[?TX_RESULT_SEARCHBOX]

Výsledky vyhľadávania

 1. Pridať záložky  Ženský a mužský sviatočný odev z Cífera

  sviatočný odev, ženský odev, odev mladuchy, topánky, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, okružie, tacle, parta, pôlka, výšivka kovovou niťou, paličkovaná čipka, prelamovanie, mužský odev, odev ženícha
  Mladucha je oblečená v tradičnom ženskom svadobnom odeve. Oblečenú má tmavú sukňu nazývanú "tašká sukna" ušitú z látky ako atlas, hodváb, brokát. Na sukni má oblečenú čiernu hodvábnu zásteru "zásceru" alebo "fertuchu" bez výšivky. Rukávce "rukáfce" nazývané aj "vrchi" sú ušité z jemného plátna, batistu alebo vapéru vyšívané cez kartón, doplnenou výšivkou plným stehom a dierkami. Rovnaké výšivkárske techniky sú použité aj na tacloch - naberanom voláne pripevnenom nad lakeť na okraji rukávcov. Okolo krku má žena pripevnené okružie "krézel" s nariasenou širokou bielou paličkovanou "cverenou" čipkou prišitou k obojku s hustou zlatou výšivkou na "kartách". Pod krkom má pripevnenú širokú "mašľu" z bieleho hodvábu (alebo brokátu, tylu) vyšívanú zlatou výšivkou cez kartón dozdobenou drobnými zlatými korálikmi a na koncoch zlatými drôtenými strapcami. Na hlave má mladucha partu - slávnostný znak panenstva. Cez ruky má mladucha prehodenú pôlku "pólečku", ktorá sa používa na slávnostné príležitosti. Na nohách má obuté vyššie čierne kožené topánky na šnurovanie.
  Družice majú oblečený tradičný sviatočný odev, na "krézľi" majú pripnutý rozmarín, na hlave biele stužky a na nich biely venček z voskových kvetín.
  Muži sú oblečení v odeve mestského typu - v jednoduchých košeliach s golierom a kravatami, tmavých oblekoch s vetvičkou rozmarínu na chlopni saka. Svadobčania v záhrade rodiny Glasovej.
  Ženský a mužský sviatočný odev z Cífera
 2. Pridať záložky  Dievocký, ženský a mládenecký sviatočný odev z Cífera

  sviatočný odev, ženský odev, topánky, sukňa, zástera, rukávce, živôtik, okružie, tacle, výšivka kovovou niťou, paličkovaná čipka, prelamovanie, mužský odev, čižmy, nohavice, mužská košeľa, lajblík
  Dievocký a ženský odev pozostáva zo sukne nazývanej "tašká sukna" ušitej z látky ako atlas, hodváb, brokát v odtieňoch modrej, zelenej, fialovej podšitej tylom alebo organtínom. Na sukni majú uviazanú zásteru "zásceru" alebo "fertuchu" z čierneho listeru alebo tesilu rovnakej dĺžky ako sukňa. Okolo pása majú (okrem najmladšej) uviazaný hodvábny opasok "opasek", ktorého konce sú ukončené kovovými strapcami. Rukávce "rukáfce" nazývané aj "vrchi" sú ušité z jemného plátna, batistu alebo vapéru. Nad lakťami na okraji rukávcov majú oblečené tacle - naberané vyšívané volány. Okolo krku majú pripevnené okružie "krézel" s nariasenou širokou bielou paličkovanou čipkou prišitou k obojku. Pod krkom majú pripevnenú širokú "mašľu" z bieleho hodvábu, prípadne brokátu alebo tylu vyšívanú zlatou výšivkou cez kartón dozdobenou drobnými zlatými korálikmi a na koncoch zlatými drôtenými strapcami. Všetky držia v ruke biely vyšívaný ručník "na dierki". Úprava hlavy je u každej zo žien je rôzna. Dievka vľavo má na hlave uviazané červené "stuški", ktoré nosili slobodné dievčatá "dzífky" ako znak, že sa fyziologicky stali ženou a sú súčasťou tradičného sviatočného odevu mladých slobodných dievčat. Prostredná zo žien má na hlave biely tylový čepiec "čepec" bohato vyšívaný zlatou niťou "na kartách". Tvár jej lemuje nakulmovaná, husto nazberaná čipka (znak vydatej ženy, ktorá sa vymenila za hladkú čipku po narodení prvého dieťaťa alebo po troch rokoch od sobáša). Dievka vpravo má dookola hlavy a poza uši uviazanú bielu čelenku.
  Mládenci majú oblečené sviatočné nohavice "galoti", "gace" z vlnených látok. Sú ušité z čierneho súkna, úzkeho strihu, zasunuté do čižiem, v páse stiahnuté remeňom. Do rázporku nohavíc sa zasúva biela vreckovka "šnuptichla" z jemného plátna alebo batistu. Biele košele sú z jemnejšieho materiálu, napr. ľanu, bavlneného plátna, šifónu, batistu, vapéru. Sú vsunuté do nohavíc. Čierne vesty bez golierika a predných chlopní so zapínaním na kovové gombíky tvoria spolu s nohavicami jeden celok. Ušité sú z toho istého materiálu ako nohavice s rovnakou bohatou šujtášovou výzdobou. Mládenci majú obuté čierne kožené čižmy s tvrdou sárou.
  Dievocký, ženský a mládenecký sviatočný odev z Cífera
 3. Pridať záložky  Mužský kabát z Krakovian 002-08

  sviatočný odev, mužský odev, kabát
  Tenký súkenný kabát (kabátik) bielej farby, ktorý siaha do pása alebo kúsok pod pás. Nosil sa v chladnejšom období. Zdobený je červeným a bielym strojovým štepovaním a výšivkou v ružovej, zelenej, červenej a smotanovej farbe. Kabát je bez goliera, vpredu má zahnuté iba cípy fazóny. Zapínanie vpredu je dvojradové s ružovými a smotanovými gombíkmi. Okraje kabáta sú ozdobené súkennou vysekávanou čipkou. Rukávy sú ukončené vysokou manžetou, ktorá je tiež zdobená vysekávanou čipkou a sú na nej tri farebné gombičky. Bližší pohľad na zdobenie okolo zadných šósov.
  Mužský kabát z Krakovian 002-08
 4. Pridať záložky  Mužský kabát z Krakovian 002-07

  sviatočný odev, mužský odev, kabát
  Tenký súkenný kabát (kabátik) bielej farby, ktorý siaha do pása alebo kúsok pod pás. Nosil sa v chladnejšom období. Zdobený je červeným a bielym strojovým štepovaním a výšivkou v ružovej, zelenej, červenej a smotanovej farbe. Kabát je bez goliera, vpredu má zahnuté iba cípy fazóny. Zapínanie vpredu je dvojradové s ružovými a smotanovými gombíkmi. Okraje kabáta sú ozdobené súkennou vysekávanou čipkou. Rukávy sú ukončené vysokou manžetou, ktorá je tiež zdobená vysekávanou čipkou a sú na nej tri farebné gombičky. Celkový pohľad zozadu.
  Mužský kabát z Krakovian 002-07
 5. Pridať záložky  Mužský kabát z Krakovian 002-06

  sviatočný odev, mužský odev, kabát
  Tenký súkenný kabát (kabátik) bielej farby, ktorý siaha do pása alebo kúsok pod pás. Nosil sa v chladnejšom období. Zdobený je červeným a bielym strojovým štepovaním a výšivkou v ružovej, zelenej, červenej a smotanovej farbe. Kabát je bez goliera, vpredu má zahnuté iba cípy fazóny. Zapínanie vpredu je dvojradové s ružovými a smotanovými gombíkmi. Okraje kabáta sú ozdobené súkennou vysekávanou čipkou. Rukávy sú ukončené vysokou manžetou, ktorá je tiež zdobená vysekávanou čipkou a sú na nej tri farebné gombičky. Bližší pohľad na ľavú manžetu rukáva.
  Mužský kabát z Krakovian 002-06
 6. Pridať záložky  Mužský kabát z Krakovian 002-05

  sviatočný odev, mužský odev, kabát
  Tenký súkenný kabát (kabátik) bielej farby, ktorý siaha do pása alebo kúsok pod pás. Nosil sa v chladnejšom období. Zdobený je červeným a bielym strojovým štepovaním a výšivkou v ružovej, zelenej, červenej a smotanovej farbe. Kabát je bez goliera, vpredu má zahnuté iba cípy fazóny. Zapínanie vpredu je dvojradové s ružovými a smotanovými gombíkmi. Okraje kabáta sú ozdobené súkennou vysekávanou čipkou. Rukávy sú ukončené vysokou manžetou, ktorá je tiež zdobená vysekávanou čipkou a sú na nej tri farebné gombičky. Pohľad na dvojradové zapínanie.
  Mužský kabát z Krakovian 002-05
 7. Pridať záložky  Mužský kabát z Krakovian 002-04

  sviatočný odev, mužský odev, kabát
  Tenký súkenný kabát (kabátik) bielej farby, ktorý siaha do pása alebo kúsok pod pás. Nosil sa v chladnejšom období. Zdobený je červeným a bielym strojovým štepovaním a výšivkou v ružovej, zelenej, červenej a smotanovej farbe. Kabát je bez goliera, vpredu má zahnuté iba cípy fazóny. Zapínanie vpredu je dvojradové s ružovými a smotanovými gombíkmi. Okraje kabáta sú ozdobené súkennou vysekávanou čipkou. Rukávy sú ukončené vysokou manžetou, ktorá je tiež zdobená vysekávanou čipkou a sú na nej tri farebné gombičky. Bližší pohľad na zahnuté cípy zdobené štepovaním a výšivkou.
  Mužský kabát z Krakovian 002-04
 8. Pridať záložky  Mužský kabát z Krakovian 002-03

  sviatočný odev, mužský odev, kabát
  Tenký súkenný kabát (kabátik) bielej farby, ktorý siaha do pása alebo kúsok pod pás. Nosil sa v chladnejšom období. Zdobený je červeným a bielym strojovým štepovaním a výšivkou v ružovej, zelenej, červenej a smotanovej farbe. Kabát je bez goliera, vpredu má zahnuté iba cípy fazóny. Zapínanie vpredu je dvojradové s ružovými a smotanovými gombíkmi. Okraje kabáta sú ozdobené súkennou vysekávanou čipkou. Rukávy sú ukončené vysokou manžetou, ktorá je tiež zdobená vysekávanou čipkou a sú na nej tri farebné gombičky. Bližší pohľad na strojové štepovanie a jednoduché ružové vyšívanie okolo predného vačku.
  Mužský kabát z Krakovian 002-03
 9. Pridať záložky  Mužský kabát z Krakovian 002-02

  sviatočný odev, mužský odev, kabát
  Tenký súkenný kabát (kabátik) bielej farby, ktorý siaha do pása alebo kúsok pod pás. Nosil sa v chladnejšom období. Zdobený je červeným a bielym strojovým štepovaním a výšivkou v ružovej, zelenej, červenej a smotanovej farbe. Kabát je bez goliera, vpredu má zahnuté iba cípy fazóny. Zapínanie vpredu je dvojradové s ružovými a smotanovými gombíkmi. Okraje kabáta sú ozdobené súkennou vysekávanou čipkou. Rukávy sú ukončené vysokou manžetou, ktorá je tiež zdobená vysekávanou čipkou a sú na nej tri farebné gombičky. Bližší pohľad na pravú manžetu rukáva.
  Mužský kabát z Krakovian 002-02
 10. Pridať záložky  Mužský kabát z Krakovian 002-01

  sviatočný odev, mužský odev, kabát
  Tenký súkenný kabát (kabátik) bielej farby, ktorý siaha do pása alebo kúsok pod pás. Nosil sa v chladnejšom období. Zdobený je červeným a bielym strojovým štepovaním a výšivkou v ružovej, zelenej, červenej a smotanovej farbe. Kabát je bez goliera, vpredu má zahnuté iba cípy fazóny. Zapínanie vpredu je dvojradové s ružovými a smotanovými gombíkmi. Okraje kabáta sú ozdobené súkennou vysekávanou čipkou. Rukávy sú ukončené vysokou manžetou, ktorá je tiež zdobená vysekávanou čipkou a sú na nej tri farebné gombičky. Celkový pohľad spredu.
  Mužský kabát z Krakovian 002-01