Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

Nájdených záznamov: 121  
Vaša požiadavka: Predmet (kľúč.slová) = "dievocký odev"
 1. Pridať záložky   Ženský, mužský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 001-01

  ženský odev, sukňa, zástera, ženský kabátik, šatka na hlavu, mužský odev, nohavice, gate, mužská košeľa, lajblík, klobúk, dievocký odev, dievocký účes, rubáš, rukávce, čižmy, mládenecký odev, mužská zástera, detský odev
  Odev starších vydatých žien, mladších vydatých žien, mužov, dievok, mládencov, dievčat, chlapcov a detí zo Bzovíka. Celkový pohľad na väčšiu skupinu žien, mužov i detí na schodoch pred kostolom v Bzovíku po skončení nedeľnej svätej omše. Najstaršie ženy majú oblečený odev, ktorý je celý čierny a pozostáva z hladkej sukne a zástery, krátkeho kabátika nazývaného "lipitinka" a šatky na hlave. Mladšie vydaté ženy majú na hlave biele vyšívané šatky, biele riasené rukávce "oplecká" s vyšívaním na prieramkoch, tmavé sukne "kiňťeše" s bielymi zásterami nazývanými "šata" alebo tmavými "fiertucha", ktoré sú už zdobené výšivkami a našitými stuhami. Obuté majú čižmy. Dievky a menšie dievčatá sú oblečené rovnako, ale zástery majú červené a vlasy majú učesané na hladko s cestičkou uprostred hlavy. Starší muži majú na hlavách čierne klobúky a oblečené tmavé rajtky. Všetci muži majú na bielych košeliach s vyšitými náprsenkami oblečené čierne lajblíky. Mládenci a mladší chlapci majú oblečené široké biele plátenné nohavice "gati" a tmavé vyšívané zástery "fiertuchi".
  Ženský, mužský a detský sviatočný odev zo Bzovíka 001-01
 2. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Mokrého Hája 001-01

  dievocký odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na hlavu, šatka na plecia, čižmy
  Celkový pohľad spredu. Dievka má oblečenú červenú kašmírovú sukňu ("harasku") s vyšívanými ružami, vyšívanú zásteru z čiernej glotovej látky, vapérové rukávce z jemného plátna na rukávoch ukončené úzkymi taclami. Na rukávcoch má vyšívaný "pruclek" zhotovený z hodvábu, podšitý konopnou látkou a ručne vyšívaný farebnými niťami, ukončený modrou "lemúvkou" typickou pre Mokrý Háj. Okolo krku má ovinutú hodvábnu šatku ("strapčák") ukončenú viazanými strapcami. Na hlave má červenú maľovanú šatku ("azendrák"), uviazanú do tvaru motýľa, na nohách čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Dievocký sviatočný odev z Mokrého Hája 001-01
 3. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Mokrého Hája 001-02

  dievocký odev, sviatočný odev, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, šatka na hlavu, čižmy
  Celkový pohľad zozadu. Dievka má oblečenú červenú kašmírovú sukňu ("harasku") s vyšívanými ružami, vyšívanú zásteru z čiernej glotovej látky, vapérové rukávce z jemného plátna na rukávoch ukončené úzkymi taclami. Na rukávcoch má vyšívaný "pruclek" zhotovený z hodvábu, podšitý konopnou látkou a ručne vyšívaný farebnými niťami, ukončený modrou "lemúvkou" typickou pre Mokrý Háj. Na hlave má červenú maľovanú šatku ("azendrák"), uviazanú do tvaru motýľa, na nohách čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Dievocký sviatočný odev z Mokrého Hája 001-02
 4. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Mokrého Hája 001-03

  dievocký odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, šatka na hlavu
  Bližší pohľad zozadu na červenú maľovanú šatku ("azendrák"), uviazanú do tvaru motýľa.
  Dievocký sviatočný odev z Mokrého Hája 001-03
 5. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-01

  dievocký odev, sviatočný odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, živôtik, rukávce, parta, odevné doplnky, šperk, krížiková výšivka
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova, ktorý sa nosil "pod obraz". Celkový pohľad spredu. Základ odevu tvorí sukňa so živôtikom "kidľa s vistom". "Kidľa" je z bieleho plátna popelínu a dievka má pod ňou oblečené spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho domáceho plátna. Prednú časť "kidľi" zakrýva biela zástera s rastlinnými motívmi "fartuch". Okolo pása má opásanú farebnú vyšívanú stuhu "povojňík", cez ktorú je prevlečená a brošňou pripevnená modrá stuha "pantľika" siahajúca po spodný okraj zástery. Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené vyšívanými pásmi "spľetkami". Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov zdobia "gaľerki" vyšívané krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávcoch sú uviazané biele "gombi". Na rukávce sa oblieka živôtik "vist na červenim verchu", ktorého základ tvorí červený flauš a je zdobený našitými zelenými "zamatkami". "Vist" je vpredu spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom, ktorá plní účel čelenky. Z neho vedie cez temeno hlavy až po chrbát červená stuha. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Uprostred nich je umiestnený "veňiec" z flitrov "cerepetiek". Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a spolu so "šnorkami" pripnutými okolo pása siahajú po spodný okraj sukne. Na nohách má obuté kožené čižmy "škorňe" šité na mieru.
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-01
 6. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-02

  dievocký odev, sviatočný odev, čižmy, spodná sukňa, sukňa, zástera, živôtik, rukávce, parta, odevné doplnky, krížiková výšivka
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova, ktorý sa nosil "pod obraz". Celkový pohľad zozadu. Základ odevu tvorí sukňa so živôtikom "kidľa s vistom". "Kidľa" je z bieleho plátna popelínu a dievka má pod ňou oblečené spodné sukne "spodňički kabati" z bieleho domáceho plátna. Prednú časť "kidľi" zakrýva biela zástera s rastlinnými motívmi "fartuch". Okolo pása má opásaný farebná vyšívaná stuha "povojňík". Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené vyšívanými pásmi "spľetkami". Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov zdobia "gaľerki" vyšívané krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávce sa oblieka živôtik "vist na červenim verchu", ktorého základ tvorí červený flauš a je zdobený našitými zelenými "zamatkami". Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom, ktorá plní účel čelenky. Z neho vedie cez temeno hlavy až po chrbát červená stuha. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Uprostred nich je umiestnený "veňiec" z flitrov "cerepetiek". Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a spolu s bavlnenými "šnorkami" pripnutými okolo pása siahajú po spodný okraj sukne. Na nohách má obuté kožené čižmy "škorňe" šité na mieru.
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-02
 7. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-03

  dievocký odev, sviatočný odev, živôtik, rukávce, parta, odevné doplnky, krížiková výšivka
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova, ktorý sa nosil "pod obraz". Bližší pohľad zozadu. Základ odevu tvorí sukňa so živôtikom "kidľa s vistom". Okolo pása má dievka opásaný farebný vzorovaný opasok "povojňík". Na hornej časti tela má oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené vyšívanými pásmi "spľetkami". Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov zdobia "gaľerki" vyšívané krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávce sa oblieka živôtik "vist na červenim verchu", ktorého základ tvorí červený flauš a je zdobený našitými zelenými "zamatkami". Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom, ktorá plní účel čelenky. Z neho vedie cez temeno hlavy až po chrbát červená stuha. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Uprostred nich je umiestnený "veňiec" z flitrov "cerepetiek". Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a spolu s bavlnenými "šnorkami" pripnutými okolo pása siahajú po spodný okraj sukne.
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-03
 8. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-04

  dievocký odev, sviatočný odev, živôtik, rukávce, parta, odevné doplnky, krížiková výšivka
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova, ktorý sa nosil "pod obraz". Bližší pohľad zboku. Na hornej časti tela má dievka oblečené biele plátenné rukávce "oplečko", ktoré sú po rukávoch zdobené vyšívanými pásmi "spľetkami". Golier rukávcov aj zakončenia ich rukávov zdobia "gaľerki" vyšívané krížikovou výšivkou. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Na rukávcoch sú uviazané biele "gombi". Na rukávce sa oblieka živôtik "vist na červenim verchu", ktorého základ tvorí červený flauš a je zdobený našitými zelenými "zamatkami". "Vist" je vpredu spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku". Na hlave má partu, ktorej základ tvorí "prišolko", čierna stuha obšitá zlatým pásom, ktorá plní účel čelenky. Z neho vedie cez temeno hlavy až po chrbát červená stuha. Súčasťou party sú červené "zápletki" z pevnejšieho materiálu zapletené do vrkoča. Uprostred nich je umiestnený "veňiec" z flitrov "cerepetiek". Na "zápletkách" sú po stranách pripevnené zelené lesklé stuhy "naušňice" a modré bavlnené stuhy "šnorki", ktoré siahajú po dĺžku ramien. Súčasťou party sú široké červené "šnori" s rastlinnými motívmi, ktoré sú spustené po chrbte a siahajú po spodný okraj sukne.
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-04
 9. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-05

  dievocký odev, sviatočný odev, živôtik, rukávce, odevné doplnky, krížiková výšivka
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova, ktorý sa nosil "pod obraz". Detail "gaľeriek", krížikovej výšivky na rukávcoch "oplečku" v oblasti goliera. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera. Cez rukávce sú uviazané biele "gombi". Na rukávce sa oblieka živôtik "vist na červenim verchu", ktorého základ tvorí červený flauš a je zdobený našitými zelenými "zamatkami". "Vist" je vpredu spojený prepletenou stuhou "šnorkou", ktorá takto tvorí "šnurovačku".
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-05
 10. Pridať záložky   Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-06

  dievocký odev, sviatočný odev, rukávce, krížiková výšivka
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova, ktorý sa nosil "pod obraz". Detail "gaľeriek", krížikovej výšivky na bielych plátenných rukávcoch "oplečku" v oblasti zakončenia rukávov. "Gaľerki" si ženy vyšívali samy a vždy museli ladiť s výšivkou na košeli ich partnera.
  Dievocký sviatočný odev z Kojšova 001-06

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.