Výsledky vyhľadávania

 1. Odev svatvice z Prenčova 001-03

   Pridať záložky  Odev svatvice z Prenčova 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, výšivka plochým stehom, brošňa
  Ženský sviatočný odev, tzv. "svatvica". Detailný pohľad spredu na vyšívanie spodnej časti "šati" (zástery). Viacpolová glotová "šata" má na spodnom okraji rastlinné motívy vyšité zelenou niťou plochým stehom.

 2. Odev svatvice z Prenčova 001-02

   Pridať záložky  Odev svatvice z Prenčova 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, brošňa, výšivka plochým stehom
  Ženský sviatočný odev, tzv. "svatvica". Detailný pohľad spredu na vrchnú časť "prusľaka" a na stužku pod krkom so striebornou brošňou. Stužka je bohato vyšívaná plochým stehom, po okrajoch zdobená kovovou retiazkou.

 3. Odev svatvice z Prenčova 001-01

   Pridať záložky  Odev svatvice z Prenčova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, brošňa, sukňa, zástera, čižmy, čepiec
  Ženský sviatočný odev, tzv. "svatvica". Celkový pohľad spredu. "Svatvica" má oblečené "opľecko", na ktorom je "prusľak" s hlbším výstrihom, bohato zdobený drobno riasenou červenou stuhou, ukončený krátkym šósikom a podšitý kanafasom. Pod krkom má stužku, na nej brošňu. V spodnej časti má čiernu slávnostnú glótovú "kitľu", drobno riasenú okolo pása. Spodný okraj sukne je podšitý červeným súknom, takzvaným „pľachom.“ Na "kitľi" je zástera, viacpolová glotová "šata" so zelenou niťovou výšivkou. Na hlave má tylový vyšívaný, rohatý biely čepiec, ktorého súčasťou sú "lakovie čierne zubi", "bliskáčavý špic", bledomodrá spodná kápka a samotný tylový biely čepiec. Okolo hlavy stuha spustená dolu z chrbta. Obuté má čierne čižmy s tvrdou sárou.

 4. Zakladanie prenčovského čepca 001-08

   Pridať záložky  Zakladanie prenčovského čepca 001-08

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, čižmy
  Pohľad na mladú ženu v čepci a dve obliekačky - "svatvice". Mladá žena má oblečený hodvábny "prusľak" (živôtik) s hlbším výstrihom. "Prusľak" je bohato zdobený drobno riasenou červenou stuhou, ukončený krátkym "šósikom" a podšitý kanafasom. Vo výstrihu "prusľaka" je farebná stuha uviazaná do mašle ozdobená kovovou sponou a mincami. Pod "prusľakom" je "opľecko" (rukávce), ktoré má na rukávoch uviazané farebné stužky. V spodnej časti je "vrchňia biela kitľa" (sukňa) vyrobená z ôsmich pol jemnejšieho kupovaného plátna, pri spodnom okraji po celom obvode zdobená drobnými zámikmi a "mrežkou". Okraj je zdobený drobným nitkovým vzorom. Na "vrchňej kitľi" je bohato vyšívaná dvojpolovú "šata" (zástera). Obuté má čierne čižmy s tvrdou sárou. Na hlave má čepiec, ktorý pozostáva z "lakovích čiernich zubov“, ktoré zakrývajú predné vlasy. Na zuboch je podložka z domáceho prešívaného plátna, na ktorej je upevnený "ľetačkaví špic" s našitými "bľiskami" a striebornými "šíkmi". Na účese je spodný čepiec, takzvaná "kápka", ktorá je z farebného hodvábu. Na nej je okrúhy, na tyle vyšívaný čepiec, podšitý farebnými stužkami a ozdobený "ľetačkami". Okolo čepca je pripevnená strieborná stuha. Svatvice sú oblečené v čiernej slávnostnej glótovej kitľi, drobno riasenej okolo pása. Spodný okraj sukne je podšitý farebným súknom – takzvaným „pľachom.“ Na bielom "opľecku" majú oblečený "prusľak" bohato zdobený drobno riasenou červenou stuhou s hlbším výstrihom, ukončený krátkym šósikom a podšitý kanafasom. Pod krkom stužka. Zástera – "šata" zdobená výšivkou, resp. červenou stuhou a prišitými vyšívanými "pozamenťierskimi" kvietkami. Na hlave majú tylový vyšívaný rohatý biely čepiec. Na nohách čierne čižmy s tvrdou sárou.

 5. Zakladanie prenčovského čepca 001-07

   Pridať záložky  Zakladanie prenčovského čepca 001-07

  ženský odev, čepiec
  Detailný pohľad spredu čepiec mladej ženy. Vpredu sú "lakovie čierne zubi“, ktoré zakrývajú predné vlasy. Na zuboch je podložka z domáceho prešívaného plátna, na ktorej je upevnený "ľetačkaví špic" s našitými "bľiskami" a striebornými "šíkmi". Na účese je spodný čepiec, takzvaná "kápka", ktorá je z farebného hodvábu. Na nej je okrúhy, na tyle vyšívaný čepiec, podšitý farebnými stužkami a ozdobený "ľetačkami". Okolo čepca je pripevnená strieborná stuha.

 6. Zakladanie prenčovského čepca 001-06

   Pridať záložky  Zakladanie prenčovského čepca 001-06

  ženský odev, čepiec
  Detailný pohľad spredu na okrúhly, na tyle vyšívaný čepiec, podšitý farebnými stužkami a ozdobený "ľetačkami". Vyšívaný čepiec sa zakaldá na "kápku" a čiastočne prekrýva !ľetačkaví špic".

 7. Zakladanie prenčovského čepca 001-05

   Pridať záložky  Zakladanie prenčovského čepca 001-05

  ženský odev, čepiec
  Detailný pohľad zozadu na upevňovanie "kápki" (spodného čepca) z farebného hodvábu.

 8. Zakladanie prenčovského čepca 001-04

   Pridať záložky  Zakladanie prenčovského čepca 001-04

  ženský odev, čepiec
  Detailný pohľad spredu. Na "lakovie čierne zubi“, ktoré zakryli predné vlasy a na podložku z domáceho prešívaného plátna pripevňuje obliekačka "ľetačkaví špic" s našitými "bľiskami" a striebornými "šíkmi".

 9. Zakladanie prenčovského čepca 001-03

   Pridať záložky  Zakladanie prenčovského čepca 001-03

  ženský odev, čepiec
  Detailný pohľad spredu na uväzovanie podložky z domáceho prešívaného plátna, ktorá sa dáva na "lakovie čierne zubi“. Podložka sa uväzuje šnúrkami okolo hlavy.

 10. Zakladanie prenčovského čepca 001-02

   Pridať záložky  Zakladanie prenčovského čepca 001-02

  ženský odev, čepiec
  Detailný pohľad spredu na zakladanie podložky z domáceho prešívaného plátna, ktorá sa dáva na "lakovie čierne zubi“.