Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 52  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^krpce^"
 1. Pridať záložky   Ženský odev z Čičmian 003-01

  ženský odev, ženský účes, rukávce, krpce, obrus
  Celkový pohľad na mladšiu a staršiu ženu, ktoré sedia pred drevenou bránou. Ženy majú na hlave dvojrohý čepiec, oblečené majú rukávce, pod krkom široké stuhy, na nohách krpce. Vyšívajú obrus. Výšivky na odeve aj na obruse majú charakteristické čičmianske vzory.
  Ženský odev z Čičmian 003-01
 2. Pridať záložky   Ženský odev z Čičmian 001-01

  ženský odev, sukňa, zástera, odevná plachta, krpce
  Celkový pohľad na dve staršie ženy v tradičnom odeve. Oblečené majú sukne, na nich vpredu vyšívané zástery. Cez hlavu a plecia prehodené odevné plachty na spodku zakončené strapcami. Obuté majú krpce, v rukách držia modlitebné knižky.
  Ženský odev z Čičmian 001-01
 3. Pridať záložky   Ženský odev z Čičmian 002-01

  ženský odev, sukňa, zástera, odevná plachta, krpce
  Celkový pohľad na dve staršie ženy v tradičnom odeve kráčajúce z cintorína. Oblečené majú sukne, na nich vpredu vyšívané zástery. Cez hlavu a plecia prehodené odevné plachty na spodku zakončené strapcami. Obuté majú krpce, v rukách držia modlitebné knižky.
  Ženský odev z Čičmian 002-01
 4. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Kojšova 001-01

  ženský odev, pracovný odev, krpce, spodná sukňa, sukňa, zástera, živôtik, rukávce, čepiec, odevné doplnky, výšivka, krížiková výšivka
  Ženský pracovný odev z Kojšova. Celkový pohľad spredu. Základ odevu tvorí "rancaná", teda skladaná tmavá sukňa z modrotlače prišitá k živôtiku, "šarna kidľa farbaňica s lajblíkom". Pod "kidľou" nosí žena spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho plátna, ktoré pred zafarbením od modrotlače chráni farebný vzorovaný kartúnový "kabat". "Kidľa" je z prednej strany vykasaná. Na nej má oblečenú plátennú zásteru "šorc" s pásom krížikovej výšivky a s čipkovým zakončením. Okolo pása má uviazanú stuhu "trašku". Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené výšivkou s rastlinnými motívmi. Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené "gaľerkami" vyšívanými krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Cez zapínanie rukávcov, ktoré je na gombík, sú uviazané "gombi" z lacetu. Na rukávce sa obliekal vzorovaný kašmírový lajblík rovnako so zapínaním na gombíky. Žena má na hlave pracovný háčkovaný čepiec s plátenným podkladom. Súčasťou čepca je vlnená stužka "šnorka" uviazaná po celom jeho obvode a spustená po chrbte po spodný okraj sukne. Na nohách má obuté kožené krpce "bačkori".
  Ženský pracovný odev z Kojšova 001-01
 5. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Kojšova 001-02

  ženský odev, pracovný odev, krpce, spodná sukňa, sukňa, živôtik, rukávce, čepiec, odevné doplnky, ažúr, výšivka, krížiková výšivka
  Ženský pracovný odev z Kojšova. Celkový pohľad zozadu. Základ odevu tvorí "rancaná", teda skladaná tmavá sukňa z modrotlače prišitá k živôtiku, "šarna kidľa farbaňica s lajblíkom". Pod "kidľou" nosí žena spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho plátna, ktoré pred zafarbením od modrotlače chráni farebný vzorovaný kartúnový "kabat". "Kidľa" je z prednej strany vykasaná, na zadnej strane je zdobená vyšívanými "ažurkami". Okolo pása má uviazanú stuhu "trašku". Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené výšivkou s rastlinnými motívmi. Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené "gaľerkami" vyšívanými krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávce sa obliekal vzorovaný kašmírový lajblík so zapínaním na gombíky. Žena má na hlave pracovný háčkovaný čepiec s plátenným podkladom. Súčasťou čepca je vlnená stužka "šnorka" uviazaná po celom jeho obvode a spustená po chrbte po spodný okraj sukne. Na nohách má obuté kožené krpce "bačkori".
  Ženský pracovný odev z Kojšova 001-02
 6. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Kojšova 002-01

  mužský odev, sviatočný odev, krpce, nohavice, mužská košeľa, lajblík, výšivka, krížiková výšivka, gombík
  Novší variant mužského sviatočného odevu z Kojšova. Celkový pohľad spredu. Muž má oblečené biele plátenné nohavice s červenou "obrankou". Košeľa so zapínaním na gombíky a so stojatým golierom je vyrobená z tkaného bavlneného "pamutového" plátna. Rukávy košele sú zakončené vyšívaným pásom "furmetľíkom". Podobná výšivka sa objavuje aj v okolí goliera košele. Výšivky vyšívala spravidla mladucha tak, aby farebne aj vzorom ladil s výzdobou na jej rukávcoch. Na košeli má čiernu súkennú vestu "lajblík", ktorého chrbtový diel je vyrobený z lesklého materiálu glotu. Na nohách má obuté kožené "bačkori".
  Mužský sviatočný odev z Kojšova 002-01
 7. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Kojšova 002-02

  mužský odev, sviatočný odev, krpce, nohavice, mužská košeľa, lajblík
  Novší variant mužského sviatočného odevu z Kojšova. Celkový pohľad zozadu. Muž má oblečené biele plátenné nohavice s červenou "obrankou". Košeľa so zapínaním na gombíky a so stojatým golierom je vyrobená z tkaného bavlneného "pamutového" plátna. Na košeli má čiernu súkennú vestu "lajblík", ktorého chrbtový diel je vyrobený z lesklého materiálu glotu. Na nohách má obuté kožené "bačkori".
  Mužský sviatočný odev z Kojšova 002-02
 8. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Malachova 002-01

  mužský odev, sviatočný odev, mužská košeľa, lajblík, kabanica, nohavice, krpce, klobúk
  Muž vo sviatočnom odeve zimného typu. Pohľad spredu na muža oblečeného v bielej "gazdovskej" košeli s golierom a širokými rukávmi nabratými na ramenách. Na košeli má čierny súkenný "lajbík" (vestu) kratšieho strihu, futrovaný, bez zdobenia. Jediným dekoratívnym prvkom sú kontrastné gombíky na zapínanie. Súkenné biele nohavice sú od pása až na stehná výrazne zdobené čiernou točenou šnúrou a zasunuté do štrikovaných "pletencov". Cez ramená má muž prehodenú kabanicu zopnutú pri krku. Kabanica je ušitá z bieleho súkna s úzkym lemovaním na okrajoch z čierneho súkna. Na jej predných dieloch je v oboch spodných rohoch našité drobné zdobenie z točenej šnúry ako na nohaviciach. Na golieri kabanice, ktorý je štepovaný zeleným tenkým súknom sú vpredu dve obšité dierky slúžiace na vloženie čiernej stuhy uväzovanej pod krkom na mašľu. Rukávy sú na spodnom okraji zdobené našitým čiernym súknom. Na hlave má čierny "gazdovský" klobúk s čiernou stuhou na dienku. Na nohách má zimnú verziu obuvi: kožené krpce obuté na ručne štrikovaných "pletencoch" z domácej ovčej vlny s vypletaným vzorom z tmavohnedej vlny na ploche zo svetlej ovčej vlny. Štrikované "pletence" (kapce) majú zozadu pod kolenom "rázporky" pre ľahšie obutie cez lýtka, na upnutie slúžili kožené pútka s prackou. Kožené krpce sú podbité tupými "klincami", čo svedčí o ich využívaní v blatistom teréne a v zime.
  Mužský sviatočný odev z Malachova 002-01
 9. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Malachova 002-02

  mužský odev, sviatočný odev, mužská košeľa, lajblík, kabanica, nohavice, krpce, klobúk
  Muž vo sviatočnom odeve zimného typu. Pohľad zozadu na muža oblečeného v bielej "gazdovskej" košeli s golierom. Súkenné biele nohavice sú od pása až na stehná výrazne zdobené čiernou točenou šnúrou a zasunuté štrikovaných "pletencov". Cez ramená má muž prehodenú kabanicu zopnutú pri krku. Kabanica je ušitá z bieleho súkna s úzkym lemovaním na okrajoch z čierneho súkna. Na golieri kabanice, ktorý je štepovaný zeleným tenkým súknom sú vpredu dve obšité dierky slúžiace na vloženie čiernej stuhy uväzovanej pod krkom na mašľu. Rukávy sú na spodnom okraji zdobené našitým čiernym súknom. Na hlave má čierny "gazdovský" klobúk s čiernou stuhou na dienku. Na nohách má zimnú verziu obuvi: kožené krpce obuté na ručne štrikovaných "pletencoch" z domácej ovčej vlny s vypletaným vzorom z tmavohnedej vlny na ploche zo svetlej ovčej vlny. Štrikované "pletence" (kapce) majú zozadu pod kolenom "rázporky" pre ľahšie obutie cez lýtka, na upnutie slúžili kožené pútka s prackou. Kožené krpce sú podbité tupými "klincami", čo svedčí o ich využívaní v blatistom teréne a v zime.
  Mužský sviatočný odev z Malachova 002-02
 10. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Malachova 002-03

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, krpce
  Muž vo sviatočnom odeve zimného typu. Pohľad na zimnú verziu obuvi - kožené krpce obuté na ručne štrikovaných "pletencoch" z domácej ovčej vlny s vypletaným vzorom z tmavohnedej vlny v ploche svetlej ovčej vlny. Štrikované "pletence" (kapce) majú zozadu pod kolenom "rázporky" pre ľahšie obutie cez lýtka, na upnutie slúžili kožené pútka s prackou. Kožené krpce sú podbité tupými "klincami", čo svedčí o ich využívaní v blatistom teréne a v zime.
  Mužský sviatočný odev z Malachova 002-03

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.