Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Dievocký a ženský sviatočný odev z Detvy

  dievocký odev, ženský odev, sviatočný odev, rukávce, lajblík, sukňa, zástera, čepiec, čižmy, paličkovaná čipka
  Žena a dievky majú oblečené rukávce, nazývané "oplecko", ktoré musia byť naškrobené, aby držali tvar - hovorilo sa, že sú "vivašplavenie". Na "oplecku" majú oblečený krátky lajblík. Šatku s paličkovanou čipkou, nazývanú "króďel" alebo "kosička", majú previazanú cez prsia a uviazanú vzadu na krížoch. Oblečenú majú aj dlhú tmavú "kitľu" (sukňu) a "fiertuchu" (zásteru). "Pentla" (mašľa) okolo pása sa väčšinou uväzovala na pravom boku. V ruke držia vyšívaný ručník. Obuté majú čižmy s tvrdou sárou. Dievčatá majú vlasy uviazané vzadu do vrkoča, ich matka má vlasy upravené "do kotúčki" - vrkoč má zakrútený a schovaný pod čepiec, zvaný "kapka".
  Dievocký a ženský sviatočný odev z Detvy
 2. Pridať záložky  Dievocký sviatočný odev z Detvy

  dievocký odev, sviatočný odev, rukávce, lajblík, sukňa, zástera, modrotlač, čižmy, paličkovaná čipka
  Dievka má oblečené rukávce, nazývané "oplecko", ktoré musia byť naškrobené, aby držali tvar - hovorilo sa, že sú "vivašplavenie". Na "oplecku" má oblečený krátky lajblík. Šatku s paličkovanou čipkou, nazývanú "króďel" alebo "kosička", má previazanú cez prsia a uviazanú vzadu na krížoch. Oblečenú má aj dlhú tmavú "kitľu" (sukňu) a "fiertuchu" (zásteru) z modrotlače. "Pentla" (mašľa) okolo pása sa väčšinou uväzovala na pravom boku. Dievka má obuté čižmy s tvrdou sárou. Vlasy má učesané do vrkoča.
  Dievocký sviatočný odev z Detvy
 3. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-09

  dievocký odev, rukávce, dierková výšivka, biela výšivka
  Pohľad na výšivku "na dzierki" (dierkovú výšivku) z konca rukáva plátenných rukávcov zvaných "formi". Výšivka je v červenej a bielej farbe. Rukáv je strihaný "na skos", teda šikmo tak, aby bol pri zápästí zúžený.
  Dievocký odev z Krakovian 001-09
 4. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-07

  dievocký odev, živôtik, rukávce, okružie, dierková výšivka, biela výšivka, rastlinná ornamentika
  "Kriezel" (okružie) okolo krku je zdobený bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou). Na rukávcoch zvaných "formi" je oblečený plátenný "lajblík" so zapínaním na gombíky. Zdobený je "trokuvaním" (strojovou retiazkovou výšivkou) a našitými stuhami. Bližší pohľad spredu.
  Dievocký odev z Krakovian 001-07
 5. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-06

  dievocký odev, živôtik, výšivka
  Pohľad na "trokuvanie" (strojovú retiazkovú výšivku), ktoré zdobí chrbtovú časť plátenného "lajblíka".
  Dievocký odev z Krakovian 001-06
 6. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-05

  dievocký odev, zástera, výšivka, rastlinná ornamentika
  Pohľad na zdobenie prednej plátennej zástery "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom) a našitou farebnou stuhou. Zástera je lemovaná našitým pásom výšivky.
  Dievocký odev z Krakovian 001-05
 7. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-04

  dievocký odev, zástera, sukňa, výšivka, rastlinná ornamentika
  Pohľad na zdobenie prednej plátennej zástery "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom) a našitou farebnou stuhou. Zástera je lemovaná našitým pásom výšivky.
  Dievocký odev z Krakovian 001-04
 8. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-03

  dievocký odev, zástera, sukňa, výšivka
  Kartúnová sukňa zvaná "šifónka" má jemný vzor, je bohato riasená a jej spodná časť je ozdobená našitými stužkami. Predná plátenná zástera je zdobená "trokuvaním", teda strojovou retiazkovou výšivkou. Zástera je lemovaná našitým pásom výšivky. Dievka má cez pás previazanú stuhu. Bližší pohľad zozadu.
  Dievocký odev z Krakovian 001-03
 9. Pridať záložky  Dievocký odev z Krakovian 001-02

  dievocký odev, zástera, sukňa, živôtik, rukávce, okružie, čižmy, dierková výšivka, biela výšivka
  Základ odevu tvorí "sponník" (rubáš). Na ňom má dievka oblečenú zadnú zásteru zvanú "kasanica". Kartúnová sukňa zvaná "šifónka" má jemný vzor, je bohato riasená a jej spodná časť je ozdobená našitými stužkami. Predná plátenná zástera je zdobená "trokuvaním" (strojovým retiazkovým stehom) a našitou farebnou stuhou. Zástera je lemovaná našitým pásom výšivky. Dievka má cez pás previazanú stuhu. "Formi" (rukávce) sú plátenné, s rukávmi strihanými "na skos", teda šikmo tak, aby boli pri zápästiach zúžené. Konce rukávov sú zdobené výšivkou "na dzierki" (dierkovou výšivkou) červenej farby. "Kriezel" (okružie) je zdobený bielou výšivkou a výšivkou "na dzierki". Na rukávcoch je oblečený plátenný "lajblík" so zapínaním na gombíky, zdobený je "trokuvaním" a našitými stuhami. Dievka má obuté čierne čižmy. Celkový pohľad zozadu.
  Dievocký odev z Krakovian 001-02