Výsledky vyhľadávania

 1.  Pridať záložky  Bábka od neznámeho autora 003-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  "Koník Miško", tradičná bábka (marioneta) z kolekcie trikových, varietných bábok, tzv. "kumštfigúriek". Bábka je zavesená na piatich nitiach upevnených na drevenom vahadle: dve stabilizujú telo koníka vpredu a vzadu, dve sú naviazané na hlave koníka a umožňujú mu kývať hlavou do strán a jedna je v strede hlavy koníka a pomocou tejto nite môže kôň kývať hlavou hore – dolu. Výška bábky je 20,5 cm (od zeme k chrbtu), dĺžka 36 cm. Koník účinkoval v závere predstavenia – v dohre (tzv. "šlusnumer") spoločne s Gašparkom.

 2.  Pridať záložky  Bábka od neznámeho autora 002-02

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Ide o typ bábky "Dupák" z kolekcie trikových, varietných bábok, tzv. "kumštfigúriek". Tieto bábky neúčinkovali ako postavy v hrách tradičného repertoáru, ale boli neodmysliteľnou súčasťou varietných výstupov v podobe dohier k hlavnej hre na konci predstavenia. Ich doménou boli rôzne varietné výstupy, v ktorých vystupovali ako povrazolezci, žongléri, akrobati a pod. Bábka je zavesená na oceľovom drôte, ovládaná dvomi niťami upevnenými na hlave. Princíp animácie spočíva v skladaní a vymršťovaní celej postavy v rytmizovaných pohyboch s dôrazom s „dupaním“ nôh o dosky javiska, obyčajne so sprievodom melódie k odzemku. V skrčenej pozícii má bábka dĺžku 21 cm, po vymrštení 70 cm. "Dupák" z kolekcie Antona Anderleho mal meno Janči Paprika. Celkový pohľad na bábku vo vystretej pozícii.

 3.  Pridať záložky  Bábka od neznámeho autora 002-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Ide o typ bábky "Dupák" z kolekcie trikových, varietných bábok, tzv. "kumštfigúriek". Tieto bábky neúčinkovali ako postavy v hrách tradičného repertoáru, ale boli neodmysliteľnou súčasťou varietných výstupov v podobe dohier k hlavnej hre na konci predstavenia. Ich doménou boli rôzne varietné výstupy, v ktorých vystupovali ako povrazolezci, žongléri, akrobati a pod. Bábka je zavesená na oceľovom drôte, ovládaná dvomi niťami upevnenými na hlave. Princíp animácie spočíva v skladaní a vymršťovaní celej postavy v rytmizovaných pohyboch s dôrazom s „dupaním“ nôh o dosky javiska, obyčajne so sprievodom melódie k odzemku. V skrčenej pozícii má bábka dĺžku 21 cm, po vymrštení 70 cm. "Dupák" z kolekcie Antona Anderleho mal meno Janči Paprika. Celkový pohľad na bábku v skrčenej pozícii.

 4.  Pridať záložky  Bábka od neznámeho autora 001-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití (ruky, nohy). Ide o infernálnu postavu smrtky (ducha, kostlivca), ktorá bola podobne ako postavy čertov celorezbovaná a bez kostýmu.

 5.  Pridať záložky  Bábky od Jaroslava Anderleho

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  "Taneček", tradičné bábky (marionety) z kolekcie trikových, varietných bábok, tzv. "kumštfigúriek". Tieto bábky neúčinkovali v hrách tradičného repertoáru, ale boli neodmysliteľnou súčasťou varietných výstupov v podobe dohier k hlavnej hre. Bábky sú zavesené na spriahnutých nitiach upevnených na vahadle, ktoré má podobu kríža. Sú ovládané niťami ktoré fixujú ich hlavy (dve), ruky a nohy (jedna vpredu, druhá vzadu). Pri točení vahadlom do oboch strán bábky vytvárajú ilúziu tancujúcej štvorice, pričom bábky striedavo zdvíhajú ruky alebo nohy smerom do stredu kruhu, resp. smerom von z kruhu zalomením v kolenách. Výška bábok je 28 cm.

 6.  Pridať záložky  Bábka od Jaroslava Anderleho 001-02

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  "Dupák – Dlhý, Široký a Bystrozraký", tradičná bábka (marioneta) z kolekcie trikových, varietných bábok, tzv. "kumštfigúriek". Tieto bábky neúčinkovali v hrách tradičného repertoáru, ale boli neodmysliteľnou súčasťou varietných výstupov v podobe dohier k hlavnej hre. Ich doménou boli rôzne varietné výstupy, v ktorých vystupovali ako povrazolezci, žongléri, akrobati a pod. Bábka je zavesená na oceľovom drôte, ovládaná jednou niťou ukotvenou v cípe čapice. Princíp animácie spočíva v skladaní a vymršťovaní celej postavy pričom postupne z hlavy najväčšej bábky vychádza menšia hlava a z menšej hlavy najmenšia hlava. V skrčenej pozícii má bábka dĺžku 34,5 cm, po vymrštení 90 cm vrátane vodiaceho drôtu. Celkový pohľad na bábku vo vystretej pozícii.

 7.  Pridať záložky  Bábka od Jaroslava Anderleho 001-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  "Dupák – Dlhý, Široký a Bystrozraký", tradičná bábka (marioneta) z kolekcie trikových, varietných bábok, tzv. "kumštfigúriek". Tieto bábky neúčinkovali v hrách tradičného repertoáru, ale boli neodmysliteľnou súčasťou varietných výstupov v podobe dohier k hlavnej hre. Ich doménou boli rôzne varietné výstupy, v ktorých vystupovali ako povrazolezci, žongléri, akrobati a pod. Bábka je zavesená na oceľovom drôte, ovládaná jednou niťou ukotvenou v cípe čapice. Princíp animácie spočíva v skladaní a vymršťovaní celej postavy pričom postupne z hlavy najväčšej bábky vychádza menšia hlava a z menšej hlavy najmenšia hlava. V skrčenej pozícii má bábka dĺžku 34,5 cm, po vymrštení 90 cm vrátane vodiaceho drôtu. Celkový pohľad na bábku v skrčenej pozícii.

 8.  Pridať záložky  Bábka od Jozefa Matušíka 010-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Odev je z hodvábu ozdobený továrensky vyrábanými stuhami a našitými gombíkmi. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 46 cm. Bábka reprezentovala postavu staršieho muža, šľachtica, kráľa a podobne.

 9.  Pridať záložky  Bábka od Jozefa Matušíka 009-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Čiapka a plášť sú zo zamatu, ostatné časti odevu z hodvábu. Celý odev je ozdobený továrensky vyrábanými stuhami, čipkou a našitými gombíkmi. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 45,5 cm. Bábka reprezentovala postavu rytiera, mladého muža, resp. mládenca vznešeného stavu.

 10.  Pridať záložky  Bábka od Jozefa Matušíka 008-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Odev je ušitý z pestrých látok ozdobený továrensky vyrábanými stuhami a viacerými našitými flitrami. Svetlý plstený klobúk je ozdobený továrensky vyrábanou stuhou a výraznou ozdobou vpredu (látka s gombíkom). Na opasku z filcu je zavesený meč s pošvou z mosadzného a hliníkového plechu. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 48,5 cm. Bábka reprezentovala postavu rytiera, mladého muža, resp. mládenca vznešeného stavu.