Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 151  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^pracovný odev^"
 1. Pridať záložky   Pracovný odev z Príbeliec

  pracovný odev, ženský odev, mužský odev, zástera, mužská zástera, rukávce, mužská košeľa, lajblík, živôtik, šatka na hlavu
  Celkový pohľad spredu na dve ženy a dvoch mužov v tradičnom pracovnom odeve. Žena vľavo "zavitá do ručníka" (spôsob viazania šatky na hlavu) má "krepovú fertušku" (zástera), v rukách drží hrable a mliečnik na vodu. Vedľa nej muž s "kalapom" (klobúkom) na hlave má oblečenú bielu "magočkavú" košeľu, "malí kabáťik" (lajblík), "širokie gati" (gate) a pracovnú zásteru. Obuté má čižmy, cez plece chrbtový kôš s trávou. Tretí zľava je muž oblečený podobne ako predchádzajúci, ale bez "kabátika" a na pleci drží kosu. Žena vpravo má "spoňňí" (spodný) ručník len do čela, na ňom "kartúnoví" ručník, "hrubô oplecko" (rukávce), "lajblík" (živôtik) "pod hrllo zapjati" (zapnutý pod hrdlom), zásteru a v ruke krčah.
  Pracovný odev z Príbeliec
 2. Pridať záložky   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-01

  ženský odev, pracovný odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik
  Odev pozostáva z pamokového (bavlneného) "rubáča" s červenou "prietkou" na zadnej chrbtovej časti stánky aj na spodnej sukňovej časti rubáča. Na "rubáči" je oblečený "kiňťeš" (spodná sukňa), na ktorý sa oblieka skladaná "farbiarska" sukňa, ktorá je opásaná okolo pása. Na túto sukňu sa oblieka predná "šata" (zástera) z "perkálu", ktorá má pás vyšívaný krížikovou výšivkou. Na vrchnú časť tela, na "rubáč", sa oblieka krátke tkané pamokové "opľecko" (rukávce), ktoré siaha pod prsia a je vpredu i vzadu "ráncované" (riasené). Na hornej časti rukávov je pás červenej "prietki", na spodnej časti rukávov je "ráncovaňie" (riasenie) a červená výšivka robená hustou krížikovou technikou. Pri krku je "opľecko" olemované čiernou farbou a uväzuje sa na červené "kicki" (šnúrky na golieri oplecka ukončené riedkymi brmbolcami). Na nohách má obuté čižmy s tvrdou sárou s podpätkom.
 3. Pridať záložky   Ženský pracovný odev z Važca

  ženský odev, pracovný odev, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, náhrdelník, šatka na hlavu, zápästky
  Kroj pozostáva z "košelice" (ženské rukávce), ktorá sa pri krku zaväzuje dvoma "šnurkami" na koncoch s bohato vyšívanými štvorcami plátna, nazývanými "puatki". Na krku visí viacradový náhrdelník s korálikmi zo skla nazývanými "paternice". Skladaná modrotlačová sukňa sa nazýva "tuačena" a je spojená so živôtikom nazývaným "kabát". K tejto sukni sa nosí zástera nazývaná "šurc" z čierneho plátna, v dolnej časti zdobená farebným vyšívaním a na jej spodnom okraji s niťami spletenými do ozdobných uzlíkov nazývaných "francle". Tkaný pás na zástere sa uväzuje vpredu na malú mašľu. Na zápästia sa obliekajú vlnené "zápiaski". Na hlavu sa k tomuto typu odevu uväzuje červená šatka s rastlinnými ornamentmi nazývaná "olejka".
  Ženský pracovný odev z Važca
 4. Pridať záložky   Ženský odev z Važca 003-01

  ženský odev, pracovný odev, ženský kabátik, sukňa, zástera, šatka na hlavu
  Tradičný važecký odev najstaršej generácie žien. Odev pozostáva zo skladanej modrotlačovej sukne nazývanej "tuačena". K tejto sukni sa nosí zástera nazývaná "šurc" z čierneho plátna v dolnej časti zdobená farebným vyšívaním a na spodu má nite spletené ozdobnými uzlíkmi nazývanými "francle". Na vrch sa oblieka ženský kabát z čierneho zamatu nazývaný "kacabajka" s drobnými vyšívanými kvietkami, na hlavu čierna šatka s dlhými strapcami na okraji.
  Ženský odev z Važca 003-01
 5. Pridať záložky   Ženský odev z Važca 003-02

  ženský odev, pracovný odev, zástera, krížiková výšivka
  Tradičný važecký odev najstaršej generácie žien. Detail vyšívania na ženskej pracovnej zástere nazývanej "šurc". Krížiková výšivka v ružovej, modrej a zelenej kombinácii s geometrickým ornamentom.
  Ženský odev z Važca 003-02
 6. Pridať záložky   Ženský odev z Važca 003-03

  ženský odev, pracovný odev, ženský kabátik
  Tradičný važecký odev najstaršej generácie žien. Detail ženského kabátika zvaného "kacabajka". Čierny zamat vyšívaný červenými kvietkami a zelenými lístočkami.
  Ženský odev z Važca 003-03
 7. Pridať záložky   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-02

  ženský odev, pracovný odev, čižmy, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce
  Pohľad spredu. Odev pozostáva z pamokového (bavlneného) "rubáča" s červenou votkávanou "prietkou" na zadnej chrbtovej časti stánky aj na spodnej sukňovej časti rubáča. Na "rubáči" má oblečený "kiňťeš" (spodná sukňa), na ktorý sa oblieka skladaná "farbiarska" sukňa a predná "šata" (zástera) z "perkálu" (jemná a husto tkaná bavlna), ktorá má pás zdobený retiazkovou výšivkou. Na vrchnej časti "rubáča" má oblečené krátke tkané pamokové "opľecko" (rukávce), ktoré siaha pod prsia a jeho predný i zadný diel je "ráncovaňí" (nariasený). V hornej časti rukávov je výrazný pás červenej "prietki". Okolo ruky je stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny a je spevnené a ozdobené červenou hustou krížikovou technikou. Okolo krku je "opľecko" nariasené a olemované rovnakým spôsobom. Pod krkom sa zaväzuje červenými "kickami" (šnúrky ukončené riedkymi brmbolcami) na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou na nízkom podpätku.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-02
 8. Pridať záložky   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-03

  ženský odev, pracovný odev, čižmy, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce
  Pohľad zozadu. Odev pozostáva z pamokového (bavlneného) "rubáča" s červenou votkávanou "prietkou" na zadnej chrbtovej časti stánky aj na spodnej sukňovej časti "rubáča". Na "rubáči" má oblečený "kiňťeš" (spodná sukňa), na ktorý sa ďalej oblieka skladaná "farbiarska" sukňa (ozdobne vykasaná a pripevnená za pás sukne, aby vynikol modrotlačový vzor látky a zmenila sa silueta postavy z profilu) a predná "šata" (zástera) z "perkálu" (jemná a husto tkaná bavlna), ktorá má pás zdobený krížikovou výšivkou. Na vrchnej časti "rubáča" má oblečené krátke tkané pamokové "opľecko" (rukávce), ktoré siaha pod prsia a jeho predný i zadný diel je "ráncovaňí" (nariasený). V hornej časti rukávov je výrazný pás červenej "prietki". Okolo ruky je stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny a je spevnené a ozdobené hustou červenou krížikovou technikou. Okolo krku je "opľecko" nariasené a olemované rovnakým spôsobom. Pod krkom sa zaväzuje červenými "kickami" (šnúrky ukončené riedkymi brmbolcami) na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou na nízkom podpätku.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-03
 9. Pridať záložky   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-04

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce
  Pohľad zozadu na krátke tkané pamokové (bavlnené) "opľecko" (rukávce) siahajúce pod prsia. Okolo krku je "opľecko" stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny, olemované a spevnené rovnakým spôsobom ako na manžete okolo ruky - hustou krížikovou výšivkou. Na konci zapleteného vrkoča má uviazanú červenú, hodvábom vyšívanú stuhu.
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-04
 10. Pridať záložky   Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-05

  ženský odev, pracovný odev, spodná sukňa, sukňa, zástera, modrotlač
  Pohľad zozadu na skladanú "farbiarsku" (modrotlačovú) sukňu, ktorá je ozdobne vykasaná a pripevnená za pás sukne tak, aby bolo vidieť červený vytkávaný vzor na spodnej obrube "rubáča" a vynikol modrotlačový vzor lemu prišitého z rubovej strany sukne a zároveň sa zmenila silueta postavy z profilu. Na sukni má ako ďalšiu vrstvu uviazanú prednú "šatu" (zásteru) z "perkálu" (jemnej a husto tkanej bavlny).
  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-05

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.