Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 13  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^kapce^"
 1. Pridať záložky   Kapce pre moju Hanku

  kapce, obuvníctvo
  Filmový dokument o Pavlovi Ratkošovi, jednom z posledných ľudových obuvníkov v Liptove. Film dokumentuje postup výroby súkenných kapcov s komentárom výrobcu.
 2. Pridať záložky   Ženské kapce z Važca

  obuvníctvo, kapce
  Ženské kapce zo súkna vyrobené važeckým obuvníkom. Celkový pohľad.
  Ženské kapce z Važca
 3. Pridať záložky   Ženský a mužský sviatočný odev z Važca 002-01

  ženský odev, mužský odev, sviatočný odev, kapce, kožuštek, mužská košeľa, nohavice, klobúk, rukávce, sukňa, zástera, živôtik, šatka na hlavu
  Žena a muž v sviatočnom odeve. Žena má oblečenú "košelicu" (rukávce), sukňu a "šurc" (zástera), na hlave má tmavú šatku so strapcami uviazanú pod krkom, obuté má čižmy. Muž má oblečené súkenné nohavice, važeckú košeľu a "brusliak" (kožuštek). Na hlave má klobúk, obuté má kapce. Na fotografii je Michal Kupčo s manželkou Žofiou Kupčovou.
  Ženský a mužský sviatočný odev z Važca 002-01
 4. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Važca 003-01

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, čižmy, kapce, zápästky, šatka na hlavu
  Ženy v sviatočnom odeve. Oblečenú majú "košelicu" (rukávce), skladanú modrotlačovú sukňu nazývanú "tuačena" spojenú so živôtikom, nazývaným "kabát", "šurc" (zásteru) z čierneho plátna v dolnej časti zdobený farebným vyšívaním a niťami spletenými ozdobnými uzlíkmi, nazývanými "francle". Na rukách majú vlnené "zápiaski". Na hlave šatku, nazývanú "olejka" uviazanú vpredu pod krkom a pod ňou vlasy upravené "do chomľa". Na nohách čižmy a kapce. Sestry Ilavské, dvojčatá na spoločnej fotografii. Zľava Žofia Bielená, rodená Ilavská a Eva Ševčíková, rodená Ilavská. Pod pazuchou nesú knižku, pravdepodobne bibliu.
  Ženský sviatočný odev z Važca 003-01
 5. Pridať záložky   Odev mladuchy z Važca 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, parta, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, pôlka, kapce, zápästky, náhrdelník
  Mladucha z Važca v tradičnom svadobnom odeve. Na hlave má partu. Oblečenú má "košelicu" (rukávce), ktorá sa uväzovala pri krku dvoma "šnurkami", na konci ktorých boli bohato vyšívané štvorce plátna, nazávané "puatki". Na krku má korálky z fúkaného skla nazývané "paternice". Sukňa je z farebného kašmíru a nazývala sa "šafouka" alebo "šafolová sukňa" a bola spojená so živôtikom, nazývaným "kabát". K sukni má zásteru z kašmíru, nazývanú "šata". Na rukách má "zápiaski" z vlny, na nohách kapce. Cez plecia má zozadu prehodenú šatku, "pôlku" z vytkávaného plátna, ktorá jej siaha až po okraj sukne. Ide o ateliérovú fotografiu, na ktorej je Emília Feriancová, rodená Kováčová.
  Odev mladuchy z Važca 002-01
 6. Pridať záložky   Dievocký pracovný odev z Lendaku 001-01

  dievocký odev, pracovný odev, spodná sukňa, blúza, sukňa, zástera, šatka na hlavu, kapce
  Spodnú vrstvu odevu tvorí jedna plátenná spodnička zvaná "kidlicka", na ktorú patrí zadná sukňa nazývaná "kideľ" a predná zástera nazývaná "fartuch". Sukňa je jednoduchá, rozžehlená, ušitá z tmavého kvetovaného brokátu a siaha pod kolená. Zástera je modrá, rozžehlená, v strede zošitá bielo-červeným spojovacím švíkom a naspodku ozdobená bielou hadovkou (krepinkou), výšivkou a tenkou bielou čipkou. Viaže sa vpredu bielou tkanou stuhou. Vrchnú časť odevu tvorí "kurtka" - blúza na patentky s dlhým rukávom, ktorá siaha do pása. Ušitá je z bordového kvetovaného pracieho kordu. Na hlavu dievčiny patrí tesilová šatka. K odevu prislúchajú hnedé súkenné kapce zvané "kolcuni" (dievča na fotografii má obuté kožené topánky na šnúrky). Celkový pohľad spredu.
  Dievocký pracovný odev z Lendaku 001-01
 7. Pridať záložky   Dievocký pracovný odev z Lendaku 001-02

  dievocký odev, pracovný odev, spodná sukňa, blúza, sukňa, zástera, šatka na hlavu, kapce
  Spodnú vrstvu odevu tvorí jedna plátenná spodnička zvaná "kidlicka", na ktorú patrí zadná sukňa nazývaná "kideľ" a predná zástera nazývaná "fartuch". Sukňa je jednoduchá, rozžehlená, ušitá z tmavého kvetovaného brokátu a siaha pod kolená. Zástera je modrá, rozžehlená, v strede zošitá bielo-červeným spojovacím švíkom a naspodku ozdobená bielou hadovkou (krepinkou), výšivkou a tenkou bielou čipkou. Viaže sa vpredu bielou tkanou stuhou. Vrchnú časť odevu tvorí "kurtka" - blúza na patentky s dlhým rukávom, ktorá siaha do pása. Ušitá je z bordového kvetovaného pracieho kordu. Na hlavu dievčiny patrí tesilová šatka. K odevu prislúchajú hnedé súkenné kapce zvané "kolcuni" (dievča na fotografii má obuté kožené topánky na šnúrky). Celkový pohľad zozadu.
  Dievocký pracovný odev z Lendaku 001-02
 8. Pridať záložky   Dievocký pracovný odev z Lendaku 001-05

  dievocký odev, pracovný odev, spodná sukňa, blúza, sukňa, zástera, šatka na hlavu, kapce
  Spodnú vrstvu odevu tvorí jedna plátenná spodnička zvaná "kidlicka", na ktorú patrí zadná sukňa nazývaná "kideľ" a predná zástera nazývaná "fartuch". Sukňa je jednoduchá, rozžehlená, ušitá z tmavého kvetovaného brokátu a siaha pod kolená. Zástera je modrá, rozžehlená, v strede zošitá bielo-červeným spojovacím švíkom a naspodku ozdobená bielou hadovkou (krepinkou), výšivkou a tenkou bielou čipkou. Viaže sa vpredu bielou tkanou stuhou. Vrchnú časť odevu tvorí "kurtka" - blúza na patentky s dlhým rukávom, ktorá siaha do pása. Ušitá je z bordového kvetovaného pracieho kordu. Na hlavu dievčiny patrí tesilová šatka. K odevu prislúchajú hnedé súkenné kapce zvané "kolcuni" (dievča na fotografii má obuté kožené topánky na šnúrky). Celkový pohľad zboku.
  Dievocký pracovný odev z Lendaku 001-05
 9. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Lendaku 001-01

  ženský odev, pracovný odev, spodná sukňa, blúza, sukňa, zástera, šatka na hlavu, čepiec, kapce
  Spodnú vrstvu odevu tvorí jedna plátenná spodnička zvaná "kidlicka", na ktorú patrí zadná sukňa nazývaná "kideľ" a predná zástera nazývaná "fartuch". Sukňa je jednoduchá, rozžehlená, ušitá z tmavej lacnejšej látky a siaha po kolená. Zástera je z lacnej modrej látky, je rozžehlená, naspodku ozdobená bielou hadovkou (krepinkou), výšivkou a tenkou bielou čipkou. Viaže sa vpredu bielomodrou tkanou stuhou. Vrchnú časť odevu tvorí modrá "kurtka" - blúza na patentky s dlhým rukávom, ktorá siaha do pása. Na hlavu patrí takzvaný "okrongli cepiec", čo je háčkovaný okrúhly čepiec v tmavých farbách s obšívkou zvanou "krajovka" - vyšívaná stuha na okraji čepca nad čelom. Čepiec pridŕža cez čelo čierny "baršun", čo je stuha podšitá ružovým "pantľikom" (stuhou). Na čepiec sa dáva šatka uviazaná pod krkom. K odevu prislúchajú hnedé súkenné vyšívané kapce zvané "kolcuni". Celkový pohľad spredu.
  Ženský pracovný odev z Lendaku 001-01
 10. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Lendaku 001-02

  ženský odev, pracovný odev, spodná sukňa, blúza, sukňa, zástera, šatka na hlavu, čepiec, kapce
  Spodnú vrstvu odevu tvorí jedna plátenná spodnička zvaná "kidlicka", na ktorú patrí zadná sukňa nazývaná "kideľ" a predná zástera nazývaná "fartuch". Sukňa je jednoduchá, rozžehlená, ušitá z tmavej lacnejšej látky a siaha po kolená. Zástera je z lacnej modrej látky, je rozžehlená, naspodku ozdobená bielou hadovkou (krepinkou), výšivkou a tenkou bielou čipkou. Viaže sa vpredu bielomodrou tkanou stuhou. Vrchnú časť odevu tvorí modrá "kurtka" - blúza na patentky s dlhým rukávom, ktorá siaha do pása. Na hlavu patrí takzvaný "okrongli cepiec", čo je háčkovaný okrúhly čepiec v tmavých farbách s obšívkou zvanou "krajovka" - vyšívaná stuha na okraji čepca nad čelom. Čepiec pridŕža cez čelo čierny "baršun", čo je stuha podšitá ružovým "pantľikom" (stuhou). Na čepiec sa dáva šatka uviazaná pod krkom. K odevu prislúchajú hnedé súkenné vyšívané kapce zvané "kolcuni". Celkový pohľad zozadu.
  Ženský pracovný odev z Lendaku 001-02

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.