Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 29  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^brošňa^"
 1. Pridať záložky   Zakladanie čepca z Príbeliec 002-07

  ženský odev, čepiec, rukávce, šatka na plecia, brošňa, sukňa, náhrdelník, sviatočný odev
  Postup zakladania plachtinského čepca z Príbeliec. Pohľad spredu na mladú ženu v tradičnom sviatočnom odeve. Na hlave má plachtinský, takzvaný "rúrkaví" čepiec. Na krku má "grólik s kemienkami na handričke" (ozdoba tesne okolo krku), pod ním "granátke - mliekovke" (viacradový kaskádovitý náhrdelník siahajúci až pod prsia), ktoré sú vyzdobené "brmbolcami" (sklené ozdoby). Pod "granátke" sa dáva takzvaný "podgranátňik", aby nebolo vidieť telo. Oblečené má "ťenkô oplecko" (rukávce), na rukávoch "ozdobnie mašle". Cez plecia má veľký "strapcaví ručňík" siahajúci až k pásu, kde je zopnutý brošňou. Vrchná sukňa s krajkou sa nazýva "merinka", pod ňou je päť bielych "pigľuvaních sukňí". Všetky sukne sú naškrobené "krochmeľom" (pšeničný škrob).
  Zakladanie čepca z Príbeliec 002-07
 2. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-11

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, brošňa, spona, živôtik
  Postup obliekania mladuchy. Pripevňovanie spony - brošne na "krézel" pod krkom. Brošňa spájala okraje "krézla".
  Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-11
 3. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-23

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, svadba, veniec mladuchy, rukávce, brošňa, spona, živôtik, okružie
  Postup obliekania mladuchy. Pohľad na vrchnú časť odevu. Na hlave má "venec" zložený z prednej a zadnej čelenky, pásu rozmarínových vetvičiek a základného venca. Oblečené má rukávce, na ktorých je navrchu prišitý "krézel s obojkom" (okružie) spojený brošňou a zelený "prucel" (živôtik).
  Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-23
 4. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-26

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, svadba, veniec mladuchy, rozmarín, rukávce, brošňa, živôtik, okružie, pôlka, zástera, čižmy
  Postup obliekania mladuchy. Celkový pohľad spredu na postavu mladuchy v tradičnom svadobnom odeve. Na hlave má "venec", oblečené má rukávce na ktorých je pri krku "krézel s obojkom" (okružie) zopnutý brošňou, rukávy sú stiahnuté zelenými stuhami. Ďalej má oblečený zelený "pruclek" (živôtik), v páse je zelená stuha uviazaná do mašle, cez ruky je prehodená svadobná "póla", ktorá vzadu prechádza cez chrbát. V spodnej časti je spodná zástera "fertocha", takzvaná "škrobka" z mliečnej bavlny a vrchná "fertocha" z bavlneného tylu. Obuté má čižmy.
  Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-26
 5. Pridať záložky   Ženský odev z Myjavy 001-01

  ženský odev, čepiec, paličkovaná čipka, rukávce, okružie, brošňa, živôtik, zadná zástera, zástera, čižmy
  Tradičný odev starších vydatých žien. Celkový pohľad spredu. Na hlave má "čapec" zošitý z troch častí: predný "čapec" z paličkovanej čipky, "prednička" a "dienka". Oblečené má rukávce "batistové" (môžu byť "molové"), príp. bavlnené. Rukávy sú zakončené paličkovanou čipkou. Na vrchnú časť rukávcov je prišitý "galier" alebo "krézel" (okružie) z paličkovanej čipky, na ňom našitý vyšívaný "obojok". Okraje "krézla" spája brošňa. Na rukávcoch má oblečený čierny zamatový živôtik "prucel" (môže byť saténový alebo brokátový). Vzadu je zadná zástera - konopná "kasanica", vpredu zástera - saténová "fertucha", ktorá je o 2-3 cm dlhšia ako "kasanica". Obuté má "štíble" (čižmy s tvrdou sárou).
  Ženský odev z Myjavy 001-01
 6. Pridať záložky   Ženský odev z Myjavy 001-02

  ženský odev, čepiec, paličkovaná čipka, rukávce, okružie, brošňa, živôtik
  Tradičný odev starších vydatých žien. Bližší pohľad spredu. Na hlave má "čapec" zošitý z troch častí: predný "čapec" z paličkovanej čipky, "prednička" a "dienka". Oblečené má rukávce "batistové" (môžu byť "molové"), príp. bavlnené. Rukávy sú zakončené paličkovanou čipkou. Na vrchnú časť rukávcov je prišitý "galier" alebo "krézel" (okužie) z paličkovanej čipky, na ňom našitý vyšívaný "obojok". Okraje "krézla" spája brošňa. Na rukávcoch má oblečený čierny zamatový živôtik "prucel" (môže byť saténový alebo brokátový).
  Ženský odev z Myjavy 001-02
 7. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Brezovej pod Bradlom 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, paličkovaná čipka, rukávce, brošňa, okružie, živôtik, zadná zástera, zástera, čižmy
  Odev žien stredného veku. Celkový pohľad spredu. Na hlave má "čapec" z paličkovanej čipky. Oblečené má rukávce na rukávoch zakončené paličkovanou čipkou. Na vrchnú časť rukávcov je prišitý "krézel" z paličkovanej čipky, na ňom našitý "obojok". Okraje "krézla" spája brošňa. Na rukávcoch má oblečený modrý "prucel" (živôtik). Vzadu je zadná zástera - "kasanica", vpredu "fertucha", ktorá je o 2-3 cm dlhšia ako "kasanica". Obuté má "štíble" (čižmy s tvrdou sárou).
  Ženský sviatočný odev z Brezovej pod Bradlom 001-01
 8. Pridať záložky   Brošňa z Prenčova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, brošňa, bižutéria
  Kovová brošňa z mincí Celkový pohľad spredu na podomácky vyrobenú ženskú "peňiažkovú" brošňu, ktorá sa používa ako doplnok ženského sviatočného odevu. Pripína sa na odev pod krkom pomocou dlhej ihly. Zhotovená je zo strieborných mincí usporiadaných do trojuholníka s vrcholom otočeným smerom dole, ktoré dopĺňajú tri zelené sklenené očká a poloblúkovitá mosadzná pocínovaná retiazka.
  Brošňa z Prenčova 001-01
 9. Pridať záložky   Brošňa z Prenčova 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, brošňa, bižutéria
  Kovová brošňa z mincí Celkový pohľad zozadu na podomácky vyrobenú ženskú "peňiažkovú" brošňu, ktorá sa používa ako doplnok ženského sviatočného odevu. Pripína sa na odev pod krkom pomocou dlhej ihly. Zhotovená je zo strieborných mincí usporiadaných do trojuholníka s vrcholom otočeným smerom dole, na ktorých sú čitateľné roky razby (1915 a 1916) a poloblúkovitá mosadzná pocínovaná retiazka.
  Brošňa z Prenčova 001-02
 10. Pridať záložky   Brošňa z Prenčova 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, brošňa, bižutéria
  Kovová brošňa z mincí. Celkový pohľad spredu na podomácky vyrobenú ženskú "peňiažkovú" brošňu, ktorá sa používa ako doplnok ženského sviatočného odevu. Pripína sa na odev pod krkom pomocou dlhej ihly. Zhotovená je zo strieborných mincí usporiadaných do trojuholníka s vrcholom otočeným smerom dole, ktoré dopĺňajú tri zelené sklenené očká a poloblúkovitá mosadzná pocínovaná retiazka s kvetinovým príveskom.
  Brošňa z Prenčova 002-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.