[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský a mužský sviatočný odev z Detvianskej Huty 001-01

  sviatočný odev, ženský odev, čepiec, živôtik, šatka na plecia, ženský účes, mužská košeľa, kožuštek
  Žena a muž vo sviatočnom odeve. Žena má na pleciach uviazanú sviatočnú šatku, je učesaná "na pútec" a na hlave má založenú "kapku" (čepiec ). Muž má oblečenú bielu košeľu a kožuštek. Manželia Habarkovci z Detvianskej Huty.
  Ženský a mužský sviatočný odev z Detvianskej Huty 001-01
 2. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Detvianskej Huty 003-01

  sviatočný odev, ženský odev, čepiec, ženský účes
  Mária Kubišová rodená Nociarová z Detvianskej Huty vo sviatočnom odeve a "kapke" (čepci) s účesom "na pútec". Oblečená je v čiernych smútočných šatách.
  Ženský sviatočný odev z Detvianskej Huty 003-01
 3. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Detvianskej Huty 002-01

  sviatočný odev, ženský odev, čepiec, živôtik, šatka na plecia, ženský účes
  Mária Kubišová rodená Nociarová z Detvianskej Huty vo sviatočnom odeve a "kapke" (čepci) s účesom "na pútec".
  Ženský sviatočný odev z Detvianskej Huty 002-01
 4. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Detvianskej Huty 001-01

  sviatočný odev, ženský odev, čepiec, živôtik, sukňa, zástera, šatka na plecia, šatka na hlavu, ženský účes
  Tri ženy v tradičnom sviatočnom odeve sediace pred dreveným plotom. Ženy sú oblečené vo sviatočnom odeve a učesané "na pútec". Žena v strede má na hlave "kapku" (čepiec), ostatné majú šatku. Zľava Ilona-Helena Kamenská rodená Nociarová, Mária Nociarová staršia, Mária Nociarová mladšia.
  Ženský sviatočný odev z Detvianskej Huty 001-01
 5. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Bzovíka 007-01

  ženský odev, čižmy, topánky, sukňa, zástera, ženský kabátik, rukávce, šatka na hlavu, ženský účes
  Tradičný odev starších a mladších vydatých žien zo Bzovíka. Celkový pohľad spredu na skupinu vydatých žien. Odev väčšiny starších, vzadu stojacich žien, tvorí tmavá sukňa, čierna hladká zástera bez výšiviek a krátky čierny kabátik bez výrazného zdobenia nazývaný "lipitinka". Na hlave majú čiernu šatku uviazanú pod krkom, ktorá zakrýva takmer celý čepiec. Obuté majú čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Vekovo mladšie ženy stojace vpredu majú už čierne a biele zástery bohato vyšívané, kabátiky "lipitinki" na hrudi zdobené (tri z nich majú oblečené biele rukávce "oplecká") a na hlavách uviazané biele vyšívané šatky. Obuté majú kožené topánky na šnurovanie a na nohách oblečené pančuchy. Všetky ženy držia v rukách ruženec a niektoré aj modlitebnú knižku.
  Ženský sviatočný odev zo Bzovíka 007-01
 6. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Bzovíka 006-01

  ženský odev, sukňa, zástera, ženský kabátik, šatka na hlavu, ženský účes
  Odev starších vydatých žien zo Bzovíka. Bližší pohľad spredu. Tmavý odev oboch žien tvorí tmavá sukňa, čierna hladká zástera bez výšiviek a krátky čierny kabátik bez výrazného zdobenia strihaný v páse so šósmi okolo drieku nazývaný "lipitinka". Dvojrohý čepiec na hlave zakrýva čierna šatka uviazaná pod krkom. Obe ženy držia v rukách modlitebnú knižku.
  Ženský sviatočný odev zo Bzovíka 006-01
 7. Pridať záložky  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-09

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, ženský účes, čepiec, mriežka, krížiková výšivka, paličkovaná čipka
  Blizžší pohľad zboku na úpravu hlavy mladej ženy. Biely plátenný čepiec je bohato zdobený farebnou mriežkou, krížikovou výšivkou a paličkovanou čipkou lemujúcou celú tvár. Na hlave je upevnený dvoma vyšívanými stuhami napevno zviazanými na zátylku. Biela užšia je spodná, ktorú prekrýva širšia vyšívaná stuha s oranžovou čipkovanou obrubou. Posledná je uviazaná hladká červená stuha ako signifikantný prvok mladých vydatých žien do narodenia ich prvého dieťaťa. Konce všetkých troch stúh sú voľne spustené spustenými pozdĺž chrbta.
  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-09
 8. Pridať záložky  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-08

  ženský odev, sviatočný odev, ženský účes, čepiec, mriežka, krížiková výšivka
  Detail odzadu na biely plátenný čepiec, ktorý je bohato zdobený farebnou mriežkou, krížikovou výšivkou a paličkovanou čipkou. Dokola hlavy ho upevňujú dve vyšívané stuhy. Biela užšia je spodná, ktorú prekrýva širšia vyšívaná stuha s oranžovou čipkovanou obrubou. Obe sú spolu napevno previazané na zátylku. Ako posledná je uviazaná hladká červená stuha. Konce všetkých troch stúh sú voľne spustené spustenými pozdĺž chrbta.
  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-08
 9. Pridať záložky  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-07

  ženský odev, sviatočný odev, ženský účes, čepiec, mriežka, krížiková výšivka
  Biely plátenný čepiec, ktorý je bohato zdobený farebnou mriežkou, krížikovou výšivkou a paličkovanou čipkou je upevnený dokola hlavy dvoma vyšívanými stuhami. Biela užšia je spodná, ktorú prekrýva širšia vyšívaná stuha s oranžovou čipkovanou obrubou. Obe sú spolu napevno previazané na zátylku. Ako posledná je uviazaná hladká červená stuha.
  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-07
 10. Pridať záložky  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-06

  ženský odev, sviatočný odev, ženský účes, čepiec, mriežka, krížiková výšivka, paličkovaná čipka
  Biely plátenný čepiec, ktorý je bohato zdobený farebnou mriežkou, krížikovou výšivkou a paličkovanou čipkou je upevnený dokola hlavy dvoma vyšívanými stuhami. Biela užšia je spodná, ktorú prekrýva širšia vyšívaná stuha s oranžovou čipkovanou obrubou. Obe sú spolu napevno previazané na zátylku. Ako posledná je uviazaná hladká červená stuha.
  Zakladanie čepca zo Bzovíka 001-06