Výsledky vyhľadávania

 1. Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-09

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-09

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, tkanina, krížiková výšivka
  Žena v pracovnom odeve. Detail manžety "opľecka". Okolo ruky je látka stiahnutá riasením "ráncovaním" tkaniny a spevnená prišitým pásom vyšitým červeno-čiernou krížikovou technikou.

 2. Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-08

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-08

  ženský odev, pracovný odev, rukávce
  Žena v pracovnom odeve. Detail výrazného tkaného červeného pásu "prietki", ktorá zdobí "opľecko" v hornej časti rukávov.

 3. Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-07

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-07

  ženský odev, pracovný odev, rukávce, krížiková výšivka
  Žena v pracovnom odeve. Detail "ráncovaného" (nariaseného) "pamokového" (bavlneného) "opľecka". Látka je po celom obvode okolo krku nazberaná a zakončená spevňujúcou hustou krížikovou výšivkou. Výstrih pod krkom sa zaväzuje červenými "kickami" (šnúrkami), ukončenými riedkymi brmbolcami na jednoduchú mašľu.

 4. Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-06

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-06

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, zástera, rukávce, výšivka krivou ihlou, krížiková výšivka
  Žena v pracovnom odeve. Polodetail. Pohľad spredu na vrchnú časť riasenej prednej "šati" (zástery) z "perkálu" (jemnej a husto tkanej bavlny), ktorá má pás zdobený výšivkou retiazkovým stehom. Vidieť aj časť "rubáča" a krátkeho tkaného "pamokového opľecka", ktorého rukávy sú okolo ruky stiahnuté "ráncovaním" (riasením) tkaniny a spevnené a ozdobené červenou hustou krížikovou technikou.

 5. Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-05

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-05

  ženský odev, pracovný odev, spodná sukňa, sukňa, zástera, modrotlač
  Žena v pracovnom odeve. Polocelok. Pohľad zozadu na skladanú "farbiarsku" (modrotlačovú) sukňu, ktorá je ozdobne vykasaná a pripevnená za pás sukne tak, aby bolo vidieť červený vytkávaný vzor na spodnej obrube "rubáča" a vynikol modrotlačový vzor lemu prišitého z rubovej strany sukne a zároveň sa zmenila silueta postavy z profilu. Na sukni má ako ďalšiu vrstvu uviazanú prednú "šatu" (zásteru) z "perkálu" (jemnej a husto tkanej bavlny).

 6. Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-04

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-04

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce
  Žena v pracovnom odeve. Polocelok. Pohľad zozadu na krátke tkané "pamokové" "opľecko" siahajúce pod prsia. Okolo krku je "opľecko" stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny, olemované a spevnené rovnakým spôsobom ako na manžete okolo ruky hustou krížikovou výšivkou. Na konci zapleteného vrkoča má uviazanú červenú, hodvábom vyšívanú stuhu.

 7. Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-03

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-03

  ženský odev, pracovný odev, čižmy, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce
  Žena v pracovnom odeve. Pohľad zozadu. Odev pozostáva z "pamokového" (bavlneného) "rubáča" s červenou votkávanou "prietkou" na zadnej, chrbtovej časti stánky aj na spodnej, sukňovej časti "rubáča". Na "rubáči" má oblečený "kiňťeš" (spodná sukňa), na ktorý sa ďalej oblieka skladaná "farbiarska" sukňa (ozdobne vykasaná a pripevnená za pás sukne aby vynikol modrotlačový vzor látky a zmenila sa silueta postavy z profilu) a predná "šata" (zástera) z "perkálu" (jemná a husto tkaná bavlna), ktorá má pás zdobený krížikovou výšivkou. Na vrchnej časti "rubáča" má oblečené krátke, tkané "pamokové opľecko", ktoré siaha pod prsia a jeho predný i zadný diel je "ráncovaní" (nariasený). V hornej časti rukávov je výrazný pás červenej "prietki". Okolo ruky je stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny a je spevnené a ozdobené červenou, hustou krížikovou technikou. Okolo krku je "opľecko" nariasené a olemované rovnakým spôsobom. Pod krkom sa zaväzuje červenými "kickami" (šnúrky ukončené riedkymi brmbolcami) na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou na nízkom podpätku.

 8. Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-02

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-02

  ženský odev, pracovný odev, čižmy, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce
  Žena v pracovnom odeve. Pohľad spredu. Odev pozostáva z "pamokového" (bavlneného) "rubáča" s červenou votkávanou "prietkou" na zadnej, chrbtovej časti stánky aj na spodnej, sukňovej časti rubáča. Na "rubáči" má oblečený "kiňťeš" (spodná sukňa), na ktorý sa oblieka skladaná "farbiarska" sukňa a predná "šata" (zástera) z "perkálu" (jemná a husto tkaná bavlna), ktorá má pás zdobený retiazkovou výšivkou. Na vrchnej časti "rubáča" má oblečené krátke tkané "pamokové opľecko", ktoré siaha pod prsia a jeho predný i zadný diel je "ráncovaní" (nariasený). V hornej časti rukávov je výrazný pás červenej "prietki". Okolo ruky je stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny a je spevnené a ozdobené červenou hustou krížikovou technikou. Okolo krku je "opľecko" nariasené a olemované rovnakým spôsobom. Pod krkom sa zaväzuje červenými "kickami" (šnúrky ukončené riedkymi brmbolcami) na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou na nízkom podpätku.

 9. Ženský sviatočný odev z Malachova 004-07

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Malachova 004-07

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec
  Žena vo sviatočnom odeve. Detail výzdoby ukončenia "uší" bieleho čepca zhotovený necovanou čipkou (výšivka na sieti) a šitou čipkou. Na čepiec sa spravidla ešte uväzuje tmavá šatka.

 10. Ženský sviatočný odev z Malachova 004-06

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Malachova 004-06

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec
  Žena vo sviatočnom odeve. Bočný detail výzdoby základu bieleho čepca, ktorý zdobí zadnú časť hlavy, prekrývajúc najmä "drdol" ženského účesu. Zhotovený je necovanou čipkou (výšivka na sieti) a šitou čipkou. Na čepiec sa spravidla ešte uväzuje tmavá šatka.