[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, ženský kabátik, čepiec, šatka na plecia
  Odev vydatej ženy, zimný variant. Bližší pohľad zboku. Žena má oblečený kabátik ("kacabaju") zo zamatu podšitý teplou vlnenou látkou, ktorý má okraje lemované čiernou kožušinou a výšivkou. Okolo krku má ovinutú hodvábnu šatku ("strapčák") ukončenú viazanými strapcami. Na hlave má čepiec z bieleho tylu zdobený čipkou. Čepiec dopĺňa vzadu uviazaná veľká mašla z kvetovanej stuhy so strapcami na koncoch.
  Ženský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-03
 2. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, ženský kabátik, čepiec, šatka na plecia, čižmy
  Odev vydatej ženy, zimný variant. Celkový pohľad zozadu. Žena má oblečenú čiernu zamatovú sukňu ("sometku"), hodvábnu zásteru, kabátik ("kacabaju") zo zamatu podšitý teplou vlnenou látkou, ktorý má okraje lemované čiernou kožušinou a výšivkou. Okolo krku má ovinutú hodvábnu šatku ("strapčák") ukončenú viazanými strapcami. Na hlave má čepiec z bieleho tylu zdobený čipkou. Čepiec dopĺňa vzadu uviazaná veľká mašla z kvetovanej stuhy so strapcami na koncoch. Na nohách má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Ženský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-02
 3. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, ženský kabátik, čepiec, šatka na plecia, čižmy
  Odev vydatej ženy, zimný variant. Celkový pohľad spredu. Žena má oblečenú čiernu zamatovú sukňu ("sometku"), hodvábnu zásteru, kabátik ("kacabaju") zo zamatu podšitý teplou vlnenou látkou, ktorý má okraje lemované čiernou kožušinou a výšivkou. Okolo krku má ovinutú hodvábnu šatku ("strapčák") ukončenú viazanými strapcami. Na hlave má čepiec z bieleho tylu zdobený čipkou. Čepiec dopĺňa vzadu uviazaná veľká mašla z kvetovanej stuhy so strapcami na koncoch. Na nohách má čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Ženský sviatočný odev z Mokrého Hája 001-01
 4. Pridať záložky  Ženský kabátik z Prenčova 002-02

  ženský odev, ženský kabátik
  "Kabátec s kačicou." Celkový pohľad zozadu na krátky čierny glotový podšitý kabátik s prestrihnutím v páse. Lemy na rukávoch a trupe sú obšité pásom zamatu a kvôli funkčnosti aj estetickosti strojovo prešívané. Spodný úzky diel kabátika je na chrbte ozdobne nazberaný do volánu pripomínajúcom chvost kačky a zvýraznený dvoma gombíkmi.
  Ženský kabátik z Prenčova 002-02
 5. Pridať záložky  Ženský kabátik z Prenčova 002-01

  ženský odev, ženský kabátik
  "Kabátec s kačicou." Celkový pohľad spredu na krátky glotový zamatový podšitý kabátik s prestrihnutím v páse. Vpredu sa zapína na veľké čierne plastové gombíky. Lemy na rukávoch, trupe aj okolo zapínania sú obšité pásom zamatu a kvôli funkčnosti aj estetickosti strojovo prešívané.
  Ženský kabátik z Prenčova 002-01
 6. Pridať záložky  Ženský kabátik z Prenčova 001-02

  ženský odev, ženský kabátik, filigrán
  "Kabátec s kačicou." Celkový pohľad zozadu na krátky čierny zamatový podšitý kabátik s prestrihnutím v páse. Lemy na rukávoch, trupe aj chrbtové švi sú kvôli funkčnosti aj estetickosti strojovo prešívané. Spodný úzky diel kabátika je na chrbte ozdobne nazberaný do volánu pripomínajúcom chvost kačky a zvýraznený dvoma gombíkmi.
  Ženský kabátik z Prenčova 001-02
 7. Pridať záložky  Ženský kabátik z Prenčova 001-01

  ženský odev, ženský kabátik, filigrán
  "Kabátec s kačicou." Celkový pohľad spredu na krátky čierny zamatový podšitý kabátik s prestrihnutím v páse. Vpredu sa zapína na strieborné filigránové gombíky. V rovnobežných líniách okolo zapínania sú našité čierne pletené stuhy. Lemy na rukávoch, trupe aj okolo zapínania sú kvôli funkčnosti aj estetickosti strojovo prešívané.
  Ženský kabátik z Prenčova 001-01
 8. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Bzovíka 007-01

  ženský odev, čižmy, topánky, sukňa, zástera, ženský kabátik, rukávce, šatka na hlavu, ženský účes
  Tradičný odev starších a mladších vydatých žien zo Bzovíka. Celkový pohľad spredu na skupinu vydatých žien. Odev väčšiny starších, vzadu stojacich žien, tvorí tmavá sukňa, čierna hladká zástera bez výšiviek a krátky čierny kabátik bez výrazného zdobenia nazývaný "lipitinka". Na hlave majú čiernu šatku uviazanú pod krkom, ktorá zakrýva takmer celý čepiec. Obuté majú čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. Vekovo mladšie ženy stojace vpredu majú už čierne a biele zástery bohato vyšívané, kabátiky "lipitinki" na hrudi zdobené (tri z nich majú oblečené biele rukávce "oplecká") a na hlavách uviazané biele vyšívané šatky. Obuté majú kožené topánky na šnurovanie a na nohách oblečené pančuchy. Všetky ženy držia v rukách ruženec a niektoré aj modlitebnú knižku.
  Ženský sviatočný odev zo Bzovíka 007-01
 9. Pridať záložky  Ženský, mužský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 001-01

  ženský odev, sukňa, zástera, ženský kabátik, šatka na hlavu, mužský odev, nohavice, gate, mužská košeľa, lajblík, klobúk, dievocký odev, dievocký účes, rubáš, rukávce, čižmy, mládenecký odev, mužská zástera, detský odev
  Odev starších vydatých žien, mladších vydatých žien, mužov, dievok, mládencov, dievčat, chlapcov a detí zo Bzovíka. Celkový pohľad na väčšiu skupinu žien, mužov i detí na schodoch pred kostolom v Bzovíku po skončení nedeľnej svätej omše. Najstaršie ženy majú oblečený odev, ktorý je celý čierny a pozostáva z hladkej sukne a zástery, krátkeho kabátika nazývaného "lipitinka" a šatky na hlave. Mladšie vydaté ženy majú na hlave biele vyšívané šatky, biele riasené rukávce "oplecká" s vyšívaním na prieramkoch, tmavé sukne "kiňťeše" s bielymi zásterami nazývanými "šata" alebo tmavými "fiertucha", ktoré sú už zdobené výšivkami a našitými stuhami. Obuté majú čižmy. Dievky a menšie dievčatá sú oblečené rovnako, ale zástery majú červené a vlasy majú učesané na hladko s cestičkou uprostred hlavy. Starší muži majú na hlavách čierne klobúky a oblečené tmavé rajtky. Všetci muži majú na bielych košeliach s vyšitými náprsenkami oblečené čierne lajblíky. Mládenci a mladší chlapci majú oblečené široké biele plátenné nohavice "gati" a tmavé vyšívané zástery "fiertuchi".
  Ženský, mužský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 001-01
 10. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Bzovíka 006-01

  ženský odev, sukňa, zástera, ženský kabátik, šatka na hlavu, ženský účes
  Odev starších vydatých žien zo Bzovíka. Bližší pohľad spredu. Tmavý odev oboch žien tvorí tmavá sukňa, čierna hladká zástera bez výšiviek a krátky čierny kabátik bez výrazného zdobenia strihaný v páse so šósmi okolo drieku nazývaný "lipitinka". Dvojrohý čepiec na hlave zakrýva čierna šatka uviazaná pod krkom. Obe ženy držia v rukách modlitebnú knižku.
  Ženský sviatočný odev zo Bzovíka 006-01