Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 595  
Vaša požiadavka: Predmet (kľúč.slová) = "5 2 1 Rezbárstvo"
 1. Pridať záložky   Šopka z Topoľovky 001-01

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari, koledovanie, koleda, obchôdzky, hra o Herodesovi
  Drevená scéna, ktorá slúži na predvádzanie vianočnej betlehemskej bábkohry s lokálnym pomenovaním "šopka". Scénu predstavuje betlehemská maštaľ, ktorá má dve veže a jednotlivé bábky sa v nej pohybujú v drážke podlahy. Maštaľ je upevnená na štyroch kovových nohách, vo vnútri sa nachádza lampa, ktorá zabezpečuje osvetlenie scény. Celková šírka scény je 105,5 cm, výška je 50 cm (s nohami 90 cm) a hĺbka 31 cm. Šírka samotných postranných veží je 23 cm. Celkový pohľad na scénu spredu, okolo ktorej sa nachádzajú koledníci. Na fotografii sú zľava: Peter Meričko (prvý maršál), Jakub Ginda (kráľ Herodes), Pavol Hivko (pomocník bábkara) a Branislav Kušnír (druhý maršál).
  Šopka z Topoľovky 001-01
 2. Pridať záložky   Šopka z Topoľovky 001-03

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari, koledovanie, koleda, obchôdzky, hra o Herodesovi
  Drevená scéna, ktorá slúži na predvádzanie vianočnej betlehemskej bábkohry s lokálnym pomenovaním "šopka". Scénu predstavuje betlehemská maštaľ, ktorá má dve veže a jednotlivé bábky sa v nej pohybujú v drážke podlahy. Maštaľ je upevnená na štyroch kovových nohách, vo vnútri sa nachádza lampa, ktorá zabezpečuje osvetlenie scény. Celková šírka scény je 105,5 cm, výška je 50 cm (s nohami 90 cm) a hĺbka 31 cm. Šírka samotných postranných veží je 23 cm. Pohľad na zadnú stranu scény a prácu bábkara s jeho pomocníkom. Pomocník podáva bábkarovi nasledujúcu dvojicu bábok, ktoré pôjdu na scénu. Na fotografii sú zľava: Gabriel Hivko (bábkar) a Pavol Hivko (pomocník bábkara).
  Šopka z Topoľovky 001-03
 3. Pridať záložky   Šopka z Topoľovky 001-04

  bábka, bábkové divadlo, ľudoví bábkari, koledovanie, koleda, obchôdzky, hra o Herodesovi
  Drevená scéna, ktorá slúži na predvádzanie vianočnej betlehemskej bábkohry s lokálnym pomenovaním "šopka". Scénu predstavuje betlehemská maštaľ, ktorá má dve veže a jednotlivé bábky sa v nej pohybujú v drážke podlahy. Maštaľ je upevnená na štyroch kovových nohách, vo vnútri sa nachádza lampa, ktorá zabezpečuje osvetlenie scény. Celková šírka scény je 105,5 cm, výška je 50 cm (s nohami 90 cm) a hĺbka 31 cm. Šírka samotných postranných veží je 23 cm. Pohľad na zadnú stranu scény a prácu bábkara s jeho pomocníkom. Bábkar vedie dvojicu bábok drážkou v podlahe a dianie na scéne kontroluje cez úzky priezor na zadnej stene. Pomocník má pripravenú nasledujúcu dvojicu bábok, ktoré pôjdu na scénu. Na fotografii sú zľava: Gabriel Hivko (bábkar) a Pavol Hivko (pomocník bábkara).
  Šopka z Topoľovky 001-04
 4. Pridať záložky   Paličky z Priepasného 001-01

  rezbárstvo, paličkovaná čipka
  Paličky ("kijanički") na paličkovanie tylovej čipky.
  Paličky z Priepasného 001-01
 5. Pridať záložky   Paličky z Priepasného 002-01

  rezbárstvo, paličkovaná čipka
  Paličky ("kijanički") na paličkovanie tylovej čipky.
  Paličky z Priepasného 002-01
 6. Pridať záložky   Paličky z Priepasného 003-01

  rezbárstvo, paličkovaná čipka
  Paličky ("kijanički") na paličkovanie tylovej čipky.
  Paličky z Priepasného 003-01
 7. Pridať záložky   Detviansky kríž 008-01

  kríž, náhrobník, cintorín, reliéfna rezba
  Detviansky drevený vyrezávaný kríž na cintoríne v Detve. Novší kríž, vzory sú viac štylizované. Nápis INRI (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum = Ježiš nazaretský, kráľ židovský), korpus Ježiša Krista, rastlinné motívy, ozdoby na spôsob hlavíc iónskych stĺpov, nápis JHS (skratka mena Ježiš, príp. Jesus Hominum Salvator = Ježiš spasiteľ ľudí), kalich s hostiou, kaplnka so soškou Panny Márie za sklom osadené v stĺpe kríža.
  Detviansky kríž 008-01
 8. Pridať záložky   Detviansky kríž 009-01

  kríž, náhrobník, cintorín, reliéfna rezba
  Detviansky drevený vyrezávaný kríž na cintoríne v Detve. Kríž s korpusom Ježiša Krista zdobený kvetinovými motívmi, ozdobami na spôsob hlavíc iónskych stĺpov(tzv. slimák), symbol kráľovskej korunky a motívom viniča, ktorý symbolicky znázorňuje premenu vody na víno. Pod viničom monogram JHS (skratka mena Ježiš, príp. Jesus Hominum Salvator = Ježiš spasiteľ ľudí), kalich s hostiou, kalich a kaplnka so soškou Panny Márie.
  Detviansky kríž 009-01
 9. Pridať záložky   Detviansky kríž 010-01

  kríž, náhrobník, cintorín, geometrická ornamentika, reliéfna rezba
  Detviansky drevený vyrezávaný kríž na symbolickom cintoríne na kalvárii v Detve. Drevený vyrezávaný kríž s umučením, nemaľovaný, hlboký vruborez do 1 cm. Na stĺpe motív solárnej rozety, kvetov, skratka IHS (Iesus Hominum Salvator = Ježiš spasiteľ ľudí), kalich s hostiou a údajmi o zosnulej.
  Detviansky kríž 010-01
 10. Pridať záložky   Detviansky kríž 011-01

  kríž, náhrobník, cintorín, reliéfna rezba, geometrická ornamentika
  Detviansky drevený vyrezávaný kríž na cintoríne v Detve. Kríž s veľkým umučením a nápisom INRI (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum = Ježiš nazaretský, kráľ židovský) s modrou strieškou. Na stĺpe kríža sa nachádzajú rastlinné a geometrické motívy a naspodu monogram IHS (skratka mena Ježiš, príp. Iesus Hominum Salvator = Ježiš spasiteľ ľudí). Deliacim motívom jednotlivých častí stĺpa sú slzy Ježišove, ktoré vyjadrujú jeho utrpenie.
  Detviansky kríž 011-01

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.