[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Čepiec z Prenčova 001-06

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, paličkovaná čipka, dierková výšivka
  Ženský sviatočný čepiec. Celkový pohľad zozadu zvrchu. Celý vrchný čepiec tvorí biela dierkovavýšivka a biela paličkovaná čipka dookola tváre. Spod neho presvitá spodný červený čepiec takzvaná "kápka". Okolo hlavy je uviazaná starodávna "bliskavá" stuha (tvorí ju červená vyšívaná stuha s „esíčkovito“ našitým flitrovým prámikom).
  Čepiec z Prenčova 001-06
 2. Pridať záložky  Čepiec z Prenčova 001-05

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, paličkovaná čipka, dierková výšivka
  Ženský sviatočný čepiec. Celkový pohľad spredu zvrchu na čepiec, ktorého postupná výplň až po úplné založenie má svoju postupnosť. Ako prvé sa pripevnia "lakovie čierne zubi", ktoré zakrývajú predné vlasy. Na "zuby" ide podložka z domáceho prešívaného plátna, na ktorú sa pripevní "ľetačkaví" špic s našitými kovovými stuhami striebornej farby, "bľiskami" a striebornými "šíkmi" (drôtená niť pletená aj hladká). Na takto predpripravený účes sa položí spodný čepiec (z farebného hodvábu, prevažne ružový, červený alebo bledomodrý) takzvaná "kápka" - v tomto prípade červená. Naň sa zakladá vrchný priehľadný čepiec - biely s dierkovaným vyšívaním a paličkovanou čipkou dookola tváre. Okolo celej hlavy je uviazaná starodávna "bliskavá" stuha (tvorí ju červená vyšívaná stuha s „esíčkovito“ našitým flitrovým prámikom).
  Čepiec z Prenčova 001-05
 3. Pridať záložky  Čepiec z Prenčova 001-04

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, paličkovaná čipka, dierková výšivka
  Ženský sviatočný čepiec. Celkový pohľad zboku. Celý vrchný biely čepiec tvorí dierkovavýšivka a paličkovaná čipka dookola tváre. Spod neho presvitá spodný červený čepiec takzvaná "kápka". Okolo hlavy je uviazaná starodávna "bliskavá" stuha (tvorí ju červená vyšívaná stuha s „esíčkovito“ našitým flitrovým prámikom). Biela úzka tkaná stuha na zátylku slúži na stiahnutie a lepšie upevnenie čepca na hlave.
  Čepiec z Prenčova 001-04
 4. Pridať záložky  Čepiec z Prenčova 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, paličkovaná čipka, dierková výšivka
  Ženský sviatočný čepiec. Celkový pohľad šikmo z boku na čepiec, ktorého postupná výplň až po úplné založenie má svoju postupnosť. Ako prvé sa pripevnia "lakovie čierne zubi", ktoré zakrývajú predné vlasy. Na "zuby" ide podložka z domáceho prešívaného plátna, na ktorú sa pripevní "ľetačkaví" špic s našitými kovovými stuhami striebornej farby, "bľiskami" a striebornými "šíkmi" (drôtená niť pletená aj hladká). Na takto predpripravený účes sa položí spodný čepiec (z farebného hodvábu, prevažne ružový, červený alebo bledomodrý) takzvaná "kápka" - v tomto prípade červená. Naň sa zakladá vrchný priehľadný čepiec - biely s dierkovaným vyšívaním a paličkovanou čipkou dookola tváre. Okolo celej hlavy je uviazaná starodávna "bliskavá" stuha (tvorí ju červená vyšívaná stuha s „esíčkovito“ našitým flitrovým prámikom). Biela úzka tkaná stuha na zátylku slúži na stiahnutie a lepšie upevnenie čepca na hlave.
  Čepiec z Prenčova 001-03
 5. Pridať záložky  Čepiec z Prenčova 001-02

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, paličkovaná čipka, dierková výšivka
  Ženský sviatočný čepiec. Celkový pohľad zozadu. Celý vrchný biely čepiec tvorí dierkovavýšivka. Spod neho presvitá spodný červený čepiec takzvaná "kápka". Okolo hlavy je uviazaná starodávna "bliskavá" stuha (tvorí ju červená vyšívaná stuha s „esíčkovito“ našitým flitrovým prámikom). Biela úzka tkaná stuha na zátylku slúži na stiahnutie a lepšie upevnenie čepca na hlave.
  Čepiec z Prenčova 001-02
 6. Pridať záložky  Čepiec z Prenčova 001-01

  ženský odev, sviatočný odev, čepiec, paličkovaná čipka, dierková výšivka
  Ženský sviatočný čepiec. Celkový pohľad spredu na čepiec, ktorého postupná výplň až po úplné založenie má svoju postupnosť. Ako prvé sa pripevnia "lakovie čierne zubi", ktoré zakrývajú predné vlasy. Na "zuby" ide podložka z domáceho prešívaného plátna, na ktorú sa pripevní "ľetačkaví" špic s našitými kovovými stuhami striebornej farby, "bľiskami" a striebornými "šíkmi" (drôtená niť pletená aj hladká). Na takto predpripravený účes sa položí spodný čepiec (z farebného hodvábu, prevažne ružový, červený alebo bledomodrý) takzvaná "kápka" - v tomto prípade červená. Naň sa zakladá vrchný priehľadný čepiec - biely s dierkovaným vyšívaním a paličkovanou čipkou dookola tváre. Okolo celej hlavy je uviazaná starodávna "bliskavá" stuha (tvorí ju červená vyšívaná stuha s „esíčkovito“ našitým flitrovým prámikom).
  Čepiec z Prenčova 001-01
 7. Pridať záložky  Obliekanie mladuchy zo Bzovíka 001-03

  ženský odev, sviatočný odev, odev mladuchy, rubáš, spodná sukňa, dierková výšivka
  Postup obliekania mladuchy na sobáš do tradičného svadobného odevu. Obliekanie bielej plátennej spodnej sukne "cez hlavu", ktorá je na spodnom okraji lemovaná bielou dierkovanou výšivkou.
  Obliekanie mladuchy zo Bzovíka 001-03
 8. Pridať záložky  Ženský odev zo Bzovíka 001-08

  ženský odev, sviatočný odev, šatka na hlavu, výšivka plochým stehom, dierková výšivka
  Sviatočný odev ženy zo Bzovíka. Detail výzdoby menšej bielej plátennej šatky uviazanej vzadu na zátylku hlavy. Rastlinné motívy plochým stehom sú vyšité v typických bzovíckych farbách - modrej, zelenej, fialovej, ružovej a bordovej. Okraj šatky lemuje biely pás vyšitý bielou dierkovou výšivkou.
  Ženský odev zo Bzovíka 001-08
 9. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Cífera 002-07

  ženský odev, sviatočný odev, odevné doplnky, šatka na hlavu, výšivka plochým stehom, dierková výšivka
  Zimný variant tradičného sviatočného odevu starších žien v Cíferi. Detail výzdoby ručníka uviazaného na čepci. Ručník je z jemného bieleho plátna, v jednom cípe bohato zdobený výšivkou nazývanou "biele na bielem". Na výzdobu je použitá plochá výšivka v kombinácii s drobnou dierkovou výšivkou s gatrovými výplňami. Tieto ručníky nosili vydaté ženy do kostola počas veľkých sviatkov.
  Ženský sviatočný odev z Cífera 002-07
 10. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Cífera 003-09

  ženský odev, sviatočný odev, čižmy, zástera, odevné doplnky, výšivka plochým stehom, dierková výšivka
  Tradičný sviatočný odev starších žien z Cífera. Detailný pohľad na lem zástery, tzv. "zásceri" alebo "fertuchi" z čierneho listeru alebo tesilu. Je rovnako dlhá ako sukňa. Spodný aj bočné okraje zástery lemuje našitý vyšívaný pás kvetov plochým stehom z rovnakého materiálu doplnený dierkovou výšivkou do oblúčikov. Okolo drieku má uviazaný opasok "opasek" z červenej vyšívanej 3 až 8 cm širokej stuhy ukončenej zlatými kovovými strapcami. Dĺžka stuhy spravidla siaha nad výšivku zástery.
  Ženský sviatočný odev z Cífera 003-09