Výsledky vyhľadávania

 1. Odev mladuchy z Prenčova 005-07

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 005-07

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, živôtik, brošňa
  Ženský sviatočný odev, tzv. "prenčovská ňevesta medzivojnová, brokátová". Detailný pohľad na výzdobu "prusľaka". Biely "prusľak" (živôtik) ku krku je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. Pod hrdlom je zapnutá strieborná peniažková brošňa a dlhšie biele korále.

 2. Odev mladuchy z Prenčova 005-05

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 005-05

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, brošňa, veniec mladuchy
  Ženský sviatočný odev, tzv. "prenčovská ňevesta medzivojnová, brokátová". Detailný pohľad spredu na veniec mladuchy. Kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu. Pod hrdlom má zapnutú striebornú peniažkovú brošňu a dlhšie biele korále.

 3. Odev mladuchy z Prenčova 005-04

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 005-04

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, brošňa, topánky, veniec mladuchy
  Ženský sviatočný odev, tzv. "prenčovská ňevesta medzivojnová, brokátová". Pohľad spredu na vrchnú časť postavy. Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jedmného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) ku krku je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. Pod hrdlom zapnutá strieborná peniažková brošňa a dlhšie biele korále. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna, na spodnom okraji ozdobené "štrikerakom". Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch sú stužky. Na hlave je kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu, za pásom biely vyšívaný "ručňíčok", obuté má čierne poltopánky na jednu pracku.

 4. Odev mladuchy z Prenčova 005-02

   Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 005-02

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, brošňa, sukňa, spodná sukňa, zástera, vreckovka, topánky, veniec mladuchy
  Ženský sviatočný odev, tzv. "prenčovská ňevesta medzivojnová, brokátová". Celkový pohľad spredu. Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jedmného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) ku krku je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. Pod hrdlom zapnutá strieborná peniažková brošňa a dlhšie biele korále. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna, na spodnom okraji ozdobené "štrikerakom". Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch sú stužky. Na hlave je kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu, za pásom biely vyšívaný "ručňíčok", obuté má čierne poltopánky na jednu pracku.

 5.  Pridať záložky  Odev mladuchy z Prenčova 005-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, rukávce, živôtik, brošňa, spodná sukňa, sukňa, zástera, veniec mladuchy, vreckovka, topánky
  Ženský sviatočný odev, tzv. "prenčovská ňevesta medzivojnová, brokátová". Mladucha má oblečené biele "opľecko" (rukávce) do pása z jedmného bieleho brokátu, na rukávoch zakončené čipkou alebo "štrikerajom" (široká krajka). Biely "prusľak" (živôtik) ku krku je z hrubšieho brokátu, zdobený skladmi, zlatými gombičkami, striebornou mriežkovanou výšivkou a bielym drobným kvietkom. Pod hrdlom zapnutá strieborná peniažková brošňa a dlhšie biele korále. V spodnej časti je jedna saténovú spodnica a dve "geceľe" (sukne) z kúpeného jemného plátna, na spodnom okraji ozdobené "štrikerakom". "Geceľe" sú dobre naškrobené, aby držali tvar. Na nich je biela brokátová sukňa, v páse nariasená a biela brokátová zástera. Na rukávoch aj vzadu na sukni sú stužky. Na hlave je kvetinový veniec so spustenými kvetinovými stuhami prehodenými dopredu, za pásom biely vyšívaný "ručňíčok", obuté má čierne poltopánky na jednu pracku.

 6. Sviatočný odev ženy stredného veku z Brezovej pod Bradlom 001-01

   Pridať záložky  Sviatočný odev ženy stredného veku z Brezovej pod Bradlom 001-01

  ženský odev, čepiec, paličkovaná čipka, rukávce, brošňa, živôtik, zadná zástera, zástera, čižmy
  Sviatočný odev ženy stredného veku. Celkový pohľad spredu na ženu stredného veku v tradičnom odeve. Na hlave má "čapec"z paličkovanej čipky. Oblečené má rukávce na rukávoch zakončené paličkovanou čipkou. Na vrchnú časť rukávcov je prišitý "krézel" z paličkovanej čipky, na ňom našitý "obojok". Okraje "krézla" spája brošňa. Na rukávcoch má oblečený modrý "prucel". Vzadu je zadná zástera - "kasanica", vpredu "fertucha", ktorá je o 2-3 cm dlhšia ako "kasanica". Obuté má "štíble" (čižmy s tvrdou sárou).

 7. Odev staršej ženy z Myjavy 001-02

   Pridať záložky  Odev staršej ženy z Myjavy 001-02

  ženský odev, čepiec, paličkovaná čipka, rukávce, brošňa, živôtik
  Odev staršej ženy. Polodetail šikmo spredu na staršiu ženu v tradičnom odeve. Na hlave má "čapec" zošitý z troch častí: predný "čapec" z paličkovanej čipky, "prednička" a "dienka". Oblečené má rukávce "batistové" (môžu byť "molové"), príp. bavlnené. Rukávy sú zakončené paličkovanou čipkou. Na vrchnú časť rukávcov je prišitý "galier" alebo "krézel" z paličkovanej čipky, na ňom našitý vyšívaný "obojok". Okraje "krézla" spája brošňa. Na rukávcoch má oblečený čierny zamatový "prucel" (môže byť saténový alebo brokátový).

 8. Odev staršej ženy z Myjavy 001-01

   Pridať záložky  Odev staršej ženy z Myjavy 001-01

  ženský odev, čepiec, paličkovaná čipka, rukávce, brošňa, živôtik, zadná zástera, zástera, čižmy
  Odev staršej ženy. Celkový pohľad spredu na staršiu ženu v tradičnom odeve. Na hlave má "čapec" zošitý z troch častí: predný "čapec" z paličkovanej čipky, "prednička" a "dienka". Oblečené má rukávce "batistové" (môžu byť "molové"), príp. bavlnené. Rukávy sú zakončené paličkovanou čipkou. Na vrchnú časť rukávcov je prišitý "galier" alebo "krézel" z paličkovanej čipky, na ňom našitý vyšívaný "obojok". Okraje "krézla" spája brošňa. Na rukávcoch má oblečený čierny zamatový "prucel" (môže byť saténový alebo brokátový). Vzadu je zadná zástera - konopná "kasanica", vpredu zástera - saténová "fertucha", ktorá je o 2-3 cm dlhšia ako "kasanica". Obuté má "štíble" (čižmy s tvrdou sárou).

 9. Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-26

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-26

  ženský odev, odev mladuchy, mladucha, svadba, veniec mladuchy, rozmarín, rukávce, brošňa, živôtik, pôlka, zástera, čižmy
  Postup obliekania mladuchy. Celkový pohľad spredu na postavu mladuchy v tradičnom svadobnom odeve. Na hlave má "venec" (veniec), oblečené má rukávce na ktorých je pri krku "krézel s obojkom" zopnutý brošňou, rukávy sú stiahnuté zelenými stuhami. Ďalej má oblečený zelený "pruclek", v páse je zelená stuha uviazaná do mašle, cez ruky je prehodená svadobná "póla", ktorá vzadu prechádza cez chrbát. V spodnej časti je spodná "fertocha" ("škrobka") z mliečnej bavlny a vrchná "fertocha" z bavlneného tylu. Obuté má čižmy.

 10. Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-23

   Pridať záložky  Obliekanie mladuchy z Myjavy 001-23

  ženský odev, odev mladuchy, mladucha, svadba, veniec mladuchy, rukávce, brošňa, spona, živôtik
  Postup obliekania mladuchy. Polodetail na vrchnú časť odevu mladuchy. Na hlave má "venec" (veniec) zložený z prednej a zadnej čelenky, pásu rozmarínových vetvičiek a základného venca. Oblečené má rukávce , na ktorých je navrchu prišitý "krézel s obojkom"spojený brošňou a zelený "prucel".