[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-09

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, ženský účes, čepiec, mriežka, krížiková výšivka, paličkovaná čipka
  Blizžší pohľad zboku na úpravu hlavy mladej ženy. Biely plátenný čepiec je bohato zdobený farebnou mriežkou, krížikovou výšivkou a paličkovanou čipkou lemujúcou celú tvár. Na hlave je upevnený dvoma vyšívanými stuhami napevno zviazanými na zátylku. Biela užšia je spodná, ktorú prekrýva širšia vyšívaná stuha s oranžovou čipkovanou obrubou. Posledná je uviazaná hladká červená stuha ako signifikantný prvok mladých vydatých žien do narodenia ich prvého dieťaťa. Konce všetkých troch stúh sú voľne spustené spustenými pozdĺž chrbta.
  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-09
 2. Pridať záložky  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-08

  ženský odev, sviatočný odev, ženský účes, čepiec, mriežka, krížiková výšivka
  Detail odzadu na biely plátenný čepiec, ktorý je bohato zdobený farebnou mriežkou, krížikovou výšivkou a paličkovanou čipkou. Dokola hlavy ho upevňujú dve vyšívané stuhy. Biela užšia je spodná, ktorú prekrýva širšia vyšívaná stuha s oranžovou čipkovanou obrubou. Obe sú spolu napevno previazané na zátylku. Ako posledná je uviazaná hladká červená stuha. Konce všetkých troch stúh sú voľne spustené spustenými pozdĺž chrbta.
  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-08
 3. Pridať záložky  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-07

  ženský odev, sviatočný odev, ženský účes, čepiec, mriežka, krížiková výšivka
  Biely plátenný čepiec, ktorý je bohato zdobený farebnou mriežkou, krížikovou výšivkou a paličkovanou čipkou je upevnený dokola hlavy dvoma vyšívanými stuhami. Biela užšia je spodná, ktorú prekrýva širšia vyšívaná stuha s oranžovou čipkovanou obrubou. Obe sú spolu napevno previazané na zátylku. Ako posledná je uviazaná hladká červená stuha.
  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-07
 4. Pridať záložky  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-06

  ženský odev, sviatočný odev, ženský účes, čepiec, mriežka, krížiková výšivka, paličkovaná čipka
  Biely plátenný čepiec, ktorý je bohato zdobený farebnou mriežkou, krížikovou výšivkou a paličkovanou čipkou je upevnený dokola hlavy dvoma vyšívanými stuhami. Biela užšia je spodná, ktorú prekrýva širšia vyšívaná stuha s oranžovou čipkovanou obrubou. Obe sú spolu napevno previazané na zátylku. Ako posledná je uviazaná hladká červená stuha.
  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-06
 5. Pridať záložky  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-05

  ženský odev, sviatočný odev, ženský účes, čepiec, mriežka
  Biely plátenný čepiec, ktorý je bohato zdobený farebnou mriežkou, krížikovou výšivkou a paličkovanou čipkou je upevnený dokola hlavy dvoma vyšívanými stuhami. Biela užšia je spodná, ktorú prekrýva širšia vyšívaná stuha s oranžovou čipkovanou obrubou.
  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-05
 6. Pridať záložky  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-04

  ženský odev, sviatočný odev, ženský účes, čepiec, mriežka, krížiková výšivka, paličkovaná čipka
  Po upevnení "kotúčki" (podložky zhotovenej z drôtu obaleného textilom) na hlavu sú všetky vlasy zakryté bielym plátenným čepcom, ktorý je bohato zdobený farebnou mriežkou, krížikovou výšivkou a paličkovanou čipkou lemujúcou tvár ženy.
  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-04
 7. Pridať záložky  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-03

  čepiec, ženský účes
  Bližší pohľad na spôsob upevňovania "kotúčki" (podložky zhotovenej z drôtu obaleného textilom) tkanicami na zátylku. "Kotúčka" slúži na udržanie dvojrohého oblého tvaru účesu pod čepcom. Vlasy má žena učesané nahladko dozadu, v strede hlavy rozdelené pútcom na dve časti a zapletené do vrkoča, ktorý je sponkami pripnutý na temene hlavy.
  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-03
 8. Pridať záložky  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-02

  ženský účes, čepiec
  Pomoc pri upevňovaní "kotúčki" (podložky zhotovenej z drôtu obaleného textilom) tkanicami na zátylku. "Kotúčka" slúži na udržanie dvojrohého oblého tvaru účesu pod čepcom. Vlasy má žena učesané nahladko dozadu, v strede hlavy rozdelené pútcom na dve časti a zapletené do vrkoča, ktorý je sponkami pripnutý na temene hlavy.
  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-02
 9. Pridať záložky  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-01

  ženský účes, čepiec
  Žena má vlasy učesané nahladko dozadu, v strede hlavy rozdelené pútcom na dve časti a zapletené do vrkoča. Sú základom pre ďalšiu úpravu. Podložka nazývaná "kotúčka" je zhotovená z drôtu obaleného textilom a slúži iba na udržanie dvojrohého oblého tvaru účesu pod čepcom (pôvodne sa skrútené alebo zapletené vlasy ovíjali okolo podložky, ktorá sa na zátylku upevnila tkanicami).
  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-01
 10. Pridať záložky  Odev mladej ženy zo Bzovíka 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, čepiec, ženský účes, mriežka, krížiková výšivka, paličkovaná čipka, modrotlač
  Tradičný sviatočný odev mladších žien. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš. Na ňom má žena na trupe oblečenú krátku do pása siahajúcu "stánku", ktorá je na chrbtovej časti nad driekom vyšívaná krížikovou technikou. Na spodnej sukni má oblečenú bielu plátennú sukňu s úzkym vyšívaným žltým venčekom okolo spodného okraja, obe nazývané "kiňťeš". Na sukni má oblečenú tmavú modrotlačovú zásteru s geometrickými bielymi vzormi usporiadanými do zvislých pásov a výraznou rastlinnou bordúrou na spodnom okraji. Stred zástery zdobí viacfarebný spojovací švík ozdobne spájajúci dve poly látky. Okolo drieku má žena dvakrát opásanú bielomodrú stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. Hore má oblečené krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené výrazným pásom mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička" v kombinácii s krížikovou, ktorá sa nachádza nahusto vyšitá čiernou priadzou aj na golieri. "Opľecko" je na manžetách nariasené a výšivkou ozdobené a zároveň spevnené. Okolo krku má žena dvakrát obtočenú úzku čiernu zamatovú stuhu, na konci ktorej je priviazaná dvojradová šnúra plastových zlatých korálikov (pôvodne bývali z fúkaného skla) ukončená čiernymi strapcami. Na hlave má biely plátenný čepiec bohato zdobený farebnou mriežkou a upevnený dvoma stuhami dokola hlavy stiahnutými na zátylku a s koncami spustenými pozdĺž chrbta. Spodná stuha je svetlá vyšívaná s oranžovou čipkovanou obrubou, na ktorej je hladká červená. Žena má obuté čierne kožené čižmy na nízkom opätku.