Výsledky vyhľadávania

 1. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-06

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-06

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik
  Žena vo sviatočnom odeve. Detail "ráncovania" (riasenia) rukávov na manžetách "opľecka". Okraj látky je ešte spevnený a dozdobený prišitým pásom s hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na "opľecku" je oblečený červený hodvábny živôtik "prusľak" so vzorom vytvorený naskladaním červenej a sýtoružovej stuhy do "zubov" (tvar striedajúcich sa špicov).

 2. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-05

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-05

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik
  Žena vo sviatočnom odeve. Polocelok spredu kde vidieť vrchnú časť červeného hodvábny živôtika "prusľaku" so vzorom, dozdobeného červenou a sýtoružovou skladanou stuhou do "zubou" (tvar striedajúcich sa špicov) a vpredu na hrudi prišitými červeno-ružovými "duduľami" – ozdoby v tvare slnka (vyskytujúce sa napr. aj na kútnej plachte). Zapínanie "prusľaku" je na kovové gombíky so skleneným stredom. Na ňom má ešte pod krkom pripevnenú širokú červenú hodvábnu stuhu už vopred uviazanú do tvaru mašle. Okolo krku má dvakrát obtočenú úzku čiernu zamatovú stuhy "zamatku" s korálikmi z fúkaného skla na oboch jej koncoch zaviazanú tiež na mašľu.

 3. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-04

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-04

  ženský odev, sviatočný odev, rubáš, zástera, rukávce, živôtik
  Žena vo sviatočnom odeve. Polocelok spredu. Pohľad na "stánku" - viditeľnú vrchnú tkanú časť "rubáča" od pása hore, ktorá je zdobená zvislými pruhmi v typickej červeno-čierno-bielej farebnej kombinácii po celom jej obvode (na rozdiel od pracovného typu odevu, kde je "stánka" zdobená iba na chrbtovej časti). Vidieť aj časť riasenia glotovej zástery "šati" so širokou tmavou stuhou na páse. Krátke tkané "pamokové" "opľecko" siaha pod prsia a jeho predný diel je hustejšie riasený "ráncovaní" ako zadný. Rovnakým spôsobom "ráncovania" sú stiahnuté aj rukávy na manžetách, ktoré sú ešte spevnené prišitým pásom ozdobeným hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na "opľecku" je červený hodvábny živôtik "prusľak" so vzorom, dozdobený červenou skladanou stuhou do "zubou" (tvar striedajúcich sa špicov). Zapínanie na "prusľaku" je na kovové gombíky so skleneným stredom, ktoré plnia skôr dekoratívnu funkciu.

 4. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-03

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec
  Žena vo sviatočnom odeve. Celkový pohľad zozadu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí "pamokoví" (bavlnený) "rubáč" so "stánkou". "Stánka" je viditeľná vrchná tkaná časť "rubáča" od pása hore, ktorá je zdobená zvislými pruhmi v typickej červeno-čierno-bielej farebnej kombinácii po celom jej obvode (na rozdiel od pracovného typu odevu, kde je "stánka" zdobená iba na chrbtovej časti). Na "rubáči" má žena oblečené dve spodné sukne "kiňťeše", na ktoré sa ďalej oblieka vrchná modrotlačová, nahusto skladaná "ráncovaná" sukňa bez opásania siahajúca do polovice lýtok a zakrývajúca horný okraj čiernych kožených čižiem s tvrdou sárou na nízkom podpätku nazývanými "kľakačky". Na sukniach má oblečenú o čosi kratšiu prednú glotovú "šatu" (zásteru) so širokou tmavou vyšívanou stuhou na páse a užšou červenou, ktorá zdobí spodný lem zástery. Hore má oblečené krátke tkané "pamokové opľecko", ktoré siaha pod prsia a jeho predný (hustejšie) i zadný diel je "ráncovaní" (nariasený). Rovnakým spôsobom "ráncovania" sú stiahnuté aj rukávy na manžetách, ktoré sú ešte spevnené prišitým pásom ozdobeným hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na "opľecku" má oblečený červený hodvábny "prusľak" (živôtik) so vzorom, dozdobený červenou skladanou stuhou do "zubov" (tvar striedajúcich sa špicov), vpredu na hrudi s prišitými červeno-ružovými "duduľami" – ozdoby v tvare slnka (vyskytujúce sa napr. aj na kútnej plachte). Zapínanie "prusľaku" je na kovové gombíky so skleneným stredom. Na ňom má ešte pod krkom pripevnenú širokú červenú hodvábnu stuhu už vopred uviazanú do tvaru mašle. Okolo krku má dvakrát obtočenú úzku čiernu zamatovú stuhy "zamatku" s korálikmi z fúkaného skla na oboch jej koncoch zaviazanú tiež na mašľu. Takzvanú "zamatku" má uviazanú aj cez vrch čela tesne popred vlasy. Celú hlavu pokrýva čepiec "kápka". Základ čepca tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl krivou ihlou. "Predňička" (predná časť čepca nad čelom) je zdobená "zubami" a farebnou stuhou striedavo ukladanými do pásov. Vzadu spod čepca visia po chrbte, na polovicu preložené, užšie bielo-červené stuhy nazývané "lietački" a široká červená vyšívaná stuha, všetky priviazané k čepcu šnúrkou z čepca, pričom viazanie je skryté pod vrchnými stuhami.

 5. Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-02

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev zo Žibritova 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, rubáš, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, čepiec
  Žena vo sviatočnom odeve. Celkový pohľad spredu. Najspodnejšiu časť odevu tvorí "pamokoví" (bavlnený) "rubáč" so "stánkou". "Stánka" je viditeľná vrchná tkaná časť "rubáča" od pása hore, ktorá je zdobená zvislými pruhmi v typickej červeno-čierno-bielej farebnej kombinácii po celom jej obvode (na rozdiel od pracovného typu odevu, kde je "stánka" zdobená iba na chrbtovej časti). Na "rubáči" má žena oblečené dve spodné sukne "kiňťeše", na ktoré sa ďalej oblieka vrchná modrotlačová, nahusto skladaná "ráncovaná" sukňa bez opásania, siahajúca do polovice lýtok a zakrývajúca horný okraj čiernych kožených čižiem s tvrdou sárou na nízkom podpätku nazývanými "kľakački". Na sukniach má oblečenú o čosi kratšiu prednú glotovú "šatu" (zásteru) so širokou tmavou vyšívanou stuhou na páse a užšou červenou, ktorá zdobí spodný lem zástery. Hore má oblečené krátke tkané "pamokové opľecko", ktoré siaha pod prsia a jeho predný (hustejšie) i zadný diel je "ráncovaní" (nariasený). Rovnakým spôsobom "ráncovania" sú stiahnuté aj rukávy na manžetách, ktoré sú ešte spevnené prišitým pásom ozdobeným hustou čiernou krížikovou výšivkou. Na "opľecku" má oblečený červený hodvábny živôtik "prusľak" so vzorom, dozdobený červenou skladanou stuhou do "zubou" (tvar striedajúcich sa špicov) a vpredu na hrudi prišitými červeno-ružovými "duduľami" – ozdoby v tvare slnka (vyskytujúce sa napr. aj na kútnej plachte). Zapínanie "prusľaku" je na kovové gombíky so skleneným stredom. Na ňom má ešte pod krkom pripevnenú širokú červenú hodvábnu stuhu už vopred uviazanú do tvaru mašle. Okolo krku má dvakrát obročenú úzku čiernu zamatovú stuhy "zamatku" s korálikmi z fúkaného skla na oboch jej koncoch zaviazanú tiež na mašľu. Takzvanú "zamatku" má uviazanú aj cez vrch čela tesne popred vlasy. Celú hlavu pokrýva čepiec "kápka". Základ čepca tvorí pestrofarebne vyšívaný tyl krivou ihlou. "Predňička" (predná časť čepca nad čelom) je zdobená "zubami" a farebnou stuhou striedavo ukladanými do pásov. Vzadu spod čepca visia po chrbte, na polovicu preložené, užšie bielo-červené stuhy nazývané "lietački" a široká červená vyšívaná stuha, všetky priviazané k čepcu šnúrkou z čepca, pričom viazanie je skryté pod vrchnými stuhami.

 6. Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-03

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-03

  ženský odev, pracovný odev, čižmy, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce
  Žena v pracovnom odeve. Pohľad zozadu. Odev pozostáva z "pamokového" (bavlneného) "rubáča" s červenou votkávanou "prietkou" na zadnej, chrbtovej časti stánky aj na spodnej, sukňovej časti "rubáča". Na "rubáči" má oblečený "kiňťeš" (spodná sukňa), na ktorý sa ďalej oblieka skladaná "farbiarska" sukňa (ozdobne vykasaná a pripevnená za pás sukne aby vynikol modrotlačový vzor látky a zmenila sa silueta postavy z profilu) a predná "šata" (zástera) z "perkálu" (jemná a husto tkaná bavlna), ktorá má pás zdobený krížikovou výšivkou. Na vrchnej časti "rubáča" má oblečené krátke, tkané "pamokové opľecko", ktoré siaha pod prsia a jeho predný i zadný diel je "ráncovaní" (nariasený). V hornej časti rukávov je výrazný pás červenej "prietki". Okolo ruky je stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny a je spevnené a ozdobené červenou, hustou krížikovou technikou. Okolo krku je "opľecko" nariasené a olemované rovnakým spôsobom. Pod krkom sa zaväzuje červenými "kickami" (šnúrky ukončené riedkymi brmbolcami) na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou na nízkom podpätku.

 7. Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-02

   Pridať záložky  Ženský pracovný odev zo Žibritova 001-02

  ženský odev, pracovný odev, čižmy, živôtik, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce
  Žena v pracovnom odeve. Pohľad spredu. Odev pozostáva z "pamokového" (bavlneného) "rubáča" s červenou votkávanou "prietkou" na zadnej, chrbtovej časti stánky aj na spodnej, sukňovej časti rubáča. Na "rubáči" má oblečený "kiňťeš" (spodná sukňa), na ktorý sa oblieka skladaná "farbiarska" sukňa a predná "šata" (zástera) z "perkálu" (jemná a husto tkaná bavlna), ktorá má pás zdobený retiazkovou výšivkou. Na vrchnej časti "rubáča" má oblečené krátke tkané "pamokové opľecko", ktoré siaha pod prsia a jeho predný i zadný diel je "ráncovaní" (nariasený). V hornej časti rukávov je výrazný pás červenej "prietki". Okolo ruky je stiahnuté "ráncovaňím" (riasením) tkaniny a je spevnené a ozdobené červenou hustou krížikovou technikou. Okolo krku je "opľecko" nariasené a olemované rovnakým spôsobom. Pod krkom sa zaväzuje červenými "kickami" (šnúrky ukončené riedkymi brmbolcami) na mašľu. Na nohách má žena obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou na nízkom podpätku.

 8. Ženský sviatočný odev z Malachova 002-06

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Malachova 002-06

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, výšivka na sieti
  Žena vo sviatočnom odeve. Detail živôtika nazývaného "lajbík", ktorý má vpredu zapínanie na háčiky. Ušitý je z bordového hodvábneho ripsu so svetlým kontrastným lemovaním.

 9. Ženský sviatočný odev z Malachova 002-05

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Malachova 002-05

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, výšivka na sieti
  Žena vo sviatočnom odeve. Detail "oplecka" s nariasenými rukávmi formou vtiahnutej šnúrky s okrajmi ukončenými prišitou necovanou čipkou (výšivkou na sieti). Na ňom je oblečený pod prsia siahajúci živôtik nazývaný "lajbík", ktorý má vpredu zapínanie na háčiky. Ušitý je z bordového hodvábneho ripsu so svetlým kontrastným lemovaním. Cez "lajbík" má na hrudi prekríženú béžovú šatku po celom obvode obšitú fabrickou čipkou. Vpredu na bokoch sú jej konce zasunutú za pás sukne.

 10. Ženský sviatočný odev z Malachova 002-04

   Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Malachova 002-04

  ženský odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na plecia, šatka na hlavu, výšivka na sieti
  Žena vo sviatočnom odeve. Polocelok. Pohľad spredu na ženu oblečenú v dlhšej indigovej sukni s čiernou glotovou zásterou. "Oplecko" je bez vyšívania či iného zdobenia s krátkymi nariasenými rukávmi ukončenými prišitou necovanou čipkou (výšivkou na sieti). Na ňom má oblečený pod prsia siahajúci živôtik nazývaný "lajbík" ušitý z bordového hodvábneho ripsu so svetlým kontrastným lemovaním. Cez "lajbík" má na hrudi prekríženú béžovú šatku po celom obvode obšitú fabrickou čipkou. Vpredu na bokoch sú jej konce zasunutú za pás sukne. Na hlave má bledú, hodvábom vyšívanú šatku s kvetinovým vzorom, po celom jej obvode s prišitou tylovou vyšívanou krajkou zaviazanú starším spôsobom.