Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 43  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^halena^"
 1. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, mužská košeľa, lajblík, mužská šatka na hrdlo, halena, vreckovka, baranica, čižmy
  Zimný variant mužského odevu staršej generácie. Celkový pohľad spredu. Muž má oblečené tmavé súkenné nohavice s čiernym šnurovaním, bielu plátenú košeľu, "pruclek" (lajblík) zopnutý širokou kvetovanou stuhou ("pantlu"). Okolo krku má uviazaný "strapčák" (hodvábnu šatku ukončenú viazanými strapcami), do razporkov zasunutý vyšívaný plátený "kapesníček". Na pleciach má halenu, súkenný kabát z ovčej vlny zdobený bielo-červenou pletenkou (motanou šnúrkou). Na nohách má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou, na hlave baranicu.
  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-01
 2. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-02

  mužský odev, sviatočný odev, halena, baranica, čižmy
  Zimný variant mužského odevu staršej generácie. Celkový pohľad zozadu. Muž má oblečenú halenu, súkenný kabát z ovčej vlny zdobený bielo-červenou pletenkou (motanou šnúrkou). Na nohách má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou, na hlave baranicu.
  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-02
 3. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-03

  mužský odev, sviatočný odev, mužská košeľa, lajblík, mužská šatka na hrdlo, halena, baranica
  Zimný variant mužského odevu staršej generácie. Bližší pohľad spredu. Muž má oblečenú bielu plátenú košeľu, "pruclek" (lajblík) zopnutý širokou kvetovanou stuhou ("pantlu"). Okolo krku má uviazaný "strapčák" (hodvábnu šatku ukončenú viazanými strapcami). Na pleciach má halenu, súkenný kabát z ovčej vlny zdobený bielo-červenou pletenkou (motanou šnúrkou), na hlave baranicu.
  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-03
 4. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-04

  mužský odev, sviatočný odev, halena
  Zimný variant mužského odevu staršej generácie. Detail zdobenia bielo-červenou pletenkou (motanou šnúrkou) na halene.
  Mužský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-04
 5. Pridať záložky   Odev ženícha z Prenčova 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev ženícha, mužská košeľa, lajblík, gate, mužská zástera, čižmy, halena, pierko, klobúk, pozamentárstvo
  Celkový pohľad spredu na ženícha v "širici" (halene). Oblečenú má bielu košeľu vpredu na rukávoch a golieri s výšivkou. Ku košeli patria biele "gati", na spodnom okraji zdobené drobnými zámikmi, "mreškou" a nitkovým prešívaným vzorom. Na košeli je čierny zamatový lajblík, vpredu zdobený čiernymi šnúrkami a gombíkmi. Okolo pása má uviazanú slávnostnú jednopolovú zamatovú "fjertuchu" (zásteru), zdobenú našívanými "pozamenťierskimi" kvetmi. Obuté má čižmy s tvrdou sárou. Na pleciach má spustenú dlhú súkennú bledú "širicu" lemovanú červeným súknom, vpredu s koženou výšivkou. Predné časti "širice" sú v hornej časti, pri krku, spojené remeňom. Na ľavej strane má pripevnený vyšívaný ručník a pierko so spustenou farebnou stuhou. Keď "širicu" zloží, vyšívaný ručník a pierko so stuhou sa pripne na lajblík. Hlavu mu zdobí klobúk s ozdobným pierkom.
  Odev ženícha z Prenčova 001-01
 6. Pridať záložky   Odev ženícha z Prenčova 001-02

  obradový odev, mužský odev, sviatočný odev, odev ženícha, čižmy, halena, pierko, klobúk
  Celkový pohľad zozadu na ženícha v dlhej súkennej bledej "širici" (halena) lemovanej červeným súknom. Na hlave má klobúk s ozdobným pierkom. Obuté má čižmy s tvrdou sárou.
  Odev ženícha z Prenčova 001-02
 7. Pridať záložky   Odev ženícha zo Zvolenskej Slatiny 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev ženícha, ženích, pierko, klobúk, mužská košeľa, lajblík, halena, gate, čižmy
  Ženích v tradičnom ľudovom odeve zo Zvolenskej Slatiny. Oblečené má biele plátenné nohavice "gäti" s ažúrkou, ľanovú košeľu, zamatový "ľajblík" (vesta), súkennú "širicu" (halena) z vlneného súkna, na hrudi s vypletaným koženým vzorom, koženými strapcami a prackou. Ženích má obuté čižmy s tvrdou sárou. Na hlave má klobúk ozdobený pierkom.
  Celkový pohľad spredu.
  Odev ženícha zo Zvolenskej Slatiny 001-01
 8. Pridať záložky   Odev ženícha zo Zvolenskej Slatiny 001-02

  mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev ženícha, ženích, pierko, klobúk, mužská košeľa, lajblík, halena, gate, čižmy
  Ženích v tradičnom ľudovom odeve zo Zvolenskej Slatiny. Oblečené má biele plátenné nohavice "gäti" s ažúrkou, ľanovú košeľu, zamatový "ľajblík" (vesta), súkennú "širicu" (halena) z vlneného súkna, na hrudi s vypletaným koženým vzorom, koženými strapcami a prackou. Ženích má obuté čižmy s tvrdou sárou. Na hlave má klobúk ozdobený pierkom.
  Celkový pohľad zozadu.
  Odev ženícha zo Zvolenskej Slatiny 001-02
 9. Pridať záložky   Odev ženícha zo Zvolenskej Slatiny 001-04

  mužský odev, sviatočný odev, odev ženícha, obradový odev, ženích, halena
  Ženích v tradičnom ľudovom odeve zo Zvolenskej Slatiny. Najvrchnejšia časť sviatočného odevu nazývaná "širica".
  Odev ženícha zo Zvolenskej Slatiny 001-04
 10. Pridať záložky   Odev svadobného páru zo Zvolenskej Slatiny 001-01

  ženský odev, mužský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, odev ženícha, mladucha, ženích, čižmy, gate, mužská košeľa, halena, klobúk, pierko, rubáš, sukňa, zástera, rukávce, lajblík, živôtik, šatka na plecia, parta, odevná plachta, pôlka
  Mladucha a ženích v tradičnom sviatočnom odeve. Nevesta má na hlave takzvanú "rohatú" partu. Najspodnejší kus odevu tvorí rubáš nazývaný "stánka", na ktorej má oblečenú sukňu "kitľu" a spodnú zásteru "šatu" ušité z tmavozeleného súkna. Vrchná svetlozelená zástera "šata" je z hodvábu. Vo vrchnej časti má oblečené "oplecko" (rukávce), na ktorom je modrý brokátový "prusľak" (živôtik), popod ktorý je do kríža na hrudi previazaná trojuholníková plátenná šatka "kosička". Okolo drieku od zadu až vpredu cez ruky má prehodenú tkanú "oďiedzku". Obuté má čižmy "kľakački" s tvrdou sárou. Ženích má oblečené biele plátenné nohavice "gäti" s ažúrkou, ľanovú košeľu, zamatový "ľajblík" (vestu), súkennú "širicu" (halena) z vlneného súkna, na hrudi s vypletaným koženým vzorom, koženými strapcami a prackou. Obuté má čižmy s tvrdou sárou a na hlave klobúk ozdobený pierkom.
  Celkový pohľad spredu.
  Odev svadobného páru zo Zvolenskej Slatiny 001-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.