Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 77  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^topánky^"
 1. Pridať záložky   Odev mladuchy a prvého družbu z Turzovky 001-01

  odev mladuchy, mladucha, odev svadobných funkcionárov, družba, obradový odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, parta, pôlka, topánky, mužská košeľa, lajblík, nohavice, kabanica, klobúk, čižmy
  Mladucha a prvý družba v tradičnom sviatočnom odeve. Celkový pohľad spredu. Mladuchá má oblečenú spodnú sukňu (pod ktorú sa obliekal rubáč), "fortuch" (vrchnú sukňu) z bieleho plátna, "záponku" (zásteru) z jemného vyšívaného materiálu, rukávce z jemného mušelínu zdobené vrapovaním a výšivkami v pastelových farbách, nadšívané čipkami. Na rukávcoch má oblečený "ľajblík" zvaný aj "bronclík" z brokátového materiálu, podšitý bol podšívkou s ozdobnými lupeňmi na dolnom kraji. Okolo ramien má ovinutú "lochtušu", pás jemného vyšívaného materiálu. Hlavu nevesty zdobí parta a ružové mašle. Parta je z bielych voskových kvetov a niekoľkých pásov ružových perličiek zvaných "počerky". Na nohách má po lýtka vysoké šnurovacie kožené topánky na zvýšenom podpätku. V rukách drží menšiu svadobnú kyticu.
  Odev mladuchy a prvého družbu z Turzovky 001-01
 2. Pridať záložky   Odev mladuchy z Turzovky 001-01

  odev mladuchy, mladucha, ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, parta, pôlka, topánky
  Mladucha v tradičnom sviatočnom odeve. Celkový pohľad spredu. Oblečenú má spodnú sukňu (pod ktorú sa obliekal rubáč), "fortuch" (vrchnú sukňu) z bieleho plátna, "záponku" (zásteru) z jemného vyšívaného materiálu, rukávce z jemného mušelínu zdobené vrapovaním a výšivkami v pastelových farbách, nadšívané čipkami. Na rukávcoch má oblečený "ľajblík" zvaný aj "bronclík" z brokátového materiálu, podšitý bol podšívkou s ozdobnými lupeňmi na dolnom kraji. Okolo ramien má ovinutú "lochtušu", pás jemného vyšívaného materiálu. Hlavu nevesty zdobí parta a ružové mašle. Parta je z bielych voskových kvetov a niekoľkých pásov ružových perličiek zvaných "počerky". Na nohách má po lýtka vysoké šnurovacie kožené topánky na zvýšenom podpätku. V rukách drží menšiu svadobnú kyticu.
  Odev mladuchy z Turzovky 001-01
 3. Pridať záložky   Odev mladuchy z Turzovky 001-03

  odev mladuchy, mladucha, ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, sukňa, parta, pôlka, topánky
  Mladucha v tradičnom sviatočnom odeve. Celkový pohľad zozadu.Oblečenú má spodnú sukňu (pod ktorú sa obliekal rubáč), "fortuch" (vrchnú sukňu) z bieleho plátna, "záponku" (zásteru) z jemného vyšívaného materiálu, rukávce z jemného mušelínu zdobené vrapovaním a výšivkami v pastelových farbách, nadšívané čipkami. Na rukávcoch má oblečený "ľajblík" zvaný aj "bronclík" z brokátového materiálu, podšitý bol podšívkou s ozdobnými lupeňmi na dolnom kraji. Okolo ramien má ovinutú "lochtušu", pás jemného vyšívaného materiálu. Hlavu nevesty zdobí parta a ružové mašle. Parta je z bielych voskových kvetov a niekoľkých pásov ružových perličiek zvaných "počerky". Na nohách má po lýtka vysoké šnurovacie kožené topánky na zvýšenom podpätku.
  Odev mladuchy z Turzovky 001-03
 4. Pridať záložky   Uväzovanie ručníka z Príbeliec 001-06

  šatka na hlavu, ženský odev, živôtik, sukňa, pančuchy, topánky
  Postup uväzovania "ručňíka" (šatky) na hlavu vydatej ženy. Postava vydatej ženy v príbelskom kroji po úprave hlavy a uviazaní "ručňíka". Oblečenú má "košeľku" (rukávce), "ľajblík" (živôtik), "merinku" (vrchná sukňa), okolo pása má "galier" (opasok), na krku má "grólik" (tenký náhrdelník tesne okolo krku), v ruke drží "ručňík s háčkovanou čipkou", na nohách má "srcavie štrimfle" (pančuchy) a "celie topaňe". Celkový pohľad spredu.
  Uväzovanie ručníka z Príbeliec 001-06
 5. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-05

  ženský odev, odev mladuchy, mladucha, rukávce, sukňa, pančuchy, topánky, sviatočný odev, obradový odev
  Postup obliekania mladuchy. Celkový pohľad na stojacu mladú ženu. Učesaná je "na víkruti", oblečené má "ťenkô oplecko" (rukávce), na prsiach "podgranátňik", "spoňňia sukňa" (spodná sukňa) siaha od bedier po kolená, na nohách má "srcavie štrimfle" (pančuchy) a "celie príbelskie topánki".
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-05
 6. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-06

  ženský odev, odev mladuchy, mladucha, rukávce, živôtik, sukňa, pančuchy, topánky, obradový odev, sviatočný odev
  Postup obliekania mladuchy. Celkový pohľad zozadu na stojacu mladú ženu. Učesaná je "na víkruti", oblečené má "ťenkô oplecko" (rukávce), "lajblík" (živôtik), "spoňňia sukňa" (spodná sukňa) siaha od bedier po kolená, na nohách má "srcavie štrimfle" (pančuchy) a "celie príbelskie topánki".
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-06
 7. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-16

  ženský odev, odev mladuchy, mladucha, rukávce, veniec mladuchy, spodná sukňa, pančuchy, topánky, sviatočný odev, obradový odev
  Postup obliekania mladuchy. Dve staršie ženy prišívajú stužku o spodnú časť zadného venca "zaňňíka". Stužka siaha po koniec sukne. Mladucha má oblečené "ťenkô pigľovanô oplecko" (rukávce), "lajblík" (živôtik), "spoňňiu sukňu" (spodnú sukňu), "srcavie štrimfle" (pančuchy) a "celie topánki".
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-16
 8. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-23

  ženský odev, odev mladuchy, veniec mladuchy, mladucha, náhrdelník, šatka na plecia, rukávce, rozmarín, sukňa, pančuchy, topánky, sviatočný odev, obradový odev
  Postup obliekania mladuchy. Celkový pohľad spredu na mladuch v tradičnom svadobnom odeve. Na hlave má veniec, ktorý sa skladá z troch častí: vrchný (predný) veniec "preňňík", stredný "prosreňňík" a zadný "zaňňík". Na krku má "grólik" (náhrdelník tesne okolo krku), pod ním na prsiach "granátke-mliekovke" (viacradový kaskádovitý náhrdelník) a okolo nich malú farebnú šatku. Cez plecia "veľkí pigľuvaní ručňík", okolo neho rozmarín. Oblečené má "ťenkô pigľuvanô oplecko" (rukávce), vrchnú sukňu "madérku", pod ňou päť "spoňňích sukňí" (spodné sukne), "srcavie štrimfle" pančuchy a "celie topánki". V ruke drží malý vyšívaný "ručníčok".
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-23
 9. Pridať záložky   Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-24

  ženský odev, odev mladuchy, veniec mladuchy, mladucha, šatka na plecia, rukávce, sukňa, pančuchy, topánky, sviatočný odev, obradový odev
  Postup obliekania mladuchy. Celkový pohľad zozadu na mladuchu v tradičnom svadobnom odeve. Na hlave má veniec, ktorý sa skladá z troch častí: vrchný (predný) veniec "preňňík", stredný "prosreňňík" a zadný "zaňňík". Na konci zadného venca sú prišité stužky, siahajúce po koniec sukne. Cez chrbát má "veľkí pigľuvaní ručňík" uviazaný vzadu na chrbte. Oblečené má "ťenkô pigľuvanô oplecko" (rukávce) s ozdobnými mašľami na rukávoch, vrchnú sukňu "madérku", pod ňou päť "spoňňích sukňí" (spodné sukne), "srcavie štrimfle" (pančuchy) a "celie topánki".
  Obliekanie mladuchy z Príbeliec 001-24
 10. Pridať záložky   Ženský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, topánky, pančuchy, rubáš, sukňa, zástera, rukávce, čepiec, mriežka, krížiková výšivka, výšivka plochým stehom, veniec mladuchy, vreckovka
  Sviatočný odev mladšej vydatej ženy a dievčaťa zo Bzovíka. Základ spodného odevu tvorí "stánka" vyšitá rastlinnými motívmi krížikovou výšivkou vzadu nad pásom, ktorá sa nosí len pri slávnostných príležitostiach. Na spodnej bielej sukni má žena oblečenú vrchnú bielu plátennú sukňu "kitľu" siahajúcu pod kolená. Po celom obvode je zdobená dvoma užšími a jedným širokým pásom plochej kvetinovej výšivky. Na sukni má oblečenú bielu zásteru "fiertuchu", ktorá je bohato vyšívaná rastlinnými motívmi a olemovaná továrenskou čipkou. Okolo drieku má niekoľkokrát opásanú vyšívanú stuhu. Hore má oblečené biele riasené rukávce "oplecko", ktorých prieramky zdobí mriežkovaná výšivka nazývaná "krokvička". Golier je spevnený a vyšitý krížikovou výšivkou. Na hlave má priliehavý biely vyšívaný dvojrohý čepiec. Žena má obuté poltopánky a na nohách oblečené biele pančuchy "štrimfľe", ktoré na stehnách pridŕžajú "štropandle" (kruhy zošitej širokej gumy). V rukách drží modlitebnú knižku a ruženec. Odev dievčaťa stojaceho vedľa nej je takmer identický - kopírujúci odev dospelých s tým rozdielom, že na hlave má kvetinový veniec, rázporok rukávcov jej zdobí kovová brošňa a stuha a v ruke drží navyše vyšívanú vreckovku.
  Ženský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 002-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.