[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Chrbtový kôš z Hrušova 001-03

  košikárstvo, lub
  Tradičný hrušovský "košiar" z klenových lubov, ktorý sa používal na nosenie rôznych predmetov, materiálov, jedla i detí. "Košiare" vyrábalo niekoľko hrušovských košikárov pre vlastnú potrebu, na darovanie rodine i na predaj. Postup výroby bol zložitý a vyžadoval si zručnosť a trpezlivosť. Kostru tvorili hrubšie luby a vypletali sa pri pracovných košoch širšími a pri "hrdších" užšími okrajkovými pásikmi "pántikmi" z klenového dreva. "Košiar", ktorý mal všestranné využitie sa na chrbát pripevňoval vyšívanými plátenými pásmi "žinkami". Pohľad spredu.
  Chrbtový kôš z Hrušova 001-03
 2. Pridať záložky  Chrbtový kôš z Hrušova 001-02

  košikárstvo, lub
  Tradičný hrušovský "košiar" z klenových lubov, ktorý sa používal na nosenie rôznych predmetov, materiálov, jedla i detí. "Košiare" vyrábalo niekoľko hrušovských košikárov pre vlastnú potrebu, na darovanie rodine i na predaj. Postup výroby bol zložitý a vyžadoval si zručnosť a trpezlivosť. Kostru tvorili hrubšie luby a vypletali sa pri pracovných košoch širšími a pri "hrdších" užšími okrajkovými pásikmi "pántikmi" z klenového dreva. "Košiar", ktorý mal všestranné využitie sa na chrbát pripevňoval vyšívanými plátenými pásmi "žinkami". Pohľad zboku.
  Chrbtový kôš z Hrušova 001-02
 3. Pridať záložky  Chrbtový kôš z Hrušova 001-01

  košikárstvo, lub
  Tradičný hrušovský "košiar" z klenových lubov, ktorý sa používal na nosenie rôznych predmetov, materiálov, jedla i detí. "Košiare" vyrábalo niekoľko hrušovských košikárov pre vlastnú potrebu, na darovanie rodine i na predaj. Postup výroby bol zložitý a vyžadoval si zručnosť a trpezlivosť. Kostru tvorili hrubšie luby a vypletali sa pri pracovných košoch širšími a pri "hrdších" užšími okrajkovými pásikmi "pántikmi" z klenového dreva. "Košiar", ktorý mal všestranné využitie sa na chrbát pripevňoval vyšívanými plátenými pásmi "žinkami". Pohľad zozadu na vyšívané pásy.
  Chrbtový kôš z Hrušova 001-01
 4. Pridať záložky  Ženská zásterka z Hrušova 001-01

  zástera, ženský odev
  Malá zásterka zvaná "fiertuška" ušitá z bielej látky s pestrofarebným vyšívaním. Celkový pohľad spredu.
  Ženská zásterka z Hrušova 001-01
 5. Pridať záložky  Ženský kabátik z Hrušova 001-02

  ženský kabátik, ženský odev
  Kabát z čierneho "baršanu" (zamatu) s vyšívaním. Kabátik sa nosil v chladnejších dňoch. Tesne obopína telo a vpredu sa zapína na gombíky. Kabát je po celom obvode ozdobený "krivinkami" – pásmi rastlinných výšiviek. Na chrbte je kabát prestrihnutý a v strede na dolnom okraji ukončený jednou alebo dvomi "pipíškami" (záhybmi), nad ktorými mohli byť prišité dva strieborné gombíky. Pohľad zozadu.
  Ženský kabátik z Hrušova 001-02
 6. Pridať záložky  Ženský kabátik z Hrušova 001-01

  ženský kabátik, ženský odev
  Kabát z čierneho "baršanu" (zamatu) s vyšívaním. Kabátik sa nosil v chladnejších dňoch. Tesne obopína telo a vpredu sa zapína na gombíky. Gombíkové dierky sú obšité farebnou niťou. Kabát je po celom obvode ozdobený "krivinkami" – pásmi rastlinných výšiviek. Golier siaha tesne pod hrdlo a je lemovaný "grajzľíkom" (hadovkou). Podobne sú ozdobené aj rukávy. Kabát je podšitý "flaňierom" (mäkkou tkaninou). Celkový pohľad spredu.
  Ženský kabátik z Hrušova 001-01
 7. Pridať záložky  Chlapčenská košeľa z Hrušova 001-02

  detský odev, mužský odev, mužská košeľa
  Vyšívaná chlapčenská košeľa z bieleho plátna zdobená krížikovou výšivkou. Detailný pohľad na vyšívanú manžetu.
  Chlapčenská košeľa z Hrušova 001-02
 8. Pridať záložky  Chlapčenská košeľa z Hrušova 001-01

  detský odev, mužský odev, mužská košeľa
  Vyšívaná chlapčenská košeľa z bieleho plátna zdobená krížikovou výšivkou. Celkový pohľad spredu.
  Chlapčenská košeľa z Hrušova 001-01
 9. Pridať záložky  Chlapčenský odev z Hrušova 002-01

  detský odev, mužský odev
  Komplet chlapčenského odevu pre chlapca v školskom veku. Odev má tieto časti: košeľa, "gati" (široké nohavice) a "sakáčka" (zástera). Košeľa sa nosí zapásaná a zaviazaná "gatovím" motúzom a vpredu je opásaná čierna zástera.
  Chlapčenský odev z Hrušova 002-01
 10. Pridať záložky  Chlapčenská zástera z Hrušova 001-01

  detský odev, mužský odev, mužská zástera
  Čierna zástera z glotu zvaná "sakáčka". Zástera má jednoduchý obdĺžnikový strih a je vyšívaná kvetinovým vzorom a prizdobená našitými stužkami. Na opásanie sa prišívali tenké vyšívané stužky - "stuhlíke".
  Chlapčenská zástera z Hrušova 001-01