[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-10

  dievocký odev, sviatočný odev, okružie, dierková výšivka, výšivka plochým stehom
  Pohľad na "kriezel" (okružie), ktorý tvorí samostatný kus odevu, takzvaný "prídavok". Zdobený je našitou stuhou s rastlinným motívom, výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) a stonkovým stehom.
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-10
 2. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-09

  dievocký odev, sviatočný odev, rukávce, dierková výšivka, výšivka plochým stehom
  Detail zdobenia rukáva plátenných rukávcov, zvaných "formi", výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) a stonkovým stehom. Výšivke dominuje červená farba, menej zastúpená je modrá.
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-09
 3. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-08

  dievocký odev, sviatočný odev, rukávce, dierková výšivka, výšivka plochým stehom
  Pohľad na rukáv plátenných rukávcov, zvaných "formi". Rukáv je zdobený výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) a stonkovým stehom. Výšivke dominuje červená farba, menej zastúpená je modrá. Rukáv je strihaný "na skos", teda šikmo tak, aby bol smerom k zápästiu zúžený. Je podkasaný, aby nebolo vidieť biele plátno medzi výšivkami v strede a na konci rukáva.
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-08
 4. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-07

  dievocký odev, sviatočný odev, rastlinná ornamentika
  Pohľad na stuhu s rastlinnými motívmi, ktorou má dievka uviazaný vrkoč. Stuha musí motívom korešpondovať so stuhou uviazanou okolo pása.
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-07
 5. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-06

  dievocký odev, sviatočný odev, sukňa, rastlinná ornamentika
  Pohľad na spodnú časť sukne, takzvanej "šifónki", s jemným rastlinným vzorom. "Šifónka" je bohato riasená a na spodnej časti zdobená našitými stužkami. Cez pás má dievka previazanú stuhu, ktorá siaha takmer po dĺžku sukne.
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-06
 6. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-05

  dievocký odev, sviatočný odev, zástera, výšivka plochým stehom, rastlinná ornamentika
  Pohľad na zdobenie "prennej" saténovej zástery, ktorá je zdobená výšivkou "na plno" (výšivkou plochým stehom) a "trokuvaním" (strojovou retiazkovou výšivkou). Výšivke dominujú biela a žltá farba, menej zastúpené sú zelená a ružová. Zástera je lemovaná našitým pásom čipky.
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-05
 7. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-04

  dievocký odev, sviatočný odev, zástera, sukňa, čižmy, výšivka plochým stehom, rastlinná ornamentika
  Pohľad na bočnú časť "prennej" saténovej zástery, ktorá je zdobená výšivkou "na plno" (výšivkou plochým stehom) a "trokuvaním" (strojovou retiazkovou výšivkou). Výšivke dominujú biela a žltá farba, menej zastúpené sú zelená a ružová. Zástera je lemovaná našitým pásom čipky. Zástera sa oblieka na bohato riasenú sukňu, takzvanú "šifónku" s jemným rastlinným vzorom. Cez pás má dievka previazanú stuhu, ktorá musí motívom korešpondovať so stuhou vo vlasoch.
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-04
 8. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-03

  dievocký odev, sviatočný odev, zástera, sukňa, živôtik, rukávce, okružie, čižmy, dierková výšivka, výšivka plochým stehom
  Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) a tri plátenné nariasené spodnice, ktoré majú na spodnom okraji prišitú "štikerajku" (čipku). Na nich má dievka oblečenú sukňu, takzvanú "šifónku", s jemným rastlinným vzorom. Je bohato riasená a jej spodná časť je zdobená našitými stužkami. "Prennú" saténovú zásteru zdobí výšivka "na plno" (výšivka plochým stehom) a "trokuvanie" (strojová retiazková výšivka). Výšivke dominujú biela a žltá farba, menej zastúpené sú zelená a ružová. V spodnej časti a po bokoch je zástera lemovaná našitým pásom čipky. Cez pás má dievka previazanú stuhu, ktorá musí motívom korešpondovať so stuhou vo vlasoch. Dievka má oblečené plátenné "formi" (rukávce) s rukávmi strihanými "na skos", teda šikmo tak, aby boli smerom k zápästiam zúžené. Rukávy sú podkasané, aby nebolo vidieť biele plátno medzi výšivkami v strede a na konci rukávov. Zdobené sú výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) a stonkovým stehom. Výšivke dominuje červená farba, menej zastúpená je modrá. "Kriezel" (okružie) je "prídavok", teda samostatný kus odevu. Zdobený je našitou stuhou s rastlinným motívom, výšivkou "na dzierki" a stonkovým stehom. Brokátový "lajblík" so zapínaním na gombíky je zdobený stuhami s rastlinným motívom a kovovými prámikmi. Dievka má na nohách obuté čierne čižmy. Celkový pohľad zozadu.
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-03
 9. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-02

  dievocký odev, sviatočný odev, zástera, živôtik, rukávce, okružie, čižmy, dierková výšivka, výšivka plochým stehom
  Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) a tri plátenné nariasené spodnice, ktoré majú na spodnom okraji prišitú "štikerajku" (čipku). Na nich má dievka oblečenú sukňu, takzvanú "šifónku", s jemným rastlinným vzorom. Je bohato riasená a jej spodná časť je zdobená našitými stužkami. "Prennú" saténovú zásteru zdobí výšivka "na plno" (výšivka plochým stehom) a "trokuvanie" (strojová retiazková výšivka). Výšivke dominujú biela a žltá farba, menej zastúpené sú zelená a ružová. V spodnej časti a po bokoch je zástera lemovaná našitým pásom čipky. Cez pás má dievka previazanú stuhu, ktorá musí motívom korešpondovať so stuhou vo vlasoch. Dievka má oblečené plátenné "formi" (rukávce) s rukávmi strihanými "na skos", teda šikmo tak, aby boli smerom k zápästiam zúžené. Rukávy sú podkasané, aby nebolo vidieť biele plátno medzi výšivkami v strede a na konci rukávov. Zdobené sú výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) a stonkovým stehom. Výšivke dominuje červená farba, menej zastúpená je modrá. "Kriezel" (okružie) je "prídavok", teda samostatný kus odevu. Zdobený je našitou stuhou s rastlinným motívom, výšivkou "na dzierki" a stonkovým stehom. Brokátový "lajblík" so zapínaním na gombíky je zdobený stuhami s rastlinným motívom a kovovými prámikmi. Dievka má na nohách obuté čierne čižmy. Celkový pohľad spredu.
  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-02
 10. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Krakovian 002-01

  dievocký odev, sviatočný odev, zástera, sukňa, živôtik, rukávce, okružie, čižmy, dierková výšivka, výšivka plochým stehom
  Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš) a tri plátenné nariasené spodnice, ktoré majú na spodnom okraji prišitú "štikerajku" (čipku). Na nich má dievka oblečenú sukňu, takzvanú "šifónku", s jemným rastlinným vzorom. Je bohato riasená a jej spodná časť je zdobená našitými stužkami. "Prennú" saténovú zásteru zdobí výšivka "na plno" (výšivka plochým stehom) a "trokuvanie" (strojová retiazková výšivka). Výšivke dominujú biela a žltá farba, menej zastúpené sú zelená a ružová. V spodnej časti a po bokoch je zástera lemovaná našitým pásom čipky. Cez pás má dievka previazanú stuhu, ktorá musí motívom korešpondovať so stuhou vo vlasoch. Dievka má oblečené plátenné "formi" (rukávce) s rukávmi strihanými "na skos", teda šikmo tak, aby boli smerom k zápästiam zúžené. Rukávy sú podkasané, aby nebolo vidieť biele plátno medzi výšivkami v strede a na konci rukávov. Zdobené sú výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) a stonkovým stehom. Výšivke dominuje červená farba, menej zastúpená je modrá. "Kriezel" (okružie) je "prídavok", teda samostatný kus odevu. Zdobený je našitou stuhou s rastlinným motívom, výšivkou "na dzierki" a stonkovým stehom. Brokátový "lajblík" so zapínaním na gombíky je zdobený stuhami s rastlinným motívom a kovovými prámikmi. Dievka má na nohách obuté čierne čižmy.