Vyhľadávacie pole

Výsledky vyhľadávania

  1. Pridať záložky  Pastieri zo Strelníkov 007-01

    pastier oviec, bača, pastiersky odev, kožuštek, kabanica, klobúk, valaška, fujara, črpák
    Milan Majer Škrváň (vľavo) je oblečený v bielej košeli a v hrochotskom kožušteku, kabanicu má prehodenú cez plece, na hlave má klobúk a drží valašku. Bača Pavol Matula Pokuta (vpravo) hrá na fujare. V pozadí črpáky povešané na klincoch na kolibe.
    Pastieri zo Strelníkov 007-01
  2. Pridať záložky  Pastieri zo Strelníkov 006-01

    pastier oviec, bača, pastiersky odev, nohavice, kožuštek, kabanica, klobúk, valaška
    Štyria pastieri stojaci pred kolibou. Zľava Ondrej Majer Škrváň, Ján Kováč, Ivan Majer Majerík a bača Pavol Matula, prezývaný Pokuta. Muži sú oblečení v tradičnom pastierskom odeve z oblasti Pohronie, pre ktorý bol charakteristický najmä kožuštek bez rukávov s farebnými koženými aplikáciami, biela košeľa s vyhrnutými rukávmi, čierna kabanica prehodená cez plecia, široké nohavice, nazývané rajtky, klobúk založený nakrivo a v ruke valaška ako typický pastiersky oporný i pracovný nástroj.
    Pastieri zo Strelníkov 006-01
  3. Pridať záložky  Bača Ivan Majer Majerík

    pastier oviec, pastiersky odev, nohavice, kožuštek, čižmy, klobúk
    Bača Ivan Majer Majerík s manželkou a dcérou. Oblečený je v tradičnom pastierskom odeve, ktorý pozostáva zo širokých nohavíc zvaných rajtky, bielej košele s vyhrnutými rukávmi a kožušteka bez rukávov. Obuté má čižmy a na hlave má nakrivo založený klobúk.
    Bača Ivan Majer Majerík
  4. Pridať záložky  Pastieri zo Strelníkov 004-01

    bača, pastiersky odev, kabanica, klobúk, koliba, palica
    Vladimír Hraško (vľavo) opierajúci sa o dlhú pastiersku palicu a Pavel Štubniak Barboráš (vpravo) stoja pred kolibou. Obaja bačovia majú oblečený novší typ pastierskeho odevu - károvanú košeľu, tmavé nohavice, klobúk a na nohách gumové čižmy. Cez plecia však majú prehodenú tradičnú čiernu kabanicu s červenými výšivkami a lemovaním. V pozadí hliníkové gelety a vedrá na mlieko, ktoré sa začali používať v 60. rokoch 20. storočia.
    Pastieri zo Strelníkov 004-01
  5. Pridať záložky  Pastier Jozef Filadelfi

    pastier oviec, píšťaly, koliba, pastiersky odev, nohavice, kožuštek, kabanica, klobúk
    Pastier Jozef Filadelfi stojí pred kolibou s píšťalkou v ruke. Je oblečený v pastierskom odeve, ktorý pozostáva z pracovných nohavíc, károvanej košele mestského typu, kožušteka bez rukávov a z kabanice, ktorú má prehodenú cez plecia. Na hlave má nakrivo založený klobúk.
    Pastier Jozef Filadelfi
  6. Pridať záložky  Pastieri z Horného Zemplína 003-01

    pastier oviec, valach, heligónka, pastiersky odev, nohavice, kožuštek, kabanica, čižmy, klobúk, palica
    Štyria muži v tradičnom pastierskom odeve. Zľava Ivan Majer Majerík, Juraj Štubniak Tlačiar s heligónkou, Pavel Štubniak Barboráš a neznámy valach. Ivan Majer a Pavel Štubniak sú oblečení v tradičnom pastierskom odeve zo Strelníkov, ktorý pozostáva z nohavíc, nazývaných rajtky, bielej košele, kožušteka bez rukávov a čiernej kabanice prehodenej cez plece. Na hlave majú klobúk, obuté majú čižmy. Obaja sa opierajú o dlhé pastierske palice so zárezmi, ktorým sa hovorilo osekance.
    Pastieri z Horného Zemplína 003-01
  7. Pridať záložky  Bača Pavel Štubniak Barboráš 001-02

    bača, pastiersky odev, pes, nohavice, kožuštek, kabanica, čižmy, klobúk
    Pavel Štubniak, prezývaný Barboráš, so svojimi pastierskymi psami. Oblečený je v tradičnom sviatočnom pastierskom odeve, ktorý pozostáva z nohavíc, zvaných rajtky, bielej košele s vyhrnutými rukávmi, kožušteka bez rukávov a čiernej kabanice prehodenej cez plecia. Na hlave má klobúk, na nohách kožené čižmy.
    Bača Pavel Štubniak Barboráš 001-02
  8. Pridať záložky  Bača Pavel Štubniak Barboráš 001-01

    bača, fujara, pastiersky odev, nohavice, kožuštek, čižmy, klobúk
    Pavel Štubniak, prezývaný Barboráš, hrá na fujare. Oblečený je v tradičnom pastierskom odeve, ktorý pozostáva z nohavíc, nazývaných rajtky, bielej košele s vyhrnutými rukávmi a z kožušteka bez rukávov. Na hlave má čierny klobúk a na nohách čižmy.
    Bača Pavel Štubniak Barboráš 001-01
  9. Pridať záložky  Odev mladuchy a ženícha z Priechodu

    odev mladuchy, odev ženícha, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, okružie, nohavice, mužská košeľa, klobúk, čižmy
    Ženích má oblečené široké plátenné gate ukončené vystrapkaním a bielu košeľu so zapínaním na gombíky. Na hlave má klobúk, obuté má čižmy s tvrdou sárou. Mladucha má oblečené rukávce, lajblík a čiernu sukňu so zásterou. Na nohách má biele pančuchy, obuté má čierne topánky.
    Odev mladuchy a ženícha z Priechodu
  10. Pridať záložky  Mužský sviatočný odev zo Slatinských Lazov 001-01

    mužský odev, mužská košeľa, nohavice, gate, mužská zástera, kabanica, čižmy, klobúk
    Celkový pohľad spredu na dvoch starých mužov vo sviatočných odvoch. Oblečené majú biele plátenné košele bez goliera. Muž vľavo (Ondrej Bahýľ) má na košeli oblečenú čiernu súkennú vestu bez zdobenia so zapínaním na gombíky, muž vpravo (Ján Bartko Palčúr) kožený zdobený kožuštek. Obaja majú cez plecia prehodené tmavé súkenné kabanice s koženým remeňom pod krkom. Na nohách má muž vľavo oblečené súkenné nohavice prírodnej farby a muž vpravo biele plátenné gate s jednoduchou bielou zásterou - obe na spodnom okraji vystrapkané. Obuté majú čierne kožené čižmy s tvrdou sárou. V rukách držia čierne súkenné klobúky so širšou strieškou.
    Mužský sviatočný odev zo Slatinských Lazov 001-01