Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 10  
Vaša požiadavka: Autor-kód záznamu = "^sluk_us_auth 0000302^"
 1. Pridať záložky   Zakladanie čepca z Príbeliec 002-01

  čepiec, ženský odev
  Postup zakladania plachtinského čepca z Príbeliec. Obliekačky - dve staršie ženy v tradičnom príbelskom odeve zakladajú mladej žene plachtinský čepiec nazývaný "rúrkaví" (naskladaný do rúrok). Na hlave už má "spoňí grajzeľ" (háčkovaná čelenka s drobnými zúbkami na okraji), "hrubí grajzeľ" (hrubá háčkovaná čelenka), "lojtričku" (strieborné korálky navlečené do tvaru rebríka) a "krepini" (farebné korálky navlečené vo viacerých radoch nad sebou).
  Zakladanie čepca z Príbeliec 002-01
 2. Pridať záložky   Zakladanie čepca z Príbeliec 002-02

  čepiec, ženský odev
  Postup zakladania plachtinského čepca z Príbeliec. Obliekačky - jedna staršia žena v tradičnom príbelskom odeve pripevňuje mladej žene plachtinský čepiec nazývaný "rúrkaví" (naskladaný do rúrok). Druhá žena drží prpiravenú "kľuku" (zadnú spodnú časť čepca).
  Zakladanie čepca z Príbeliec 002-02
 3. Pridať záložky   Zakladanie čepca z Príbeliec 002-03

  čepiec, ženský odev
  Postup zakladania plachtinského čepca z Príbeliec. Staršia žena v tradičnom príbelskom odeve pripevňuje mladej žene "kľuku" na plachtinský čepiec nazývný "rúrkaví" (naskladaný do rúrok). "Kľuka" je zadná spodná časť čepca v tvare oblúka, zdobená farebnými flitrami.
  Zakladanie čepca z Príbeliec 002-03
 4. Pridať záložky   Zakladanie čepca z Príbeliec 002-05

  čepiec, ženský odev
  Postup zakladania plachtinského čepca z Príbeliec. Pohľad zboku na mladú ženu v plachtinskom čepci nazývanom "rúrkaví" (naskladaný do rúrok). Časti čepca smerom od čela: "spoňí grajzeľ" (spodný grajzel - háčkovaná čelenka s drobnými zúbkami na okraji), "hrubí grajzeľ" (hrubá háčkovaná čelenka), "lojtrička" (korálky navlečené do tvaru rebríka), "krepini" (farebné korálky vo viacerých radoch), "rúrke" (rúrky čepca), "kľuka" (zadná spodná časť čepca) s našitými "limbačkami" (farebnými flitrami).
  Zakladanie čepca z Príbeliec 002-05
 5. Pridať záložky   Zakladanie čepca z Príbeliec 002-04

  čepiec, ženský odev
  Postup zakladania plachtinského čepca z Príbeliec. Pohľad spredu na mladú ženu v plachtinskom čepci nazývanom "rúrkaví" (naskladaný do rúrok). Časti čepca smerom od čela: "spoňí čepiec" (spodný čepiec), "spoňí grajzeľ" (spodný grajzel - háčkovaná čelenka s drobnými zúbkami na okraji), "hrubí grajzeľ" (hrubá háčkovaná čelenka), "lojtrička" (korálky navlečené do tvaru rebríka), "krepini" (farebné korálky vo viacerých radoch), "rúrke" (rúrky).
  Zakladanie čepca z Príbeliec 002-04
 6. Pridať záložky   Zakladanie čepca z Príbeliec 002-06

  čepiec, ženský odev
  Postup zakladania plachtinského čepca z Príbeliec. Pohľad zozadu na plachtinský čepiec nazývaný "rúrkaví" (naskladaný do rúrok). Časti čepca zhora: "rúrke" (rúrky), "zaňík" (zadná časť zdobená flitrami a korálkami), "kľuka" (zadná spodná časť čepca v tvare oblúka), na "kľuke" v strede pripevnené "mláďeňecké pierko".
  Zakladanie čepca z Príbeliec 002-06
 7. Pridať záložky   Zakladanie čepca z Príbeliec 002-07

  ženský odev, čepiec, rukávce, šatka na plecia, brošňa, sukňa, náhrdelník, sviatočný odev
  Postup zakladania plachtinského čepca z Príbeliec. Pohľad spredu na mladú ženu v tradičnom sviatočnom odeve. Na hlave má plachtinský, takzvaný "rúrkaví" čepiec. Na krku má "grólik s kemienkami na handričke" (ozdoba tesne okolo krku), pod ním "granátke - mliekovke" (viacradový kaskádovitý náhrdelník siahajúci až pod prsia), ktoré sú vyzdobené "brmbolcami" (sklené ozdoby). Pod "granátke" sa dáva takzvaný "podgranátňik", aby nebolo vidieť telo. Oblečené má "ťenkô oplecko" (rukávce), na rukávoch "ozdobnie mašle". Cez plecia má veľký "strapcaví ručňík" siahajúci až k pásu, kde je zopnutý brošňou. Vrchná sukňa s krajkou sa nazýva "merinka", pod ňou je päť bielych "pigľuvaních sukňí". Všetky sukne sú naškrobené "krochmeľom" (pšeničný škrob).
  Zakladanie čepca z Príbeliec 002-07
 8. Pridať záložky   Svadobný odev z Príbeliec 001-04

  mladucha, družica, odev mladuchy, sviatočný odev, obradový odev, ženský odev
  Celkový pohľad spredu na dievčatá v tradičnom svadobnom odeve. Tretia zľava je mladucha, ostatné sú družice.
  Svadobný odev z Príbeliec 001-04
 9. Pridať záložky   Svadobný odev z Príbeliec 001-01

  mladucha, ženích, družba, družica, sviatočný odev, obradový odev, odev svadobných funkcionárov, odev ženícha, odev mladuchy, mužský odev, ženský odev
  Celkový pohľad spredu na osem postáv v tradičnom svadobnom odeve. V strede je mladucha so ženíchom, po stranách družice a družbovia.
  Svadobný odev z Príbeliec 001-01
 10. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Príbeliec 004-01

  ženský odev, sviatočný odev, šatka na hlavu, čepiec, rukávce, šatka na plecia, náhrdelník, sukňa, pančuchy, vreckovka
  Celkový pohľad spredu na dve ženy (matka s dcérou) v tradičných sviatočných odevoch. Staršia žena vľavo (matka) má na hlave "delinoví ručňík", na krku "grólik" (ozdoba tesne okolo krku) a "granátke" (viacradový kaskádovitý náhrdelník), cez plecia červený "strapcaví ručňík", oblečené má "hrubô oplecko" (rukávce), v rukách malý "ručňíčok" (vreckovku), sukňu, "štrimfle na véčka" (pančuchy), "celie topaňe". Mladá žena vpravo má na hlave plachtinský, takzvaný "rúrkaví" čepiec, na krku "grólik" a "granátke", "ťenkô oplecko", cez plecia veľký ručník s "lacetovíma strapci", v rukách malý "ručňíčok", sukňu, "srcavie štrimfle" a "celie topaňe".
  Ženský sviatočný odev z Príbeliec 004-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.