Výsledky vyhľadávania

 1. Bábka od Františka Ilčíka 002-09

   Pridať záložky  Bábka od Františka Ilčíka 002-09

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Vrchná časť odevu bábky je zhotovená z ľanového plátna, ozdobená továrensky vyšívanou stuhou a ručnou (krížikovou) výšivkou. Spodná časť odevu (sukňa a zástera) je zhotovená z textilných zbytkov továrensky vyrábaných látok. Na nohách má imitáciu kožených krpcov, ručne šitých a zhotovených z tenkej bielej kože ktorá je stiahnutá a fixovaná tmavými textilnými šnúrkami od topánok. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 64 cm. Ide o typ postavy z ľudového prostredia (dedinské dievča), ktorá účinkovala v repertoári tradičných kočovných bábkarov napr. v role Aničky v hre Jánošík. Kuriozitou je, že pod oblečením má bábka v oblasti ohanbia pribitý kus tmavej kože v tvare trojuholníka. Divák tento detail nemohol počas vystúpenia bábkara zaznamenať a tak ide evidentne o tabu bábkara, ktorý túto časť bábky odhaľoval len úzkemu spoločenskému okruhu.

 2. Bábka od Františka Ilčíka 005-09

   Pridať záložky  Bábka od Františka Ilčíka 005-09

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Pokrývku hlavy tvorí kožušinový pás v tvare baranice. Odev bábky je zhotovený zo zamatu. Kabátik a nohavice sú zdobené továrensky vyrábanými stuhami. Namiesto opasku je zlatá stužka. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 65 cm. Tento typ postavy účinkoval v hrách v úlohe drába, šľachtica alebo rytiera. Detail vahadla.

 3. Bábka od Františka Ilčíka 005-08

   Pridať záložky  Bábka od Františka Ilčíka 005-08

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Pokrývku hlavy tvorí kožušinový pás v tvare baranice. Odev bábky je zhotovený zo zamatu. Kabátik a nohavice sú zdobené továrensky vyrábanými stuhami. Namiesto opasku je zlatá stužka. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 65 cm. Tento typ postavy účinkoval v hrách v úlohe drába, šľachtica alebo rytiera. Pohľad zhora.

 4. Bábka od Františka Ilčíka 005-07

   Pridať záložky  Bábka od Františka Ilčíka 005-07

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Pokrývku hlavy tvorí kožušinový pás v tvare baranice. Odev bábky je zhotovený zo zamatu. Kabátik a nohavice sú zdobené továrensky vyrábanými stuhami. Namiesto opasku je zlatá stužka. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 65 cm. Tento typ postavy účinkoval v hrách v úlohe drába, šľachtica alebo rytiera. Detail ľavej ruky s uchytením vodiacej nite.

 5. Bábka od Františka Ilčíka 005-06

   Pridať záložky  Bábka od Františka Ilčíka 005-06

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Pokrývku hlavy tvorí kožušinový pás v tvare baranice. Odev bábky je zhotovený zo zamatu. Kabátik a nohavice sú zdobené továrensky vyrábanými stuhami. Namiesto opasku je zlatá stužka. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 65 cm. Tento typ postavy účinkoval v hrách v úlohe drába, šľachtica alebo rytiera. Bočný pohľad na ramená a hlavu bez prikrývky.

 6. Bábka od Františka Ilčíka 005-05

   Pridať záložky  Bábka od Františka Ilčíka 005-05

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Pokrývku hlavy tvorí kožušinový pás v tvare baranice. Odev bábky je zhotovený zo zamatu. Kabátik a nohavice sú zdobené továrensky vyrábanými stuhami. Namiesto opasku je zlatá stužka. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 65 cm. Tento typ postavy účinkoval v hrách v úlohe drába, šľachtica alebo rytiera. Polodetail. Pohľad na ramená a hlavu bábky.

 7. Bábka od Františka Ilčíka 005-04

   Pridať záložky  Bábka od Františka Ilčíka 005-04

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Pokrývku hlavy tvorí kožušinový pás v tvare baranice. Odev bábky je zhotovený zo zamatu. Kabátik a nohavice sú zdobené továrensky vyrábanými stuhami. Namiesto opasku je zlatá stužka. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 65 cm. Tento typ postavy účinkoval v hrách v úlohe drába, šľachtica alebo rytiera. Zadný pohľad na bábku bez vodiaceho drôtu a vahadla.

 8. Bábka od Františka Ilčíka 005-03

   Pridať záložky  Bábka od Františka Ilčíka 005-03

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Pokrývku hlavy tvorí kožušinový pás v tvare baranice. Odev bábky je zhotovený zo zamatu. Kabátik a nohavice sú zdobené továrensky vyrábanými stuhami. Namiesto opasku je zlatá stužka. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 65 cm. Tento typ postavy účinkoval v hrách v úlohe drába, šľachtica alebo rytiera. Celkový pohľad na bábku bez vodiaceho drôtu a vahadla.

 9. Bábka od Františka Ilčíka 005-02

   Pridať záložky  Bábka od Františka Ilčíka 005-02

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Pokrývku hlavy tvorí kožušinový pás v tvare baranice. Odev bábky je zhotovený zo zamatu. Kabátik a nohavice sú zdobené továrensky vyrábanými stuhami. Namiesto opasku je zlatá stužka. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 65 cm. Tento typ postavy účinkoval v hrách v úlohe drába, šľachtica alebo rytiera. Celkový pohľad na bábku s vodiacim drôtom, niťami a vahadlom.

 10. Bábka od Františka Ilčíka 004-10

   Pridať záložky  Bábka od Františka Ilčíka 004-10

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari
  Tradičná bábka (marioneta) zavesená na oceľovom drôte, ovládateľná pomocou nití. Odev bábky je zhotovený z ľanového plátna, ozdobený továrensky vyšívanou stuhou. Okolo pása má štylizovaný opasok z kože ozdobený mosadznými plieškami. Cez plecia má prehodenú kabanicu, na hlave plstený klobúk a na nohách má imitáciu kožených krpcov (ručne šitých, zhotovených z tenkej bielej kože, ktorá je stiahnutá a fixovaná tmavými textilnými šnúrkami od topánok). V pravej ruke má palicu. Výška bábky bez vodiaceho drôtu je 60 cm. Ide o typ postavy z ľudového prostredia (zbojník), ktorá účinkovala v repertoári tradičných kočovných bábkarov najmä v hre Jánošík. Detail vahadla.