Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 121  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^dievocký odev^"
 1. Pridať záložky   Ženský, mužský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 001-01

  ženský odev, sukňa, zástera, ženský kabátik, šatka na hlavu, mužský odev, nohavice, gate, mužská košeľa, lajblík, klobúk, dievocký odev, dievocký účes, rubáš, rukávce, čižmy, mládenecký odev, mužská zástera, detský odev
  Odev starších vydatých žien, mladších vydatých žien, mužov, dievok, mládencov, dievčat, chlapcov a detí zo Bzovíka. Celkový pohľad na väčšiu skupinu žien, mužov i detí na schodoch pred kostolom v Bzovíku po skončení nedeľnej svätej omše. Najstaršie ženy majú oblečený odev, ktorý je celý čierny a pozostáva z hladkej sukne a zástery, krátkeho kabátika nazývaného "lipitinka" a šatky na hlave. Mladšie vydaté ženy majú na hlave biele vyšívané šatky, biele riasené rukávce "oplecká" s vyšívaním na prieramkoch, tmavé sukne "kiňťeše" s bielymi zásterami nazývanými "šata" alebo tmavými "fiertucha", ktoré sú už zdobené výšivkami a našitými stuhami. Obuté majú čižmy. Dievky a menšie dievčatá sú oblečené rovnako, ale zástery majú červené a vlasy majú učesané na hladko s cestičkou uprostred hlavy. Starší muži majú na hlavách čierne klobúky a oblečené tmavé rajtky. Všetci muži majú na bielych košeliach s vyšitými náprsenkami oblečené čierne lajblíky. Mládenci a mladší chlapci majú oblečené široké biele plátenné nohavice "gati" a tmavé vyšívané zástery "fiertuchi".
  Ženský, mužský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 001-01
 2. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Mokrého Hája 001-01

  dievocký odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na hlavu, šatka na plecia, čižmy
  Celkový pohľad spredu. Dievka má oblečenú červenú kašmírovú sukňu ("harasku") s vyšívanými ružami, vyšívanú zásteru z čiernej glotovej látky, vapérové rukávce z jemného plátna na rukávoch ukončené úzkymi taclami. Na rukávcoch má vyšívaný "pruclek" zhotovený z hodvábu, podšitý konopnou látkou a ručne vyšívaný farebnými niťami, ukončený modrou "lemúvkou" typickou pre Mokrý Háj. Okolo krku má ovinutú hodvábnu šatku ("strapčák") ukončenú viazanými strapcami. Na hlave má červenú maľovanú šatku ("azendrák"), uviazanú do tvaru motýľa, na nohách čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Dievocký sviatočný odev z Mokrého Hája 001-01
 3. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Mokrého Hája 001-02

  dievocký odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na hlavu, čižmy
  Celkový pohľad zozadu. Dievka má oblečenú červenú kašmírovú sukňu ("harasku") s vyšívanými ružami, vyšívanú zásteru z čiernej glotovej látky, vapérové rukávce z jemného plátna na rukávoch ukončené úzkymi taclami. Na rukávcoch má vyšívaný "pruclek" zhotovený z hodvábu, podšitý konopnou látkou a ručne vyšívaný farebnými niťami, ukončený modrou "lemúvkou" typickou pre Mokrý Háj. Na hlave má červenú maľovanú šatku ("azendrák"), uviazanú do tvaru motýľa, na nohách čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Dievocký sviatočný odev z Mokrého Hája 001-02
 4. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Mokrého Hája 001-03

  dievocký odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, šatka na hlavu
  Bližší pohľad zozadu na červenú maľovanú šatku ("azendrák"), uviazanú do tvaru motýľa.
  Dievocký sviatočný odev z Mokrého Hája 001-03
 5. Pridať záložky   Viazanie červených stužiek z Cífera 001-01

  sviatočný odev, ženský odev, dievocký odev, sukňa, zástera, rukávce, okružie, tacle, výšivka kovovou niťou, paličkovaná čipka, dievocký účes
  Postup uväzovania červených stužiek, ktoré sú súčasťou tradičného sviatočného odevu mladých slobodných dievčat. Výpomoc staršej ženy pri upevňovaní "šlochavne" – jednoduchého červeného plátenného čepca.
  Viazanie červených stužiek z Cífera 001-01
 6. Pridať záložky   Viazanie červených stužiek z Cífera 001-02

  sviatočný odev, ženský odev, dievocký odev, dievocký účes
  Postup uväzovania červených stužiek, ktoré sú súčasťou tradičného sviatočného odevu mladých slobodných dievčat. Výpomoc staršej ženy pri uväzovaní "šlochavne" – jednoduchého červeného plátenného čepca, ktorý sa zakladá poza uši, zakrýva celú hlavu a na zátylku je stiahnutý úzkou šnúrkou.
  Viazanie červených stužiek z Cífera 001-02
 7. Pridať záložky   Viazanie červených stužiek z Cífera 001-04

  sviatočný odev, ženský odev, dievocký odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, okružie, tacle, výšivka kovovou niťou, paličkovaná čipka, dievocký účes
  Postup uväzovania červených stužiek, ktoré sú súčasťou tradičného sviatočného odevu mladých slobodných dievčat. Výpomoc staršej ženy pri uväzovaní širokej červenej hodvábnej stuhy. Stred stuhy je umiestnený na zátylku a oba konce smerujú ponad uši dopredu nad čelo, kde sa v strede spoja. Pôvodne sa stuha pripínala priamo na vlasy.
  Viazanie červených stužiek z Cífera 001-04
 8. Pridať záložky   Viazanie červených stužiek z Cífera 001-05

  sviatočný odev, dievocký odev, rukávce, okružie, tacle, odevné doplnky, výšivka kovovou niťou, paličkovaná čipka, dievocký účes
  Postup uväzovania červených stužiek, ktoré sú súčasťou tradičného sviatočného odevu mladých slobodných dievčat. Vonkajšie hrany červenej hodvábnej stuhy sú v strede nad čelom spojené špendlíkom s červenou hlavičkou a prichytené o "šlochavnu" – jednoduchý červený plátenný čepiec. Pôvodne sa stuha pripínala na vlasy. Obe stuhy sa vzájomne križujú na temene hlavy a konce smerujú na plecia. Prečnievajúce časti stuhy sú podhnuté a schované.
  Viazanie červených stužiek z Cífera 001-05
 9. Pridať záložky   Viazanie červených stužiek z Cífera 001-06

  sviatočný odev, dievocký odev, dievocký účes
  Postup uväzovania červených stužiek, ktoré sú súčasťou tradičného sviatočného odevu mladých slobodných dievčat. Detail uviazania a spevnenia červenej hodvábnej stuhy špendlíkmi. Vonkajšie hrany červenej hodvábnej stuhy sú v strede nad čelom spojené špendlíkom s červenou hlavičkou a prichytené o "šlochavnu" – jednoduchý červený plátenný čepiec. Pôvodne sa stuha pripínala na vlasy. Obe stuhy sa vzájomne križujú na temene hlavy a konce smerujú na plecia. Prečnievajúce časti stuhy sú podhnuté, schované. Rovnobežne idúce hrany stúh sú k sebe tiež prišpendlené.
  Viazanie červených stužiek z Cífera 001-06
 10. Pridať záložky   Viazanie červených stužiek z Cífera 001-07

  sviatočný odev, dievocký odev, rukávce, okružie, výšivka kovovou niťou, paličkovaná čipka, dievocký účes
  Postup uväzovania červených stužiek, ktoré sú súčasťou tradičného sviatočného odevu mladých slobodných dievčat. Oba konce červenej hodvábnej stuhy sú na zátylku zohnuté a vzájomne sa križujúc smerujú opäť dopredu, ale už nie nad stred čela ako na začiatku, ale o čosi bližšie - na temeno hlavy kde sa obdobným spôsobom stuhy cez seba preložia aby znova vytvorili špic.
  Viazanie červených stužiek z Cífera 001-07

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.