovaný našitou kúpenskou čipkou. Žena má na hlave uviazaný kupovaný "ručník". Celkový pohľad spredu.
  Ženský pracovný odev z Krakovian 003-01
 6. Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Krakovian 002-10

  ženský odev, pracovný odev, zástera, modrotlač, výšivka
  Novší variant ženského pracovného odevu. Pohľad na bielu retiazkovú výšivku, ktorou je lemovaná modrotlačová "futa" (zástera).
  Ženský pracovný odev z Krakovian 002-10
 7. Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Krakovian 002-09

  ženský odev, pracovný odev, zástera, modrotlač, výšivka
  Novší variant ženského pracovného odevu. Pohľad na bielu retiazkovú výšivku, ktorou je zdobená modrotlačová "futa" (zástera).
  Ženský pracovný odev z Krakovian 002-09
 8. Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Krakovian 002-08

  ženský odev, pracovný odev, zástera, modrotlač, riasenie
  Novší variant ženského pracovného odevu. Pohľad na bielu retiazkovú výšivku cez riasy, ktorá zdobí "futu" (zásteru), no plní aj spevňovaciu funkciu.
  Ženský pracovný odev z Krakovian 002-08
 9. Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Krakovian 002-02

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, zástera, modrotlač, rukávce, okružie, dierková výšivka, šatka na hlavu
  Novší variant ženského pracovného odevu. Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) z ľanového plátna. Jeho spodnej časti sa hovorilo "sponník". "Predok" je hladký a tvorí zhruba jednu tretinu z použitého materiálu, "zadek" tvoria dve tretiny materiálu. Žena má na vrchnej časti tela oblečené rukávce z domáceho plátna, ktoré sú zdobené výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) okolo rozparku, na "kriezli" (okruží), na spodnom okraji chrbtového dielu a na konci rukávov. Rukávy sú strihané "na skos", teda šikmo tak, aby boli pri zápästiach zúžené. Výšivka na rukávcoch je v červenej, žltej a modrej farbe. Okolo pása je našitou stužkou priviazaná "futa" (zástera) z modrotlače, ktorá je nazberaná a zdobená bielou retiazkovou výšivkou. Žena má na hlave uviazaný kupovaný "ručník". Celkový pohľad zozadu.
  Ženský pracovný odev z Krakovian 002-02
 10. Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Krakovian 002-01

  ženský odev, pracovný odev, zástera, modrotlač, rukávce, okružie, výšivka, dierková výšivka, šatka na hlavu
  Novší variant ženského pracovného odevu. Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) z ľanového plátna. Žena má na hornej časti tela oblečené rukávce z domáceho plátna, ktoré sú zdobené výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) okolo rozparku, na "kriezli" (okruží), na spodnom okraji chrbtového dielu a na konci rukávov. Rukávy sú strihané "na skos", teda šikmo tak, aby boli pri zápästiach zúžené. Výšivka na rukávcoch je v červenej, žltej a modrej farbe. Okolo pása je našitou stužkou priviazaná "futa" (zástera) z modrotlače, ktorá je nazberaná a zdobená bielou retiazkovou výšivkou. Žena má na hlave uviazaný kupovaný "ručník". Celkový pohľad spredu.
  Ženský pracovný odev z Krakovian 002-01