[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Odev mladuchy z Važca 002-01

  ženský odev, sviatočný odev, obradový odev, odev mladuchy, parta, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, pôlka, kapce, zápästky, náhrdelník
  Mladucha z Važca v tradičnom svadobnom odeve. Na hlave má partu. Oblečenú má "košelicu" (rukávce), ktorá sa uväzovala pri krku dvoma "šnurkami", na konci ktorých boli bohato vyšívané štvorce plátna, nazávané "puatki". Na krku má korálky z fúkaného skla nazývané "paternice". Sukňa je z farebného kašmíru a nazývala sa "šafouka" alebo "šafolová sukňa" a bola spojená so živôtikom, nazývaným "kabát". K sukni má zásteru z kašmíru, nazývanú "šata". Na rukách má "zápiaski" z vlny, na nohách kapce. Cez plecia má zozadu prehodenú šatku, "pôlku" z vytkávaného plátna, ktorá jej siaha až po okraj sukne. Ide o ateliérovú fotografiu, na ktorej je Emília Feriancová, rodená Kováčová.
  Odev mladuchy z Važca 002-01
 2. Pridať záložky  Ženské kapce z Važca

  obuvníctvo, kapce
  Ženské kapce zo súkna vyrobené važeckým obuvníkom. Celkový pohľad.
  Ženské kapce z Važca
 3. Pridať záložky  Ženský sviatočný odev z Važca 003-01

  ženský odev, sviatočný odev, rukávce, živôtik, sukňa, zástera, čižmy, kapce, zápästky, šatka na hlavu
  Ženy v sviatočnom odeve. Oblečenú majú "košelicu" (rukávce), skladanú modrotlačovú sukňu nazývanú "tuačena" spojenú so živôtikom, nazývaným "kabát", "šurc" (zásteru) z čierneho plátna v dolnej časti zdobený farebným vyšívaním a niťami spletenými ozdobnými uzlíkmi, nazývanými "francle". Na rukách majú vlnené "zápiaski". Na hlave šatku, nazývanú "olejka" uviazanú vpredu pod krkom a pod ňou vlasy upravené "do chomľa". Na nohách čižmy a kapce. Sestry Ilavské, dvojčatá na spoločnej fotografii. Zľava Žofia Bielená, rodená Ilavská a Eva Ševčíková, rodená Ilavská. Pod pazuchou nesú knižku, pravdepodobne bibliu.
  Ženský sviatočný odev z Važca 003-01
 4. Pridať záložky  Kapce pre moju Hanku

  kapce, obuvníctvo
  Filmový dokument o Pavlovi Ratkošovi, jednom z posledných ľudových obuvníkov v Liptove. Film dokumentuje postup výroby súkenných kapcov s komentárom výrobcu.
 5. Pridať záložky  Ženský a mužský sviatočný odev z Važca 002-01

  ženský odev, mužský odev, sviatočný odev, kapce, kožuštek, mužská košeľa, nohavice, klobúk, rukávce, sukňa, zástera, živôtik, šatka na hlavu
  Žena a muž v sviatočnom odeve. Žena má oblečenú "košelicu" (rukávce), sukňu a "šurc" (zástera), na hlave má tmavú šatku so strapcami uviazanú pod krkom, obuté má čižmy. Muž má oblečené súkenné nohavice, važeckú košeľu a "brusliak" (kožuštek). Na hlave má klobúk, obuté má kapce. Na fotografii je Michal Kupčo s manželkou Žofiou Kupčovou.
  Ženský a mužský sviatočný odev z Važca 002-01