[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Výšivka z Čataja 037-01

  rukávce, predkreslená výšivka, výšivka plochým stehom, výšivka kovovou niťou, mriežka, paličkovaná čipka, rastlinná ornamentika
  Výšivka zo ženských sviatočných rukávcov. Kompozíciu hlavnej výšivky predeľujú dva pásy mriežky, nazývanej hrachovinka či "rezance", ohraničené žltými pruhmi. Predkreslené nahusto ukladané rastlinné ornamenty podkladanej výšivky (výšivky cez kartón) sú vyšívané striebornou niťou. Vnútro ornamentov je vyplnené výšivkou plným plochým stehom s prevládajúcou červenou farbou. Pre zvýraznenie celej výšivky sú plôšky okolo ornamentov zaplnené čiernou plochou výšivkou. Rukávy sú zakončené nariasením, plochou výšivkou a paličkovanou čipkou. Cez riasenie je našitá tkanica.
  Výšivka z Čataja 037-01
 2. Pridať záložky  Výšivka z Čataja 034-01

  rukávce, predkreslená výšivka, výšivka kovovou niťou, výšivka plochým stehom, mriežka, paličkovaná čipka, rastlinná ornamentika
  Výšivka zo ženských sviatočných rukávcov. Kompozíciu výšivky predeľujú dva pásy mriežky, nazývanej hrachovinka či "rezance", ohraničené sýtožltými pruhmi. Výšivka podkladaná cez kartón je šitá striebornou niťou, predkreslené rastlinné ornamenty sú vyplnené pestrofarebným hodvábom technikou vyšívania plným plochým stehom. Výšivke dominuje žltá farba. Rukávy sú zakončené nariasením, plochou výšivkou a paličkovanou čipkou. Cez riasenie je našitá tkanica.
  Výšivka z Čataja 034-01
 3. Pridať záložky  Výšivka z Čataja 033-01

  rukávce, predkreslená výšivka, výšivka kovovou niťou, výšivka plochým stehom, dierková výšivka, mriežka, paličkovaná čipka, rastlinná ornamentika
  Výšivka zo ženských sviatočných rukávcov. Kompozíciu výšivky predeľujú dva pásy mriežky, nazývanej hrachovinka či "rezance", ohraničené sýtožltými pruhmi. Výšivka podkladaná cez kartón je šitá striebornou niťou a bohaté rozvetvené rastlinné ornamenty sú vyplnené farebným hodvábom technikou vyšívania plným plochým stehom. Výšivke dominuje žltá farba. Rukávy sú zakončené nariasením, plochou a dierkovou výšivkou a paličkovanou čipkou. Cez riasenie je našitá tkanica.
  Výšivka z Čataja 033-01
 4. Pridať záložky  Výšivka z Čataja 032-01

  rukávce, predkreslená výšivka, výšivka kovovou niťou, výšivka plochým stehom, mriežka, gatry, paličkovaná čipka, rastlinná ornamentika
  Výšivka zo ženských sviatočných rukávcov. Kompozíciu výšivky predeľujú pásy gatier a mriežky, nazývanej hrachovinka či "rezance". Výšivka podkladaná cez kartón je šitá striebornou niťou a predkreslené rastlinné ornamenty sú vyplnené farebným hodvábom technikou vyšívania plným plochým stehom. Rukávy sú zakončené nariasením, plochou výšivkou a paličkovanou čipkou. Cez riasenie je našitá tkanica.
  Výšivka z Čataja 032-01
 5. Pridať záložky  Výšivka z Čataja 028-01

  šatka na hlavu, predkreslená výšivka, výšivka kovovou niťou, výšivka plochým stehom, dierková výšivka, gatry, rastlinná ornamentika
  Výšivka z rohu ručníka, ktorý je súčasťou ženského sviatočného odevu. Predkreslené rastlinné ornamenty podkladanej výšivky (výšivky cez kartón) sú vyšívané striebornou niťou. Kompozíciu dopĺňa výšivka plným plochým a stonkovým stehom, dierková výšivka a gatry. Hlavnej výšivke dominujú rastlinné motívy doplnené tromi kruhmi situovanými v rohu, v ktorých sú vyšité iniciálky "B" a "J" a dátum "1931".
  Výšivka z Čataja 028-01
 6. Pridať záložky  Čepce z Čataja 002-01

  čepiec, predkreslená výšivka, výšivka plochým stehom, výšivka kovovou niťou, rastlinná ornamentika, paličkovaná čipka
  Vyšívané čepce s paličkovanou čipkou. Predkreslené rastlinné ornamenty podkladanej výšivky (výšivky cez kartón) sú doplnené výšivkou plným plochým stehom. Podkladaná výšivka je šitá zlatou a striebornou niťou a vyplnená farebným a čiernym hodvábom. Okraje prednej časti čepcov sú lemované paličkovanou čipkou.
  Čepce z Čataja 002-01
 7. Pridať záložky  Čepce z Čataja 001-01

  čepiec, predkreslená výšivka, výšivka plochým stehom, výšivka kovovou niťou, rastlinná ornamentika, paličkovaná čipka
  Vyšívané čepce s paličkovanou čipkou. Predkreslené rastlinné ornamenty podkladanej výšivky (výšivky cez kartón) sú doplnené výšivkou plným plochým stehom. Podkladaná výšivka je šitá zlatou a striebornou niťou a vyplnená farebným a čiernym hodvábom. Okraje prednej časti čepcov sú lemované paličkovanou čipkou.
  Čepce z Čataja 001-01
 8. Pridať záložky  Čepiec z Čataja 003-01

  čepiec, predkreslená výšivka, výšivka plochým stehom, výšivka kovovou niťou, rastlinná ornamentika, paličkovaná čipka
  Čepiec je zdobený predkreslenými nahusto ukladanými rastlinnými ornamentmi podkladanej výšivky (výšivky cez kartón), ktoré sú vyšívané zlatou a striebornou niťou. Vnútro ornamentov je vyplnené výšivkou plným plochým stehom. Pre zvýraznenie celej výšivky sú plôšky okolo ornamentov zaplnené žltou plochou výšivkou. Okraj prednej časti čepca je lemovaný paličkovanou čipkou.
  Čepiec z Čataja 003-01
 9. Pridať záložky  Čepiec z Čataja 002-01

  čepiec, predkreslená výšivka, výšivka plochým stehom, výšivka kovovou niťou, rastlinná ornamentika
  Zadná časť čepca je zdobená predkreslenými nahusto ukladanými rastlinnými ornamentmi podkladanej výšivky (výšivky cez kartón), ktoré sú vyšívané striebornou niťou. Vnútro ornamentov je vyplnené výšivkou plným plochým stehom. Pre zvýraznenie celej výšivky sú plôšky okolo ornamentov zaplnené žltou plochou výšivkou.
  Čepiec z Čataja 002-01
 10. Pridať záložky  Čepiec z Čataja 001-02

  čepiec, predkreslená výšivka, výšivka plochým stehom, výšivka kovovou niťou, dierková výšivka, gatry, paličkovaná čipka, rastlinná ornamentika
  Výzdoba prednej časti čepca je kombináciou viacerých techník − stonkovej, dierkovej, plnej plochej výšivky a gatier. Pestrofarebná výšivka je šitá hodvábnou niťou, výšivka zlatou niťou je podkladaná a kontúrovaná. Prevládajú rastlinné motívy. Okraj prednej časti čepca je lemovaný paličkovanou čipkou. Bližší pohľad na výšivku a čipku.
  Čepiec z Čataja 001-02