Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 7  
Vaša požiadavka: Kľúčové slová = "^valaška^"
 1. Pridať záložky   Valaška z Važca 001-01

  valaška, pastier, pastierstvo
  Valaška s dreveným poriskom a mierne zdobenou čepeľou. Dĺžka je približne 70 cm. Celkový pohľad.
  Valaška z Važca 001-01
 2. Pridať záložky   Valaška z Važca 001-02

  valaška, pastier, pastierstvo
  Valaška s dreveným poriskom a mierne zdobenou čepeľou. Dĺžka je približne 70 cm. Bližší pohľad na jednoduché zdobenie čepele.
  Valaška z Važca 001-02
 3. Pridať záložky   Pastieri zo Strelníkov 006-01

  pastier oviec, bača, pastiersky odev, nohavice, kožuštek, kabanica, klobúk, valaška
  Štyria pastieri stojaci pred kolibou. Zľava Ondrej Majer Škrváň, Ján Kováč, Ivan Majer Majerík a bača Pavol Matula, prezývaný Pokuta. Muži sú oblečení v tradičnom pastierskom odeve z oblasti Pohronie, pre ktorý bol charakteristický najmä kožuštek bez rukávov s farebnými koženými aplikáciami, biela košeľa s vyhrnutými rukávmi, čierna kabanica prehodená cez plecia, široké nohavice, nazývané rajtky, klobúk založený nakrivo a v ruke valaška ako typický pastiersky oporný i pracovný nástroj.
  Pastieri zo Strelníkov 006-01
 4. Pridať záložky   Pastieri zo Strelníkov 007-01

  pastier oviec, bača, pastiersky odev, kožuštek, kabanica, klobúk, valaška, fujara, črpák
  Milan Majer Škrváň (vľavo) je oblečený v bielej košeli a v hrochotskom kožušteku, kabanicu má prehodenú cez plece, na hlave má klobúk a drží valašku. Bača Pavol Matula Pokuta (vpravo) hrá na fujare. V pozadí črpáky povešané na klincoch na kolibe.
  Pastieri zo Strelníkov 007-01
 5. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Čičmian 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, mužská košeľa, halena, opasok, papuče, kopytcia, valaška
  Muž má oblečenú plátennú košeľu a súkenné nohavice. Okolo pása má zapnutý široký kožený opasok, za ktorým má uloženú pištoľ. Cez plece má prehodenú súkennú halenu zvanú "huňa". Na hlave má klobúk, obuté má kopytcia a papuče. Opiera sa o valašku.
  Mužský sviatočný odev z Čičmian 001-01
 6. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Čičmian 002-01

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, mužská košeľa, halena, opasok, papuče, kopytcia, valaška
  Muž má oblečenú plátennú košeľu so stojatým golierom a súkenné nohavice. Okolo pása má zapnutý široký kožený opasok. Cez plece má prehodenú súkennú halenu zvanú "huňa". Na hlave má klobúk, obuté má kopytcia a papuče. V ruke drží valašku.
  Mužský sviatočný odev z Čičmian 002-01
 7. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev zo Ždiaru 004-01

  mužský odev, sviatočný odev, halena, nohavice, valaška, klobúk, krpce, opasok
  Kompletný odev pozostáva z nohavíc, košele, haleny, klobúku a krpcov. Košeľa, respektíve "kosuľa", je z bieleho plátna s "obsivkami", teda s vytkávaným golierom a manžetami. Na košeľu sa oblieka čierna súkenná halena zvaná "sukmana" s červenobielym lemovaním. Prepásaná je v rukách pleteným červeným opaskom zaviazaným na pravom boku. Nohavice zvané "cifrované portki" sú z bieleho súkna a po bokoch a na stehnách okolo rázporkov sú zdobené červenými a modrými šujtášovými šnúrkami, pri členkoch navyše doplnené "keckami". Okolo pása sa nosí štvorradový hnedý kožený opasok zvaný "pas" s mosadznými prackami, ktorý je opásaný cez halenu. Na malíčku ľavej ruky má družba zavesenú bielu "šatku na prst" z ľanového plátna lemovanú širokou čipkou a na spodnom cípe s prišitými "družbovskími keckami" (farebnými brmbolcami, ktoré sú príznačné pre družbu ak sú prišité na bielej šatke zavesenej na prste). Na hlavu patrí klobúk zvaný "kapeľus" zdobený perom z orla a pásom mušličiek prišitých okolo dienka na červenom súkne, olemovanom bielou a modrou vlnou, čo sa nazýva šnúrkovanie. V ruke drží vybíjanú valašku ždiarskeho typu. K odevu prislúchajú kožené krpce so šnurovaním dovnútra. Celkový pohľad spredu.
  Mužský sviatočný odev zo Ždiaru 004-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.