Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 16  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^palica^"
 1. Pridať záložky   Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 003-03

  fašiangové obchôdzky, fašiangy, fašiangové tance, tanečník, palica
  Postava vedúceho skupiny "šablárov" - richtára, oblečeného v miestnom tradičnom odeve. V ruke drží richtársku feruľu, insígniu označujúcu richátra, ktorou velí skupine "šablárov". V popredí na fotografii je v zábere pokladnička iného člena fašiangovej skupiny - pokladníka. V pozadí obytný dom.
  Fašiangová obchôdzka v Borskom Mikuláši 003-03
 2. Pridať záložky   Pastierska palica z Važca 001-01

  palica, pasenie hovädzieho dobytka
  Pastierska palica, nazývaná "kulaga", s kovovými krúžkami. Rukoväť s kovovými krúžkami na zvonenie.
  Pastierska palica z Važca 001-01
 3. Pridať záložky   Pastierska palica z Važca 001-02

  palica, pasenie hovädzieho dobytka
  Pastierska palica, nazývaná "kulaga", s kovovými krúžkami. Celkový pohľad.
  Pastierska palica z Važca 001-02
 4. Pridať záložky   Budzogáň z Važca

  palica, pasenie oviec, salaš
  Drevená palica zo samorastu. Celkový pohľad.
  Budzogáň z Važca
 5. Pridať záložky   Pasenie oviec v Skorušine 003-01

  pasenie oviec, pastier oviec, pastierstvo, salašníctvo, mužský odev, kabanica, kožuštek, mužská košeľa, nohavice, palica
  Pastier oviec v klenovskom súkennom odeve. Oblečené má súkenné nohavice, košeľu pravdepodobne z konopného plátna, kožuštek a súkennú kabanicu. V ruke drží pastiersku palicu s rukovätou zdobenou vyrezávaným ornamentom.
  Pasenie oviec v Skorušine 003-01
 6. Pridať záložky   Pasenie oviec v Ľubietovej

  pasenie oviec, pastier oviec, ovca domáca, pes, palica
  Pavel Štubniak, prezývaný Barboráš, pasie ovce v ľubietovskom chotári. Oblečený je v tmavých nohaviciach a v bielej košeli, na hlave má klobúk a v ruke pastiersku palicu, ktorá bola neodmysliteľnou pomôckou pastierov.
  Pasenie oviec v Ľubietovej
 7. Pridať záložky   Čistenie kotlíka v Strelníkoch

  koliba, valach, kotol, pastiersky odev, palica
  Pavel Štubniak, prezývaný Barboráš (druhý zľava), čistí kotlík pred kolibou. Okolo neho sú traja valasi. Valach vľavo má cez plecia prehodenú čiernu kabanicu, v ruke má dlhú pastiersku palicu so zárezmi, nazývanú osekanec.
  Čistenie kotlíka v Strelníkoch
 8. Pridať záložky   Pastieri z Horného Zemplína 003-01

  pastier oviec, valach, heligónka, pastiersky odev, nohavice, kožuštek, kabanica, čižmy, klobúk, palica
  Štyria muži v tradičnom pastierskom odeve. Zľava Ivan Majer Majerík, Juraj Štubniak Tlačiar s heligónkou, Pavel Štubniak Barboráš a neznámy valach. Ivan Majer a Pavel Štubniak sú oblečení v tradičnom pastierskom odeve zo Strelníkov, ktorý pozostáva z nohavíc, nazývaných rajtky, bielej košele, kožušteka bez rukávov a čiernej kabanice prehodenej cez plece. Na hlave majú klobúk, obuté majú čižmy. Obaja sa opierajú o dlhé pastierske palice so zárezmi, ktorým sa hovorilo osekance.
  Pastieri z Horného Zemplína 003-01
 9. Pridať záložky   Pastieri zo Strelníkov 004-01

  bača, pastiersky odev, kabanica, klobúk, koliba, palica
  Vladimír Hraško (vľavo) opierajúci sa o dlhú pastiersku palicu a Pavel Štubniak Barboráš (vpravo) stoja pred kolibou. Obaja bačovia majú oblečený novší typ pastierskeho odevu - károvanú košeľu, tmavé nohavice, klobúk a na nohách gumové čižmy. Cez plecia však majú prehodenú tradičnú čiernu kabanicu s červenými výšivkami a lemovaním. V pozadí hliníkové gelety a vedrá na mlieko, ktoré sa začali používať v 60. rokoch 20. storočia.
  Pastieri zo Strelníkov 004-01
 10. Pridať záložky   Ženský a mužský sviatočný odev z Čičmian 001-01

  sviatočný odev, ženský odev, dievocký odev, mužský odev, mládenecký odev, zástera, rukávce, okružie, kožuštek, kabanica, šatka na hlavu, papuče, krpce, nohavice, mužská košeľa, kožuch, opasok, klobúk, palica
  Skupina svadobčanov vo sviatočnom odeve. Ženy, dievky a dievčatá majú oblečené rukávce s okružím, okolo pása majú uviazanú zásteru zvanú "záponka" a omotaný pás vlny. Niektoré z nich majú oblečený aj kožuštek, jedna žena má cez plecia prehodenú kabanicu zvanú "haľenka". Niektoré dievky majú na hlave veniec, vydaté ženy majú čepiec zakrytý šatkou, ktorá sa nazýva "podvika". Základ odevu mužov, mládencov a chlapcov pozostáva z plátennej vyšívanej košele a z nohavíc. Niektorí majú okolo pása zapnutý opasok. Starší muži majú cez plecia prehodený kožuch. Väčšina mužov aj chlapcov má na hlave klobúk. Muž sediaci napravo má za opaskom uloženú pištoľ a v ruke drží palicu zvanú "fokoš", ktorá je znakom richtára obce. Za ním stojí skupina muzikantov.
  Ženský a mužský sviatočný odev z Čičmian 001-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.