Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 57  
Vaša požiadavka: Predmet (kľúč.slová) = "detský odev"
 1. Pridať záložky   Čepiec z Priepasného 002-01

  detský odev, čepiec, výšivka
  Čepiec (pravdepodobne detský) s paličkovanou čipkou a výšivkou. Celkový pohľad šikmo spredu.
  Čepiec z Priepasného 002-01
 2. Pridať záložky   Čepiec z Priepasného 002-02

  detský odev, čepiec, čipka, čipkárstvo, paličkovaná čipka, výšivka
  Čepiec (pravdepodobne detský) s paličkovanou čipkou a výšivkou. Celkový pohľad šikmo zozadu.
  Čepiec z Priepasného 002-02
 3. Pridať záložky   Čepiec z Priepasného 002-03

  detský odev, čepiec, čipka, čipkárstvo, paličkovaná čipka, výšivka
  Čepiec (pravdepodobne detský) s paličkovanou čipkou a výšivkou. Celkový pohľad zozadu.
  Čepiec z Priepasného 002-03
 4. Pridať záložky   Dievčenský odev z Príbeliec

  detský odev, detský účes, šatka na hlavu, pančuchy, sukňa, živôtik, vreckovka, blúza, rukávce
  Tri dievčatá pri vití vencov z púpavy v tradičných príbelských odevoch. Dievča vľavo má účes "na víkruti", na hlave "krepinu" (ozdobná čelenka), na krku "grólik" (ozdoba tesne okolo krku). Oblečenú má "košieľku" (rukávce), "lajblík" (živôtik), krepovú sukňu a "listavie štrimfle" (pančuchy). Dievča v strede má na hlave šatku, oblečenú má "sabatku" (blúza), krepovú sukňu a "listavie štrimfle". Dievča vpravo je oblečená tak ako dievča vľavo a za pásom má "ručníčok" (vreckovku). Celkový pohľad spredu.
  Dievčenský odev z Príbeliec
 5. Pridať záložky   Chlapčenský odev z Príbeliec

  detský odev, lajblík, mužská zástera, gate, mužská košeľa
  Celkový pohľad spredu na chlapcov v tradičných odevoch. Zľava dvaja malí chlapci v predškolskom veku majú oblečenú "magočkavú košeľu", bielu zásteru so stužkou viazanou vpredu a "gati" (gate). Väčší chlapci napravo v školskom veku majú "široké gati" na spodku so strapcami a čierne zástery, dvaja z nich majú na košeli "lajblíky" (vesta).
  Chlapčenský odev z Príbeliec
 6. Pridať záložky   Detský odev z Príbeliec

  detský odev, lajblík, mužská zástera, gate, detský účes, sukňa, pančuchy, šatka na plecia, mužská košeľa, blúza, náhrdelník
  Celkový pohľad spredu na deti v tradičnom odeve. Zľava väčší chlapec, ktorý má oblečenú košeľu, "lajblík" (vesta), "gati" (gate) so strapcami a čiernu zásteru. Dievča vedľa neho má účes "na víkruti", "grólik" (ozdoba tesne na krku), "granátki" (viacradový náhrdelník), šatku cez plecia so strapcami, krepovú sukňu, "hrčkavie štrimfle" (pančuchy) a "celie topaňe" (topánky). Menší chlapec má na hlave klobúk, oblečenú má košeľu, "lajblík", bielu zásteru a "gati" so strapcami. Menšie dievča má "čepčok" (detský čepček), "sabatku" (blúza), krepovú sukňu, pod ňou "spoňňiu sukňu" (spodnú sukňu) a "štrimfle" (pančuchy).
  Detský odev z Príbeliec
 7. Pridať záložky   Ženský, mužský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 001-01

  ženský odev, sukňa, zástera, ženský kabátik, šatka na hlavu, mužský odev, nohavice, gate, mužská košeľa, lajblík, klobúk, dievocký odev, dievocký účes, rubáš, rukávce, čižmy, mládenecký odev, mužská zástera, detský odev
  Odev starších vydatých žien, mladších vydatých žien, mužov, dievok, mládencov, dievčat, chlapcov a detí zo Bzovíka. Celkový pohľad na väčšiu skupinu žien, mužov i detí na schodoch pred kostolom v Bzovíku po skončení nedeľnej svätej omše. Najstaršie ženy majú oblečený odev, ktorý je celý čierny a pozostáva z hladkej sukne a zástery, krátkeho kabátika nazývaného "lipitinka" a šatky na hlave. Mladšie vydaté ženy majú na hlave biele vyšívané šatky, biele riasené rukávce "oplecká" s vyšívaním na prieramkoch, tmavé sukne "kiňťeše" s bielymi zásterami nazývanými "šata" alebo tmavými "fiertucha", ktoré sú už zdobené výšivkami a našitými stuhami. Obuté majú čižmy. Dievky a menšie dievčatá sú oblečené rovnako, ale zástery majú červené a vlasy majú učesané na hladko s cestičkou uprostred hlavy. Starší muži majú na hlavách čierne klobúky a oblečené tmavé rajtky. Všetci muži majú na bielych košeliach s vyšitými náprsenkami oblečené čierne lajblíky. Mládenci a mladší chlapci majú oblečené široké biele plátenné nohavice "gati" a tmavé vyšívané zástery "fiertuchi".
  Ženský, mužský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 001-01
 8. Pridať záložky   Dievčenský sviatočný odev z Kojšova 001-01

  detský odev, sviatočný odev, spodná sukňa, sukňa, zástera, odevné doplnky, Turíce
  Sviatočný odev Ulijany z Kojšova. Celkový pohľad spredu. Dievča má na sebe oblečenú svetlomodrú sloterovú sukňu, ktorá má v strede našitý pás čipky. Na sukni má oblečenú plátennú prednú zásteru "fartušu" a zadnú plátennú zásteru s výšivkou. Vrchnú časť tela má zahalené kusom plátna s čipkovými okrajmi "stolovojškou", ktorá je v páse stiahnutá stuhou. V páse má tiež uviazanú ružovú ozdobnú stuhu "trašku" siahajúcu po spodný okraj sukne. Na zápästiach má uviazané ružové stužky "maľinove traški". V rukách drží vetvičky krušpánu – Ulijana však spravidla nosí v ruke žlté lúčne kvety, ktoré kvitli v období Turíc. Od temena hlavy sú spustené široké stuhy "šnori" siahajúce takmer po spodný okraj zástery.
  Dievčenský sviatočný odev z Kojšova 001-01
 9. Pridať záložky   Dievčenský sviatočný odev z Kojšova 001-02

  detský odev, sviatočný odev, spodná sukňa, sukňa, zástera, odevné doplnky, výšivka, Turíce
  Sviatočný odev Ulijany z Kojšova. Celkový pohľad zozadu. Dievča má na sebe oblečenú svetlomodrú sloterovú sukňu, ktorá má v strede našitý pás čipky. Na sukni má oblečenú plátennú prednú zásteru "fartušu" a zadnú plátennú zásteru s výšivkou "poľňane", ktorá spočíva vo vyšívaní plným stehom na predkreslené vzory, a s čipkovým zakončením. Vrchnú časť tela má zahalené kusom plátna s čipkovými okrajmi "stolovojškou", ktorá je v páse stiahnutá stuhou. Na zápästiach má uviazané ružové stužky "maľinove traški". Od temena hlavy sú spustené široké stuhy "šnori" siahajúce takmer po spodný okraj zástery.
  Dievčenský sviatočný odev z Kojšova 001-02
 10. Pridať záložky   Dievčenský sviatočný odev z Kojšova 001-03

  detský odev, sviatočný odev, spodná sukňa, sukňa, zástera, odevné doplnky, výšivka
  Sviatočný odev Ulijany z Kojšova. Bližší pohľad zboku. Dievča má na sebe oblečenú svetlomodrú sloterovú sukňu, ktorá má v strede našitý pás čipky. Na sukni má oblečenú plátennú prednú zásteru "fartušu" a zadnú plátennú zásteru s výšivkou "poľňane", ktorá spočíva vo vyšívaní plným stehom na predkreslené vzory. Vrchnú časť tela má zahalené kusom plátna s čipkovými okrajmi "stolovojškou", ktorá je v páse stiahnutá stuhou. V páse má tiež uviazanú ružovú ozdobnú stuhu "trašku" siahajúcu po spodný okraj sukne. Na zápästiach má dievča uviazané ružové stužky "maľinove traški". V rukách drží vetvičky krušpánu – Ulijana však spravidla nosí v ruke žlté lúčne kvety, ktoré kvitli v období Turíc. Od temena hlavy sú spustené široké stuhy "šnori" siahajúce takmer po spodný okraj zástery.
  Dievčenský sviatočný odev z Kojšova 001-03

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.