Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 186  
Vaša požiadavka: Obec = "^Prenčov^"
 1. Pridať záložky   Svietenie v domácnosti

  lampa
  Rozprávanie Filipa Ciglana o možnostiach svietenia v domácnostiach.
 2. Pridať záložky   O kováčoch

  podkúvačstvo, kováč
  Rozprávanie Márie Šlaukovej o kováčoch v Prenčove.
 3. Pridať záložky   Ženský sviatočný odev z Prenčova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec, šatka na hlavu
  Sviatočný odev staršej ženy. Žená má oblečenú zelenú kvetovanú skladanú brokátovú sukňu, zelený brokátový "prusľak" (živôtik) ku krku, oplecko z bieleho plátna do pása, jednofarebnú brokátovú zásteru s volánom, čierne čižmy s tvrdou sárou. Na hlave má "ľetačkaví" čepiec a na ňom hodvábny ručník s kvetinovým vzorom.
 4. Pridať záložky   Odev mladuchy z Prenčova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, veniec mladuchy
  Ženský obradový odev, tzv. "pláťená prenčovská ňevesta". Žena má oblečený "rubáč" z konopného plátna. Vrchný diel, takzvaná „stánka" obopína hruď a je farebne pretkávaná červeno čiernou prietkou. K stánke je prišitá šesťdielna sukňa vzadu zriasená. Na ramenách "rubáč" pridŕžajú dve plecnice zvané "žinke" z "cigánskich tkaňíc". V spodnej časti má oblečené dve až tri "geceľe" (spodné sukne), ktoré sú dobre naškrobené a opatrené zámikmi, aby držali tvar. Na "geceľiach" je "vrchňia biela kitľa" (sukňa) vyrobená z ôsmich pol jemnejšieho kupovaného plátna, pri spodnom okraji po celom obvode zdobená drobnými zámikmi a "mrežkou". Okraj je zdobený drobným nitkovým vzorom. Na "vrchňej kitľi" je bohato vyšívaná dvojpolovú "šata" (zástera). Vrchnú časť odevu tvorí hodvábny "prusľak" (živôtik) s hlbším výstrihom. "Prusľak" je bohato zdobený drobno riasenou červenou stuhou, ukončený krátkym "šósikom" a podšitý kanafasom. Vo výstrihu "prusľaka" je farebná stuha uviazaná do mašle ozdobená kovovou sponou a mincami. Pod "prusľakom" je "opľecko" (rukávce), ktoré má na rukávoch uviazané farebné stužky. Pod spodným okrajom "prusľaka" je pripevnený ručníček, ktorý presahuje na "šatu". Na hlave je veniec mladuchy. Vzadu na temene hlavy je ozdobná hviezdica, z ktorej je spustená dlhá farebná stuha hore uviazaná na mašľu, dolu presahuje až na "kitľu" (sukňu). Obuté má čierne čižmy s tvrdou sárou.
 5. Pridať záložky   Odev mladuchy z Prenčova 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, parta, pôlka
  Ženský sviatočný odev, odev mladuchy po začepčení. Žena má oblečený rubáč, ktorý má vrchný diel takzvanú "stánku", obopínajúcu hruď farebne pretkávanú červeno bielou "priedkou". K "stánke" je prišitá šesťdielna sukňa vzadu zriasená, na nej "geceľe", na ktoré sa obliekla "vrchňia biela kitľa", vyrobená z ôsmich pol jemnejšieho kupovaného plátna, pri spodnom okraji po celom obvode zdobená drobnými zámikmi, "mrežkou" a kraj zdobený drobným nitkovým vzorom. Na "vrchnej kitľi" má bohato vyšívanú bielu dvojpolovú zásteru zvanú "šata", na rubáči "opľecko", bohato nariasené zakončené volánom ("taceľ"), na "opľecku" hodvabný prusľak, bohato zdobený drobno riasenou červenou stuhou s hlbším výstrihom, ukončený krátkym šósikom a podšitý kanafasom. Obuté má čižmy s tvrdou sárou. Na hlave má "lakovie čierne zuby", "bliskáčavý špic", spodný hodvábny čepiec ("kápku") ružovej farby a vrchný tylový čepiec s dierkovaným vyšívaním. Okolo hlavy má uviazanú stuhu s kvetinovým vzorom, spustenú dolu z chrbta. Na krku má "garoľe", pod krkom vo výstrihu uviazanú mašľu doplnenú striebornou brošňou. Cez ramená má založenú farebne vyšívanú svadobnú "polu".
 6. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-01

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, spodná sukňa, sukňa, zástera, papuče
  Pracovný odev z konopného plátna. Celkový pohľad spredu. Najspodnejšia časť odevu je červeno-čierna tkaná "stánka" (horná viditeľná časť rubáša), ktorá je na ramenách upevnená "cigánskimi tkaňicami". Krátke "opľecko" (rukávce) je bohato riasené okolo krku aj na predlaktiach, kde je zakončené volánom - "tacľom". Na "stánke" je oblečená plátená "geceľa" (spodná sukňa). "Vrchňia sukňa" nazývaná aj "kečkeňa" je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobená úzkou červenou prietkou po celom obvode. Na sukni je vytkávaná jednopolová "fiertucha" (zástera). Obuté má čierne "cigánki" (papuče).
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-01
 7. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-02

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, sukňa, papuče
  Pracovný odev z konopného plátna. Celkový pohľad zozadu. Najspodnejšia časť odevu je tkaná "stánka" v červeno-čiernych farbách. Krátke "opľecko" (rukávce) je bohato riasené okolo krku aj na predlaktiach, kde je zakončené volánom - "tacľom". "Vrchňia sukňa", nazývaná aj "kečkeňa" je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobená úzkou červenou prietkou po celom obvode. Obuté má čierne "cigánki" (papuče).
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-02
 8. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-03

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, sukňa
  Pracovný odev z konopného plátna. Bližší pohľad zozadu na červeno-čiernu tkanú "stánku" (horná viditeľná časť rubáša). Vidieť i uväzovanie "vrchňej sukňi" nazývanej "kečkeňa".
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-03
 9. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-04

  ženský odev, pracovný odev, sukňa, zástera, výšivka plochým stehom
  Pracovný odev z konopného plátna. Pohľad spredu na vytkávanú jednopolovú "fjertuchu" (zásteru) vyšívanú plochým stehom. Pod "fjertuchou" vidieť "vrchňiu sukňu" nazývanú "kečkeňa", ktorá je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobenú úzkou červenou prietkou po celom obvode.
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 001-04
 10. Pridať záložky   Dievčenský pracovný odev z Prenčova 002-01

  ženský odev, pracovný odev, rubáš, rukávce, sukňa, zástera, papuče
  Pracovný odev z konopného plátna. Celkový pohľad spredu na postavu dievčaťa. Vrchná časť rubáša - "stánka" je vyšívaná červeno čiernym vzorom, na ramenách je upevnená "cigánskimi tkaňicami". Krátke "opľecko" je bohato riasené okolo krku aj na predlaktiach. Zakončené je volánom - "tacľom". "Vrchňia sukňa - kečkeňa" je ušitá z osem pol konopného plátna, v spodnej časti zdobená červenou kvetovanou prietkou po celom obvode. Vpredu je vytkávaná jednopolová "fjertucha". Obuté má čierne "cigánki" (papuče).
  Dievčenský pracovný odev z Prenčova 002-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.