Výsledky vyhľadávania

 1. Odev mladuchy z Kojšova 002-06

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Kojšova 002-06

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, odevné doplnky, parta
  Odev mladuchy z Kojšova. Variant bez kožucha. Bližší pohľad zozadu. Základ odevu tvorí sukňa so zamatovým živôtikom "belavá kidľa s vistom na červenim verchu". Prednú stranu "kidľi" zakrýva tmavá zástera "šarny fartuch" z modrotlače. Základ "vistu" je červenej farby, sú naň našité čierne "zamatki" a vzorované stuhy "šnorki". Pod "vistom" má mladucha oblečené rukávce "oplečko" z bavlneného "pamutového" plátna s výšivkou plochým stehom na rukávoch a s krížikovou výšivkou na ukončeniach rukávov "gaľerkách". "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Okolo pása má uviazanú šnúrku, z ktorej jej vzadu po spodný okraj sukne visia vlnené farebné stuhy "šnorki", na nej vlnenú angliu a tkanú stuhu "povojňík". Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom. Tá plní účel čelenky. Z nej vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené vzorované stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Po ich obvode je položený pás "gorálok" a vetvička krušpánu. Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po spodný okraj sukne.

 2. Odev mladuchy z Kojšova 002-05

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Kojšova 002-05

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, odevné doplnky, parta
  Odev mladuchy z Kojšova. Variant bez kožucha. Celkový pohľad zozadu. Základ odevu tvorí skladaná sloterová sukňa so zamatovým živôtikom "belavá kidľa s vistom na červenim verchu". Pod "kidľou" má mladucha oblečené tri biele plátenné a jednu farebnú kartúnovú spodnú sukňu "spodňičku kabat". Prednú stranu "kidľi" zakrýva tmavá zástera "šarny fartuch" z modrotlače. Základ "vistu" je červenej farby, sú naň našité čierne "zamatki" a vzorované stuhy "šnorki". Pod "vistom" má oblečené rukávce "oplečko" z bavlneného "pamutového" plátna s výšivkou plochým stehom na rukávoch a s krížikovou výšivkou na ukončeniach rukávov "gaľerkách". "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Okolo pása má uviazanú šnúrku, z ktorej jej vzadu po spodný okraj sukne visia vlnené farebné stuhy "šnorki", na nej vlnenú angliu a tkanú stuhu "povojňík". Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom. T plní účel čelenky. Z nej vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené vzorované stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Po ich obvode je položený pás "gorálok" a vetvička krušpánu. Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po spodný okraj sukne. Mladucha má na nohách obuté kožené čižmy "škorňe" s tvrdými sárami.

 3. Odev mladuchy z Kojšova 002-04

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Kojšova 002-04

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, mladucha, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, odevné doplnky, parta
  Odev mladuchy z Kojšova. Variant bez kožucha. Celkový pohľad spredu. Základ odevu tvorí skladaná sloterová sukňa so zamatovým živôtikom "belavá kidľa s vistom na červenim verchu". Pod "kidľou" má mladucha oblečené tri biele plátenné a jednu farebnú kartúnovú spodnú sukňu "spodňičku kabat". Prednú stranu "kidľi" zakrýva tmavá zástera "šarny fartuch" z modrotlače. Základ "vistu" je červenej farby, sú naň našité čierne "zamatki" a vzorované stuhy "šnorki". Pod "vistom" má oblečené rukávce "oplečko" z bavlneného "pamutového" plátna s výšivkou plochým stehom na rukávoch a s krížikovou výšivkou na ukončeniach rukávov "gaľerkách". "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Okolo pása má uviazanú šnúrku, z ktorej jej vzadu po spodný okraj sukne visia vlnené farebné stuhy "šnorki", na nej vlnenú angliu, za ktorou má zastrčenú vyšívanú vreckovku, a tkanú stuhu "povojňík", na ktorý je pripnutá modrá stuha "pantľika" siahajúca po spodný okraj zástery. "Vist" je vpredu spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Mladuche sa okolo krku uväzuje biela kartúnová šatka s modrými vzormi. Na spinku "pinu", ktorou sa spojili rukávce, sú pripevnené biele "gombi" z lacetu. Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom. Tá plní účel čelenky. Z nej vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené vzorované stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Po ich obvode je položený pás "gorálok" a vetvička krušpánu. Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po spodný okraj sukne. Mladucha má na nohách obuté kožené čižmy "škorňe" s tvrdými sárami.

 4. Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-15

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-15

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, živôtik, rukávce, zástera, sukňa, spodná sukňa, výšivka plochým stehom, odevné doplnky, šperk, parta
  Postup obliekania mladuchy z Kojšova. Celkový pohľad na pripínanie lesklej stuhy "pantľiki" na tkanú stuhu "povojňík". "Pantľika" siaha po spodný okraj zástery.

 5. Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-13

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-13

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, čižmy, živôtik, rukávce, zástera, sukňa, spodná sukňa, krížiková výšivka, výšivka plochým stehom, odevné doplnky, šperk, parta
  Postup obliekania mladuchy z Kojšova. Celkový pohľad na uväzovanie zástery "fartuchu" okolo pása. "Fartuch" je vyrobený z modrotlače a v záhyboch spevnený červenými "ažurkami".

 6. Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-12

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-12

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, živôtik, rukávce, parta
  Postup obliekania mladuchy z Kojšova. Bližší pohľad na nasadenie party na hlavu mladuchy. Základ party tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom, ktorá plní účel čelenky. Z neho vedú cez temeno hlavy až po chrbát dve červené vzorované stuhy. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Po ich obvode je položený pás "gorálok" a vetvička krušpánu. Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené stuhy "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po spodný okraj sukne.

 7. Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-11

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-11

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, živôtik, rukávce, odevné doplnky, výšivka kovovou niťou, šperk
  Postup obliekania mladuchy z Kojšova. Bližší pohľad na vrchnú časť postavy. Mladucha nosí na bavlnených rukávcoch "oplečku" živôtik "vist na červenim verchu". "Vist" má červený zamatový základ, na ktorý sú prišité čierne "zamatki" a zlaté vzorované stuhy "šnorki". Na "viste" je pripnutá zlatá brošňa. Vpredu je spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Okolo krku má uviazanú bielu kartúnovú šatku s modrými vzormi. Cez rukávce sú previazané biele "gombi" z lacetu. Okolo pása je omotaná anglia, pás červenej vlnenej látky, ktorá je zdobená výšivkou zlatou niťou.

 8. Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-10

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-10

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, živôtik, rukávce, odevné doplnky, výšivka plochým stehom, šperk
  Postup obliekania mladuchy z Kojšova. Bližší pohľad na uväzovanie bielych "gomb" z lacetu, ktoré sa pripevnia na rukávce.

 9. Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-09

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-09

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, živôtik, rukávce, odevné doplnky, výšivka plochým stehom
  Postup obliekania mladuchy z Kojšova. Bližší pohľad na uväzovanie bielej kartúnovej šatky s modrými vzormi okolo krku. Šatka sa zapravuje pod živôtik.

 10. Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-08

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Kojšova 001-08

  ženský odev, obradový odev, odev mladuchy, sukňa, živôtik, odevné doplnky, výšivka kovovou niťou
  Postup obliekania mladuchy z Kojšova. Detailný pohľad na červený vlnený pás, angliu, ktorá sa omotáva mladuche okolo pása. Na anglii je aplikovaná výšivka zlatou niťou.