[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-09

  dievocký odev, rukávce, dierková výšivka, biela výšivka
  Pohľad na výšivku "na dzierki" (dierkovú výšivku) z konca rukáva plátenných rukávcov zvaných "formi". Výšivka je v červenej a bielej farbe. Rukáv je strihaný "na skos", teda šikmo tak, aby bol pri zápästí zúžený.
  Dievocký odev z Krakovian 001-09
 2. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-07

  dievocký odev, živôtik, rukávce, okružie, dierková výšivka, biela výšivka, rastlinná ornamentika
  "Kriezel" (okružie) okolo krku je zdobený bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou). Na rukávcoch zvaných "formi" je oblečený plátenný "lajblík" so zapínaním na gombíky. Zdobený je "trokuvaním" (strojovou retiazkovou výšivkou) a našitými stuhami. Bližší pohľad spredu.
  Dievocký odev z Krakovian 001-07
 3. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-02

  dievocký odev, zástera, sukňa, živôtik, rukávce, okružie, čižmy, dierková výšivka, biela výšivka
  Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš). Na ňom má dievka oblečenú zadnú zásteru zvanú "kasanica". Kartúnová sukňa zvaná "šifónka" má jemný vzor, je bohato riasená a jej spodná časť je ozdobená našitými stužkami. Predná plátenná zástera je zdobená "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom) a našitou farebnou stuhou. Zástera je lemovaná našitým pásom výšivky. Dievka má cez pás previazanú stuhu. "Formi" (rukávce) sú plátenné, s rukávmi strihanými "na skos", teda šikmo tak, aby boli pri zápästiach zúžené. Konce rukávov sú zdobené výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) červenej farby. "Kriezel" (okružie) je zdobený bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki". Na rukávcoch je oblečený plátenný "lajblík" so zapínaním na gombíky, zdobený je "trokuvaním" a našitými stuhami. Dievka má obuté čierne čižmy. Celkový pohľad zozadu.
  Dievocký odev z Krakovian 001-02
 4. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-01

  dievocký odev, zástera, živôtik, rukávce, okružie, čižmy, dierková výšivka, biela výšivka
  Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš). Na ňom má dievka oblečenú zadnú zásteru zvanú "kasanica". Kartúnová sukňa zvaná "šifónka" má jemný vzor, je bohato riasená a jej spodná časť je ozdobená našitými stužkami. Predná plátenná zástera je zdobená "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom) a našitou farebnou stuhou. Zástera je lemovaná našitým pásom výšivky. Dievka má cez pás previazanú stuhu. "Formi" (rukávce) sú plátenné, s rukávmi strihanými "na skos", teda šikmo tak, aby boli pri zápästiach zúžené. Konce rukávov sú zdobené výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) červenej farby. "Kriezel" (okružie) je zdobený bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki". Na rukávcoch je oblečený plátenný "lajblík" so zapínaním na gombíky, zdobený je "trokuvaním" a našitými stuhami. Dievka má obuté čierne čižmy. Celkový pohľad spredu.
  Dievocký odev z Krakovian 001-01
 5. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 001-10

  ženský odev, smútočný odev, rukávce, šatka na hlavu, dierková výšivka, biela výšivka, mriežka
  Variant ženského smútočného odevu staršej generácie. Pohľad na zdobenie rukávcov, zvaných "formi", a "vaprového ručníka" mriežkou, bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki", teda dierkovou výšivkou. "Ručník" lemuje kúpenská čipka.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 001-10
 6. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 001-09

  ženský odev, smútočný odev, šatka na hlavu, dierková výšivka, biela výšivka, mriežka
  Variant ženského smútočného odevu staršej generácie. Pohľad na "vaproví ručník" uviazaný na čepci. "Ručník" je v jednom rohu zdobený mriežkou, bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki", teda dierkovou výšivkou. Lemuje ho kúpenská čipka.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 001-09
 7. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 001-08

  ženský odev, smútočný odev, čepiec, šatka na hlavu, dierková výšivka, biela výšivka, mriežka
  Variant ženského smútočného odevu staršej generácie. Pohľad na "vaproví ručník" uviazaný na čepci s paličkovanou čipkou. "Ručník" je v jednom rohu zdobený mriežkou, bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki", teda dierkovou výšivkou. Lemuje ho kúpenská čipka.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 001-08
 8. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 001-06

  ženský odev, smútočný odev, rukávce, dierková výšivka, biela výšivka, mriežka
  Variant ženského smútočného odevu staršej generácie. Pohľad na rukáv plátenných rukávcov, zvaných "formi". Rukáv je strihaný "na skos", teda šikmo tak, aby bol pri zápästí zúžený. Zdobený je výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou), bielou výšivkou a mriežkou.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 001-06
 9. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 001-05

  ženský odev, smútočný odev, rukávce, dierková výšivka, biela výšivka, mriežka
  Variant ženského smútočného odevu staršej generácie. Pohľad na rukáv plátenných rukávcov, zvaných "formi". Rukáv je strihaný "na skos", teda šikmo tak, aby bol pri zápästí zúžený. Zdobený je výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou), bielou výšivkou a mriežkou.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 001-05
 10. Pridať záložky  Ženský smútočný odev z Krakovian 001-04

  ženský odev, smútočný odev, zástera, rukávce, živôtik, okružie, čepiec, šatka na hlavu, paličkovaná čipka, dierková výšivka, biela výšivka, mriežka
  Variant ženského smútočného odevu staršej generácie. Žena má na hornej polovici tela oblečené plátenné "formi" (rukávce), ktoré majú rukávy strihané "na skos", teda šikmo tak, aby boli pri zápästiach zúžené. Rukávy sú zdobené výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou), bielou výšivkou a mriežkou. "Kriezel" (okružie) okolo krku je vyšívaný "na dzierki". Saténový "lajblík" je zdobený našitými šnúrkami. Na čepci s paličkovanou čipkou je uviazaný "vaproví ručník", ktorý je v jednom rohu zdobený mriežkou, bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki". Lemuje ho kúpenská čipka. Pohľad zboku na vrchnú časť postavy.
  Ženský smútočný odev z Krakovian 001-04