Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 75  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^brána^"
 1. Pridať záložky   Obytné domy v Likavke 003-02

  zrubová konštrukcia, strecha, štít, šindeľ, brána, plot, hospodárske stavby
  Obytné domy č. 507 a 508 trojpriestorové, zrubové, omazané a obielené, kamenná podmurovka, strechy sedlové s presahom, doskové štíty s ozdobným latkovaním, vetracími otvormi a podlomenicou, krytina šindľová. Okná sú lemované šambránami, ktoré sú na priečelí domu naľavo ozdobne vyrezávané. V zadnej časti dvora sú umiestnené hospodárske objekty (humno s maštaľou, chliev, hnojisko, letná kuchyňa). Dvory sú od ulice oddelené doskovou bránou a bráničkou. Pred domami sa nachádzajú oplotené predzáhradky. Základ plotu naľavo tvoria "ringele" vyplnené pletivom, plot na pravej strane je latkový. Nákres, čelný pohľad.
  Obytné domy v Likavke 003-02
 2. Pridať záložky   Obytný dom vo Vyšnej Boci 002-04

  zrubová konštrukcia, strecha, štít, šindeľ, plot, brána
  Obytný dvojdom č. 35 trojpriestorový, zrubový, v zadnej časti obitý doskami, kamenná podmurovka, strecha polvalbová s dymníkom, doskový štít s vetracími okienkami, podlomenicou a hálkou (stĺpikom), krytina šindľová. Strecha je asymetricky položená na vytŕčajúcich zhlaviach trámov, čím sa vytvára krytý podstienok. Žľab bol odstránený. Okná sú lemované širokými doskovými šambránami. Vstupuje sa z bočnej strany domu do spoločného pitvora, z neho vedú vstupy do samostatných častí a schody do podkrovia. Komora jedného z domov bola sekundárne predelená priečkou, čím vznikol priestor vyhradený pre výmenok. Dvor je od ulice oddelený latkovým plotom, bránou a bráničkou. Nákres, čelný pohľad.
  Obytný dom vo Vyšnej Boci 002-04
 3. Pridať záložky   Obytný dom v Liptovskej Sielnici 001-02

  zrubová konštrukcia, strecha, štít, šindeľ, humno, slama, brána
  Obytný dom č. 148, dvojpriestorový, zrubový, okožovaný a obielený, kamenná podmurovka, strecha sedlová s dymníkom, položená na obielených zhlaviach trámov, doskový štít s výzorníkom, podlomenicou, bubníkom (kužeľovitá strieška) a hálkou (stĺpik), krytina šindľová. V zadnej časti je pristavané humno s masívnou bránou so vzdušným latkovaním slúžiacim na vetranie. Strecha humna je sedlová, doskový štít s výzorníkom a podlomenicou, krytina slamená. Podkrovie slúži ako priestor na ukladanie sena a slamy. Na tráme sa zachoval nápis: "Dum tento s pomoci Boží wystawil Matej Klučka a Eva Kuna Roku 1804 Maj Mesysy". Nákres, čelný pohľad.
  Obytný dom v Liptovskej Sielnici 001-02
 4. Pridať záložky   Obytný dom v Jasenovej 002-01

  zrubová konštrukcia, murovaná konštrukcia, strecha, šindeľ, brána
  Obytný dom č. 55, prízemie murované, poschodie zrubové, okožované, strecha sedlová, štít so slniečkovým motívom, s podlomenicou, bubníkom a hálkou, krytina šindľová. Pohľad z ulice. Vpredu vchod do pivnice. Pri dome brána pre povozy aj pre človeka.
  Obytný dom v Jasenovej 002-01
 5. Pridať záložky   Obytný dom v Jasenovej 003-01

  zrubová konštrukcia, murovaná konštrukcia, strecha, šindeľ, brána, predzáhradka, plot
  Obytný dom zrubový, okožovaný, strecha sedlová, doskový štít s podlomenicou, bubníkom a hálkou, krytina šindľová. Pohľad z ulice. Pri dome brána so sedlovou strieškou pre povozy aj pre človeka. Pred domom predzáhradka ohraničená latkovým plotom.
  Obytný dom v Jasenovej 003-01
 6. Pridať záložky   Obytné domy v Šuňave 002-01

  zrubová konštrukcia, strecha, šindeľ, prejazd, brána
  Zástavba obytných domov v Šuňave. Domy zrubové, kamenná podmurovka, strecha sedlová, doskový štít s podlomenicou, hálkou a bubníkom, krytina šindľová. Krajné domy omazané hlinou a obielené vápnom. Pohľad z ulice. Dva domy majú z čelnej strany vstup do pivníc. Vstup do domov z bočnej strany. Strecha domu uprostred je predĺžená tak, aby prekrývala aj dvor. Takto vytvorený priestor sa nazýva dufart. K domu patria aj dve brány, menšia pre človeka, väčšia pre povozy.
  Obytné domy v Šuňave 002-01
 7. Pridať záložky   Obytné domy v Kravanoch 001-01

  murovaná konštrukcia, strecha, šindeľ, prejazd, brána
  Zástavba obytných domov v Kravanoch. Domy murované, biele s farebnými soklami, strecha sedlová, doskový štít s ozdobnými výrezmi s podlomenicou, hálkou a bubníkom, krytina šindľová. Súčasťou domov uprostred je dufart, krytý vjazd do dvora za bránou, ktorý je vmurovaný do konštrukcie domu. Pohľad z ulice.
  Obytné domy v Kravanoch 001-01
 8. Pridať záložky   Obytný dom v Kravanoch 001-01

  murovaná konštrukcia, strecha, šindeľ, prejazd, brána, studňa
  Obytný dom, murovaný, strecha sedlová, doskový štít s podlomenicou, hálkou a bubníkom, krytina šindľová. Súčasťou domu je dufart, krytý vjazd do dvora za vysokou drevenou bránou pre človeka aj pre povozy. Pred domom zastrešená rumpálová studňa. Pohľad z ulice.
  Obytný dom v Kravanoch 001-01
 9. Pridať záložky   Obytný dom v Ladzanoch 001-01

  murovaná konštrukcia, nabíjaná stena, strecha, slama, predzáhradka, plot, brána
  Obytný dom č. 7, trojpriestorový, hlinený, postavený technikou nabíjania, bielený vápnom, na priečelí dve okná zvýraznené plastickými hlinenými šambránami modrej farby, strecha valbová, krytina slamená. Vstup do domu je zosilnený výpustkom. Pred domom predzáhradka ohraničená latkovým plotom. Do dvora sa vstupuje cez menšiu dvojkrídlovú doštenú bránu. Dom patril majetnejšiemu gazdovi. Pohľad z ulice.
  Obytný dom v Ladzanoch 001-01
 10. Pridať záložky   Usadlosť v Litave 001-01

  murovaná konštrukcia, strecha, krytina, slama, brána, sýpka
  Usadlosť, ktorú tvorí obytný dom č. 22 a sýpka. Dom majetnejšieho gazdu, murovaný, obielený, strecha valbová, krytina slamená. Napravo je umiestnená sýpka, rovnako murovaná, omietnutá, s valbovou strechou so slamenou krytinou. Dom je so sýpkou spojený murovanou bránou s bráničkou pokrytou sedlovou strieškou. V múre je umiestnená sakrálna soška, ktorá má ochranný charakter. Pohľad z ulice.
  Usadlosť v Litave 001-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.