Výsledky vyhľadávania

 1. Ženský odev zo Bzovíka 002-10

   Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-10

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, mriežka
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Detail zadného dielu bieleho plátenného čepca, ktorý zdobia rastlinné motívy vyšité mriežkou v troch radoch. Na hlave je čepiec upevnený stuhou stiahnutou na zátylku, ktorej konce visia po pás.

 2. Ženský odev zo Bzovíka 002-09

   Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-09

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, čepiec, výšivka na sieti, mriežka, paličkovaná čipka
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Detail zhora na výzdobu predného dielu bieleho plátenného čepca. Uprostred nad čelom ho zdobí veľký pestrofarebný kvet vyšitý na sieti, po bokoch je vyšívaný mriežkou. Okolo tváre je čepiec lemovaný úzkou paličkovanou čipkou. Na hlave je upevnený stuhou stiahnutou na zátylku, ktorej konce visia po pás.

 3. Ženský odev zo Bzovíka 002-08

   Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-08

  ženský odev, sviatočný odev, rubáš, sukňa, rukávce, čepiec, mriežka, paličkovaná čipka, krížiková výšivka, modrotlač
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Bližší pohľad zozadu na krátke riasené "opľecko" ušité z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené dvoma výraznými pásmi žlto-červenej mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička", medzi ktorými je vložená paličkovaná čipka. Golier je ozdobený a zároveň spevnený hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na hlave má žena biely plátenný čepiec, ktorý je zdobený farebnou výšivkou na sieti nad čelom a mriežkou nad zátylkom. Okolo tváre je lemovaný prišitou úzkou paličkovanou čipkou. Na hlave je upevnený stuhou stiahnutou na zátylku, ktorej konce visia po pás.

 4. Ženský odev zo Bzovíka 002-07

   Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-07

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, čepiec, paličkovaná čipka, mriežka, výšivka na sieti, krížiková výšivka
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Bližší pohľad zboku na krátke riasené "opľecko" ušité z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené dvoma výraznými pásmi žlto-červenej mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička", medzi ktorými je vložená paličkovaná čipka. Golier je ozdobený a zároveň spevnený hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na hlave má žena biely plátenný čepiec, ktorý je zdobený farebnou výšivkou na sieti nad čelom a mriežkou nad zátylkom. Okolo tváre je lemovaný prišitou úzkou paličkovanou čipkou. Na hlave je upevnený stuhou stiahnutou na zátylku, ktorej konce visia po pás.

 5. Ženský odev zo Bzovíka 002-02

   Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, čepiec, mriežka, paličkovaná čipka, krížiková výšivka, výšivka na sieti, modrotlač
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Celkový pohľad zozadu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš. Na ňom má žena na trupe oblečenú krátku do pása siahajúcu "stánku", ktorá je na chrbtovej časti nad driekom vyšívaná krížikovou technikou. Na spodnej sukni "kiňťeši" má oblečenú tmavú skladanú modrotlačovú sukňu s drobným zeleným dekórom nazývanú "šata" siahajúcu pod kolená. Na sukni má oblečenú tmavú, tiež modrotlačovú zásteru s drobnejšími geometrickými bielymi vzormi usporiadanými do zvislých pásov a výraznou rastlinnou bordúrou na spodnom okraji. Okolo drieku má dvakrát opásanú bieločiernu stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. Hore má žena oblečené krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené dvoma výraznými pásmi žlto-červenej mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička", medzi ktorými je vložená paličkovaná čipka. Golier je ozdobený a zároveň spevnený hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na hlave má biely plátenný čepiec zdobený farebnou mriežkou a upevnený stiahnutou stuhou dokola hlavy. Žena má obuté čierne kožené čižmy na nízkom opätku.

 6. Ženský odev zo Bzovíka 002-01

   Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, čepiec, mriežka, paličkovaná čipka, krížiková výšivka, výšivka na sieti, modrotlač
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Celkový pohľad spredu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí bavlnený rubáš. Na ňom má žena na trupe oblečenú krátku do pása siahajúcu "stánku", ktorá je na chrbtovej časti nad driekom vyšívaná krížikovou technikou. Na spodnej sukni "kiňťeši" má oblečenú tmavú skladanú modrotlačovú sukňu s drobným zeleným dekórom nazývanú "šata" siahajúcu pod kolená. Na sukni má oblečenú tmavú, tiež modrotlačovú zásteru s drobnejšími geometrickými bielymi vzormi usporiadanými do zvislých pásov a výraznou rastlinnou bordúrou na spodnom okraji. Okolo drieku má dvakrát opásanú bieločiernu stuhu na boku zopnutú zatváracím špendlíkom. Hore má žena oblečené krátke riasené "opľecko" z bieleho plátna. Na pleciach je zdobené dvoma výraznými pásmi žlto-červenej mriežkovanej výšivky nazývanej "krokvička", medzi ktorými je vložená paličkovaná čipka. Golier je ozdobený a zároveň spevnený hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na hlave má biely plátenný čepiec zdobený farebnou mriežkou a upevnený stiahnutou stuhou dokola hlavy. Žena má obuté čierne kožené čižmy na nízkom opätku.

 7. Ženský pracovný odev z Kojšova 001-02

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Kojšova 001-02

  ženský odev, pracovný odev, krpce, spodná sukňa, sukňa, živôtik, rukávce, čepiec, odevné doplnky, ažúr, výšivka, krížiková výšivka
  Ženský pracovný odev z Kojšova. Celkový pohľad zozadu. Základ odevu tvorí "rancaná", teda skladaná tmavá sukňa z modrotlače prišitá k živôtiku, "šarna kidľa farbaňica s lajblíkom". Pod "kidľou" nosí žena spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho plátna, ktoré pred zafarbením od modrotlače chráni farebný vzorovaný kartúnový "kabat". "Kidľa" je z prednej strany vykasaná, na zadnej strane je zdobená vyšívanými "ažurkami". Okolo pása má uviazanú stuhu "trašku". Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené výšivkou s rastlinnými motívmi. Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené "gaľerkami" vyšívanými krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávce sa obliekal vzorovaný kašmírový lajblík so zapínaním na gombíky. Žena má na hlave pracovný háčkovaný čepiec s plátenným podkladom. Súčasťou čepca je vlnená stužka "šnorka" uviazaná po celom jeho obvode a spustená po chrbte po spodný okraj sukne. Na nohách má obuté kožené krpce "bačkori".

 8. Ženský pracovný odev z Kojšova 001-01

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev z Kojšova 001-01

  ženský odev, pracovný odev, krpce, spodná sukňa, sukňa, zástera, živôtik, rukávce, čepiec, odevné doplnky, výšivka, krížiková výšivka
  Ženský pracovný odev z Kojšova. Celkový pohľad spredu. Základ odevu tvorí "rancaná", teda skladaná tmavá sukňa z modrotlače prišitá k živôtiku, "šarna kidľa farbaňica s lajblíkom". Pod "kidľou" nosí žena spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho plátna, ktoré pred zafarbením od modrotlače chráni farebný vzorovaný kartúnový "kabat". "Kidľa" je z prednej strany vykasaná. Na nej má oblečenú plátennú zásteru "šorc" s pásom krížikovej výšivky a s čipkovým zakončením. Okolo pása má uviazanú stuhu "trašku". Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené výšivkou s rastlinnými motívmi. Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov sú zdobené "gaľerkami" vyšívanými krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Cez zapínanie rukávcov, ktoré je na gombík, sú uviazané "gombi" z lacetu. Na rukávce sa obliekal vzorovaný kašmírový lajblík rovnako so zapínaním na gombíky. Žena má na hlave pracovný háčkovaný čepiec s plátenným podkladom. Súčasťou čepca je vlnená stužka "šnorka" uviazaná po celom jeho obvode a spustená po chrbte po spodný okraj sukne. Na nohách má obuté kožené krpce "bačkori".

 9. Ženský sviatočný odev z Kojšova 002-06

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Kojšova 002-06

  ženský odev, sviatočný odev, živôtik, rukávce, čepiec, odevné doplnky
  Sviatočný odev kmotry z Kojšova. Bližší pohľad zozadu. Na hornej časti tela má žena oblečené biele rukávce "oplečko" z domáceho tkaného plátna. Na rukávce sa oblieka živôtik "vist na červenim verchu", ktorého základ tvorí červený zamat "baršan" a je zdobený našitými hnedozelenými "zamatkami" a zlatými vzorovanými stuhami "šnorkami". Na hlave má háčkovaný čepiec s plátenným podkladom s brokátovým zakončením "krokodílom". Čepiec bol kupovaný u čepčiarky v Levoči, avšak kamienkami bol dozdobený až mladuchou pred jej svadbou. Súčasťou čepca je vlnená stužka "šnorka" uviazaná po celom jeho obvode, ktorá je spolu s ostatnými farebnými podomácky pletenými "šnorkami" a kupovanými lesklými "pantľikami" spustená po chrbte po spodný okraj sukne. Množstvo stúh, ktoré žene viseli z čepca, sa považovalo za znak kmotry.

 10. Ženský sviatočný odev z Kojšova 002-05

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Kojšova 002-05

  ženský odev, sviatočný odev, spodná sukňa, sukňa, zástera, živôtik, rukávce, čepiec, odevné doplnky, pôlka, výšivka
  Sviatočný odev kmotry z Kojšova. Bližší pohľad spredu. Základ odevu tvorí modrá sloterová sukňa so živôtikom "kidľa s vistom". Pod "kidľou" má žena oblečené spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho domáceho plátna. Prednú časť "kidľi" zakrýva červená kartúnová zástera "širviani fartuch". Okolo pása má opásaný "povojňík", na ktorom je pripnutá modrá stuha "pantľika", siahajúca po spodný okraj zástery. Na hornej časti tela má biele rukávce "oplečko" z domáceho tkaného plátna. Na rukávoch sú zdobené výšivkou "poľňane", vyšívanou plným stehom na predkreslené vzory. Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov zdobia vyšívané "gaľerki". "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Rukávce sú pri krku spojené spinkou "pinou", na ktorej sú uviazané biele "gombi". Na rukávce sa oblieka živôtik "vist na červenim verchu", ktorého základ tvorí červený zamat "baršan" a je zdobený našitými hnedozelenými "zamatkami" a zlatými vzorovanými stuhami "šnorkami". Na "viste" je pripnutá strieborná brošňa. Vpredu je "vist" spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Na hlave má háčkovaný čepiec s plátenným podkladom s brokátovým zakončením "krokodílom". Čepiec bol kupovaný u čepčiarky v Levoči, avšak kamienkami bol dozdobený až mladuchou pred jej svadbou. Súčasťou čepca je vlnená stužka "šnorka" uviazaná po celom jeho obvode, ktorá je spolu s ostatnými farebnými "šnorkami" a lesklými "pantľikmi" spustená po chrbte po spodný okraj sukne. Okolo ramien má žena preloženú plátennú pôlku "polku" s našitými tkanými koncami "konca", v ktorej drží dieťa.