Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 55  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^papuče^"
 1. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-01

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, spodná sukňa, sukňa, zástera, papuče
  Pracovný odev z konopného plátna. Celkový pohľad spredu. Najspodnejšia časť odevu je červeno-čierna tkaná "stánka" (horná viditeľná časť rubáša), ktorá je na ramenách upevnená "cigánskimi tkaňicami". Krátke "opľecko" (rukávce) je bohato riasené okolo krku aj na predlaktiach, kde je zakončené volánom - "tacľom". Na "stánke" je oblečená plátená "geceľa" (spodná sukňa). "Vrchňia sukňa" nazývaná aj "kečkeňa" je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobená úzkou červenou prietkou po celom obvode. Na sukni je vytkávaná jednopolová "fiertucha" (zástera). Obuté má čierne "cigánki" (papuče).
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-01
 2. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-02

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, sukňa, papuče
  Pracovný odev z konopného plátna. Celkový pohľad zozadu. Najspodnejšia časť odevu je tkaná "stánka" v červeno-čiernych farbách. Krátke "opľecko" (rukávce) je bohato riasené okolo krku aj na predlaktiach, kde je zakončené volánom - "tacľom". "Vrchňia sukňa", nazývaná aj "kečkeňa" je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobená úzkou červenou prietkou po celom obvode. Obuté má čierne "cigánki" (papuče).
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-02
 3. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 002-01

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, sukňa, zástera, papuče
  Pracovný odev z konopného plátna. Celkový pohľad spredu na postavu dievčaťa. Vrchná časť rubáša - "stánka" je vyšívaná červeno čiernym vzorom, na ramenách je upevnená "cigánskimi tkaňicami". Krátke "opľecko" je bohato riasené okolo krku aj na predlaktiach. Zakončené je volánom - "tacľom". "Vrchňia sukňa - kečkeňa" je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobená červenou kvetovanou prietkou po celom obvode. Vpredu je vytkávaná jednopolová "fjertucha". Obuté má čierne "cigánki" (papuče).
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 002-01
 4. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 002-02

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, sukňa, papuče
  Pracovný odev z konopného plátna. Celkový pohľad zozadu. Vrchná časť rubáša - "stánka" je vyšívaná červeno čiernym vzorom. Krátke "opľecko" je bohato riasené okolo krku aj na predlaktiach, zakončené volánom - "tacľom". "Vrchňia sukňa - kečkeňa" je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobená červenou kvetovanou prietkou po celom obvode. Obuté má čierne "cigánki" (papuče).
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 002-02
 5. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Cífera 001-01

  ženský odev, pracovný odev, papuče, rubáš, zástera, rukávce, živôtik, okružie, tacle, paličkovaná čipka, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, ženský účes, dievocký účes, pantofle
  Celkový pohľad spredu na variant odevu s jednou pracovnou zásterou. Odev ženy pozostáva zo základnej najspodnejšej odevnej súčiastky "rubáča" z konopného plátna. Zošitý je z dvoch častí. Na hornú časť so šnúrkami, ktorá zakrýva trup je prišitá sukňová naberaná "rásená" časť. Biela výšivka "gárom" (bavlnkou) cez riasy na sukni rubáša v úrovni drieku má ako ozdobnú, tak spevňovaciu funkciu. Na "rubáči" má oblečenú plátennú zásteru po okraji vyšívanú rastlinnými motívmi predkresleným plochým stehom. Rukávce, nazývané "pracovné vrchi" sú ušité z hrubšieho pevnejšieho plátna, pod krkom sa uväzujú červenou stuhou. K rukávcom sú prišité "krézle" a tacle (naberaný volán z plátna alebo čipky s okrajom zdobeným výšivkou alebo čipkou – tvoria doplnok rukávcov). Tacle na konci rukávov zdobí modročervená výšivka plochým stehom. "Krézle" so širokou bielou paličkovanou čipkou sa uväzujú pod krkom červenou stuhou. Živôtik "lajbel" je ušitý zo zeleného brokátu so zapínaním na háčiky po celej dĺžke. Vlasy má rozdelené pútcom stredom hlavy na dve polovice a zapletené do dvoch vrkočov "ocáskov". Na koncoch vrkočov sú vpletené šnúrky, oba vrkoče obtočené dokola hlavy a upevnené stiahnutím šnúrok dokopy. Na nohách má žena obuté čierne súkenné papuče s gombíkom.
  Ženský pracovný odev z Cífera 001-01
 6. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Cífera 001-03

  ženský odev, pracovný odev, papuče, rubáš, zástera, rukávce, živôtik, okružie, tacle, paličkovaná čipka, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, ženský účes, dievocký účes
  Celkový pohľad spredu na variant odevu s dvoma pracovnými zásterami. Odev ženy pozostáva zo základnej najspodnejšej odevnej súčiastky "rubáča" z konopného plátna. Zošitý je z dvoch častí. Na hornú časť so šnúrkami, ktorá zakrýva trup je prišitá sukňová naberaná "rásená" časť. Biela výšivka "gárom" (bavlnkou) cez riasy na sukni rubáša v úrovni drieku má ako ozdobnú, tak spevňovaciu funkciu. Na "rubáči" má oblečené dve zástery, plátennú a glotovú. Spodnú plátennú zásteru má po celom obvode zdobenú dierkovou výšivkou a červenou priadzou plochým stehom do tvaru oblúčikov. Vrchná glotová je po okrajoch vyšívaná rastlinnými motívmi v modrožltej kombinácií predkresleným plochým stehom. Na ľavom boku ju má ozdobne vykasanú a prichytenú za pásom. Rukávce, nazývané "pracovné vrchi" sú ušité z hrubšieho pevnejšieho plátna, pod krkom sa uväzujú červenou stuhou. K rukávcom sú prišité tacle (naberané volány) vyšité na okrajoch modrou a doplnkovou červenou bavlnkou plochým stehom. Okružie "krézle" – plátenný naberaný volán so širokou bielou paličkovanou čipkou sa uväzuje pod krkom červenou stuhou. Živôtik "lajbel" je ušitý zo zeleného brokátu so zapínaním na háčiky po celej dĺžke a na chrbte zdobený zlatým šujtášom. Vlasy má rozdelené pútcom stredom hlavy na dve polovice a zapletené do dvoch vrkočov "ocáskov". Na koncoch vrkočov sú vpletené šnúrky, oba vrkoče obtočené dokola hlavy a upevnené stiahnutím šnúrok dokopy. Na nohách má žena obuté čierne súkenné papuče s gombíkom.
  Ženský pracovný odev z Cífera 001-03
 7. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Cífera 001-08

  ženský odev, pracovný odev, papuče, pantofle, rubáš, zástera, rukávce, živôtik, okružie, tacle, paličkovaná čipka, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, ženský účes, dievocký účes, šatka na hlavu
  Celkový pohľad spredu na variant odevu s dvoma pracovnými zásterami. Odev ženy pozostáva zo základnej najspodnejšej odevnej súčiastky "rubáča" z konopného plátna. Zošitý je z dvoch častí. Na hornú časť so šnúrkami, ktorá zakrýva trup je prišitá sukňová naberaná "rásená" časť. Biela výšivka "gárom" (bavlnkou) cez riasy na sukni rubáša v úrovni drieku má ako ozdobnú, tak spevňovaciu funkciu. Na "rubáči" má žena oblečené dve zástery, plátennú a glotovú. Spodnú plátennú zásteru má po celom obvode zdobenú dierkovou výšivkou a červenou priadzou plochým stehom do tvaru oblúčikov. Vrchná glotová je po okrajoch vyšívaná rastlinnými motívmi v modrožltej kombinácií predkresleným plochým stehom. Na ľavom boku má zásteru ozdobne vykasanú a prichytenú za pásom. Rukávce, nazývané "pracovné vrchi" sú ušité z hrubšieho pevnejšieho plátna. K rukávcom sú prišité tacle (naberané volány) vyšité na okrajoch modrou a doplnkovou červenou bavlnkou plochým stehom. Okružie "krézle" – plátenný naberaný volán so širokou bielou paličkovanou čipkou sa uväzuje pod krkom úzkou červenou stuhou. Živôtik "lajbel" je ušitý zo zeleného brokátu s veľkými votkávanými farebnými kvetmi, vpredu so zapínaním na háčiky po celej dĺžke a na chrbte zdobený zlatým šujtášom. Na hlave má žena uviazaný ručník so strapcami, ktorý sa nosil v chladnejšom období. Na nohách má žena obuté čierne súkenné papuče s gombíkom.
  Ženský pracovný odev z Cífera 001-08
 8. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Cífera 001-09

  ženský odev, pracovný odev, papuče, pantofle, rubáš, zástera, rukávce, živôtik, okružie, tacle, paličkovaná čipka, dierková výšivka, výšivka plochým stehom, ženský účes, dievocký účes, šatka na hlavu
  Celkový pohľad zozadu na variant odevu s dvoma pracovnými zásterami. Odev ženy pozostáva zo základnej najspodnejšej odevnej súčiastky "rubáča" z konopného plátna. Zošitý je z dvoch častí. Na hornú časť so šnúrkami, ktorá zakrýva trup je prišitá sukňová naberaná "rásená" časť. Biela výšivka "gárom" (bavlnkou) cez riasy na sukni rubáša v úrovni drieku má ako ozdobnú, tak spevňovaciu funkciu. Na "rubáči" má žena oblečené dve zástery, plátennú a glotovú. Spodnú plátennú zásteru má po celom obvode zdobenú dierkovou výšivkou a červenou priadzou plochým stehom do tvaru oblúčikov. Vrchná glotová je po okrajoch vyšívaná rastlinnými motívmi v modrožltej kombinácií predkresleným plochým stehom. Na ľavom boku má zásteru ozdobne vykasanú a prichytenú za pásom. Rukávce, nazývané "pracovné vrchi" sú ušité z hrubšieho pevnejšieho plátna. K rukávcom sú prišité tacle (naberané volány) vyšité na okrajoch modrou a doplnkovou červenou bavlnkou plochým stehom. Okružie "krézle" – plátenný naberaný volán so širokou bielou paličkovanou čipkou sa uväzuje pod krkom úzkou červenou stuhou. Živôtik "lajbel" je ušitý zo zeleného brokátu s veľkými votkávanými farebnými kvetmi, vpredu so zapínaním na háčiky po celej dĺžke a na chrbte zdobený zlatým šujtášom. Na hlave má žena uviazaný ručník so strapcami, ktorý sa nosil v chladnejšom období. Na nohách má žena obuté čierne súkenné papuče s gombíkom.
  Ženský pracovný odev z Cífera 001-09
 9. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Lendaku 002-01

  ženský odev, pracovný odev, spodná sukňa, blúza, živôtik, sukňa, zástera, šatka na hlavu, čepiec, papuče
  Spodnú vrstvu odevu tvoria plátenné spodničky zvaná "kidlicki", na ktoré patrí rozžehlená zadná sukňa nazývaná "kideľ" zo svetlej kvetovanej látky a predná zástera nazývaná "fartuch" z lesklej modrej látky, naspodku ozdobená bielou a žltou hadovkou (krepinkou), výšivkou a na okraji ružovou čipkou. Okolo pása je uviazaná bieločervená vyšívaná stuha nazývaná "pas", vpredu zavizanú na malú mašľu. Pod priesvitnou čipkovanou blúzkou z umelého materiálu (pôvodne sa nosila kartúnová alebo popelínová) má oblečený živôtik zvaný "ľajbľík" a bavlnené tielko. Na hlavu patrí takzvaný "okrongli cepiec", čo je háčkovaný okrúhly čepiec v tmavých farbách s obšívkou zvanou "krajovka" - vyšívaná stuha na okraji čepca nad čelom. Čepiec pridŕža cez čelo čierny "baršun", čo je stuha podšitá ružovým "pantľikom" (stuhou). Čepiec prekrýva žltá kašmírová šatka s kvetinovým vzorom so zaväzovaním vzadu. K odevu prislúchajú súkenné papučky s "kieckami" (brmbolcami) vyšívané harasom (vlnou). Celkový pohľad spredu.
  Ženský pracovný odev z Lendaku 002-01
 10. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Lendaku 002-02

  ženský odev, pracovný odev, spodná sukňa, blúza, živôtik, sukňa, zástera, šatka na hlavu, čepiec, papuče
  Spodnú vrstvu odevu tvoria plátenné spodničky zvaná "kidlicki", na ktoré patrí rozžehlená zadná sukňa nazývaná "kideľ" zo svetlej kvetovanej látky a predná zástera nazývaná "fartuch" z lesklej modrej látky, naspodku ozdobená bielou a žltou hadovkou (krepinkou), výšivkou a na okraji ružovou čipkou. Okolo pása je uviazaná bieločervená vyšívaná stuha nazývaná "pas", vpredu zavizanú na malú mašľu. Pod priesvitnou čipkovanou blúzkou z umelého materiálu (pôvodne sa nosila kartúnová alebo popelínová) má oblečený živôtik zvaný "ľajbľík" a bavlnené tielko. Na hlavu patrí takzvaný "okrongli cepiec", čo je háčkovaný okrúhly čepiec v tmavých farbách s obšívkou zvanou "krajovka" - vyšívaná stuha na okraji čepca nad čelom. Čepiec pridŕža cez čelo čierny "baršun", čo je stuha podšitá ružovým "pantľikom" (stuhou). Čepiec prekrýva žltá kašmírová šatka s kvetinovým vzorom so zaväzovaním vzadu. K odevu prislúchajú súkenné papučky s "kieckami" (brmbolcami) vyšívané harasom (vlnou). Celkový pohľad zozadu.
  Ženský pracovný odev z Lendaku 002-02

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.