Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 118  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^odevné doplnky^"
 1. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, živôtik, rukávce, čepiec, odevné doplnky, šperk, šatka na hlavu, ažúr, výšivka, krížiková výšivka
  Celkový pohľad spredu. Žena má oblečenú "rancanú", teda skladanú tmavú sukňu "šarnu kidľu" vyrobenú z modrotlače. "Kidľa" je zdobená vyšívanými spevňujúcimi "ažurkami". Pod ňou sú spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho plátna. Na sukni má čiernu kartúnovú zásteru "fartuch". Okolo pása má uviazané "maľinovo harasovo traški", ktoré sú vyhotovené z ovčej vlny. Na hornej časti tela sú biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené vyšívanými pásmi "spľetkami". Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené "gaľerkami" vyšívanými krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou košeli ich partnera. Rukávce sú pri krku spojené spinkou "pinou", na ktorej sú uviazané biele "gombi" z lacetu. Na rukávce sa obliekal živôtik "vist na beľavom verchu", ktorý je prišitý k sukni. Jeho základ je z modrého "flaušu", na ktorý sú našité zlaté vzorované stuhy "šnorki" a bordový "baršan". Na "viste" sú pripnuté brošne a perla. Vpredu je "vist" spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Žena má na hlave čepiec, ktorý je zakrytý lesklou zlatou šatkou "chustkou" s rastlinnými motívmi. Na nohách má obuté čierne kožené čižmy "škorňe", ktoré dostala do daru od jej budúceho manžela.
  Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-01
 2. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, živôtik, rukávce, čepiec, odevné doplnky, šatka na hlavu, ažúr, krížiková výšivka
  Celkový pohľad zozadu. Žena má oblečenú "rancanú", teda skladanú tmavú sukňu "šarnu kidľu" vyrobenú z modrotlače. "Kidľa" je zdobená vyšívanými spevňujúcimi "ažurkami". Pod ňou sú spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho plátna. Na sukni má čiernu kartúnovú zásteru "fartuch". Okolo pása má uviazané "maľinovo harasovo traški", ktoré sú vyhotovené z ovčej vlny. Na hornej časti tela sú biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené vyšívanými pásmi "spľetkami". Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené "gaľerkami" vyšívanými krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou košeli ich partnera. Rukávce sú pri krku spojené spinkou "pinou", na ktorej sú uviazané biele "gombi" z lacetu. Na rukávce sa obliekal živôtik "vist na beľavom verchu", ktorý je prišitý k sukni. Jeho základ je z modrého "flaušu", na ktorý sú našité zlaté vzorované stuhy "šnorki" a bordový "baršan". Žena má na hlave čepiec, súčasťou ktorého je vlnená stužka "šnorka" uviazaná po celom jeho obvode a spustená po chrbte po spodný okraj sukne. Čepiec je zakrytý lesklou zlatou šatkou "chustkou" s rastlinnými motívmi. Na nohách má obuté čierne kožené čižmy "škorňe", ktoré dostala do daru od jej budúceho manžela.
  Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-02
 3. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, odevné doplnky, výšivka
  Časť výšivky na zástere "fartuche", ktorá predstavuje rastlinné motívy. Čierna kartúnová zástera sa obliekala na sukňu vyrobenú z modrotlače "šarnu kidľu". Okolo pása sa uviazali "maľinovo harasovo traški", stuhy vyhotovené z ovčej vlny, ktoré siahali po spodný okraj zástery.
  Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-03
 4. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-05

  ženský odev, sviatočný odev, živôtik, rukávce, odevné doplnky, šatka na hlavu, krížiková výšivka, šperk
  Detail "gaľeriek", krížikovej výšivky na bielych plátenných rukávcoch "oplečku" v oblasti goliera. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou košeli ich partnera. Rukávce sú pri krku spojené spinkou "pinou", na ktorej sú uviazané biele "gombi" z lacetu. Na rukávce sa obliekal živôtik "vist na beľavom verchu", ktorý je prišitý k sukni. Jeho základ je z modrého "flaušu", na ktorý sú našité zlaté vzorované stuhy "šnorki" a bordový "baršan". Žena má na "viste" pripnuté brošne a perlu. Pod bradou má uviazanú šatku "chustku", ktorá zakrýva čepiec.
  Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-05
 5. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-06

  ženský odev, sviatočný odev, živôtik, odevné doplnky, šperk
  Šperky na živôtiku "viste na beľavom verchu". Základ "vistu" je z modrého "flaušu", na ktorý sú našité zlaté vzorované stuhy "šnorki" a bordový "baršan". Biele "gombi", ktoré sú pripnuté na rukávce, sú vyrobené z lacetu.
  Ženský sviatočný odev z Kojšova 001-06
 6. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-01

  dievocký odev, sviatočný odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, živôtik, rukávce, parta, odevné doplnky, šperk, krížiková výšivka
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova, ktorý sa nosil "pod obraz". Celkový pohľad spredu. Základ odevu tvorí sukňa so živôtikom "kidľa s vistom". "Kidľa" je z bieleho plátna popelínu a dievka má pod ňou oblečené spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho domáceho plátna. Prednú časť "kidľi" zakrýva biela zástera s rastlinnými motívmi "fartuch". Okolo pása má opásanú farebnú vyšívanú stuhu "povojňík", cez ktorú je prevlečená a brošňou pripevnená modrá stuha "pantľika" siahajúca po spodný okraj zástery. Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené vyšívanými pásmi "spľetkami". Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov zdobia "gaľerki" vyšívané krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávcoch sú uviazané biele "gombi". Na rukávce sa oblieka živôtik "vist na červenim verchu", ktorého základ tvorí červený flauš a je zdobený našitými zelenými "zamatkami". "Vist" je vpredu spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom, ktorá plní účel čelenky. Z neho vedie cez temeno hlavy až po chrbát červená stuha. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Uprostred nich je umiestnený "veňiec" z flitrov "cerepetiek". Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a spolu so "šnorkami" pripnutými okolo pása siahajú po spodný okraj sukne. Na nohách má obuté kožené čižmy "škorňe" šité na mieru.
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-01
 7. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-02

  dievocký odev, sviatočný odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, živôtik, rukávce, parta, odevné doplnky, krížiková výšivka
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova, ktorý sa nosil "pod obraz". Celkový pohľad zozadu. Základ odevu tvorí sukňa so živôtikom "kidľa s vistom". "Kidľa" je z bieleho plátna popelínu a dievka má pod ňou oblečené spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho domáceho plátna. Prednú časť "kidľi" zakrýva biela zástera s rastlinnými motívmi "fartuch". Okolo pása má opásaný farebná vyšívaná stuha "povojňík". Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené vyšívanými pásmi "spľetkami". Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov zdobia "gaľerki" vyšívané krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávce sa oblieka živôtik "vist na červenim verchu", ktorého základ tvorí červený flauš a je zdobený našitými zelenými "zamatkami". Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom, ktorá plní účel čelenky. Z neho vedie cez temeno hlavy až po chrbát červená stuha. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Uprostred nich je umiestnený "veňiec" z flitrov "cerepetiek". Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a spolu s bavlnenými "šnorkami" pripnutými okolo pása siahajú po spodný okraj sukne. Na nohách má obuté kožené čižmy "škorňe" šité na mieru.
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-02
 8. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-03

  dievocký odev, sviatočný odev, živôtik, rukávce, parta, odevné doplnky, krížiková výšivka
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova, ktorý sa nosil "pod obraz". Bližší pohľad zozadu. Základ odevu tvorí sukňa so živôtikom "kidľa s vistom". Okolo pása má dievka opásaný farebný vzorovaný opasok "povojňík". Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené vyšívanými pásmi "spľetkami". Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov zdobia "gaľerki" vyšívané krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávce sa oblieka živôtik "vist na červenim verchu", ktorého základ tvorí červený flauš a je zdobený našitými zelenými "zamatkami". Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom, ktorá plní účel čelenky. Z neho vedie cez temeno hlavy až po chrbát červená stuha. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Uprostred nich je umiestnený "veňiec" z flitrov "cerepetiek". Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a spolu s bavlnenými "šnorkami" pripnutými okolo pása siahajú po spodný okraj sukne.
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-03
 9. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-04

  dievocký odev, sviatočný odev, živôtik, rukávce, parta, odevné doplnky, krížiková výšivka
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova, ktorý sa nosil "pod obraz". Bližší pohľad zboku. Na hornej časti tela má dievka oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené vyšívanými pásmi "spľetkami". Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov zdobia "gaľerki" vyšívané krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávcoch sú uviazané biele "gombi". Na rukávce sa oblieka živôtik "vist na červenim verchu", ktorého základ tvorí červený flauš a je zdobený našitými zelenými "zamatkami". "Vist" je vpredu spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom, ktorá plní účel čelenky. Z neho vedie cez temeno hlavy až po chrbát červená stuha. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Uprostred nich je umiestnený "veňiec" z flitrov "cerepetiek". Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po spodný okraj sukne.
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-04
 10. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-05

  dievocký odev, sviatočný odev, živôtik, rukávce, odevné doplnky, krížiková výšivka
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova, ktorý sa nosil "pod obraz". Detail "gaľeriek", krížikovej výšivky na rukávcoch "oplečku" v oblasti goliera. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Cez rukávce sú uviazané biele "gombi". Na rukávce sa oblieka živôtik "vist na červenim verchu", ktorého základ tvorí červený flauš a je zdobený našitými zelenými "zamatkami". "Vist" je vpredu spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku".
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-05

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.