Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 44  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^kabát^"
 1. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev zo Bzovíka 001-01

  mužský odev, mládenecký odev, čižmy, nohavice, mužská zástera, mužská košeľa, kabát, klobúk, dychová plechová hudba
  Odev mužov a mládencov zo Bzovíka. Celkový pohľad na skupinu mužov a mládencov, členov miestnej dychovej kapely. Všetci majú oblečenú bielu košeľu, buď so stojačikom a s vyšívanou náprsenkou alebo klasickým golierom, na nej krátky čierny zamatový kabát. Na nohách má každý z nich obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou a oblečené čierne súkenné nohavice nazývané rajtky. Dvaja z nich majú oblečené aj tmavé vyšívané zástery "fiertuchi". Na hlavách majú všetci čierne klobúky s rovnou strieškou a širokou hladkou tmavou stuhou okolo dienka.
  Mužský sviatočný odev zo Bzovíka 001-01
 2. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev zo Bzovíka 002-01

  mužský odev, mládenecký odev, čižmy, nohavice, mužská košeľa, kabát, klobúk
  Odev mladého muža alebo mládenca zo Bzovíka. Mužský odev mestského typu - jednoduchá biela košeľa s golierom, tmavé sako so zapínaním na gombíky, čierne nohavice "rajtki" a tmavý klobúk. Obuté má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Celkový pohľad spredu.
  Mužský sviatočný odev zo Bzovíka 002-01
 3. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 005-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, kabát, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na hlavu
  Jesenný typ odevu. Celkový pohľad spredu. Žena má obuté čižmy s tvrdou sárou s podpätkom. Na sebe má "pamokoví" (bavlnený) "rubáč" so "stánkou", ktorá je zdobená v typickej kombinácii farieb červená, čierna, biela. Na ňom má oblečené "opľecko" (rukávce) a "prusľak" (živôtik), na ktorom má oblečený čierny diftínový kabát s "kačicou" (vlnovka vytvorená tromi volánmi a 2 gombíkmi vzadu na kabáte) a ozdobným štepovaním. Kabát je podšitý flanelom, lemovaný zamatom v tvare zubov. Pod krkom na golieri je pripnutá mašľa, ktorá sa v lete dáva na "opľecko". Vrchná sukňa je skladaná tmavá farbiarska s čiernym zamatovým lemom, na ktorej je skladaná perkálová "šata" (zástera). Sklady na sukni sú užšie ako na zástere, ktorá má sklady cca 10cm široké. "Šata" je robená z dvoch pôlok látky, ktoré sú v strede spojené ozdobným spojovacím švíkom v tvare zubov, na spodnom okraji lemovaná červenou stužkou. Na hlave alebo cez ruku má prehodenú šatku, ktorá sa nazýva "olejka", typická pre obec Žibritov a pre jesenné obdobie, kedy stačila na hlavu len takáto tenšia šatka.
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 005-02
 4. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 005-03

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, kabát, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na hlavu
  Jesenný typ odevu. Oblečený má "pamokoví" (bavlnený) "rubáč" so "stánkou", ktorá je zdobená v typickej kombinácii farieb červená, čierna, biela. Na ňom má oblečené "opľecko" (rukávce) a "prusľak" (živôtik), na ktorom má oblečený čierny diftínový kabát s "kačicou" (vlnovka vytvorená tromi volánmi a dvoma gombíkmi vzadu na kabáte) a ozdobným štepovaním. Kabát je podšitý flanelom, lemovaný zamatom v tvare zubov. Pod krkom na golieri je pripnutá mašľa, ktorá sa v lete dávala na "opľecko". Vrchná sukňa je skladaná tmavá farbiarska s čiernym zamatovým lemom, na ktorej je skladaná perkálová "šata" (zástera). Sklady na sukni sú užšie ako na zástere, ktorá má sklady cca 10 cm široké. "Šata" je robená z dvoch pôlok látky, ktoré sú v strede spojené ozdobným spojovacím švíkom v tvare zubov, na spodnom okraji lemovaná červenou stužkou. Cez ruku má prehodenú šatku "olejku", typickú pre obec Žibritov a pre jesenné obdobie, kedy stačila na hlavu len takáto tenšia šatka. Obuté má čižmy s tvrdou sárou s podpätkom.
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 005-03
 5. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 005-04

  ženský odev, sviatočný odev, kabát, sukňa
  Jesenný typ odevu. Pohľad zboku na chrbát postavy. Na zábere vidieť čierny diftínový kabát s "kačicou" (vlnovka vytvorená tromi zvlnenými šósmi a 2 gombíkmi vzadu na kabáte) a ozdobným štepovaním. Kabát je podšitý flanelom, lemovaný zamatom v tvare zubov. Pod kabátikom má žena oblečené "opľecko" (rukávce) a "prusľak" (živôtik). Vidieť aj časť tmavej farbiarskej sukne a perkálovej "šati" (zástery). Z účesu spod šatky visí na chrbte starosvetská červená stuha.
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 005-04
 6. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 005-05

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, kabát, sukňa, zástera
  Jesenný typ odevu. Pohľad na skladanú perkálovú zásteru zvanú "šata". Pod ňou má žena oblečenú sukňu, ktorá má užšie sklady ako sú na zástere (tá má sklady cca 10cm široké) a svojou dĺžkou prečnieva pri spodnom okraji zástery. "Šata" je ušitá z dvoch pôlok látky, ktoré sú v strede spojené ozdobným viacfarebným spojovacím švíkom v tvare zubov, na spodnom okraji lemovaná červenou vyšívanou stužkou. Vidieť aj časť šatky nazývanej "olejka", ktorú má prehodenú cez ruku.
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 005-05
 7. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 005-06

  ženský odev, sviatočný odev, kabát, zástera, šatka na hlavu
  Jesenný typ odevu. Pohľad na šatku, nazývanú "olejka", ktorú má prehodenú cez ruku.
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 005-06
 8. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 005-07

  ženský odev, sviatočný odev, kabát, šatka na hlavu
  Jesenný typ odevu. Pohľad na vrchnú časť postavy. Na zábere vidieť čierny diftínový kabát s "kačicou" (vlnovka vytvorená tromi zvlnenými šósmi vzadu na kabáte, upevnené a dozdobené dvoma gombíkmi) a ozdobným štepovaním. Kabát je podšitý flanelom, lemovaný čiernym zamatom v tvare zubov. Pod kabátikom má žena oblečené "opľecko" (rukávce) a "prusľak" (živôtik). Pod krkom na golieri je pripnutá široká červená vyšívaná stuha uviazaná do mašle, ktorá sa v lete pripevňovala na "opľecko". Na hlave má žena jednoduchým spôsobom uviazanú šatku nazývanú "olejka".
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 005-07
 9. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 005-08

  ženský odev, sviatočný odev, kabát, šatka na hlavu
  Jesenný typ odevu. Pohľad zozadu na vrchnú časť postavy. Ná zábere vidieť čierny diftínový kabát s "kačicou" (vlnovka vytvorená tromi zvlnenými šósmi vzadu na kabáte upevnené a dozdobené dvoma gombíkmi) a ozdobným štepovaním. Kabát je podšitý flanelom, lemovaný čiernym zamatom v tvare zubov. Pod kabátikom má žena oblečené "opľecko" (rukávce) a "prusľak" (živôtik). Na hlave má jednoduchým spôsobom uviazanú šatku nazývanú "olejka". Z účesu spod šatky visí na chrbte starosvetská červená stuha.
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 005-08
 10. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev zo Žibritova 006-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, kabát, sukňa, zástera, čepiec, šatka na hlavu
  Jesenný typ odevu. Celkový pohľad spredu. Žena má obuté čižmy s tvrdou sárou s podpätkom. Na sebe má "pamokoví" (bavlnený) "rubáč" so "stánkou", ktorá je zdobená v typickej kombinácii farieb červená, čierna, biela. Na ňom má oblečenú "vizitku" - krátky čierny zamatový kabátik ukončený drobným volánikom. Kabátik siaha nad pás tak, že spod neho vidieť farebnú stuhu spevňujúcu zásteru na páse. Pod tento typ kabátika sa neoblieka "opľecko" (rukávce) ani "prusľak" (živôtik). Kabátik je futrovaný flanelom. Vrchná sukňa je ušitá z čierneho glotu ukončená zúbkami, ktoré sukňu spevňovali a chránili pred odieraním sa o čižmy. Na sukni má skladanú "perkálovú" zásteru nazývanú "šata" lemovanú tenkou červenou strojovou výšivkou. "Šata" je ušitá z dvoch pôlok látky, ktoré sú v strede spojené farebným ozdobným spojovacím švíkom v tvare zubov. Spodný okraj je ozdobený červeným vyšívaním. Na hlave má čepiec so "zamatkou" (tenká zamatová šnúrka cez čelo) a na ňom uviazanú hodvábnu šatku so strapcami.
  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 006-02

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.