Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 83  
Vaša požiadavka: Obec = "^Čičmany^"
 1. Pridať záložky   Ženský odev z Čičmian 002-01

  ženský odev, sukňa, zástera, odevná plachta, krpce
  Celkový pohľad na dve staršie ženy v tradičnom odeve kráčajúce z cintorína. Oblečené majú sukne, na nich vpredu vyšívané zástery. Cez hlavu a plecia prehodené odevné plachty na spodku zakončené strapcami. Obuté majú krpce, v rukách držia modlitebné knižky.
  Ženský odev z Čičmian 002-01
 2. Pridať záložky   Ženský odev z Čičmian 003-01

  ženský odev, ženský účes, rukávce, krpce, obrus
  Celkový pohľad na mladšiu a staršiu ženu, ktoré sedia pred drevenou bránou. Ženy majú na hlave dvojrohý čepiec, oblečené majú rukávce, pod krkom široké stuhy, na nohách krpce. Vyšívajú obrus. Výšivky na odeve aj na obruse majú charakteristické čičmianske vzory.
  Ženský odev z Čičmian 003-01
 3. Pridať záložky   Obytný dom v Čičmanoch 003-01

  zrubová konštrukcia, maľba stien domu, geometrická ornamentika, plot
  Obytný dom č. 90 zrubový, postavený na kamennej podmurovke. Vonkajšie steny domu sú vápnom maľované s abstraktnými geometrickými ornamentmi. Ornamenty sú najmä hranaté, zriedkavejšie majú podobu zatočených volút. Dvor je od ulice oddelený plotom.
  Obytný dom v Čičmanoch 003-01
 4. Pridať záložky   Obytný dom v Čičmanoch 002-01

  poschodový dom, zrubová konštrukcia, strecha, šindeľ, maľba stien domu
  Obytný dom č. 149 trojpriestorový, zrubový, sčasti omazaný a obielený vápnom, strecha sedlová s dymníkom, štít s podlomenicou, krytina šindľová. Neomazané miesta zrubu sú maľované abstraktnými ornamentmi. Z bočnej strany domu sa vstupuje do pitvora s čiernou kuchyňou, na ľavej strane sa nachádza izba, na pravej studená komora. V podkroví je umiestnená obytná komora. Nákres, bočný pohľad.
  Obytný dom v Čičmanoch 002-01
 5. Pridať záložky   Obytný dom v Čičmanoch 002-02

  poschodový dom, zrubová konštrukcia, strecha
  Obytný dom č. 149 trojpriestorový, zrubový, sčasti omazaný a obielený vápnom, strecha sedlová s dymníkom, štít s podlomenicou, krytina šindľová. Neomazané miesta zrubu sú maľované abstraktnými ornamentmi. Z bočnej strany domu sa vstupuje do pitvora s čiernou kuchyňou, na ľavej strane sa nachádza izba, na pravej studená komora. V podkroví je umiestnená obytná komora. Nákres, priečny rez.
  Obytný dom v Čičmanoch 002-02
 6. Pridať záložky   Obytné domy v Čičmanoch 001-01

  zrubová konštrukcia, strecha, krytina, štít, maľba stien domu
  Prízemné domy zrubové, vpravo dvojosový so sedlovou strechou, doskovým štítom, prístupným z podkrovia, vľavo s valbovou strechou, tvrdá krytina, nástenná výzdoba.
  Obytné domy v Čičmanoch 001-01
 7. Pridať záložky   Obytný dom v Čičmanoch 001-01

  poschodový dom, murovaná konštrukcia, zrubová konštrukcia, strecha, krytina, maľba stien domu
  Dvojpodlažný dom, prízemie murované, poschodie zrubové, orientácia pozdĺžna, v prízemí pravdepodobne pivnice, strecha valbová, steny pokryté výzdobou, vápennou maľbou, tvrdá krytina.
  Obytný dom v Čičmanoch 001-01
 8. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Čičmian 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, okružie, kabanica, papuče, šatka na hlavu
  Ženy majú oblečené plátenné rukávce s čipkovaným okružím, sukňu zvanú "rubáč", okolo pása majú omotaný vlnený pás a uviazanú prednú vyšívanú "záponku", teda zásteru. Niektoré z nich majú cez plecia prehodenú kabanicu zvanú "haľenka". Na nohách majú obuté papuče. Ženy majú na hlave uviazanú "podviku" (šatku), ktorá zakrýva čepiec. V ruke držia modlitebnú knižku. Pohľad na skupinu ľudí na ceste z kostola.
  Ženský sviatočný odev z Čičmian 001-01
 9. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Čičmian 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, zástera, kabanica, papuče, šatka na hlavu
  Ženy majú oblečený zimný variant sviatočného odevu. Okolo pása majú previazanú zásteru, ktorá sa nazýva "záponka". Na rukávcoch majú oblečenú kabanicu zvanú "haľenka". Cez hlavu majú prehodenú bielu šatku s koncami prekríženými na hrudi. V ruke držia modlitebnú knižku. Pohľad na skupinu žien vychádzajúcich z kostola.
  Ženský sviatočný odev z Čičmian 002-01
 10. Pridať záložky   Mužský sviatočný odev z Čičmian 001-01

  mužský odev, sviatočný odev, nohavice, mužská košeľa, halena, opasok, papuče, kopytcia, valaška
  Muž má oblečenú plátennú košeľu a súkenné nohavice. Okolo pása má zapnutý široký kožený opasok, za ktorým má uloženú pištoľ. Cez plece má prehodenú súkennú halenu zvanú "huňa". Na hlave má klobúk, obuté má kopytcia a papuče. Opiera sa o valašku.
  Mužský sviatočný odev z Čičmian 001-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.